Professional Documents
Culture Documents
6. Усправно, водоравно
6. Усправно, водоравно
Подтема: ПОЛОЖАЈ, ВЕЛИЧИНА И ОБЛИК ПРЕДМЕТА Место реализације: учионица Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-
Редни број: 6. Тип часа: обрада -демонстративна
Наставна јединица: УСПРАВНО И ВОДОРАВНО Наставна средства: цртеж, уџбеник, свеска, прибор за
рад, материјал за рад
Циљ часа
Оспособити ученике да уочавају, именују и разликују просторне релације усправно и водоравно и да упоређују предмете по
положају.
Образовни стандарди
Уводни део Домаћи задатак: Наставник проверава домаће задатке. Упоређују, анализирају и проверавају тачност урађених задатака.
Анализира задатке заједно са ученицима.
Евидентира реализацију домаћих задатака у свесци
праћења.
Мотивациона активност: На игроликим активностима Слушају упутства за игру.
мотивише за усвајање нових садржаја. Стају у почетни положај за игру.
Игра: „Стоји – лежи” Прате правила, слушају, реагују по захтевима.
Наставник објашњава правила игре: Набрајаћу појмове из Поштују правила игре.
нашег окружења. Ако појам стоји, као на пример бандера,
треба да подигнете обе руке. Ако појам лежи, као на пример
мост, треба да раширите обе руке. Ко погреши, испада из
игре. Победник је ученик који последњи остане у игри.
Наставник води игру тако што говори захтеве: дрво, пут,
зграда, цвет, покошена трава, посечено дрво, семафор...
Наставник истиче циљ часа: Данас ћемо причати о новим Слушају наставника.
просторним релацијама, а то су усправно и водоравно.
Пише наслов на табли.
Главни део Наставник истиче циљ учења – обрада новог градива: Посматрају наставника док црта.
Наставник на табли црта једно усправно дрво и једно Уочавају разлике и дају одговоре (могући одговори): дрво које стоји и
оборено дрво. оборено, исечено дрво.
Поставља ученицима захтев да уоче разлику.
Усвајају и памте кључне појмове УСПРАВНО и ВОДОРАВНО.
Гледају, уочавају, размишљају, одговарају.
Уочавају положај предмета у непосредном окружењу, наводе примере.
Усправно: бандера, кућа, дрво у парку, цвет у вази, књиге на полици,
оловке у држачу...
Водоравно: књиге на клупи, оловке на клупи, човек који спава...
Цртају наведене примере у свесци.