You are on page 1of 2

Час број 4.

Школа:
Наставник:
Разред и одељење:
Редни број часа:
Наставна тема: Увод у историју
Наставна јединица: Увод у историју
Тип часа: утврђивање
Циљ часа:
Обнављење и утврђивање стечених знања из претходних лекција.
Самопроцењивање знања од стране ученика и процена знања (постигнућа) ученика од стране
наставника
Облик рада: фронтални рад; индивидуални рад
Метод рада: тест, дијалошка метода, демонстративна
Стандарди: 1.1.1; 1.1.2; 1.1.3; 1.1.4; 1.1.5;
Очекивани исходи:
Наведени су у предходне две припреме.
Наставна средства:
Уџбеник за 5. разред основне школе (од 1-13. стране).
Тест
Домаћи
Литература за наставнике:
Уџбеник петог разреда.
Кључни појмови наставе историје за крај обавезног образовања
Ђ. Даутовић, М. Девић, Г. Марковић, Историја 5, збирка тестова из историје за пети разред основне
школе
Повезаност са претходним градивом:
Обнављање градива из поглавља Увод у историју.
Повезаност са будућим градивом:
Сво будуће градиво историје.
Корелација:
Математика: десетице, јединице, стотине, хиљаде, линија времена.
Географија – историјски.
СТРУКТУРА ЧАСА
Уводни део:
*Наставник подсећа ученике на предходно градиво и припрема их за кратку проверу. Храбри ученике,
пошто је то прва провера у петом разреду из историје.

* Наставник користи Збирку тестова из историје за пети разред.

Главни део:
*Израда теста
Ученици, индивидуално, свако за себе, одговарају на питања из теста. За рад имају 10 минута.

*Провера теста
Након тога, фронтално ученици одговарају на питања по принципу добровољности.

* Самопроцена теста
Наставник позива ученике да самопроцене своје знање на тесту на ленти знања, која ће бити на папиру
окачена (или нацртана) на табли. Свако од ученика треба да приђе и стави неку ознаку (звездицу,
цветић, круну...) онде где процењује да се тренутно налази са својим знањем. Наставник чува папир до
следећег часа када ће донети контролне и упоредити те резултате са самопроценом ученика.

1 2 3 4 5

Лента знања

* Анализа посете архиву, музеју, библиотеци - домаћи са прошлог часа


Ученици се јављају по принципу добровољности и извештавају шта су записали као највредније из ових
институција. Размена искустава.

Завршни део.
Наставник бележи у своју свеску ангажовање ученика током овог часа и то саопштава ученицима.

You might also like