Professional Documents
Culture Documents
МР - бакалавр - вибіркові - ДО - скороч - ЗФ - 2020 - Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності дошкільників (1) (автовосстановление)
МР - бакалавр - вибіркові - ДО - скороч - ЗФ - 2020 - Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності дошкільників (1) (автовосстановление)
Практичне заняття 1
Тема. Теоретичні основи комунікативно-мовленнєвої діяльності дітей
дошкільного віку
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» із сутністю і
характеристикою комунікативно-мовленнєвої діяльності дітей дошкільного
віку.
Опорні слова: спілкування; комунікація, інтеракція, перцепція як складові
спілкування; комунікативно-мовленнєві вміння; комунікативно-мовленнєва
діяльність.
План заняття
1. Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Виконання практичних завдань.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Спілкування як вид людської діяльності.
Відповідь: .
Поняття спілкування – це обмін думками, почуттями, переживаннями, і один
із різновидів людської діяльності.
Спілкування – це взаємодія людей, під час якої вони обмінюються
різноманітною інформацією з метою налагодження стосунків і об’єднання
зусиль для досягнення спільного результат
Спілкування Д. Б. Ельконін інтерпретує як особливий вид діяльності.
Внаслідок цього виділяє її два різновиди:
з одного боку, спілкування розуміється як комунікативна діяльність, або
діяльність спілкування, що виступає самостійно на певному етапі онтогенезу,
наприклад, у дошкільників і особливо у підлітковому віці.
з іншого боку – спілкування у загальному плані розуміється як один із видів
діяльності – мовленнєва діяльність із характерними для будь-якої діяльності
елементами: мета, мотиви, дії, операції, аналіз результату тощо (за
О. О. Леонтьєвим).
Важливо усвідомлювати, що засобом спілкування будь-яка діяльність
організовується і збагачується .
Спілкування розглядається не тільки як характерний для дошкільників вид
діяльності (в отогенезі), а й засіб організації і збагачення інших видів
діяльності. Важливо, на думку Г. М. Андрєєвої, усвідомлювати збагачення
як виникнення нових зв’язків і стосунків між людьми ..Наприклад,
виникнення співпереживання, взаєморозуміння та взаємовпливу в художньо-
мовленнєвій діяльності дошкільників (грі-драматизації, виконавчій
діяльності, театралізації та ін.)
У свою чергу, вітчизняний психолог Т. О. Піроженко у своїй педагогічній
технології комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільника, головну
увагу приділяє мовленнєвому спілкуванню, що забезпечує формування
проектної, кооперантної та організаційної грамотності дитини. У ході
реалізації задуму дошкільник вчиться створювати (проектувати!) ідеї,
пропозиції, задуми. Дитина навчається знаходити однодумців, погоджувати
свої дії з партнерами, проявляє активність в умовах кооперованої взаємодії з
людьми і таким чином демонструє власний рівень розвитку. Дошкільник
вчиться вирішувати організаційні питання з упровадженням задуму в
конкретних умовах місця і часу, поступово рятуючи себе від організаційної
безпорадності та потреби в зайвій опіці й надмірному керівництві.
Таким чином, прогрес (чи зупинка, чи регрес) мовленнєвого розвитку
відображає динаміку рівнів розвитку стосунків дитини із соціальним
середовищем, що опосередковує її активність як партнера із спілкування. На
думку Т. О. Піроженко, комунікативний підхід до вивчення і розвитку
новоутворень у галузі мовної сфери вказує, що не можна зрозуміти
механізму мовленнєвого просування дитини, якщо не враховувати, в яких
особистісних взаєминах перебуває вона з партнерами зі спілкування. Тому
вивчення процесу комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільника
базується на всіх компонентах, а найбільше – мотиваційних та операційних .
Практичне завдання
1 . Підготувати словник до теми практичного заняття (мова, мовлення,
спілкування; комунікація, інтеракція, перцепція; комунікативно-мовленнєві
вміння; комунікативно-мовленнєва діяльність).
Відповідь :
Мова – система звукових і графічних знаків, що виникла на певному рівні
розвитку людства, розвивається і має соціальне призначення;
правила мови нормалізують використання знаків та їх функціонування як
засобів людського спілкування. Мова - суто людський засіб спілкування в
духовному і практичному житті людини і являє собою систему знаків для
передавання, приймання і використовування інформації
Мовлення –це історична форма спілкування людей засобами мови.
Мовленнєве спілкування здійснюється за правилами конкретної. мови,
носієм якої є людина.
Спілкування – це процес передавання й сприймання повідомлень за
допомогою вербальних і невербальних засобів, що охоплює обмін
інформацією між учасниками спілкування, її сприйняття й пізнання, а також
їхній вплив один на одного і взаємодією щодо досягнення змін у діяльності.
Комунікація – це процес обміну інформацією (фактами, ідеями, поглядами,
емоціями тощо) між двома або більше особами, спілкування за допомогою
вербальних і невербальних засобів із метою передавання та одержання
інформації.
Інтеракція – безпосередня міжособистісна взаємодія («обмін символами»),
найважливішою особливістю котрої визнається здатність людини «приймати
на себе роль іншої».
Перцепція – (лат., сприймання, пізнавання): безпосереднє відображення
предметів та явищ об'єктивної дійсності органами чуття, чуттєве сприйняття
зовнішніх предметів..
Комунікативно – мовленнєві вміння – це вміння, необхідні для ефективного
здійснення мовленнєвої діяльності в умовах міжособистісної взаємодії: з
різною метою, в різних умовах, з різними співрозмовниками.
Основою комунікативно-мовленнєвих умінь є
частковомовленнєві вміння (звуковимовні, орфоепічні, лексичні, граматичні)
та загальномовленнєві (уміння слухати-розуміти, говорити, читати, писати).
Комунікативно – мовленнєва діяльність – це цілеспрямований процес
мовленнєвої взаємодії дітей у системах: «вихователь-діти», «діти-
вихователь», «діти-діти», встановлення і підтримка контактів з іншими
мовцями з допомогою мови і немовних засобів у процесі безпосереднього
спілкування (обмін інформацією, досвідом, уміннями, навичками,
результатами діяльності), спрямованого на підтримку розмови, тобто на сам
комунікативний акт.
комунікативне
Спілкування інтерактивне
перцептивне
Комунікація
Самостійна робота 1
1. Скласти каталог з 8-10 статей присвячених комунікативно-мовленнєвому
розвитку дітей.
Відповідь: Збірник наукових праць «Педагогіка та психологія». – Харків,
2017. – Вип. 56 136 УДК 373.2.016:81-028.31-053.4 Л. В. Зімакова
ВИХОВАННЯ КОМУНІКАТИВНО-МОВЛЕННЄВИХ МОТИВІВ
ДОШКІЛЬНИКІВ © Зімакова Л. В., 2017 http:// orcid.org/0000-0001-8066-
5181.
-Чинники та критерії комунікативно–мовленнєвого розвитку дошкільника
СА Михальська
Проблема комунікативно-мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку з
системними мовленнєвими порушеннями
Мартиненко, І. В.
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА
«Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дошкільників»
Самостійна робота 1
Тема. Спілкування як специфічний вид дитячої діяльності
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» із сутністю і
характеристикою комунікативно-мовленнєвої діяльності дітей дошкільного
віку.
Опорні слова: потреби спілкування, мотиви спілкування, фрустрація,
суб’єкт спілкування, «комплекс пожвавлення», ситуативне мовлення,
контекстне мовлення, явище госпіталізму.
План заняття
1. Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Виконання практичних завдань.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Потреби і мотиви спілкування як категорії психології спілкування
2. Критерії сформованості у дитини потреби у спілкуванні.
3. Етапи розвитку змісту потреби у спілкуванні дитини з дорослим
4. Форми спілкування дошкільників з дорослими та однолітками
5. Становлення і розвиток мовленнєвого спілкування у дітей дошкільного
віку
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Підготувати словник до теми практичного заняття (потреби спілкування,
мотиви спілкування, фрустрація, суб’єкт спілкування, «комплекс
пожвавлення», явище госпіталізму, ситуативне мовлення, контекстне
мовлення)
3. Складіть інтелектуальну карту за темою «Спілкування як специфічний вид
дитячої діяльності».
Самостійна робота
1. Завантажте та прочитайте статтю Л. В. Зімакової «Виховання
комунікативно-мовленнєвих мотивів дошкільників». Зробіть анотацію та тези
до статті.
Вид роботи Кількість
балів
Усна відповідь за теоретичне опитування 2
Словник до теми практичного заняття 1
Інтелектуальна карта за темою 1
Анотація та тези до статті Л.В. Зімакової «Виховання 3
комунікативно-мовленнєвих мотивів дошкільників»
Всього 7
Література основна
1. Андреева Г.М. Социальная психология. Учебник для высших учебных
заведений. – М.: Аспект пресс, 2001. – 376 с.
2. Богуш А. М., Луцан Н. І. Мовленнєво-ігрова діяльність
дошкільників: мовленнєві ігри, ситуації, вправи. Навчально-методичний
посібник. – К.: Видавничий Дім "Слово", 2008.
3. Богуш А.М., Гавриш Н.В. Дошкільна лінгводидактика / За ред.
А.М.Богуш. – К.: Вища школа, 2007. – 542 с.
4. Ерастов Н. П. Психология общения. – Ярославль, 1979.
5. Зімакова Л.В, Ковалевська Н.В., Сонник Ю.А. Особливості
комунікативно-мовленнєвого розвитку старших дошкільників
засобами мультиплікації : навчально-методичний посібник. –
Полтава, 2018. – 152 с.
6. Зімакова Л. В. Виховання комунікативно-мовленнєвих мотивів
дошкільників // Збірник наукових праць «Педагогіка та психологія». –
Харків, 2017. – Вип. 56. С-137-148. Електронний ресурс [дата: 01.03.2020]
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Alex/%D0%9C%D0%BE
%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC
%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8B/Downloads/
znpkhnpu_ped_2017_56_17%20(1).pdf
7. Ільїн Е. П. Психологія спілкування і міжособистісних відносин. – С. 29-
33.
8. Куніцина В. Н., Казарінова Н. В., Погольша В. М. Міжособистісне
спілкування. – С. 29.
9. Леонтьєв А. А. Психология общения. – М., С. 162-165.
10.Лисина М. И. Проблеми онтогенеза общения. – М.: Педагогика, 1986.
11.Луценко І.О. Дитина і дорослий: вчимося спілкуватись. Готуємось до
мовленнєвого спілкування з дошкільниками / І. О. Луценко. – К. : Світич,
2013. – 208 с.
12.Марісова Л. І. Про мотиваційно-потребові основи спілкування. –
Берлін, 1978.
13.Морозов А. В. Ділова психологія. Курс лекцій: підручник для вищ. і
середн. спец. навч. закладів. – СПб .: Союз, +2000.
14.Піроженко Т.О. Комунікативно-мовленнєвий розвиток дошкільника. –
Тернопіль: Мандрівець, 2010. – 152 с.
15.Потреба в спілкуванні. Цілі і функції спілкування.
URL:https://stud.com.ua/49635/psihologiya/potreba_spilkuvanni_tsili_funktsiyi_s
pilkuvannya [дата: 01.03.2020]
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА
«Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дошкільників»
Самостійна робота 2
Тема. Зміст та завдання формування комунікативно-мовленнєвої компетенції
дітей дошкільного віку
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» із сутністю,
змістом і завданнями формування комунікативно-мовленнєвої компетенції
дітей дошкільного віку.
Опорні слова: навчально-мовленнєва пізнавальна діяльність,
компетентність, мовна компетенція, мовленнєва компетенція, мовна
особистість, культурно-мовна особистість, комунікативної компетенції,
культура мовлення, виразність, мовленнєвий етикет, когнітивно-
комунікативна компетенція, орієнтувально-планувальна компетенція,
мовленнєва компетенція, комунікативно-діяльнісна компетенція,
комунікативно-мовленнєва компетенція випускника дошкільного навчального
закладу.
План заняття
1.Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Виконання практичних завдань.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Сутність мовленнєвої компетенції дошкільників та її види.
2. Завдання формування комунікативної компетенції дошкільників.
3. Комунікативно-мовленнєва компетенція та її види.
4. Освітні завдання комунікативної та мовленнєвої діяльностей за програмою
«Впевнений старт» (старша група)
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Підготувати словник до теми практичного заняття.
3. Випишіть освітні завдання комунікативної та мовленнєвої діяльностей за
програмою «Впевнений старт» (молодша, середня, старша групи)
4. Складіть інтелектуальну карту за темою «Зміст та завдання формування
комунікативно-мовленнєвої компетенції дітей дошкільного віку».
Самостійна робота 3
1. Прочитайте книгу Юлії Борисівни Гіппенрейтер «Спілкуватися з дитиною.
Як?» Аудіокнига. На основі порад автора розробіть пам’ятку для батьків про
спілкування з дошкільником (навпроти кожної поради вкажіть номер уроку
книги).
Передмова https://www.youtube.com/watch?v=I4thfQQb9xk
Урок 1. Безумовне прийняття https://www.youtube.com/watch?v=UbFItp-nC_E
Урок 2. Поміч батьків. Обережно!
https://www.youtube.com/watch?v=cMi9XtV8K0s
Урок 3. Давай разом! https://www.youtube.com/watch?v=hs4CHoCMjlo
Урок 4. А якщо не хоче? https://www.youtube.com/watch?v=zlrWh098JiU
Урок 5. Як слухати дитину https://www.youtube.com/watch?v=MnV9E8rIJX4
Урок 6. 12 проти одного, Або що нам заважає слухати дитину
https://www.youtube.com/watch?v=XNxWTsQKtL4
Урок 7. Почуття батьків. Як з ними бути?
https://www.youtube.com/watch?v=oNsgpBbzU6o
Урок 8. Як вирішувати конфлікти
https://www.youtube.com/watch?v=7il80ffSYLM
Урок 9. А що з приводу дисципліни?
https://www.youtube.com/watch?v=-SDFc2-xxNc
Урок 10. Глек наших емоцій
https://www.youtube.com/watch?v=qOWqq35qDcs
Самостійна робота 3
Тема. Дидактичні засоби організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дітей в умовах ЗДО
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» із сутністю,
завданнями, методами та прийомами організації комунікативно-мовленнєвої
діяльності на тематичному комунікативному занятті.
Опорні слова: завдання, методи, прийоми; тематичне комунікативне
заняття.
План заняття
1.Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Аналіз конспектів тематичних комунікативних занять.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Комунікативна спрямованість навчання дітей рідної мови.
2. Тематичне заняття з комунікативно-мовленнєвого розвитку в ЗДО.
3. Методи та прийоми розвитку мовленнєвого спілкування дітей у ЗДО.
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Складіть інтелектуальну карту за темою «Дидактичні засоби організації
комунікативно-мовленнєвої діяльності дітей в умовах ЗДО».
Самостійна робота 4
1. Розробіть конспект тематичного комунікативного заняття,
використовуючи таку структуру: вікова група, тема заняття, мета (виховна,
навчальна – комунікативна, мовленнєва), обладнання, матеріал; хід заняття:
І. Початок заняття – початок спілкування; ІІ. Хід заняття – спілкування;
ІІІ. Підсумок заняття – завершення спілкування.
Орієнтовне оцінювання
Вид роботи Кількість
балів
Усна відповідь за теоретичне опитування 2
Інтелектуальна карта за темою 1
Конспект тематичного комунікативного заняття 5
Всього 8
Література основна
1. Березіна О. М., Цимбалюк О. Л. Організована навчально-пізнавальна
діяльність дітей молодшого дошкільного віку: розробки занять. – Тернопіль:
Мандрівець, 2016. – 304 с. – С.74-104.
2. Богуш А., Савінова Н. Педагогічне коригування мовлення дітей
дошкільного віку в ігровій діяльності. Монографія. – Миколаїв, Атол, 2007. –
252 с.
3. Гаврилушкина О. П. Работа по развитию коммуникативного поведения у
дошкольников в условиях детского сада / О. П. Гаврилушкина // Ребенок в
детском саду. – 2003. – № 2. – С. 12–16.
4. Гаврилушкина О. Проблемы коммуникативного поведения дошкольников
/ О. Гаврилушкина // Ребенок в детском саду. – 2003. – № 1. – С. 11–15.
5. Гаврилушкина О. Развитие коммуникативного поведения дошкольников в
условиях детского сада / О. Гаврилушкина // Ребенок в детском саду. – 2002.
– № 2. – С. 12–16.
6. Зімакова Л.В, Ковалевська Н.В., Сонник Ю.А. Особливості
комунікативно-мовленнєвого розвитку старших дошкільників засобами
мультиплікації : навчально-методичний посібник. – Полтава, 2018. – 152 с.
Практичне заняття 2
Тема. Організація комунікативно-мовленнєвого розвитку дошкільника в
ігровій діяльності.
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» із ігровими
та інтеактивними методами та прийомами організації комунікативно-
мовленнєвої діяльності на тематичному комунікативному занятті.
Опорні слова: ігрові методи, прийоми; тематичне комунікативне заняття.
План заняття
5. Фронтальна вступна бесіда.
6. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
7. Аналіз конспектів тематичних комунікативних занять.
8. Тестування.
Теоретичні питання
1. Імпровізований діалог – метод формування комунікативно-мовленнєвого
розвитку дітей у повсякденному житті.
2. Моделювання діалогів дошкільників у життєдіяльності ЗДО.
3. Комунікативно-мовленнєві ігри для дошкільників.
4. Інтерактивні ігри як засіб організації комунікативно-мовленнєвої
діяльності дошкільників.
5. Типові помилки вихователя у спілкуванні з дітьми.
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Складіть інтелектуальну карту за темою «Організація комунікативно-
мовленнєвого розвитку дошкільника в ігровій діяльності».
3. Розробіть по 1 комунікативно-мовленнєвій грі для четвертого, п’ятого та
шостого років життя (формулюючи освітні завдання, спирайтесь на програму
«Дитина» (2020) Комунікативний розвиток особистості).
Самостійна робота
1. Розробіть конспект тематичного комунікативного заняття,
використовуючи таку структуру: вікова група, тема заняття, мета (виховна,
навчальна – комунікативна, мовленнєва), обладнання, матеріал; хід заняття:
І. Початок заняття – початок спілкування; ІІ. Хід заняття – спілкування;
ІІІ. Підсумок заняття – завершення спілкування.
Обов’язково включіть у нього вивчені у цій темі методи.
Орієнтовне оцінювання
Вид роботи Кількість
балів
Усна відповідь за теоретичне опитування 2
Інтелектуальна карта за темою 1
Конспект тематичного комунікативного заняття 4
Всього 7
Література основна
1. Богуш А., Луцан Н. Мовленнєво-ігрова діяльність дошкільників:
мовленнєві ігри, ситуації, вправи. Навчально-методичний посібник. –
К.: Видавничий Дім «Слово», 2008. – 256 с. URL:
https://refdb.ru/look/1770729-p16.html
2. Гаврилушкина О. Проблемы коммуникативного поведения
дошкольников / О. Гаврилушкина // Ребенок в детском саду. – 2003. –
№ 1. – С. 11–15.
3. Гаврилушкина О. Развитие коммуникативного поведения
дошкольников в условиях детского сада / О. Гаврилушкина // Ребенок в
детском саду. – 2002. – № 2. – С. 12–16
4. Гаврилушкина О.П. Работа по развитию коммуникативного поведения
у дошкольников в условиях детского сада / О. П. Гаврилушкина //
Ребенок в детском саду. – 2003. – № 2. – С. 12–16.
5. Зімакова Л.В, Ковалевська Н.В., Сонник Ю.А. Особливості
комунікативно-мовленнєвого розвитку старших дошкільників засобами
мультиплікації : навчально-методичний посібник. – Полтава, 2018. –
152 с.
6. Луценко І. О. Спілкуємося на рівних. Організація комунікативно-
мовленнєвої діяльності дошкільнят на засадах дитиноцентризму //
Дошкільне вихвоання. – 2015. – № 1. – С. 5-10.
7. Маценко Т. М. Ігротека вихователя ДНЗ. Система розвивальних ігор
для дітей 5–6-ти (7-ми) років (старша група) / Т. М. Маценко, Н. О.
Вєткова, А. Г. Мельникова, Т. С. Завірюха. — Х. : Вид. гру- па
«Основа», 2017. – 140 с.
8. Навчання дітей діалогічного мовлення. URL:
http://udnz15.org/navchannya-ditej-2
9. Освітня програма «Впевнений старт» для дітей старшого дошкільного
віку / [Н. В. Гавриш, Т. В. Панасюк, Т. О. Піроженко,
О. С. Рогозянський, О. Ю. Хартман, А. С. Шевчук]; За заг. наук. ред.
Т. О. Піроженко. – К. : Українська академія дитин- ства, 2017. – 80 с.
10.Піроженко Т. О. Комунікативно-мовленнєвий розвиток дошкільника. –
Тернопіль: Мандрівець, 2010. – 152 с.
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА
«Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дошкільників»
Практичне заняття 3
Тема. Методика формування мовленнєвого етикету дітей дошкільного віку
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» методами та
прийомами формування мовленнєвого етикету дітей дошкільного віку
Основні поняття: культура мовленнєвого спілкування, культура мовлення,
виразність мовлення, мовленнєвий етикет, формули етикету
План заняття
1.Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Аналіз конспектів тематичних комунікативних занять.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Мовленнєвий етикет як складова частина культури мовленнєвого
спілкування дошкільників.
2. Зміст та завдання формування мовленнєвого етикету дітей дошкільного
віку.
3. Методи та прийоми формування норм та правил мовленнєвої взаємодії.
4. Форми ознайомлення дітей з мовленнєвим етикетом. Структура
заняття.
5. Особливості ознайомлення із мовленнєвим етикетом дітей різних
вікових груп.
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Складіть інтелектуальну карту за темою «Методика формування
мовленнєвого етикету дітей дошкільного віку».
3. Зробіть підбірку листівок-картинок про ввічливе спілкування (5-7 шт).
4. Доберіть три варіанти проведення «Ранкового кола» у ЗДО.
Самостійна робота 4
1. Доберіть три вірша про ввічливе спілкування.
2. Зробіть добірку книг для дошкільнят про мовленнєвий етикет.
3. Прочитайте 4 статті про формування у дітей навичок ввічливого
спілкування та складіть «Флаєр ввічливості» або «Карти ввічливості» або
«Лото ввічливих дітей» або мнемотаблицю «Ввічливі – це ми» і тому
подібне.
●«Базові навички ввічливого спілкування для дітей»
У книзі Пеггі Пост «Енциклопедія етикету Емілі Пост» запропоновано шість
основних навичок спілкування, які батькам варто прищепити своїм дітям
https://childdevelop.com.ua/articles/develop/2694/
● Як покращити комунікабельність дитини
У даній статті ви пройдете через усі три етапи й побачите приклади того, як
дитина, поборовши страх і соціальну тривогу, може стати доброзичливим
малюком, який відчуває себе комфортно й готовий упоратися з будь-якою
соціальною ситуацією.
https://childdevelop.com.ua/articles/psychology/1839/
● «Невербальне спілкування успішних дітей»
Діти, з якими відмовляються спілкуватися однолітки, ті, хто не вписується у
своє оточення, роблять багато невербальних помилок.
https://childdevelop.com.ua/articles/develop/2216/
● «Невербальне спілкування: поради батькам»
Невербальне спілкування може здійснювати вагомий вплив на те, наскільки
дитина сподобається людям, які її оточують, і на можливості, які з'являться в
неї в майбутньому. Безперечно, даний тип спілкування має великий вплив на
долі дітей.
https://childdevelop.com.ua/articles/psychology/1839/
●Чарівне слово допоможе у вихованні дитини
Є одне чарівне слово, здатне зарадити батькам у ситуаціях, коли дитина
відчуває складні емоції. Імовірно, ви подумали про такі слова, як «любов»,
«турбота» тощо, проте йдеться про інше слово. На нього зазвичай не
звертають уваги, бо воно належить до службових, утім, зауважимо, має
велику силу у вихованні дітей.
https://childdevelop.com.ua/articles/upbring/8247/
●«Чарівні слова» для припинення ниття
Якщо казати про наполегливість, мало що може зрівнятися з тим, як дитина
вміє випрошувати і вмовляти дати їй те, що вона хоче. Краще за всіх про це
знають батьки, які відповіли відмовою на прохання свого невгамовного
маляти.
https://childdevelop.com.ua/articles/upbring/1116/
Орієнтовне оцінювання
Вид роботи Кількість
балів
Усна відповідь за теоретичне опитування 2
Інтелектуальна карта за темою 1
Підбірка листівок-картинок про ввічливе спілкування (5-7 1
шт)
«Ранкове коло» у ЗДО 1
Добірка віршів та книг для дошкільнят про мовленнєвий 1
етикет.
«Флаєр ввічливості» або «Карта ввічливості» або «Лото 2
ввічливих дітей» або мнемотаблиця «Ввічливі діти – це ми»
Всього 8
Література основна
1. Богуславская Н.Е., Купина Н.А. Весёлый этикет (учебник по развитию
коммуникативных способностей ребёнка). – Екатеринбург: «ЛИТУР», 2002. –
192 с.
2. Богуш А.М. Мовленнєвий розвиток дітей: сутність та шляхи
реалізації // Дошкільне виховання, 1999, № 6. – С. 3-5.
3. Буяльський Б, Оверчук А. Як ми спілкуємося. Мовленнєвий етикет
українського народу / Директор школи, 2002, № 33 – 36.
4. Воронкова Я. Правила етикету для дошкільнят. К.: УЛА, 2016. – 8 с.
5. Гарбуз С. Етикет для дітей. К.: Глория Трейд. – 64 с.
6. Етикет для дошкільнят. Упоряд. Н.В.Клочко. – Львів: Видавництво
«Світ», 2013.
7. Жадан А. Етикет для дiвчаток та хлоп'яток. К.: Пеликан. – 48 с.
8. Золочевська О. Правила етикету. Серія: Вчимо малюка. К.: Мангоbook,
2020 р. 64 с. URL: https://svitogray.prom.ua/p1151064650-pravila-etiketu-
olga.html
9. Крутій К. Мовленнєві перлинки для кожної дитинки / Дитячий садок,
2000, грудень, № 4. – С.4
10.Про культуру та етикет URL: https://kidsbook.in.ua/p1250440307-pro-
kulturu-etiket.html
11.Сугайло Г. У Країні Ввічливості (для старших дошкільнят) // Палітра
педагога, 2002, № 4, С. 22-23
12.Шмід Софі Паці на паті. – К.: Виват (Пеликан). – 40 с.
13.“Чарівні слова” (із серії статей “Школа шляхетності”) // Джміль, 2002,
№ 2, С. – 18-19.
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА
«Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дошкільників»
Самостійна робота 4
Тема. Особливості сучасної книжки та її використання в комунікативно-
мовленнєвій діяльності
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» з методами
та прийомами формування комунікативно-мовленнєвого розвитку дітей
дошкільного віку під час роботи з книгою.
Основні поняття: культура мовленнєвого спілкування, культура мовлення,
виразність мовлення, мовленнєвий етикет, формули етикету
План заняття
1. Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Аналіз конспектів тематичних комунікативних занять.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Актуальність проблеми створення комунікативно-мовленнєвого поля під
час читання дітям дошкільного віку.
2. Функції та типологія сучасної дитячої книги
3. Організація комунікативно-мовленнєвої діяльності за сучасною
книжкою дошкільників різної вікової групи
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Складіть інтелектуальну карту за темою «Особливості сучасної книжки та
її використання в комунікативно-мовленнєвій діяльності». Використайте для
цього статтю Зімакової Л.В. «Сучасна дитяча книга у комунікативно-
мовленнєвому розвитку дитини».
3. Зробіть підбірку фото книг для дітей першого року життя (4 фото), другого
року життя (4 фото), четвертого року життя (4 фото), шостого року життя (4
фото).
4. Розробіть бесіду-огляд дитячої книги комунікативної спрямованості.
5. Доберіть 4 фото куточку книги в ЗДО.
6. Розробіть вимоги до оснащення куточку книги в груповій кімнаті ЗДО,
враховуючи комунікативну спрямованість.
Орієнтовне оцінювання
Вид роботи Кількість
балів
Усна відповідь за теоретичне опитування 2
Інтелектуальна карта за темою 1
Фото книг для дітей 1
Бесіда-огляд дитячої книги комунікативної спрямованості 1
4 фото куточку книги в ЗДО 1
Вимоги до оснащення куточку книги в груповій кімнаті 2
ЗДО, враховуючи комунікативну спрямованість
Всього 8
Література основна
1. Богуш А. Методика організації художньо-мовленнєвої діяльності дітей у
дошкільних навчальних закладах. Підручник для студентів вищих
навчальних закладів факультетів дошкільної освіти / А. Богуш, Н. Гавриш,
Т. Котик. – К. : Видавничий Дім «Слово», 2006. – 304 с.
2. Зімакова Л. В. Сучасна дитяча книга у комунікативно-мовленнєвому
розвитку дитини / Л. В. Зімакова // Педагогіка та психологія : зб. наук.
праць / за загальною редакцією : академіка І. Ф. Прокопенка, проф. С. Т.
Золотухіної. – Х. : Видавець Рожко С. Г., 2016. – Вип. 54 – 324 с. – С. 84-96.
3. Калмыков А. Что такое информационно-коммуникативное
пространство? – Оптимальные коммуникации. – 20.01.2016. [Електронний
ресурс] http://jarki.ru/wpress/2010/03/10/1004/
4. Карайченцева С.А. Книговедение: Литературно-художественная и
детская книга. Издания по филологии и искусству: [ученик] /
С. А. Карайченцева. – М. : МГУП, 2004. – 424 с.
5. Огар Є. І. Дитяча книга: проблеми видавничої підготовки. / Є. І. Огар :
навч. посіб. для студ. вузів. – Львів: Аз-Арт, 2002. – 158 с.
6. Огар Є. І. Особливості семіотики сучасної дитячої книжки:слово –
зображення – форма / Є. І. Огар // Книга і преса в контенті культурно-
історичного розвитку суспільства: зб. наук. праць. – Львів, 1998. – № 8. – С.
33–52.
7. Огар Є. І. Типологічний аналіз сучасної книги для дітей / Є. І. Огар //
Львівська наук. б-ка ім. В. Стефаника, 1999. – № 6. – С. 371–384.
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА
«Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дошкільників»
Самостійна робота 5
Тема. Мультфільми як модель комунікативно-мовленнєвої діяльності для
дошкільників
Мета. Ознайомити бакалаврів спеціальності «Дошкільна освіта» з методами
та прийомами комунікативно-мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку
під час роботи з мультиплікаційними фільмами.
Основні поняття: мультиплікаційні фільми, види мультфільмів, модель
комунікативної взаємодії.
План заняття
1. Фронтальна вступна бесіда.
2. Індивідуальне опитування за теоретичними питаннями.
3. Аналіз конспектів тематичних комунікативних занять.
4. Тестування.
Теоретичні питання
1. Актуальність проблеми використання мультфільмів у комунікативно-
мовленнєвому розвитку.
2. Мультфільм як комунікативний засіб
3. Комунікативно-мовленнєві моделі сучасних мультфільмів.
4. Технологія організації комунікативно-мовленнєвого діяльності засобами
мультиплікації
Практичне завдання
1. Вивчити теоретичні питання.
2. Складіть інтелектуальну карту за темою «Мультфільми як модель
комунікативно-мовленнєвої діяльності для дошкільників».
3. Перегляньте відео наведених у лекції мультфільмів та зробіть власну
підбірку соціально-комунікативних мультфільмів для дітей третього року
життя (2 шт.), четвертого року життя (2 шт.), п’ятого-шостого років життя (2
шт.). За бажанням створіть підбірку відео фрагментів із зазначенням назви
мультфільму та моделі взаємодії.
4. В обраних соціально-комунікативних мультфільмах визначте моделі
комунікативно-мовленнєвої взаємодії та випишіть репліки. Зразок:
Моделі комунікативно-мовленнєвої взаємодії у мультфільмах
для дітей старшого дошкільного віку
1) Соціально-комунікативна характеристика мультфільму.
Мультфільм «Бебі Бос» (2017, США) яскравий, образний,
викликає захоплення та співпереживання головним героям мультфільму.
Зображується ситуація, яка може трапитися у будь-якій сім'ї – поява
нового члена родини. Спілкування Тіма та його братика проходить
декілька етапів: розгубленість, повне несприйняття, конфлікт,
співробітництво з метою досягнення мети, подолання спільних
труднощів, взаємодопомога та підтримка, любов один до одного. Можна
спостерігати моделі спілкування, які прийняті у сім'ї, якими керується
Бебі Бос у своїй фірмі, як спілкуються між собою діти різного віку.
Мультфільм не залишає байдужим, дає підстави для роздумів.
2) Моделі спілкування дитина-дорослий, репліки мовленнєвої взаємодії.
Моделі комунікативно-мовленнєвої діяльності у мультфільмі у
системі «дитина-дорослий»:
спілкування з дорослими членами сім'ї (мамою і татом): у
мультфільмі зображено щоденний ритуал засинання Тіма – 3 казки, 5
обіймів і пісенька, які є особливо цінними у житті хлопчика та який він
вважає особливо цінними; сварка з батьками – домашній арешт (Будеш
сидіти вдома зі своїм маленьким братиком!).
3) Моделі спілкування дитина-дитина, репліки мовленнєвої взаємодії.
Моделі комунікативно-мовленнєвої діяльності у мультфільмі у
системі «дитина-дитина»:
спілкування з дітьми (меншими за віком): яскраво відображено перше
знайомство з братиком, де спостерігається невідповідність поведінки
хлопчика до очікувань батьків. (А як же я? - питання, що турбує
хлопчика).
Виникнення конфлікту між братиками та його розв`язання батьками
(Заладив одне й те ж. // Ти нічого не знаєш! Ти поводиш себе як
немовля! // Краще б ти не народився. Краще б ми не зустрілися! //
Познайомишся ближче – полюбиш. // Всі дітки різні, кожен –
особливий. // Мені не все одно, без тебе я не справлюсь, ти мені
потрібен, з нас виходить гарна команда. // Мене навчили ділитися –
я віддаю тобі свою любов. // Я буду поряд. // Ми з тобою залишимося
братами назавжди).
розкривається поняття «поводити себе як справжні брати»: старший
брат годує немовля, одягає, читає казки, грається (Гарні відносини –
це так складно!).
4) Інші моделі взаємодії, які може засвоїти дитина.
Типова модель поведінки начальника (боса) виражається в
специфічних висловлюваннях та манері поведінки: Ти нічого не
розумієш в бізнесі. // Немає часу. // Прийняти міри. // Виробництво,
конкуренти, тренд сезону, криза, доповідна, діаграма, підвищення,
особистий кабінет, фірма BabyCorp.
Модель подолання розчарування: хлопчик «заїдає» власне
горе солодощами, висловлювання типу «Нехай вони відвезуть його до
магазину і їм повернуть гроші», надмірні ревнощі.
Прояви елементів «шантажування»: «Віддам плівку лише в
обмін на іграшку». Використання образних висловів у мультфільмі:
«Вгору йти нелегко, зате який солодкий спуск», «Любові багато і її
вистачить на всіх».
Психогімнастика:
Потягнуло сонечко нам свої долоньки (Діти піднімають руки вгору)
Запросило сонечко нас по зимових доріжках (Діти крокують )
З сонечком ми покружляємо (Діти кружляють)
Руками помахаємо (Діти махають руками)
І сонечко привітаємо! (Нахилити голову)
Лінгводидиктична вправа «Чарівний килимок»: Старанність не забули
взяти? Сідайте будемо починати. Діти, у мене є чарівний килимок. Хто на
нього стане, той може розповісти про свою мрію. А ким мрієте стати
ви? (Діти по черзі розповідають про свої мрії) Коли я була маленька, я
мріяла стати… Ось послухайте, ким саме:
Про пуанти й пелерину
мрію щохвилинки.
Каже татко:"Балерина!" -
як стаю навшпиньки.
– А хто ж це така «балерина»? Що вона робить? Як виглядає? Хто знає?
(Міркування дітей)
– Балерина – це танцівниця, артистка балету. Може, хтось із вас ходив з
батьками на балет? (Відповіді дітей). Балет – це театральна вистава з певним
сюжетом, в якій артисти танцюють під гарну музику, та своїм обличчям,
рухами тіла передають різний настрій. А як ви вважаєте, чи можуть чоловіки
танцювати в балеті? (Відповіді дітей). Так, діти, чоловіки також танцюють у
балеті і називають їх не балеринами, а просто танцівниками балету.
Дидактична гра «Покажи» (Діти імітують дії, про які говорить вихователь)
1,2,3 – одягаю я пуанти
1,2,3 – я – балетну пачку (показують лише дівчатка)
1,2,3 – ну, а я – трико (показують лише хлопчики)
1,2,3 – сяю я, мов бісеринка,
1,2,3 – буде з мене балеринка!
І ПОЛОВИНА ДНЯ
– А зараз запрошую всіх завітати у великий кінозал, де кіномеханік покаже
нам цікавий цікавий мультфільм «Балерина». Ми маємо подивитися його та
подумати, яка ж мрія була у головної героїні та як вона її здійснювала.
ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ
Мультвікторина:
– А тепер кожен з вас може перевірити мене, наскільки уважно я разом із
вами дивилася мультфільм і вигадати будь-яке запитання за його змістом.
(Запитання дітей та відповіді вихователя)
– А тепер я пропоную вам послухати ще одну цікаву історію та порівняти її з
нашим мультиком.
Катерина Холабьорд «Ангеліна балерина».
Переклад українською – Валерія Воробйова
Жила собі мишка на ім`я Ангеліна Мауслінг. Вона жила в гарненькому будиночку
разом із мамою й татом. Більш за все Ангеліна любила танцювати. Вона танцювала
скрізь і всюди й, бувало, так захоплювалася танцями, що забувала про все на світі. Мама
Ангеліни постійно нагадувала їй, що робити: "Ангеліно, ти маєш прибрати в своїй
кімнаті" або "Ангеліно, час збиратися до школи, бо спізнишся". Але насправді Ангеліна
зовсім не хотіла вчитися в школі. Вона хотіла тільки танцювати, танцювати й
танцювати.
Одного разу вночі Ангеліна навіть танцювала уві сні, і коли вона зранку
прокинулася, то точно знала, що одного разу стане справжньою балериною, і всі будуть
її звати Ангеліна-балерина. Коли мама Ангеліни відкрила двері в спальню дочки, щоб
покликати її до сніданку, то побачила, як та стоїть на ліжку й робить реверанс. Вже
настав час виходити та йти до школи, а Ангеліна все стояла біля дзеркала, приміряючи
мамині капелюшки. "Так ти точно спізнишся в школу!" - розсердилася місіс Мауслінг. Але
Ангеліні було байдуже. Вона стрибала по доріжках й навіть перестрибувала через великі
квіткові клумби, відпрацьовуючи стрибки, аж поки це не побачила старенька місіс
Маусвейн, яка дала Ангеліні великого прочухана за її поведінку. У школі на перервах
Ангеліна так швидко крутилася, що жодна дівчинка або хлопчик з класу не могли її
наздогнати. Після школи на кухні Ангеліна демонструвала мамі, як красиво вона вміє
робити арабеску, та ненароком зачепила миску з маминими найсмачнішими сирними
булочками. "Ох, Ангеліно, від твоїх танців самі неприємності", - зітхнула місіс Мауслінг,
підбираючи булочки з підлоги. Вона відправила Ангеліну нагору в свою кімнату, а сама
вирішила серйозно поговорити з містером Мауслінгом. Сумно хитаючи головою, Місіс
Мауслінг сказала чоловікові: "Я просто не знаю, що нам робити з Ангеліною". Містер
Мауслінг ненадовго замислився, а потім відповів: "У мене, здається, є одна ідея!" В той
же вечір мама з татом поїхали в місто по крамничках.
А наступного ранку за сніданком на Ангеліну чекав приємний сюрприз – на столі
лежала велика коробка з її ім'ям. А всередині коробки була дуже гарна рожева балетна
сукня і пара таких самих рожевих балетних черевичок. Тато Ангеліни з посмішкою
дивився, як його донька радісно кружляє по всій кімнаті. "Я думаю, ти вже підросла для
балетних класів", - сказав він. Від хвилювання Ангеліна не могла знайти собі місця. Вона
стрибнула на крісло, в якому лежав кошик з маминим рукоділлям, і все перевернула на
підлогу... Наступного дня Ангеліна взяла свої рожеві пуанти й балетну сукню і вирушила
на свій перший урок в балетну школу міс Лілі. Там були ще дев'ять учениць, і всі вони
вчилися робити реверанси і пліє та літали по класній кімнаті, наче феї. Так пройшов весь
урок."Вітаю тебе, Ангеліно, - похвалила її міс Лілі, - у тебе дуже добре виходить
танцювати і, якщо ти будеш багато працювати, то настане день, коли ти будеш
справжньою балериною". Ангеліна радісно бігла додому. Вона обійняла свою маму та
вигунула: "Сьогодні я найщасливіша в світі!" .
З того часу Ангеліна завжди виконувала всі мамині прохання, тепер вона сама
вчасно прибирала свою кімнату і більше ніколи не спізнювалася на заняття в школі.
Ангеліна допомагала мамі на кухні. Та навіть іноді дозволяла хлопцям наздогнати її на
перерві. Ангеліна так багато танцювала в школі міс Лілі, що у неї більше не було потреби
танцювати дома або по дорозі в школу, як вона робила раніше. Тепер вона кожного дня
ходила на заняття в балетну школу і вчилася, вчилася, вчилася. Так вона працювала
багато-багато років... поки нарешті не стала знаменитою балериною Мадемуазель
Ангеліної, на вистави якої люди їхали з найвіддаленіших країн, аби тільки подивитися як
чудово вона танцює.
Бесіда:
- Як звати головну героїню?
- Ким вона мріяла стати?
- А у нашої Феліс з мультика яка була мрія?
- Чим схожі головні героїні?
- А які риси характеру відрізняються?
- Молодці, діти! Ми з вами гарно сьогодні попрацювали, і я впевнена, що
всі наші мрії обов’язково збудуться, головне в це вірити!
НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА
«Теорія та методика організації комунікативно-мовленнєвої діяльності
дошкільників»
Самостійна робота 6
Тема. Залікове практичне заняття
Мета. Перевірити теоретико-практичні знання та уміння бакалаврів
спеціальності «Дошкільна освіта» з методики організації комунікативно-
мовленнєвої діяльності дітей дошкільного віку.
Опорні слова: спілкування; комунікація, інтеракція, перцепція як складові
спілкування; комунікативно-мовленнєві вміння; комунікативно-мовленнєва
діяльність;
План заняття
1. Фронтальна вступна бесіда.
2. Виконання теоретико-практичних завдань.
3. Перевірка та оцінювання.
Комплексна контрольна робота
І. ТЕРЕТИЧНА ЧАСТИНА (тести за темами практичних занять)