You are on page 1of 3

РАЗРЕД: II IV

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Математика Српски језик


НАСТАВНА
ЈЕДИНИЦА: Израчунавамо непознати Говорна и писмена вежба – Дијалог
Редни број часа:12 умањеник

ИСХОД: – правилно употребљава појмове развијање способности усменог и


умањеник, умањилац, разлика; писменог изражавања; подстицање
маште и развоја дечјег стваралаштва.
ЦИЉ ЧАСА: Оспособљавање ученика да
користе слово као ознаку за
непознати број и израчунају
вредност непознатог умањеника у
једначинама; да из текста поставе
израз са непознатим умањеником
ТИП ЧАСА: Утврђивање Вежбање
М: разговора, рад на тексту и писаних Метода разговора, метода усменог
НАСТАВНА радова ; О: Фронт., Инд. С: читанка 66,78 излагања, метода рада на тексту
ТЕХНОЛОГИЈА: стр., свеске, табла и креда, наставни
листић и бојице.

ПИСАНА ПРИПРЕМА У КОМБИНОВАНОМ ОДЕЉЕЊУ


ТОК ЧАСА:

УВОДНИ ДЕО ЧАСА: УВОДНИ ДЕО ЧАСА:


(Директан рад 5 минута) (Самосталан рад 5 минута)
Обнављање термина умањеник, умањилац, Здатак ученика је да одговоре на следећа
разлика. питања:
Провера домаћих задатака. Шта значи реч конфликт?
Најава циља часа – Да ли вам се догађало да будете у конфликту
Приказати дидактичким материјалом поступак с неким?
израчунавања непознатог унањеника и записати ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА:
правило:
(Директан рад 15 минута)
х–4=8 Непознати умањеник добијамо
када саберемо Повратна информација
х=8+4 разлику и умањилац. Опишите ту ситуацију. Како се она завршила?
х = 12 Најава циља часа
Пр:12 – 4 = 8 – Представљање књиге Конфликти и
шта с њима.
1.Урадити неколико примера: Најпре се увежбава прво правило
x – 38 = 54 (92) х - 46 = 34 (80) c - 53 = 45 (98) а (Разговарај о проблему). Користити пример из
- 78 = 14 (92) књиге.
х – 54 = 9 (63) а – 48 = 34 (82) х – 45 = 0 На питање зашто си љута?, особа
(45) може одбити да разговара о проблему
х – 0 = 68 (68) с – (29 + 5) = 14 (48) х – (90 + 9) одговарајући:
= 1 (100) – Шта те брига!
– Нећу више да разговарам с тобом!
Прихватање разговора о проблему
може да изгледа овако:
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА: – Знаш, тешко ми је, нешто сам чула,
(Самосталан рад 15 минута) па бих хтела да поразговарамо о томе.
Ученици раде задатке из прилога Овакве ситуације могу се на различите
начине понављати и глумити како би се
(Директан рад 15 минута) увежбавао помирљив разговор и сагледавао
Повратна информација облик свађалачког дијалога.
Наставник позива ученике да анализирају задатак по Следи разговор према дидактичком
задатак, редом. Изабрани ученик саопштава како је материјалу из Забавне граматике, стр. 5.
решио задатак, уз објашњење. Наставник позива остале – Како би добри другови водили
ученике да упореде радове, утврде да ли је понуђено разговор у два случаја:
решење тачно/нетачно и да образложе своје мишљење. 1. кад је један у невољи јер је
добио слабу оцену, па га треба
охрабрити
2. кад је радостан и жели да
подели своју радост, а други као
добар друг (другарица) жели да
га подржи у томе и да се с њим
радује, а не да буде завидљив.
(Самосталан рад 15 минута)
Индивидуални рад на задацима из Радне
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА: свеске страна 8.
(Самосталан рад 5 минута)
Рад на посљедњем задатку из прилога ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА:
(Директан рад 5 минута)
Повратна информација
Након самосталног рада ученика читају се
ДОМАЋИ ЗАДАТАК: њихови радови и разговара о њима.
Уџбеник, страна 29. ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
Радна свеска страна 9.
Прилози:

1. група 2. група
пиши изостављени број. 1. Допиши изостављен број.
+ 5 = 12 ___ – 6 = 14 8 + ___ = 11 ___ – 5 = 9
___ = 12 ___ – 7 = 12 ___ + 7 = 14 ___ – 6 = 13
+ 9 = 18 ___ – 6 = 9 5 + ___ = 12 ___ – 6 = 6
+ 8 = 11 ___ – 5 = 13 ___ + 7 = 15 ___ – 9 = 7

Једначине – израчунавамо непознати умањеник


реди непознати умањеник. 1. Ако непознати број умањиш за 3, добићеш број 9. Одр
x – 6 = 13 x–6=9 непознати број.
x = ______ x = ______ ________________
x = ______ x = ______ ________________
_______ Провера: ________ Провера: ________ Провера: ________
познати број каже: Ако ме умањиш за најмањи непарни 3. Бака је купила кутију тегли. У 17 тегли је сипала џем. О
оцифрени број, добићеш број 9. Који сам ја број? још 3 празне тегле. Колико је тегли било у кутији?
________________ ________________
________________ ________________
Провера: ________ Провера: ________
тематичка пирамида – упиши у одговарајући број. Горњи број је једнак збиру двају бројева испод њега.

18 14 17 16

9 5 7

4 2 3 3 3

You might also like