You are on page 1of 8

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 131

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: I


Школа: Наставник:
Наставна тема/област: Језик
Наставна јединица: Синтакса – функција речи у реченици
Тип часа: Обнављање
Циљ часа: Ученици обнављају службе (функције) речи у реченици, као и граматичке категорије променљивих речи.
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи ‒ анализира комуникативну реченицу и одреди функцију речи у реченици;
на крају часа: ‒ одреди да ли је неки реченични члан исказан речју, синтагмом или зависном реченицом;
‒ прецизно одреди врсту речи којом је исказан одређени реченични члан.
Наставне методе: монолошка, дијалошка, текстуална.
Облици рада: фронтални, индивидуални, групни.
Наставна средства: Граматика 1, табла, креда, наставни лист.
Међупредметне компетенције: вештина комуникације, компетенција за целоживотно учење, решавање проблема, естетичка компетенција.
Међупредметно повезивање: семантика, математика, стилистика.
Кључни појмови: синтакса, функција речи у реченици, главни и зависни реченични чланови, предикат, субјекат.
Литература за ученике: Виолета Кецман, Драгана Ћећез Иљукић, Граматика за први разред гимназије, Београд, Нови Логос, 2019.
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


‒ Наставник систематизује знања и мотивише ‒ Подсећају се градива о службама речи које су
ученике да се подсете службе речи коју су учили у учили у основној школи, тако што их наводе.
основној школи. ‒ Обнављају термине који се односе на службу
Уводни део часа
‒ Подсећа ученике да су у употреби различити (функцију) речи.
(5 минута)
термини: делови реченице, реченични чланови,
реченични конституенти, службa речи у реченици и
функција речи у реченици.
‒ Наставник дефинише циљ и исходе часа. ‒ Прате упутства наставника.
‒ Поставља питање: Који су главни, а који зависни ‒ Одговарају на питање да су главни реченични
реченични чланови? чланови предикат и субјекат, а зависни: прави
‒ Објашњава да је предикат централни реченични објекат, неправи објекат и прилошке одредбе и
конституент, те да је веома важно какав је предикат у допуне. Зависни члан именичке синтагме је
реченици. атрибут, док су апозиција и апозитив издвојене
‒ Поставља захтев да ученици обнове типологију одредбе.
предиката. ‒ Подстакнути питањима, обнављају градиво о
‒ Црта табелу и објашњава глаголски предикат: функцијама (службама) речи.
‒ Одговарају да предикат може бити глаголски и
Глаголски предикат именски. Глаголски предикат чини глагол у личном
Прост Сложен (финитном) глаголском облику. Ако се глаголски
Главни део часа предикат састоји из једног личног глаголског
глагол у личном глагол непотпуног облика, он је прост. Сложен глаголски предикат се
(35 минута)
глаголском облику значења + главни глагол састоји из два лична глаголска облика (или једног
(у инфинитиву или личног глаголског облика и инфинитива).
конструкцији ‒ Објашњавају да се сложени предикат јавља у
да+презент) случају када у реченици имамо глагол непотпуног
учили смо морали смо да учимо/ значења: морати, моћи, смети, хтети, требати;
морали смо учити почети/почињати, наставити/настављати,
почели смо да учимо / престати/престајати...
почели смо учити ‒ Именски предикат се састоји од глагола
‒ У сложеном предикату се глагол непотпуног јесам/бити у личном глаголском облику и
значења увек налази у личном глаголском облику, док именског дела предиката. Именски део предиката
се главни глагол (који носи значење) може наћи и у може бити било која именска реч или именичка и
инфинитиву. придевска синтагма.
‒ Глагол непотпуног значења може бити модални
глагол (моћи, морати, хтети, требати, смети, ‒ Говоре о субјекту у реченици, наводе да
умети) или фазни глагол – означава фазу или део неког означава вршиоца радње или носиоца стања, те да
процеса (почети, почињати, наставити, може бити граматички и логички. Објашњавају ове
настављати, престати, престајати). термине.
‒ Подсећа ученике да разликују термине сложени ‒ Подсећају се правог и неправог објекта. Прави
глаголски облик и сложени предикат. објекат се јавља као допуна прелазним глаголима.
‒ Поставља питање: Шта је именски предикат? Најчешће стоји у акузативу без предлога, али може
‒ Црта табелу и додатно објашњава да именски стајати и у партитивном генитиву, који се у том
предикат може бити допуна глаголима непотпуног случају може заменити акузативом без предлога.
значења па тада говоримо о сложеном именском ‒ Наводе примере за прелазни глагол са правим
предикату. објектом у партитивном генитиву:
Попиј воде. / Попиј воду.
Именски предикат Наводе пример за неправи објекат са непрелазним
Прост Сложен глаголом у партитивном генитиву:
Напиј се воде.
помоћни глагол глагол непотпуног А не: Напиј се воду*
јесам/бити + именска значења + помоћни глагол ‒ Објашњавају да су прилошке одредбе додатни
реч (именица, заменица, јесам/бити (у инфинитиву реченични чланови, док су прилошке допуне
придев, број) или конструкцији обавезне.
да+презент) + именска ‒ Наводе пример за прилошку одредбу:
реч Олистале су крошње у прелепој декиној башти.
били смо глумци морали смо да будемо ‒ Наводе пример за прилошку допуну:
били смо први глумци Бака је ставила штрудлу на сто.
хтели смо да будемо први У овом примеру се види да реченица није
‒ Предикат је централни део реченице, јер се у довршена ако кажемо: Бака је ставила штрудлу;
зависности од тога какав је глагол, отварају позиције за недостаје информација о месту, без које се не
друге реченичне чланове. Нпр. ако је у питању прелазни може пренети цела порука. Због тога је ово
глагол, он ће отворити могућност за прави објекат, док прилошка допуна, а не одредба.
ће нпр. неки глаголи захтевати и неправи објекат. ‒ Одговарају на питање о атрибуту. Ову функцију
‒ Наводи примере: имају сви зависни чланови у именичкој синтагми,
Дана боји кутију. тако да атрибут можемо наћи у оквиру свих других
(прелазни глагол у предикату, субјекат и прави објекат); реченичних чланова. Он може бити исказан једном
Дана је мајци поклонила књигу. речју, синтагмом или зависном реченицом:
(прелазни глагол у предикату, прави објекат: књигу и Купила сам лепу хаљину. (једна реч)
неправи објекат: мајци). Купила сам веома лепу хаљину. (синтагма)
‒ Шта је субјекат и какав може бити? Купила сам хаљину која ми се много свидела.
‒ Црта табелу и даје додатно објашњење да логички (зависна реченица)
субјекат означава носиоца стања или појам чије се У свим овим реченицама атрибут стоји уз именицу
постојање тврди или негира, и то у егзистенцијалним хаљина и улази у састав правог објекта.
реченицама. Веома је важно што између предиката и ‒ Апозиција и апозитив су издвојене одредбе,
логичког субјекта нема слагања. које се у писању одвајају запетама, а у говору
‒ У реченицама са логичким субјектом често се паузама. Апозиција на други начин исказује исто
налази и граматички субјекат. што и именица коју ближе одређује. Обично је
апозиција исказана именичком синтагмом, чија је
Субјекат главна реч у истом падежу као и именица коју
Граматички Логички одређује. Службу апозитива обично врши
придевска синтагма.
1. у номинативу; 1. у дативу – носилац ‒ Наводе пример за апозицију:
2. у вокативу који се стања; Виле, натприродна бића, познате су по својој
може заменити 2. у акузативу – носилац лепоти.
номинативом стања; ‒ Наводе пример за апозитив:
(народна књижевност). 3. у генитиву – у Виле, изузетне по лепоти, могу да опчине сваког.
егзистенцијалним
реченицама.
Младен учи. Младену се спава.
Вино пије Краљевићу Младена боли глава.
Марко. Данас нема наставе.

‒ Објасните прави и неправи објекат.


‒ Како разликујете прилошке одредбе од прилошких
допуна?
‒ Објасните зависни члан именичке синтагме.
‒ По чему се апозиција разликује од апозитива?
‒ Обнавља са ученицима главне и зависне реченичне ‒ Обнављају главне и зависне реченичне чланове.
чланове.
Завршни део часа
‒ Задаје домаћи задатак: наставни лист у којем ће
(5 минута)
провежбати функције речи у реченици. Провериће
решења на неком од наредних часова.
Начини провере
‒ Вредновање ангажовања и рада ученика на часу.
остварености исхода:
Оквир за преиспитивање
оствареног часа:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Функција речи у реченици


РЕЧЕНИЧНИ ЧЛАНОВИ

ГЛАВНИ ЗАВИСНИ

предикат прави објекат


субјекат неправи објекат
граматички логички прилошке одредбе и допуне
Зависни члан именичке синтагме је атрибут, док су апозиција и апозитив издвојене одредбе.

ПРЕДИКАТ
Глаголски Именски
Прост Сложен Прост Сложен
глагол у личном глагол непотпуног помоћни глагол глагол непотпуног значења
глаголском облику значења + главни глагол јесам/бити + именска + помоћни глагол
(у инфинитиву или реч (именица, заменица, јесам/бити (у инфинитиву
конструкцији да+презент) придев, број) или конструкцији
да+презент) + именска реч
учили смо морали смо да учимо / били смо глумци морали смо да будемо
морали смо учити били смо први глумци
почели смо да учимо / хтели смо да будемо први
почели смо учити
ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

Наставни лист

1. У датим примерима подвуци предикате и преброј колико их има у свакој реченици.


А) Лако се наљути; натушти се док гриска доњу усну, десни брк суче не би ли га издигао навише, веђе му се састале на челу, а
оне црне очи као да морају да севају.
Б) Видим да се каје и да му је жао.
В) Желела је да му помогне како би је ценио.

2. Издвој објекте у датој реченици и прецизно их одреди.


Сваки пут кад дође из позоришта, припреми себи шољу мирисног топлог чаја и бави се писањем о представи коју је гледао.

3. Пронађи у реченици прилошку допуну и заокружи је. Подвуци све атрибуте.


У причама се прича да су заносне виле спустиле своје дуге плетенице на његова рамена и тако су настали у непознатој
земљи вулкани који сваке друге непарне недеље избацују густе праменове шећерне лаве.

4. У свакој реченици подвуци издвојену одредбу и прецизно је одреди.


Сара, задовољна куповином, одлучи да ће вечерас изаћи са друштвом.
Гледали смо представу са Јованом Стојиљковић, врсном младом глумицом.

5. Прецизно одреди функције речи у следећој реченици.


Дејан је хтео да свира гитару, па је сваке среде одлазио у оближњи клуб.
Решења наставног листа

1. У датим примерима подвуци предикате и преброј колико их има у свакој реченици.


А) Лако се наљути; натушти се док гриска доњу усну, десни брк суче не би ли га издигао навише, веђе му се састале на челу, а
оне црне очи као да морају да севају. (7)
Б) Видим да се каје и да му је жао. (3)
В) Желела је да му помогне како би је ценио. (3)

2. Издвој објекте у датој реченици и прецизно их одреди.


Сваки пут кад дође из позоришта, припреми себи шољу мирисног топлог чаја и бави се писањем о представи коју је гледао.
шољу мирисног топлог чаја – прави објекат
писањем о представи коју је гледао – неправи објекат

3. Пронађи у реченици прилошку допуну и заокружи је. Подвуци све атрибуте.


У причама се прича да су заносне виле спустиле своје дуге плетенице на његова рамена и тако су настали у непознатој
земљи вулкани који сваке друге непарне недеље избацују густе праменове шећерне лаве.

4. У свакој реченици подвуци издвојену одредбу и прецизно је одреди.


Сара, задовољна куповином, одлучи да ће вечерас изаћи са друштвом. – апозитив
Гледали смо представу са Јованом Стојиљковић, врсном младом глумицом. – апозиција

5. Прецизно одреди функције речи у следећој реченици.


Дејан је хтео да свира гитару, па је сваке среде одлазио у оближњи клуб.
Дејан – граматички субјекат
је хтео да свира – сложени предикат
гитару – прави објекат
је одлазио – (прост) предикат
сваке среде – прилошка одредба за време
у оближњи клуб – прилошка допуна за место (завршетка кретања)

You might also like