You are on page 1of 8

ПЛАН-КОНСПЕКТ

по Математика
за III възрастова група
(Текуща педагогическа практика)
Тема: „Числото 8“
1.Образователно направление: „Математика“
2.Ядро: количествени отношения
3.Тема: „Числото 8“
4.Програмна система: „Математиката е лесна, даже интересна“,
издателство „Бит и техника“
5.Цели:
 Формиране на елементарни математически представи за
число осем;
 Да познават числата до осем и да брои до осем;
 Да открива групи до осем;
 Да различава и сравнява пространствени измерения на
обекти – ширина и дължина;
 Да се движи в лабиринт.
6.Очаквани резултати:
 Има конкретни представи за числото осем и броене до осем
в прав ред;
 Подрежда множества според броя на елементите им (до
осем);
7.Връзки с други направления: „Околен свят“, „Български език
и литература“
8.Дидактични материали: магнитна дъска, магнитни фигури,
индивидуални листи за самостоятелна работа.
Ход на ситуацията: Децата са седнали на столчетата си срещу магнитна
дъска.
У: Деца, днес ще ви разкажа една приказка и приключенията на нейните
герои. Живели някога в гората братчета джуджета. Те излизали рано
сутрин, за да копаят руда в планината. Работели до залез слънце и се
прибирали когато навън ставало съвсем тъмно.
Задача 1:
За да се приберат джуджетата безопасно в къщичката си имали нужда от
светлина. Всяко джудже трябвало да си вземе по една свещ, която да
осветява пътя му, но има ли достатъчно свещи за всички? Хайде заедно да
проверим като преброим колко джуджета и колко свещи има!
Педагогът подрежда една под друга фигурите на магнитната дъска (7
джуджета и 7 свещи).

Джуджетата взели свещите и поели по пътя към дома. Когато


пристигнали и влезли в къщичката си открили, че някой е идвал. Този,
който е бил в дома им е използвал чашките, чинийките,
виличките,хлебчетата и столчетата им. Джуджетата решили да
проверят и легълцата си. Там намерили гостенка, която спяла върху
леглата им. Можете ли да се сетите коя е гостенката на седемте
джуджета? Точно така! Снежанка! Джуджетата се зарадвали на
гостенката и я поканили да вечеря с тях.
Задача 2:
Джуджетата завели Снежанка до масата за хранене. Дали ще има
достатъчно столчета, за да седнат всички? Нека да ги свържем със
стрелкички!
На магнитната дъска педагогът отново подрежда фигурки ( 7 джуджета и
Снежанка и 7 столчета). Въвеждането на ново число става по аксиоматичен
път.

Децата установяват, че столчетата са по- малко на брой от джуджетата и


Снежанка. Педагогът добавя още един елемент към по- малобройното
множество. Пита дали вече има за всички столчета. Задава въпрос за
начина на получаване на числото – чрез прибавяне на единица към
предходното. Как столчетата станаха осем?
По този начин децата се запознават с числото осем.
Педагогът насочва вниманието на децата към познавателните книжи. В
първата задача им показва цифрата на числото 8.
След като научихме числото осем, сега ще видим как изглежда и неговата
цифра.
Задача 3:
Децата разглеждат картинката. Педагогът обяснява, че децата трябва да
оцветят толкова кръгчета, колкото пръстчета показват ръчичките.

Децата изпълняват задачата и получават похвала, че са се справили


чудесно. Насочва вниманието на децата към следващата задача.
Задача 4:
Снежанка и джуджетата се забавлявали много по време на вечерята. В
знак на благодарност Снежанка решила да почисти домът им. Тя се
затруднила с броя на приборите. Ние ще й помогнем като открием,
преброим и отбележим с точки посочените прибори. След това педагогът
ги подканя да определият кои групи са по осем.
На другата сутрин Снежанка изпратила джуджетата да копаят руда в
планината, а тя решила да събере малко цветя за украса и плодове, за да
направи сладкиш.
Задача 5:
Разгледайте добре картинките и оградете само тези предмети, които са
по осем.

Снежанка набрала цветя и плодове и решила да се прибира в къщичката


при джуджетата, но преди тва трябва да завърже чувалчетата.
Задача 6:
Снежанка трябва да завърже най- широкото чувалче с най- дългото въже, а
най- тясното чувалче – с най- късото въже. Свържете ги.
Със завързани чувалчета поела по пътя към дома, но объркала пътя.
Задача 7:
Помогнете на Снежанка да се върне у дома, като очертаете пътя според
плана.

Снежанка се прибрала в дома на джуджетата и подредила красиво


цветята. Огледала се из стаята и видяла, че някои от ризките на
джуджетата са с липсващи копчета. Решила да ги зарадва като зашие
нови копчета на ризките им. Когато взела кутиите с копчета видяла, че
всички били смесени по вид и цвят.
Задача 8:
Преди да зашие копчетата Снежанка решил да ги подреди.
Оцвететемалките копчета в зелено, а големите- в жълто. Оградете
копчетата с еднаква форма. Свържете всяка група със съответната кутия.

Доволна от добре свършената работа Снежанка седнала да чака


джуджетата. Те били много щастливи когато видели колко много хубави
неща е направила Снежанка за тях, затова след като вечеряли решили да
изиграят една игра.
Обобщение: Деца, днес научихте кое е числото осем, както и да броите
до осем. Помогнахте на Снежанка да се ориентира в гората и да подреди
правилно копчетата. Справихте се чудесно и затова за награда ние също
ще поиграем на една игра!
Педагогът казва на децата, че играта се казва „Познай кое число съм“.
На децата се показват картинки с изобразени на тях множества. Оставя им
се време, за да ги преброят. След това педагогът пита „Колко са?“. Децата
трябва да плеснат с ръце, ако броят на обектите е осем и да тропнат с
крака, ако не е. Който сгреши получава наказателен жетон. Накрая децата с
нагазателни жетони трябва да изпълнят някакво поръчение (например да
изкукуригат определен брой пъти, да скочат, да кажат мили думи и др.).

You might also like