You are on page 1of 19

Саєнко Світлана Анатоліївна,

вчитель хімії Миколаївської ЗОШ № 47,

спеціаліст вищої категорії

Урок хімії в 11 класі

Тема уроку: Естери. Склад, хімічна будова. Гідроліз естерів. Застосування.


Цілі уроку:
Навчальні: продовжити знайомство з оксигеновмісними органічними
сполуками на прикладі естерів. Сформувати поняття естерів, розглянути їх
будову, номенклатуру, властивості, добування в результаті реакції
етерифікації, застосування. Поглибити знання про хімічну рівновагу на
прикладі реакції естерифікації.
Розвивальні: продовжити розвиток в учнів уміння аналізувати і
формулювати самостійні висновки за вивченим матеріалом. Розширити
кругозір учнів. Розвивати логічне мислення, інтерес до вивчення хімії,
пізнавальну активність, творчий інтерес
Виховні: формувати в учнів естетичний смак, почуття прекрасного,
любов до рідної землі. Формувати соціальні компетенції учнів. Виховувати
поважне ставлення до особистості, дбайливе відношення до свого здоров'я.
Профорієнтаційна робота.
Тип уроку: урок формування нових знань
Методи та прийоми роботи: пояснювально-ілюстративний,
репродуктивний, активні, інтерактивні, демонстраційний експеримент, ІКТ
Форми роботи: групова, фронтальна, індивідуальна, парна, взаємонавчання.
Найважливіше завдання вчителя полягає в тому, що на даному уроці - не
керувати, а підтримувати і направляти учнів, не давати готові знання, а
навчити добувати їх. Саме цим я керувалася при виборі методів навчання
самостійної роботи на різних етапах навчально-пізнавальної діяльності.
Форма організації пізнавальної діяльності – диференційована, особистісно-
зорієнтована групова робота, в результаті якої кожна група виробляє
загальну думку із заданої проблеми і робить повідомлення про підсумки
своєї роботи для всього класу, реалізовуючи тим самим ідею взаємонавчання.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до уроку; відеокліп
«Вальс квітів» П Чайковського; електронний засіб навчання: «Віртуальна
лабораторія»; фрукти, картини з квітами (роботи учнів), зразки ефірних олій,
висушені квіти, напої, чаї, цукерки, парфумерно-косметичні засоби,
аромалампа, ароматичні свічки; опорні конспекти.
План вивчення нового матеріалу
- Що таке естери?
- Які реакції називають реакціями естерифікації?
- Як назвати естери за систематичною та тривіальною номенклатурою?
- Фізичні властивості естерів.
- Хімічні властивості естерів. Гідроліз.
- Застосування.
Технологічна карта уроку.

Етап уроку Час, Методи та прийоми роботи Зміст


хв.
1. Організаційний 08.30 Привітання, вступне слово Повідомлення про органі-
зацію роботи на уроці:
2 робота груп, консультантів,
система оцінювання.
Побажання активної роботи.

2. Мотивація. Виставка: фрукти, картини з Обговорення. Що об’єднує


Створення 3 квітами (роботи учнів), зразки ці предмети? Зв'язок з
позитивної ефірних олій, висушені квіти, темою уроку.
атмосфери на напої, чаї, цукерки, Запашні речовини в нашому
уроці парфумерно-косметичні житті.
засоби, аромалампа. Чи впливає запах на
Слово вчителя. настрій?
Робота з опорним конспектом. Посміхнутись сусіду,
Методичний прийом «Дивуй!» потиснути руку, побажати
успіху.
Підсумок етапу.

3. Визначення 08.35 Слайд. Очікувані результати уроку.


мети уроку Що вивчатиметься.
2 «Що я особисто сподіваюсь
одержати від цієї теми».
Як можна використати ці
знання в майбутньому.

4. Актуалізація 3 Фронтальне опитування. Повторення основних


опорних знань Методичний прийом «Світло- відомостей про вивчені
фор». Слайди. класи оксигеновмісних
органічних речовин.
Консультанти в групах
фіксують активність учнів.
Підсумок етапу.

5. Засвоєння 08.40 Робота в групах. Технологія За допомогою консультантів


нових знань «Навчаючи – вчуся». учні опрацьовують
15 Опрацювання теоретичного основний матеріал теми
матеріалу за наданою кожна група з свого
вчителем інформацією. Робота питання. Доповідь на клас
з опорним конспектом. Показ про результати роботи.
слайдів. Підсумки етапу.
Сигнальні картки «зрозуміло -
не зрозуміло»
«Віртуальна лабораторія».
Демонстраційний дослід
«Добування естеру».
В ході вивчення теми –
виконання завдань на
перевірку засвоєння матеріалу.

6. Застосування 08.55 Творча лабораторія. Запропонувати способи


набутих знань Вірш учениці про естери. застосування естерів,
10 Гра «Лото» - індивідуальні виходячи з їх властивостей.
завдання для учнів, що Виконання завдань на
соромляться відповідати закріплення знань.
Слайд. Зв'язок набутих знань з
майбутньою професією.
Підсумки етапу
7. Релаксація 09.05 Музична пауза. Кліп «Вальс Хвилинка відпочинку.
квітів» (П. Чайковський) Мильні бульбашки.
5 Ароматерапія. Дослідження запахів
Демонстрація «Зразки ефірних ефірних олій. Обговорення:
олій» який запах сподобався.
Висновки про особистість.
8. Підбиття 09.10 Слово вчителя. Оцінювання роботи учнів на
підсумків 2 Інформація консультантів. уроці.
Аналіз виконання мети та
завдань уроку.

9. Рефлексія 2 Методичний прийом Обговорення питань: чи


«Підіб’ємо підсумки» досягнуто очікуваних
результатів уроку?
Ваших особистих
очікувань?
10. 1 Методичний прийом «Вибери За підручником П. П.
Диференційоване завдання сам» Попель (академ. рівень)
домашнє опрацювати стор. 186-188 та
завдання 09.15 опорний конспект. Письмові
вправи: стор. 194
І рівень - № 234
ІІ рівень - №№ 230, 231, 235
ІІІ рівень - №№ 236, 240

ХІД РОБОТИ
1. Організаційний етап уроку. 08.30 2хв.

Вступне слово вчителя.


Привітання.
Повідомлення про організацію роботи на уроці.
Клас об’єднано у три різнорівневі групи («Малинки», «Персики» та
«Полунички») по 7-8 учнів за їх бажанням. Роботою кожної з груп керують
консультанти (назвати їх.) Їх завдання – організовувати виконання групою
завдань під час уроку, консультувати під час вивчення нового матеріалу,
вести облік участі членів групи у роботі на уроці.
В ході уроку учні заповнюють опорні конспекти.
Система оцінювання. В ході уроку консультанти заповнюють лист, де
фіксується кількість балів, зароблених кожним членом їх групи за участь у
певних завданнях. В кінці уроку буде підбито їх підсумок і оцінено роботу
кожного учня.
Побажання активної роботи.

2. Мотивація. Створення позитивної атмосфери на уроці. 3хв.


Увага учнів привертається до виставки: фрукти, картини з квітами (роботи
учнів, привернути увагу!), зразки ефірних олій, висушені квіти, напої, чаї,
цукерки, парфумерно-косметичні засоби, ароматичні свічки, аромалампа.
Обговорення. Що об’єднує ці предмети? Запашні речовини в нашому житті.
Зв'язок з темою уроку.

Слово вчителя. Запашні речовини в нашому житті.

Жива природа дала людині неймовірно багату палітру кольорів і гаму


звуків; вона також подарувала їй неймовірно різноманітний світ запахів, які
розливають квіти, плоди, трави. І всіма цими запахами ми зобов’язані новому
класу органічних речовин – естерам.
Слово «естер» (від ather (латин.), вимовляється «етер») означає «ефір». Це
давньогрецьке слово позначало верхній променистий шар повітря, де
перебували боги.
З давніх-давен українці прикрашали свої садиби квітами. Серед них
можна було побачити нагідки лікарські, або календулу, чабрець, які
вшановували на нашій землі за духмяний запах. А чи можна уявити собі
українську оселю без терпкого характерного запаху чорнобривців?

Виявляється, що запах трав, квітів, плодів залежить від умісту в них саме
природних естерів. Пригадайте запах скошеного сіна зі стеблом материнки,
чабрецю і шавлії лугової, неповторний аромат лаванди кримської… Це
аромати нашої рідної землі, де ми народилися і виросли.
В повсякденному житті ми зустрічаємось із фруктами, квітами,
косметикою та парфумами, продуктами харчування, що мають запахи. У
фруктах та квітах ці аромати природного похождення, а в деяких продуктах
харчування, косметиці вони створені людиною.

Методичний прийом «Дивуй!»

 Здатність розрізняти запахи називають нюхом. У носі у людини близько


50 млн. рецепторів нюхового епітелію (у собаки – більше за 200 млн.)
 Неприємний запах зіпсованої їжі запобігає нам: “Не бери в рот!
Небезпечно!”
 В тих, що палять, гострота нюху нижче, ніж у некурящих.
 Акула здатна за 1 км учути у воді запах краплі крові.
 Лосось знаходить місце свого народження по запаху за сотні кілометрів.
 Сильний запах складних ефірів дуже мудро використовують бджоли.
Ужаливши жертву, вони разом з отрутою упорскують в ранку суміш
складних ефірів, характерний запах якої і спонукає інших бджіл
спрямуватися до місця укусу.
 У Бразилії мешкають метелики, які видають сильний і приємний запах,
тому їх спеціально тримають удома для ароматизації повітря.
 Коли людина боїться, виділяється адреналін,
Це знають собаки і з гавкотом біжать за ним.
 Щоб отримати 1 кг олії троянди, треба переробити 4 тонни квітів.
Але за допомогою хімічних реакцій людина може врятувати те, що дає
нам природа. Більшість ароматизаторів, віддушок зараз добувають
синтетичним шляхом.
Отже, ми можемо зробити висновок, що ми живемо у світі запахів.
Запах – це сукупність ароматів різних речовин, серед яких є складні ефіри,
або естери.
Отож, ми запрошуємо вас здійснити невелику подорож світом естерів.
Чи впливає запах на настрій?

Посміхнутись сусіду, потиснути руку, побажати успіху.

Отже, чи готові ви працювати?

3. Визначення мети уроку 2хв.


Очікувані результати.
Після засвоєння теми ви зможете:
 Давати визначення поняттям: «естери», «реакція естерифікації»;
 Розрізняти формули естерів серед інших речовин;
 Складати формули естерів та називати їх за систематичною та
тривіальною номенклатурою;
 Характеризувати фізичні, хімічні властивості естерів;
 Складати рівняння реакцій етерифікації, гідролізу, омилення естерів;
 Робити висновки про застосування естерів на основі їх властивостей;
 Встановити генетичні зв’язки між оксигеновмісними органічними
сполуками.
 Пройти сеанс ароматерапії
Важливо! Що я особисто сподіваюсь одержати від цієї теми?.
Як можна використати ці знання в майбутньому?

4. Актуалізація опорних знань 3хв.


Прошу пригадати, що нам відомо про органічні речовини, які вивчались
раніше, бо вони нам знадобляться в подальшій роботі.
Повторення основних відомостей про вивчені класи оксигеновмісних
органічних речовин. Фронтальне опитування. Слайди.
Методичний прийом «Світлофор». Світлофор – це смужка паперу з одного
боку – зелена, з іншого – червона. Під час усного опитування учень
сигналізує вчителю, чи знає він відповідь (зелений – «так, готовий
відповідати», червоний – «ні, відмова від відповіді»). Пасивність неприйнята.
Консультанти в групах фіксують активність учнів – кількість піднятих
зелених + і червоних – карток. В результаті учень отримує об’єктивну
оцінку, а вчитель бачить, як засвоєно матеріал.
Питання:
1. Які класи оксигеновмісних органічних речовин ми вивчили?(по 1)
2. Функціональна група – це - …
3. Назвіть функціональні групи кислот, спиртів (формули, назви).
4. (Екран) Розподіліть речовини за класами та прочитайте виділене слово.
5. Загальна формула карбонових кислот? Спиртів?
6. Дайте назву кислоті. Спирту.
7. З чим реагує етанова кислота?
8. Встановіть відповідність формули кислоти та її назви (по 1)
9. Яка речовина утвориться під час взаємодії кислоти і спирту?
Підсумок етапу.
5. Засвоєння нових знань 08.40 15хв.

На слайді ви бачите формулу естеру. Робота з опорним конспектом.


Естери – це похідні карбонових кислот, в яких атом Гідрогену
карбоксильної групи заміщений на вуглеводневий радикал.

O O
R1 ̶
C R2

Загальна формула естерів: , або Сn Н2n O2.


Естери – міжкласові ізомери карбонових кислот.
Завдання групам: знайти формулу естеру (екран)

Далі – робота в групах. Технологія «Навчаючи – вчуся». Опрацювання


теоретичного матеріалу за підручником, наданою вчителем
інформацією(друк.). За допомогою консультантів учні опрацьовують
основний матеріал теми - кожна група з свого питання: (5 хв.)
1. Добування естерів. Реакція естерифікації.
2. Номенклатура естерів.
3. Властивості естерів. Гідроліз.
Далі – учасники груп доповідають на клас свої питання. Учні працюють над
конспектом. Показ слайдів. В ході їх доповідей – виконуються завдання на
перевірку засвоєння матеріалу.
Учні використовують сигнальні картки «зрозуміло - не зрозуміло». (якщо ні –
то під час опрацювання матеріалу в групі звернутись до консультанта).
Після доповіді 1 групи демонструється дослід «Добування естеру».
«Віртуальна лабораторія».

6. Застосування набутих знань 08.55 10хв

Робота в групах. Творча лабораторія. «Мозковий штурм». Запропонувати


способи застосування естерів, виходячи з їх властивостей. Приймаються всі
креативні пропозиції. Слайд вчителя.

Вірш учениці про естери. (Пояркова К.)

Представлення картин (Черба В., Якимович С.)

Зв'язок набутих знань з майбутньою професією.

Гра «Лото» - індивідуальні завдання для учнів, що соромляться відповідати.

Підсумки етапу

7. Релаксація 09.05 5хв

Хвилинка відпочинку. Музична пауза. Кліп «Вальс квітів» (П. Чайковський)


Мильні бульбашки.
Демонстрація «Зразки ефірних олій». Ароматерапія.
Дослідження запахів ефірних олій. Обговорення: який запах сподобався.
Висновки про особистість.
8. Підбиття підсумків 09.10 2хв
Слово вчителя.
Інформація консультантів.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
Аналіз виконання мети та завдань уроку.
9. Диференційоване домашнє завдання 1хв
Методичний прийом «Обери завдання сам»
За підручником П. П. Попель (академ. рівень) опрацювати стор. 186-188 та
опорний конспект. Письмові вправи: стор. 194
І рівень - № 234
ІІ рівень - №№ 230, 231, 235
ІІІ рівень - №№ 236, 240
10. Рефлексія 2хв
Методичний прийом «Підіб’ємо підсумки» Обговорення питань: чи
досягнуто очікуваних результатів уроку?
Ваших особистих очікувань? 2 хв 9.15

Додатки до уроку

Теоретичний матеріал для груп.


1. Добування естерів. Реакція естерифікації.
Як утворюються естери? Це продукт взаємодії карбонових кислот та
спиртів. Цю реакцію називають реакцією естерифікації.
Реакція естерифікації від ather (латин.) – це реакція взаємодії карбонових
кислот та спиртів з утворенням естерів (з екрану записати в конспект)
В загальному вигляді: RCOOH + R'OH ⇔ RCOOR '+ Н2О
кислота спирт естер
Експериментально доведено, що під час реакції естерифікації від молекули
карбонової кислоти відщеплюється гідроксильна група --ОН, а від молекули
спирту – атом Гідрогену --Н.
Реакції протікають в присутності концентрованої сульфатної кислоти.
Ця реакція оборотна: одночасно з естерифікацією відбувається гідроліз
(від грецьк. — розкладання водою) естеру на спирт і кислоту. Після
встановлення рівноваги в суміші містяться кислота, спирт, естер і вода.
Оборотність реакції становить певну незручність для добування естерів, а
тому, щоб збільшити вихід продукту реакції, треба змістити її рівновагу в
потрібному напрямі. Для цього можна збільшувати концентрацію однієї з
вихідних речовин. Можна також видаляти з зони реакції один із продуктів,
тим самим стимулюючи його утворення. Для видалення естеру його
відганяють, а воду видаляють за допомогою осушувальних засобів.
Завдання всім групам: скласти рівняння реакції добування естеру з
оцтової кислоти та етанолу: (з демонстраційного досліду)

_________________________________
або CH3COOH + НОCH2CH3 →_____________________________
етанова етанол
кислота
2. Номенклатура естерів.
Завдання: назвати естер:

3. Властивості естерів. Гідроліз.


Фізичні властивості складних ефірів
Нижчі естери – леткі рідини, з приємним запахом, легші за воду, добре
розчиняються в органічних розчинниках. У воді розчинні лише естери з
невеликою молекулярною масою.
Зі збільшенням молекулярної маси збільшується температура плавлення й
кипіння, вищі естери – тверді. При збільшенні розмірів молекул до С15-С30
вони набувають консистенції пластичних речовин. Цю групу називають
восками, вони, зазвичай, не мають запаху. Бджолиний віск містить суміш
різних складних ефірів. Багато складних ефірів карбонових кислот мають
характерні фруктові або квіткові запахи.
(На дошці з’являється інформація про запах естерів)
Хімічні властивості складних ефірів
Щодо хімічних властивостей, нагадаю, що реакція естерифікації оборотна.
Тому для естерів характерна реакція гідролізу – взаємодія з водою. Ця
реакція відбувається в присутності як кислот, так і лугів, що виступають у
ролі каталізаторів. Отже, гідролиз може бути двох типів - кислотний та
лужний. Лужний гідроліз називають омиленням.

Завдання учням: записати рівняння реакцій кислотного та лужного гідролізу


етилацетату. (Потім перевірити з записом, який на дошці.)

______________________________

_____________________________
∆ - нагрівання
Застосування складних ефірів
Де ж можна застосувати наші знання про естери на практиці? Небагато
людей знають про лікування ароматами – ароматерапію, хоча вона виникла
ще в глибоку давнину. В основі ароматерапії застосування ефірних олій. Усі
вони без винятку виявляють бактерицидну, антисептичну і протизапальну
дію. Вони позитивно впливають на нервову систему, володіють вираженими
косметичними і дерматологічними якостями. 70% ефірних олій лікують
опіки і травми, 65% мають знеболювальні властивості, 50% нормалізують
функції і стан органів кровообігу, 40% – системи травлення. Ефірні олії
використовуються для гарячих і холодних інгаляцій, ванн, компресів,
розтирань, масажів. Тепер ви знаєте, який купувати подарунок.
Етилформіат та етилацетат використовуються як
розчинники целюлозних лаків. Складні ефіри на основі нижчих спиртів і
кислот використовують у харчовій промисловості при створенні фруктових
есенцій, а на основі ароматичних спиртів — у парфумерній промисловості.
Воски входять до складу косметичних кремів і лікарських мазей.
З цих та інших естерів виготовляють есенції, які додають до прохолодних
напоїв, цукерок, кремів, парфумерних та косметичних виробів. Оскільки крім
природних запашних речовин використовуються і синтетичні, естери
добувають у промисловості v великій кількості.

Робота учнів 11 класу групи «___________________»

Учень
1-3 б → результат 1; 4-6 б результат 2; 7-9 б результат 3; 10-12 б
результат 4; 13-15 б результат 5; 16-18б результат 6;
19-21→ результат 7; 22-24 б→ результат 8; 25-27 б → результат 9; 29-30 б
→ результат 10; 31-33 б → результат 11; 34-36 б→ результат 12

Група «Малинки»

Група «Персики»
Група «Полунички»

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ
ТЕМА «ЕСТЕРИ»
Учень_________________________

Естери ___________________________________________________________
__________________________________________________________________
Загальні формули естерів: ____________ , або ._____________________

Завдання: знайти формулу естеру . Відповідь: _________________________


1. Добування естерів. Реакція естерифікації.
Реакція естерифікації – _____________________________________
__________________________________________________________________
В загальному вигляді:
_______________________________________________________________
кислота спирт естер вода
Завдання: скласти рівняння реакції добування естеру з оцтової кислоти та
етанолу: (з демонстраційного досліду)

___________________________________
CH3COOH + НОCH2CH3 →
____________________________________________________________
етанова етанол
кислота
2.Номенклатура естерів.

Завдання: назвати естер:

Відповідь _____________________, або


___________________________________

3. Властивості естерів. Гідроліз.


Фізичні властивості складних ефірів
__________________________________________________________________
_____________________________________________________________
______________________________________________________________
Хімічні властивості складних ефірів

Гідроліз – це_______________________________________________________
__________________________________________________________________
Буває___________________________ Омилення - _______________________

Завдання: записати рівняння реакцій кислотного та лужного гідролізу


етилацетату.

______________________________

_____________________________
∆ - нагрівання
4. Застосування естерів
_____________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________________________________

Домашнє завдання
_____________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Мій результат уроку_______________

You might also like