Professional Documents
Culture Documents
лінгводидактика ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 2
лінгводидактика ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 2
РОЗГЛЯДАННЯ ПРЕДМЕТІВ
У молодших групах науковці рекомендують проводити два види занять: 1)
первісне ознайомлення з предметом; 2) поглиблення знань про предмети. Кожний вид
занять має свою специфіку.
На заняттях з первісного ознайомлення з предметом потрібно правильно
організувати увагу дітей щодо сприйняття предмета, формування уявлень про нього і
відповідного словника. Найефективнішими засобами при цьому є привертання уваги
дітей до самого предмета або дії та слів, якими вони позначаються. Вихователь називає
предмет тільки тоді, коли на ньому сконцентрована увага дитини. Слово виступає як
знак предмета. Встановлюється зв'язок між словом і уявленням про предмет.
Вихователь створює пошукову ситуацію, пропонує запитання на зразок: де лялька
(м'яч)? У відповідь на запитання він показує предмет і повторює слово. Потім при
появі чи зникненні предмета це слово повторює дитина.
Діти закріплюють слово на заняттях. За вказівкою вихователя вони обирають
предмет серед інших, називають його, виконують з ними різні дії.
На заняттях з поглиблення знань про предмет формується цілісне уявлення
дитини про нього: встановлюється зв'язок між призначенням предмета та його будовою,
матеріалом, з якого він зроблений; визначаються видові особливості предмета. До
методики проведення занять ставляться такі вимоги (за Є. Тихєєвою):
• пізнавальна діяльність має ґрунтуватися на практичних завданнях, з
домінуванням ігрових прийомів;
• предмети мають бути добре знайомі дітям (ті, призначення яких їм відоме
і, які вони вже використовували);
• додаткові предмети слід добирати так, щоб у них не вистачало певної деталі,
що робить їх непридатними для діяльності; спрямовувати увагу дітей на визначення,
якої частини не вистачає, та спроби пояснити причини цього;
• діти мають активно діяти з предметами, мотивувати свій вибір, обираючи
потрібне; керівництво пізнавальною і мовленнєвою діяльністю вихователь
здійснює шляхом вказівок стосовно необхідних дій і запитань.
4. Складіть бесіду на тему «Про ввічливість» для дітей середньої групи (до 8-10
питань із поясненнями, елементами розповіді, тлумаченням значення деяких слів,
читанням коротких віршів та орієнтованими відповідями дітей).
Відповідь : Конспект бесіди на тему: «Ввічливі слова»
Тема. Гігієна
Програмовий зміст : формувати уявлення дітей про предмети гігієни; учити дітей
відповідати на запитання, підтримувати діалог; продовжувати формувати
вміннявживати узагальнювальні слова (предмети гігієни); збагачувати словник
іменниковими, прикметниковими синонімами (бруднуля — нечупара — замазура;
охайний — чистий — чепурний); вправляти в утворенні прикметників із суфіксами
пестливості; вправляти у вживанні слова «бути» на означення дії в майбутньому часі;
виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я, необхідність дотримання чистоти та
особистої гігієни.
Попередня робота: читання віршів, оповідань про охайність.
Матеріал: іграшка Незнайка, предмети гігієни.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
Вихователь пропонує дітям стати парами по колу.
Психогімнастика «Дружні діти»
Долоньки маленькі (Плескають у долоньки одне до одного.)
Плескають легенько.
Пальчики з’єднали,
В танку закружляли. (Беруться «човником» та кружляють.)
Посварились, розійшлися. (Повертаються одне до одного спинками.)
Помирились — обнялися! (Обнімаються.)
ІІ. Основна частина
З’являється брудний, неохайний, нерозчесаний Незнайко.
— Хто це? Привітаймося з Незнайком. Доброго ранку, Незнайко! Який Незнайко?
(Він нерозчесаний, неохайний.) Який одяг у Незнайка? (Брудний) А як інакше можна
сказати, що одяг брудний? Діти, як можна назвати Незнайка? (Бруднуля) Як ще можна
сказати? (Він — нечупара та замазура.)
Н е з н а й к о. Малята, допоможіть мені причепуритися.
— Допоможемо йому. Які предмети потрібні Незнайки?
• Мию, мию без жалю.
Мию там, де брудно.
Цю роботу я люблю,
Та від неї худну. (Мило)
• Маю я зубців багато,
Розчешу вас, як на свято. (Гребінець)
• Я маленький і завзятий,
Люблю діток витирати. (Рушник)
• Хвостик з кістки,
А на спині щетинки. (Зубна щітка)
Вихователь у міру відгадування загадок демонструє предмети.
— Так, це мило, рушник, гребінець, зубна щітка. Як одним словом можна назвати ці
предмети? Це предмети гігієни. Вони допомагають людині стежити за чистотою свого
тіла та залишатися здоровим. Ось ці предмети гігієни допоможуть тобі, Незнайко!
— Малята, розкажемо Незнайкові, навіщо потрібні ці предмети. Мило потрібне для
того, щоб змити бруд, мікроби, що спричиняють різні хвороби. Що ми миємо милом?
(Ми миємо руки, тіло.) Яке мило? (Запашне, гладке, біле,кругле) Скажіть ці слова
пестливо. (Запашненьке, гладеньке, кругленьке, біленьке)
— Розкажіть Незнайкові, як потрібно користуватися милом. Спочатку слід намочити
руки, потім намилити їх, змити бруд водою.
— Після того, як помили руки, що потрібно зробити? (Потрібно їх витерти.)
— Чим витерти? (Рушником)
— Який рушник? (Він пухнастий, м’який, чистий, білий.)
— Скажіть ці слова пестливо. (Біленький, м’якенький, чистенький, пухнастенький)
— Що ми робимо гребінцем? (Ми розчісуємо волосся.)
— Розчісуючи волосся, говорять: Плетися, косо! Розумнішай, голово! Родися, красо!
Добрішай, душо!
— Незнайко, ти вже знаєш, що потрібно робити, щоб бути охайним.
Вихователь пропонує дітям умити Незнайку, помити йому руки, розчесати.
— Який тепер став Незнайко? Він став охайний. Як ще можна сказати? (Чистий,
чепурний)
— Діти, розкажіть Незнайкові, що ще потрібно робити, щоб бути здоровим?(Робити
ранкову гімнастику.)
Фізкультхвилинка
Вихователь читає віршовані рядки, малята імітують рухові дії відповідно до змісту
вірша.
Кожен день ми ранком робимо зарядку,
Це нам до вподоби, діточкам-маляткам:
Жваво крокувати, жваво крокувати,
Руки підіймати, руки опускати,
Присідати та вставати,
А ще трішки пострибати.
Дидактична гра «Що будеш робити?»
Вихователь пропонує дітям відповісти на запитання. Кожній дитині по черзі він кидає
м’яч.
Вихователь. Я вмиваюся. А ти що будеш робити? — Я буду вмиватися. (Кидає м’яч
вихователеві.)
— Я витираюся. А ти що будеш робити? — Я буду витиратися.
— Я розчісуюся. А ти що будеш робити? — Я буду розчісуватися.
— Я чищу зуби. А ти що будеш робити? — Я буду чистити зуби.
— Я миюся. А ти що будеш робити? — Я буду митися.
— Я роблю ранкову гімнастику. А ти що будеш робити? — Я буду робити ранкову
гімнастику.
ІІІ. Підсумок
— Незнайко, ти запам’ятав, що потрібно робити, щоб бути здоровим? Потрібно
утримувати своє тіло в чистоті та робити ранкову гімнастику. Діти ви сьогодні були
дуже уважні і активні. Молодці.