Professional Documents
Culture Documents
Практичні Завдання ТіМНІ, Пенкальська Юлія, СОІ-42
Практичні Завдання ТіМНІ, Пенкальська Юлія, СОІ-42
НАВЧАННЯ ІСТОРІЇ
Виконала студентка групи СОІ-42, Пенкальська Юлія
Змістовий модуль 1.
ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ ІСТОРІЇ В ШКОЛІ.
ДИДАКТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА ОСНОВІ АКТИВІЗАЦІЇ ТА
ІНТЕНСИФІКАЦІЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Завдання на випередження:
1. Заповніть таблицю: “Типологія та структура сучасного уроку історії”:
Тип уроку Структура уроку
1.Комбінований 1. Організаційний момент;
2. Перевірка попередньо засвоєних знань і способів
навчальної діяльності;
3. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної
діяльності.
4. Засвоєння нових знань і способів дій.
5. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
6.Підведення підсумків уроку.
7.Постановка домашнього завдання та інструктаж щодо
його виконання.
2. Вивчення 1. Організаційно-мотиваційний етап.
нового 2. Актуалізація опорних знань
матеріалу 3. Вивчення нового матеріалу
4. Закріплення знань
5. Підсумок уроку
Хід роботи:
1. Фронтальна бесіда за планом:
а) педагогічний задум уроку. Структурно-функціональний аналіз уроку.
б) методика визначення теми, мети, типу та структури уроку. Визначення
форми уроку.
2. Планування пізнавальної діяльності учнів під час уроку.
3. Структурно-компонентний план-конспект уроку.
Варіант І:
1) Сформулюйте тему, мету та план уроку засвоєння нових знань умінь та
навиків;
2) Розробіть блок диференційованих завдань для самостійного засвоєння
ЗУН за одним із пунктів плану уроку;
3) Розробіть блок диференційованих домашніх завдань для закріплення,
узагальнення і систематизації знань та способів дій.
Мета уроку:
Завдання
1. Розробіть блок завдань для розвитку пізнавальної активності учнів за
однією з тем курсу історії у 7 класі.
2. Розробіть 5 завдань для роботи з понятійним апаратом на уроках історії
для учнів 7 класу.
1)Тема: Київська Русь
Завдання:
Завдання:
Завдання на випередження:
1.Заповніть таблицю: “Загально-навчальні вміння і навики”:
Навчально- Інформаційні Навчально- Комунікативні
організаційні інтелектуальні
Уміння визначати мету Уміння знаходити Уміння читати, Уміння спілкуватися,
навчання, планувати інформацію, слухати, міркувати, вести діалог,
свою роботу, обробляти запам'ятовувати, аргументувати,
використовувати різні інформацію, узагальнювати, переконувати, вести
джерела інформації, використовувати систематизувати, полеміку, працювати в
працювати з інформацію застосовувати знання групі
текстовою в нових ситуаціях
інформацією,
узагальнювати та
систематизувати
матеріал, робити
висновки, оцінювати
свої результати
Хід роботи:
1. Фронтальна бесіда за планом:
а) педагогічний задум уроку за розвиваючою технологією навчання.
Структурно-функціональний аналіз уроку.
б) методика визначення теми, мети, типу та структури уроку. Визначення
форми уроку.
2. Планування пізнавальної діяльності учнів під час розвиваючого уроку.
Види пізнавально-розвиваючих завдань.
Варіант І:
1) Сформулюйте тему, мету та план уроку проблемного уроку засвоєння
нових знань умінь та навиків;
2) На прикладі одного з питань теми уроку, проілюструйте технологію
формування блоку диференційованих завдань (3–4) для формування навиків
пошукової діяльності в процесі засвоєння нового навчального матеріалу та
уміння застосовувати набуті знання, уміння та навики в нових умовах.
3) Поміркуйте, які загальнонавчальні уміння та навики формуватимуться при
виконанні розроблених вами завдань. Відповідь оформіть у формі
методичної рекомендації для вчителів (наприклад: “Розроблені мною
завдання можуть бути використані і для формування образної уяви. Для
цього при виконанні завдання слід звернути увагу на ...”).
1.
Тема: Причини Великої французької революції
Клас: 8
Мета:
Загальні:
o Ознайомити учнів з причинами Великої французької революції;
o Розвивати логічне мислення, вміння аналізувати та синтезувати;
o Розвивати вміння самостійно працювати;
Виховна:
o Виховувати інтерес до історії.
План уроку:
Привітання учнів;
Перевірка готовності учнів до уроку;
Мотивація учнів до навчання.
Рефлексія (5 хвилин)
Підсумок уроку;
Домашнє завдання.
2.Приклад:
3. Розробка завдань.
Завдання повинні бути розроблені таким чином, щоб вони відповідали поставленим цілям
і завданням уроку, а також критеріям диференціації.
3. Методична рекомендація
Ціль уроку:
Очікувані результати:
Учні зможуть:
o Навести приклади історичних подій, які повторювалися.
o Охарактеризувати закономірності історичного розвитку.
o Аргументувати свою позицію з приводу можливості повторення історичних
подій.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь та навичок.
Хід уроку:
Обладнання та матеріали:
Бесіда.
Дискусія.
Робота з підручником.
Виконання практичного завдання.
Висловлення власних думок та переконань.
3. Проблемна ситуація:
Учитель пропонує учням розглянути історичні події, які відбулися в різних країнах і в різні
часи. Наприклад, це можуть бути революції, війни, революції, реформи.
Учні виявляють, що ці події мають багато спільного. Наприклад, вони часто викликані
соціальними і економічними протиріччями, а також виступають результатом
закономірностей історичного розвитку.
Однак, учні також виявляють, що ці події мають і відмінності. Наприклад, вони можуть
мати різні наслідки, а також відбуватися в різних умовах.
На основі цього аналізу учні можуть прийти до висновку, що історія може повторитися
частково, але не повністю. Це пов'язано з тим, що історія розвивається за певними
закономірностями, які можуть повторюватися. Однак, кожна історична подія є унікальною,
оскільки вона відбувається в певних умовах, які можуть змінюватися.
Таким чином, проблемна ситуація, яка була описана вище, є вдалою передумовою для
формулювання проблемної задачі, яка спрямована на розвиток критичного мислення
учнів і їхньої здатності аналізувати історичні події.
Завдання
1. Розробіть блок диференційованих завдань для лабораторної роботи по
темі: “Перша світова війна: історична необхідність чи помилка історії” (за
матеріалами лекції).
Блок диференційованих завдань:
Варіант І:
1) Сформулюйте тему, мету та план лабораторно-практичного уроку
засвоєння нових знань умінь та навиків;
2) На прикладі одного з питань теми уроку, розробіть блок
диференційованих завдань поетапного розв’язання проблеми уроку;
3) Поміркуйте, до якого висновку ймовірно прийдуть учні поетапно
виконуючи диференційовані завдання; у який спосіб вони фіксуватимуть
результати виконаних завдань.
Тема: Вивчення археологічних знахідок доби Київської Русі
Мета:
Ознайомити учнів з основними видами археологічних знахідок доби
Київської Русі.
Формувати вміння аналізувати історичні джерела.
Розвивати навички роботи з історичними джерелами.
План уроку:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда про археологічні джерела.
Розв'язання тестових завдань.
III. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя про основні види археологічних знахідок доби
Київської Русі.
Демонстрація археологічних знахідок доби Київської Русі.
Самостійна робота учнів з історичними джерелами.
IV. Виконання практичних завдань.
Аналіз археологічних знахідок доби Київської Русі.
Складання характеристики історичних джерел.
V. Підсумок уроку.
Бесіда про результати практичної роботи.
Підсумок уроку.
Інструкція для виконання практичних завдань:
Завдання 1. Аналіз археологічних знахідок доби Київської Русі.
Ознайомтеся з археологічними знахідками доби Київської Русі.
Визначте вид археологічної знахідки.
Дайте характеристику археологічної знахідки.
Завдання 2. Складання характеристики історичних джерел.
На основі вивчених археологічних знахідок складіть характеристику
археологічних знахідок доби Київської Русі.
Оцінювання учнів:
Оцінка за виконання практичних завдань виставляється за наступними
критеріями:
o Правильність визначення виду археологічної знахідки.
o Правильність складання характеристики археологічної знахідки.
o Якість виконання практичних завдань.
Оцінка за урок виставляється за результатами виконання практичних
завдань, участі в бесіді та загальної активності на уроці.
Приклади археологічних знахідок доби Київської Русі:
Житлові споруди: землянки, напівземлянки, дерев'яні будинки.
Побутові речі: посуд, меблі, знаряддя праці, зброя.
Одяг: одяг з тканини, одяг з шкіри, одяг з хутра.
Прикраси: намисто, сережки, браслети, персні.
Додаткові завдання:
Використовуючи археологічні знахідки, складіть розповідь про життя
людей доби Київської Русі.
Створіть макет житла доби Київської Русі.
Висновок
Учні, поетапно виконуючи диференційовані завдання до теми "Вивчення
археологічних знахідок доби Київської Русі", ймовірно прийдуть до висновку, що
археологічні знахідки є важливим джерелом інформації про культуру, побут,
економіку та інші аспекти життя людей доби Київської Русі.
Археологічні знахідки дають нам можливість побачити, як жили люди в
минулому, як вони одягалися, що їли, чим займалися. Вони також дають нам
уявлення про релігію, культуру, мистецтво та інші аспекти життя людей.
Наприклад, археологічні знахідки свідчать про те, що жителі Київської Русі
жили в дерев'яних будинках, одягалися в одяг з тканини, шкіри та хутра, їли хліб,
м'ясо, рибу та овочі. Вони займалися землеробством, тваринництвом, ремеслами та
торгівлею. Християнство стало державною релігією Київської Русі в X столітті, і це
також знайшло своє відображення в археологічних знахідках.
Фіксація результатів
Результати виконаних завдань учні можуть фіксувати в різних формах,
наприклад:
В усній формі: учні можуть виступити з доповіддю або презентацією
про результати своєї роботи.
В письмовій формі: учні можуть написати реферат, статтю, або інший
документ.
В графічній формі: учні можуть створити схему, таблицю, діаграму, або
інший графічний матеріал.
Форма фіксації результатів залежить від конкретного завдання та від
індивідуальних уподобань учнів.
Змістовий модуль 2.
ДИДАКТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА ОСНОВІ ЕФЕКТИВНОГО
КЕРУВАННЯ І ОРГАНІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
ПОЗАКЛАСНА ТА ПОЗАШКІЛЬНА РОБОТА З ІСТОРІЇ
Варіант І:
1) Сформулюйте тему, мету та план уроку засвоєння нових знань умінь та
навиків у формі імітаційної гри;
Тема: Прийняття християнства в Київській Русі
Мета:
Розглянути прийняття християнства в Київській Русі як історичну
подію.
Проаналізувати причини та наслідки цієї події.
Розкрити роль різних учасників прийняття християнства.
План уроку:
1. Організаційний момент (5 хв.)
Привітання.
Перевірка присутності учнів.
Мотивація навчальної діяльності.
2. Актуалізація опорних знань (10 хв.)
Бесіда з учнями про язичництво в Київській Русі.
Опитування учнів про причини прийняття християнства в Київській
Русі.
3. Вивчення нового матеріалу (30 хв.)
Розповідь учителя про прийняття християнства в Київській Русі.
Робота з документами.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
4. Практична робота (25 хв.)
Імітаційна гра "Прийняття християнства в Київській Русі".
5. Підсумок уроку (10 хв.)
Обговорення імітаційної гри.
Підведення підсумків уроку.
6. Домашнє завдання (5 хв.)
Підготувати повідомлення про одного з учасників прийняття
християнства в Київській Русі.
Імітаційна гра "Прийняття християнства в Київській Русі"
Мета:
Розкрити роль різних учасників прийняття християнства.
Навчити учнів працювати в команді.
Розвивати творчі здібності учнів.
Обладнання:
Таблички з іменами учасників гри.
Реквізит, який може бути використаний для імітації історичних подій
(наприклад, мечі, щити, хрест, Біблія тощо)
Хід гри:
1. Організаційний момент
Вчитель розподіляє ролі між учнями. Учні знайомляться з документами, які
містять основну інформацію про прийняття християнства в Київській Русі.
2. Розіграш історичних подій
Учні розігрують історичні події, пов'язані з прийняттям християнства в
Київській Русі. Наприклад, вони можуть відтворити такі сцени:
Зустріч князя Володимира з Візантійськими священиками
Хрещення князя Володимира
Хрещення киян на березі Дніпра
3. Обговорення
Після розіграшу історичних подій учні обговорюють їх з учителем. Вони
аналізують роль різних учасників прийняття християнства, роблять висновки про
значення цієї події для Київської Русі.
Рекомендації для вчителя:
Під час розіграшу історичних подій учитель повинен стежити за тим,
щоб учні дотримувалися історичної правди.
Учні можуть використовувати власну фантазію та творчість, щоб
зробити гру більш цікавою та захоплюючою.
Очікувані результати:
Учні зможуть відтворити історичні події, пов'язані з прийняттям
християнства в Київській Русі.
Учні зможуть проаналізувати роль різних учасників прийняття
християнства.
Учні зможуть працювати в команді та творчо підходити до виконання
завдання.
Завдання
1. Спираючись на навчальну програму,сформулюйте тему творчого
середньотривалого проекту з історії.
Тема: "Життя та діяльність видатних діячів доби Відродження"
Мета:
Навчальні:
o ознайомити учнів з життям та діяльністю видатних діячів доби
Відродження;
o формувати в учнів уявлення про особливості доби Відродження;
o розвивати навички критичного мислення, аналізу та аргументації.
Розвиваючі:
o розвивати творчі здібності учнів;
o формувати навички роботи з історичними джерелами.
Виховні:
o виховувати інтерес до історії;
o формувати ціннісне ставлення до історичного минулого.
Обґрунтування:
Доба Відродження - це період в історії Європи, який характеризується
бурхливим розвитком науки, культури та мистецтва. Саме в цей період виникли
нові ідеї та цінності, які змінили світ.
Життя та діяльність видатних діячів доби Відродження - це яскраве
відображення цього періоду. Ці люди були не тільки геніальними вченими,
художниками, письменниками, але й справжніми борцями за свободу та
справедливість.
Тема творчого середньотривалого проекту з історії "Життя та діяльність
видатних діячів доби Відродження" дозволяє учням:
Ознайомитися з життям та діяльністю видатних діячів доби
Відродження.
Формувати уявлення про особливості доби Відродження.
Розвивати навички критичного мислення, аналізу та аргументації.
Розвивати творчі здібності учнів.
Формувати навички роботи з історичними джерелами.
Вимоги до проекту:
Проект повинен бути індивідуальним.
Проект повинен бути виконаний у вигляді презентації, відеоролика, арт-
об'єкта або іншого творчого продукту.
Проект повинен містити такі елементи:
o Вступ, у якому визначається тема проекту, його мета та завдання.
o Основна частина, у якій викладається інформація про життя та
діяльність обраного діяча.
o Висновки, у яких узагальнюється інформація, представлена в проекті.
Очікувані результати:
Учні зможуть сформувати уявлення про життя та діяльність видатних
діячів доби Відродження.
Учні зможуть продемонструвати навички критичного мислення, аналізу
та аргументації.
Учні зможуть продемонструвати творчі здібності.
Приклади тем проектів:
Життя та діяльність Леонардо да Вінчі
Життя та діяльність Мікеланджело
Життя та діяльність Ренесансного гуманіста (на вибір)
Учні можуть самостійно вибрати тему проекту, яка їх найбільше цікавить.
Завдання на випередження:
1. Дайте визначення поняттям «інтерактивне навчання», «інтерактивний
урок».
Завдання
1. Розробіть квартальний план позакласної роботи з історії для 8 класу.
Мета:
Розширити і поглибити знання учнів з історії України та світу;
Розвивати творчі здібності, критичне мислення та навички
дослідницької роботи;
Виховувати інтерес до історії, патріотизм та громадянську
відповідальність.
Тематика:
I квартал
Тема 1. "Козацька держава"
o Заняття 1. "Козацтво: історія та культура"
o **Форма проведення: **екскурсія до музею, присвяченого козацтву,
або перегляд документального фільму про козацтво.
o **Мета: **ознайомити учнів з історією та культурою українського
козацтва.
o **Завдання: **
Ознайомитися з історією та культурою українського козацтва.
Розвивати навички критичного мислення та аналізу.
Виховувати інтерес до історії України.
o **Тематика заняття: **
Походження козацтва.
Побут і культура козаків.
Козацька держава.
o **Види діяльності: **
Ознайомлення з експонатами музею або перегляд
документального фільму.
Обговорення побаченого.
Виконання творчих завдань (наприклад, написання рецензії на
відвіданий музей або фільм).
Заняття 2. "Козацькі ватажки"
o **Форма проведення: **історична вікторина.
o **Мета: **ознайомити учнів з життям і діяльністю найвідоміших
козацьких ватажків.
o **Завдання: **
Ознайомитися з життям і діяльністю найвідоміших козацьких
ватажків.
Розвивати навички логічного мислення та пам'яті.
Виховувати інтерес до історії України.
o **Тематика заняття: **
Богдан Хмельницький.
Іван Виговський.
Павло Тетеря.
Іван Мазепа.
o **Види діяльності: **
Відгадування запитань вікторини.
Обговорення відповідей.
Виконання творчих завдань (наприклад, написання історичного
портрету одного з козацьких ватажків).
Заняття 3. "Козацькі порядки"
o **Форма проведення: **проектна робота.
o **Мета: **ознайомити учнів з особливостями козацьких порядків.
o **Завдання: **
Ознайомитися з особливостями козацьких порядків.
Розвивати навички дослідницької роботи.
Виховувати інтерес до історії України.
o **Тематика заняття: **
Козацька старшина.
Козацька рада.
Козацьке військо.
o **Види діяльності: **
Підбір інформації про козацькі порядки.
Оформлення проекту.
Презентація проекту.
II квартал
Тема 2. "Українська революція 1917-1921 років"
o Заняття 1. "Причини і передумови української революції"
o **Форма проведення: **історична гра.
o **Мета: **ознайомити учнів з причинами і передумовами української
революції.
o **Завдання: **
Ознайомитися з причинами і передумовами української
революції.
Розвивати навички логічного мислення та пам'яті.
Виховувати інтерес до історії України.
o **Тематика заняття: **
Причини української революції.
Передумови української революції.
o **Види діяльності: **
Відгадування запитань гри.
Обговорення відповідей.
Виконання творчих завдань (наприклад, написання історичного
есе про причини або передумови української революції).
Завдання на випередження:
1. Заповніть таблицю «Форми позакласної роботи з історії».
Форма роботи Її стисла характеристика
Історичний клуб Клуб, який об'єднує учнів,
зацікавлених в історії. Клуб може
займатися різними видами діяльності,
наприклад, проведенням історичних
екскурсій, організацією історичних
виставок, проведенням історичних
диспутів та дискусій, тощо.
Історичний гурток Гурток, який займається вивченням
певної історичної теми. Гурток може
займатися дослідженням історичних
документів, проведенням історичних
досліджень, тощо.
Історична вікторина Вікторина, яка проводиться з метою
перевірки знань учнів з історії.
Вікторина може бути проведена як у
класі, так і поза межами школи.
Історична гра Гра, яка проводиться з метою
зацікавлення учнів історією. Гра може
бути історичною рольовою грою,
історичною квест-грою, історичною
стратегічною грою, тощо.
Історична екскурсія Екскурсія до історичних місць.
Екскурсія може бути проведена в
межах школи, міста, області, країни,
тощо.
Історична виставка Виставка, яка присвячена певній
історичній темі. Виставка може бути
проведена в школі, музеї, бібліотеці,
тощо.
Історична диспут Диспут, який проводиться з метою
обговорення певної історичної теми.
Диспут може бути проведений в класі,
поза межами школи, тощо.
2. Поміркуйте над темою і формою виховного заходу який можна було би
провести застосовуючи технологію кооперативного навчання.
Тема виховного заходу: "Ми - українці"
Форма виховного заходу: Гурткова зустріч
Мета виховного заходу:
Формувати усвідомлення у дітей своєї національної приналежності.
Розвивати почуття патріотизму та громадянської відповідальності.
Виховувати толерантне ставлення до інших народів.
Завдання виховного заходу:
Ознайомити дітей з основними поняттями, пов'язаними з
національністю.
Розповісти про історію та культуру українського народу.
Обговорити з дітьми важливість збереження української мови та
традицій.
Хід виховного заходу:
І. Організаційний момент
Привітання учасників.
Оголошення теми та мети заходу.
ІІ. Вступне слово вчителя
Вчитель розповідає дітям про те, що означає бути українцем. Обговорює з
ними такі поняття, як національність, патріотизм, громадянська відповідальність,
толерантність.
ІІІ. Робота в групах
Учні об'єднуються в групи по 5-6 осіб. Кожна група отримує завдання:
Група 1: Підготувати презентацію про історію українського народу.
Група 2: Підготувати презентацію про культуру українського народу.
Група 3: Підготувати презентацію про важливість збереження
української мови та традицій.
Час для роботи в групах: 30 хвилин
IV. Презентація групових робіт
Учасники представляють свої презентації.
V. Обговорення
Учні обговорюють презентації, задають питання, висловлюють свої думки.
VI. Підсумок заходу
Вчитель підбиває підсумок заходу, робить висновки.
Додаток
Презентація групи 1:
Історія українського народу
Давня історія України
Середньовічна історія України
Нова історія України
Презентація групи 2:
Культура українського народу
Мова
Традиції
Звичаї
Презентація групи 3:
Важливість збереження української мови та традицій
Українська мова як мова державності
Українські традиції та звичаї як частина культурної спадщини
Цей виховний захід можна провести, використовуючи технологію
кооперативного навчання. Учні об'єднуються в групи, щоб спільно виконати
завдання. Це сприяє розвитку в них навичок співпраці, взаємодопомоги, критичного
мислення та відповідальності за спільний результат.