You are on page 1of 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Normal Lunca Calnicului


Nivel de vârstă/ Grupa: Mare “Albinuțele”
Educatoare: Baciu Maria-Anca
Tema anuală :” Cine sunt/suntem:”
Tema proiectului :” Eu și lumea mea”
Subtema proiectului: “Alături de prieteni și vecini”
Domeniul experiențial : Psihomotric
Categoria de activitate : Educație fizică
Tema activității : „Mergi cum ți se spune” (Deprinderea de mers corect)
Subiectul : mers alternat cu alergare, cu pornire şi oprire la semnal, spre diferite direcţii
Mijloc de realizare : Joc de mișcare
Tipul de activitate : Formare de priceperi și deprinderi
Dimensiuni ale dezvoltării :
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
Comportamente vizate:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
 Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
 Își coordonează mișcările în funcție de ritm,cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

Obiective operaționale:

-cognitive-
OC1 –Să diferențieze anumite poziții și reguli;
OC2 –Să răspundă prompt la comenzile propunătorului;

-afective-
OA1 –Să participe cu interes la activitate respectând regulile jocului;
OA2 –Să-și dezvolte spiritul competițional;
OA3 –Să-și dezvolte spiritul de echipă;

Obiective psihomotrice:

OP1 –Să răspundă motric la o comandă dată;


OP2 –Să execute corect exercițiile de mers și alergare;
OP3 –Să execute corect exercițiile vizând mișcarea diferitelor segmente ale corpului pentru optimizarea dezvoltării fizice;
OP4 –Să-și consolideze deprinderea motrică : mers.
Strategii didactice :
Metode și procedee : explicația,demonstrația,exercițiul,jocul
Mijloace didactice : jetoane colorate așezate strategic,tablă magnetică,buline de hârtie,laptop și difuzoare,scaune colorate sau indicatori
colorați
Forma de organizare : frontal , individual
Forme de evaluare : aprecieri verbale , observarea comportamentului
Timp : 25-30 de minute
 Bibliografie : - „Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani”
 -„Curriculum pentru educaţie timpurie 2019”
 -„Metodica predării educației fizice”
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Verigile activității/Durată Conținutul activității Dozare Formații de lucru Indicații metodice Observații

I.Partea pregătitoare Adunarea 1 min În rând pe linia roșie „Atenție,drepți!” Respectarea poziției
1. Organizarea colectivului Alinierea „Mâinile pe cap!” corecte pentru
de elevi Salutul „Mâinile pe umăr!” comanda „Drepți!”
Anunțarea temei „Mâinile în față!”
2. Pregătirea organismului Acțiuni de deplasare În coloană unul câte „ La dreapta!”
pentru efort unul
Mers și variante de Executarea
mers: „Astăzi vom pleca într-o exercițiilor de mers
plimbare prin pădure. Pornim alternate cu alergare.
-mers normal (șir mergând normal, mergem pe
indian) 5 min vârfuri ca să nu speriem
animalele din pădure, imităm
-mers pe vârfuri(să nu mersul unui pinguin,alergăm
speriem animalele) cu genunchii la piept pentru a
putea să trecem obstacolele.”
-mersul piticului(cum
merg pinguinii?) Se corectează ținuta,mișcarea
brațelor,poziția
-alergare ușoară spatelui,poziția capului:
„-Mers normal.Privirea
-tipuri de alergare: înainte.Spatele drept,brațele se
mișcă pe lângă corp.”
-alergare cu genunchii
la piept “-Mers pe vârfuri, cu brațele
-alergare cu pendularea întinse deasupra capului.”
gambei înapoi
„-Alergare ușoară,cu brațele
-exerciții de respirație îndoite la nivelul pieptului.”
controlată:(”Mirosim
un trandafir”) .
„Inspirăm pe nas,cu ridicarea
.
brațelor și expirăm pe gură.”
-Ne oprim la linie în .
rând drept.
3. Influențarea selectivă a
aparatului locomotor În coloane
(optimizarea dezvoltării Se formează 4 coloane Soldații în misiune-fiecare
fizice) după marcajele de pe 5 min copil trece pe rând în câte o
podea. coloană,în ordine.
Aplicăm jocul “Soldații Executarea
în misiune” exercițiilor vizând
mișcarea diferitelor
Prin săritură, picioarele Prin săritură, segmente ale
depărtate și mâinile pe picioarele ușor depărtate, cu corpului.
șolduri. mâinile pe șolduri.
Exercițiul 1:(gât)
T1-aplecarea capului în
față
T2-revenire
T3-aplecarea capului pe
spate
T4-revenire
Forfecări ale brațelor-imităm
Exercițiul 2: o foarfecă
Repetiție a forfecării
brațelor (1,2,3,4)

“Brațe scurte și brațe lungi”


Exercițiul 3:(membre ( Stânga-dreapta )
superioare)
T1-brațe scurte ( 1-2)
T2-brațe lungi ( 3-4)
Exercitiul 4: „Brațe lungi și brațe scurte”
T1-mâinile pe umeri ( Sus-jos )
T2-mâinile sus

Exercițiul 5:(trunchi) Picioarele întinse , spatele drept.


T1-îndoirea laterală a Îndoiri laterale ale trunchiului.
trunchiului spre stânga ( 1 )
-revenire-
T2-îndoirea laterală a
trunchiului spre dreapta ( 2)
-revenire- “Mingea”.
Exercițiul 6:(picioare)
-sărituri în sus și în jos
II. Partea fundamentală 8 min Două echipe Scaunele albastre și roșii sunt Executarea
Formăm echipele de lucru: așezate corespunzător și ocupate corectă a
-echipa albastră de preșcolari la semnalul elevului mersurilor
-echipa roșie sau preșcolarii se așează pe bănci
Acum vom învăța cele 3 în funcție de indicatorii colorați
varinte de mers ale așezați strategic.
piticului: Evaluare orală
1. cu mâinile pe Explicația și demonstrația. Prima
genunchi dată, toată clasa execută toate cele
2. cu mâinile pe șold 3 variante ale exercițiului, pe
3. cu degetele lățimea salei, deodată, după care
împreunate la spate urmează o mică competiție:
Se explică și se
demonstrează de către elev. Prima echipă care execută
exercițiile este echipa roșie. Sunt
Copiii ce reușesc să execute numiți câțiva participanți ai acestei
corect toate exercițiile sunt grupe, ce vor parcurge pe rând cele
punctați cu jetoane pe 3 variante de mers , pornind de la
III.Partea de încheiere planșa magnetică,echipa linia de start , pâna la linia de
Revenirea organismului care strânge cel mai mare sosire,fiind urmăriți de elev, după
după efort punctaj va fi câștigătoare. 2 min În cerc care, aceștia merg la locuri și
urmează echipa albastră.

Jocul „ Frunzelor în Sunt apreciați cei care execută


vânt” corect.
Atenție mare la poziția
Toată clasa se relaxează pe capului,spatelui și a brațelor!
un fundal muzical dat de
laptop , mergând și mișcând “Frunzele plutesc în vânt”
brațele pe lângă corp , Aprecieri
Aprecieri și recomandări relaxându-se. 2 min În linie dreaptă verbale prin
laude și
încurajări
Aprecieri verbale asupra
activității; se evidențiază
copiii(prin oferirea de către
elev a o recompensă
colorată,sticker) care au
executat corect cele 3 forme
ale exercițiului.
Copiii se opresc la linia roșie
-Lecția s-a încheiat
-Salutul

Se face rândul la ușă.

You might also like