You are on page 1of 13

Тема: «Прийменники місця in / on / under.

Формування граматичних
навичок. Виконання граматичних вправ.»

Мета:
• практикувати учнів у вживанні лексичного матеріалу з теми «У палаці»;
• практикувати учнів у вживанні прийменників місця in / on / /under ;
• активізувати вживання граматичних структур There is / There are у
мовленні;
• розвивати вміння описувати малюнки;
• розвивати вміння учнів слухати текст з метою розуміння потрібної
інформації;
• розвивати культуру спілкування під час проведення гри;
• розвивати мовленнєву реакцію, пам'ять учнів, логічне мислення;
• сприяти розвитку мовної здогадки;
• виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови,
зацікавленість у розширенні своїх знань, досягненні успіху кожного
співучасника творчого процесу та його максимальної самореалізації.

Тип уроку. Урок формування навичок і вмінь.

Обладнання: підручник English World 1; робочий зошит до підручника;


картки до теми; мультимедійний комплекс (ноутбук, магнітофон); пісня
«Action song!», «Hello!»; малюнок на ватмані «Замок та сад»; набір малюнків
для роботи з текстом (Додаток ); картки для гри.
Хід уроку
I. Introduction / Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting and Aim / Привітання. Повідомлення теми та мети уроку
(Учитель вітається. Діти співають пісеньку “Hello! Hello!”.
Учитель повідомляє тему уроку. Мотивує учнів, запропонувавши їм протягом
уроку відшукати корону принцеси Белли.).
Т. Good morning, children! How are you today? Oh, it’s nice! I’m fine
too! Stand up and sing a song.
T. Today we’re going to look for Princess Bella’s crown. She lost it.
And she is very sad.
2. Warming up / Введення в іншомовне середовище
(Учні встають, учитель ставить запитання. Учень, який відповідає
правильно, сідає.)
T. We know that Princess Bella lost her crown somewhere in the castle
or in the garden. That’s why we should know all the names of the objects there
to find it. So, let’s recollect the words on the topic. Stand up and answer my
questions. If you’re right, you can sit down.
What’s this? – It’s a pond.
What’s this? – It’s the sun.
What’s this? – It’s a living room…

II. The main part of the lesson / Основна частина уроку


1. Grammar / Граматика
a) Watching a presentation
(Учні переглядають презентацію, повторюють почуті вирази. Учитель
показує картинки, учні описують місцерозположення предметів.)

2
T. So let’s start our search. First of all, we should know the places
where to look for. So we should know prepositions of place. Let’s watch a
presentation to learn them.
in the box
on the box
under the box…

b) Speaking
(Учитель показує картинку корони та її місцезнаходження. Ставить
запитання. Учні дають відповіді на запитання)
Т. Let’s try to find the crown. I’ll ask and you answer my questions.
Where is the crown? – It’s in the bag.
Where is the crown? – It’s on the chair.
Where is the crown? – It’s under the bed.
Where is the crown? – It’s in the box.

c) Reading
(Учні виконують впр.1 ст. 78. Утворюють запитання та дають відповіді.)
Т. Open your books at page 78, ex.1. Let’s answer the
questions..

2. Фізкультхвилинка.
Singing a song
(Учні співають пісню«Action song» та виконують інструкції, вказані у ній.)
Т. You’re great! Now let’s have a rest! We’re going to sing a song. So,
stand up.

3. Writing / Письмо. Ex. 2 р.78.


(Учні описують місцерозположення предметів.)

3
Т. Look at the pictures at Ex. 2 p. 78. Your task is to make sentences. But
first, let’s read the examples:
The mouse is in the hat.
The bird is on the hat.
The kitten is under the hat.
T. Anna, can you describe the first picture?

4. Listening / Слухання.
(Учням пропонуються прослухати текст про пошуки корони Принцеси
Белли. Після того, як учитель вперше прочитав текст, кожен учень витягує
своє кодове слово з тексту. Після цього учитель знову зачитує текст. Коли
учень чує своє слово, він підходить до столу де лежать малюнки усіх кодових
слів, обирає свій, та кріпить його на малюнок, який розташований на дошці, у
відповідне до тексту місце. (Додаток 1 )
Т. Now it’s time to look for Princess Bella’s crown. So, I read the text
where to find it, and you listen to it very attentively. After that you’ll got a
code word, and when you hear your word, you come up to me, take the certain
picture and stick it to the main picture in the necessary place. (Додаток 1)

Looking for the Crown

Oh, what a wonderful day today! The sky is blue. The yellow sun is in

the sky. There are two clouds in the sky.

Now it’s time to look for Princess Bella’s crown. Let’s go to the

garden. There is a small pond in the garden. The blue fish is in the pond.

There are green trees in the garden. There are two birds in the tree.

They are noisy. Oh, look! Is it a crown under the tree? No, it’s a red ball.

Now let’s go to the castle. We are in the living room. There is a big

table. What is it under the table? It isn’t a crown. It’s a brown dog.
4
We are in the kitchen. There are cakes on the table. There is a blue

chair. Look! It’s a pink bag on the chair.

Now let’s go to the bedroom. There is a big bed. There is Princess

Bella on the bed. But where is the crown? It is on Princess Bella.

5. Game / Гра.
(Учні діляться на дві команди. У кожній команді обирається лідер, який
буде читати інструкції. Кожен інший учасник отримує малюнок з
предметом, який йому потрібно буде розмістити у класі відповідно до
інструкції. Виграє команда, яка швидше і правильно розташувала усі
малюнки. (Додаток 2)
Т. And now let’s play a game. We need two teams. Choose the name
and the leader. He will read the instructions for you and you should put the
objects at the certain places. The team that is quicker is the winner.

6. Hometask /Домашнє завдання.


(Учні виконують впр.1,2 ст. 64 у робочому зошиті.)
Т. Your task is to complete the sentences. Ex.1,2 p.64 WB.

III. Summing up / Підведення підсумків уроку


1. Evaluation / Виставлення оцінок.
Т. Our lesson is coming to an end. Thank you for your work today.
Good job! You were very active. Your marks are ...

2. Conclusion / Підведення підсумків


T. So pupils
- Did you like today's lesson?
- What prepositions of place do you know??

5
- Do you like our search?
- What have you learned today?
T. The lesson is over. Goodbye. Have a nice day!

Додаток 1

Looking for the Crown

Oh, what a wonderful day today! The sky is blue. The yellow sun is in

the sky. There are two clouds in the sky.

Now it’s time to look for Princess Bella’s crown. Let’s go to the

garden. There is a small pond in the garden. The blue fish is in the pond.

There are green trees in the garden. There are two birds in the tree.

They are noisy. Oh, look! Is it a crown under the tree? No, it’s a red ball.

Now let’s go to the castle. We are in the living room. There is a big

table. What is it under the table? It isn’t a crown. It’s a brown dog.

We are in the kitchen. There are cakes on the table. There is a blue

chair. Look! It’s a pink bag on the chair.

Now let’s go to the bedroom. There is a big bed. There is Princess

Bella on the bed. But where is the crown? It is on Princess Bella.

6
the yellow sun two clouds

two birds a small pond

a red ball a big table

a blue chair a pink bag

Princess Bella a brown dog

green trees a big bed

the blue fish cakes

7
8
9
10
11
Додаток 2

Team 1

Leader’s commands
1. Put the dog under the bench.
2. Put the crown on the chair.
3. Put the mouse under the hat.
4. Put the cat in the box.
5. Put the book in the bag.
6. Put the bird on the flower.

Team 2

12
Leader’s commands
1. Put the fish under the box.
2. Put the pencil in the bag.
3. Put the ball under the chair.
4. Put the fox on the hat.
5. Put the princess on the bench.
6. Put the kitten on the book.

13

You might also like