You are on page 1of 2

Школа

Наставни предмет Математика

Разред Први

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 114


Наставна тема Бројеви до 20
Наставна јединица Одузимање од броја 20 без прелаза преко десетице
Тип часа Утврђивање
Циљ и задаци часа Овладавање операцијом одузимања од броја 20 без прелаза преко
десетице; схватање повезаности операција сабирања и одузимања од
броја 20 без прелаза преко десетице.
Образовни МА.1.1.1; МА.1.1.2; МА.1.1.4; МА.2.1.1; МА.3.1.4.
стандарди
Облици рада Индивидуални, фронтални
Наставне методе Илустративно-демонстративна метода
Наставна средства Уџбеник и радна свеска
Корелација
Литература и  Б. Поповић, Н. Вуловић, П. Анокић, М. Кандић, Математика 1
додатни материјал за – уџбеник за први разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
наставнике Београд, 2015.
 Б. Поповић, Н. Вуловић, П. Анокић, М. Кандић, Математика 1
– радна свеска за први разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2015.
 Б. Поповић, Математика 1 – приручник за наставнике
математике за први разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2015.
Литература и  Б. Поповић, Н. Вуловић, П. Анокић, М. Кандић, Математика 1
додатни материјал за – уџбеник за први разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
ученике Београд, 2015.
 Б. Поповић, Н. Вуловић, П. Анокић, М. Кандић, Математика 1
– радна свеска за први разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2015.
Напомене Ова наставна јединица се може интегрисати са наставном јединицом
Сабирање када је збир 20.
ТОК ЧАСА
Уводни део часа  Постављање циља часа и на основу тога оријентационог плана
(10‒15 минута) мисаоне делатности; актуализација и мобилизација претходно
стеченог знања.

Анализа домаћег задатка.


Наставник подсећа ученике на час када су обраћивали сабирање када је
збир број 20. Уради са њима неколико примера, а затим постави проблем:
Ако Лазар има 20 дупликата сличица и од тога да 5 сличица свом другу
Немањи, коме су неопходне за попуњавање албума, колико ће му
дупликата остати? Како бисмо то могли да поставимо и израчунамо?
Записујемо: 20 (укупан број дупликата које је Лазар имао на почетку) – 5
(број сличица које је дао Немањи) = 15 (број дупликата који је остао
Лазару).
Након тога, наставник саопштава циљ часа и пише на табли наслов
наставне јединице (утврђивање): ОДУЗИМАЊЕ ОД БРОЈА 20 БЕЗ
ПРЕЛАЗА ПРЕКО ДЕСЕТИЦЕ.
Главни део часа  Развијање адекватних мисаоних операција које омогућавају
(25‒30 минута) савладавање наставних садржаја.

Наставник поставља сет формалних задатака са одузимањем од броја 20, са


варијацијама: 20 – 4 = __, 20 – ___ = 15.
Затим следе задаци у којима је један од чланова израза непознат: сабира, а
познати збир и други сабирак; умањеник, умањилац или разлика.
Потом представљање разлике на бројевној правој (нпр.: 20 – 2 = __)
Текстуални задаци типа: Милош је имао 20 оловака. Марку је позајмио 8.
Колико му је остало? Или: Милош има 20 сличица, а Марко 4 мање.
Колико сличица има Марко?
Задаци са дужима и тракама.
Завршни део часа  Евалуација рада: кратка провера савладаности градива на
(5 минута) основу постављеног циља и задатака; домаћи задатак.

Домаћи задатак:
Ученици треба да ураде задатке у Радној свесци 2. део стр. 35, 36 и 37. по
избору наставника.

You might also like