You are on page 1of 1

Raimonda MERLIKA Fushe – Kruje ____________

Lenda: Trashegimi kulturore


Klasa: XI
Tema : Etnografia
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi:
- të kuptojne c’eshte etnografia dhe cfare studion
- të njihen me objektet kryesore te cultures material ten je populli si, veshjet popullore, veglat
muzikore, etj.
-te percaktojne dallimin mes prodhimit industrial dhe atij artisanal
Konceptet kryesore: kostume popullore, instrumente,
Mjetet: teksti
Metoda: ERR

Organizimi i
Fazat e metodës Teknikat
nxënësve
Evokimi Stuhi mendimesh Pune me klasen
Realizimi i kuptimit Harte e mendjes Pune me grupe
Reflektimi Punë e lire Pune e pavarur

Zhvillimi i mësimit
Evokimi Stuhi mendimesh
Ne kete faze do te bej disa pyetje rreth etnografise:
A keni vizituar ndonje muze etnografik?
A mendoni se objektet paraqesin histori,?Pse? Pres pergjigje nga nxenesit.
Realizimi i kuptimit. Harte e mendjes
Udhëzoj nxënësit të lexojnë mësimin dhe të nënvizojnë pjesët kryesore. Pasi nxënësi mbarojnë
leximin, mundohemi te nxjerrin materialet kryesore.:
 Me termin Etnografi, kuptojme te shkojme prane gjithckaje qe duam te studiojme per nje
periudhe te caktuar, (me ane te vezhgimit, intervista, etj.).
Me pas do te hidhen ne tabele info kryesore te mesimit.
ETNOGRAFI ritet, ritual, ceremony, vlera, bestytni, sjellje, punime, fenomene qe I
interesojne etnografit. Objektet kryesore: veshjet popullore, veglat muzikore, llojet e
banesave etj.
KOSTUMET POPULLORE

Pasqyre e mjeshterise elementet----- Mjedisi natyror, origjinaliteti, faktori historiko-kulturor

Instrumentet muzikore evropiane -------- klasifikohen nga; origjina e historia

Zilet flauti tromba druri tamburet violina klarineta mandolina

Reflektimi. Punë e lirë


Nxënësit punojnë me kërkesat e aparatit pedagogjik të tekstit.

Gjithashtu do te flitet dhe per veglat muzikore dhe etnografine shqiptare.

Detyre, pyetja 4 fq.55. Vleresimi, ne baze te aktivizimit dhe bashkepunimit.

You might also like