You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 4 Bestari
Bilangan Murid orang
Tarikh / Hari 13 Mac 2020/ Jumaat
Masa 07.40-8.40 pagi
Tajuk Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Pengetahuan Sedia Murid-murid mempunyai pengetahuan am tentang tokoh-tokoh
Ada terbilang Kesultanan Melayu Melaka.
Standard Kandungan:
Fokus 5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka

Standard Pembelajaran:
5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka.
K 5.2.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh
dicontohi.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Pembelajaran i. Menjelaskan peristiwa pembukaan Melaka.
ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga sifat kepimpinan
tokoh yang boleh dicontohi.

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT):


Elemen Merentas  Sebagai Parameswara, bagaimanakah anda memajukan
Kurikulum (EMK) Melaka?
 Pada pendapat anda, bagaimanakah anda menunjukkan sifat
kepimpinan sebagai pengawas di sekolah?
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS): Memahami Kronologi

Dimensi Kewarganegaraan: Perkongsian Sejarah

Elemen Nilai Tambah (ENT) : Teknologi maklumat dan


komunikasi (TMK)
Penerapan Nilai Bekerjasama, rasional, berani

Sumber / Bahan Belon, gambar, pembesar suara, komputer, Projektor, sampul


surat, kertas mahjong, kertas, kotak muzik
Bantu Mengajar

Penilaian Pengajaran TP 1 : Murid mengetahui tentang Parameswara sebagai


dan Pembelajaran pengasas Kesultanan Melayu Melaka.
DSKP TP 2 : Murid memahami tentang Parameswara sebagai pengasas
Kesultanan Melayu Melaka.
TP 3 : Murid boleh menerangkan tentang Parameswara sebagai
pengasas Kesultanan Melayu Melaka dengan contoh.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Fasa/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set induksi Meletupkan belon dan 1. Guru memberi sebiji belon BBM:
( 5 minit) menunjukkan gambar yang kepada setiap kumpulan untuk  Belon
terdapat dalam belon meletupkan belon yang berisi  Gambar
gambar berkaitan peristiwa
pembukaan Melaka. Nilai:
o Parameswara  Rasional
o Pokok Melaka  Bekerjasama
o Anjing
Gambar dalam belon
o Pelanduk putih
o Pengikut

2. Guru meminta setiap kumpulan


untuk menunjukkan gambar yang
terdapat dalam belon yang
diletupkan.
3. Guru mengadakan sesi soal
jawab berdasarkan gambar
tersebut.
Soalan:
o Apakah yang anda faham
melalui gambar tersebut?
o Siapakah Parameswara ?
o Parameswara telah
menetapkan nama negeri
apa ?

4. Guru mengaitkan jawapan


murid dengan tajuk pengajaran
iaitu peristiwa pembukaan
Melaka.
.

Langkah 1 Tayangan Cinematic video BBM:


1. Guru akan menayangkan video
(20 minit) tentang Peristiwa Pembukaan
berkaitan cerita pembukaan  Pembesar
Melaka
Melaka dengan menggunakan suara
projektor.  Komputer
2. Murid-murid diarahkan untuk
 Projektor
menonton video dengan teliti.
 Video
3. Guru akan mengulangi video
sekali lagi untuk memastikan Nilai:
murid-murid menonton dengan  Berani
lebih jelas.  Bekerjasama
Tayangan video
4. Guru akan memasang latar
belakang muzik untuk mencungkil KB:
deria pendengaran.  Menjana Idea
5. Guru akan memberi
penerangan kepada murid-murid
tentang nota-nota ringkas yang KBAT

terdapat dalam video.


6. Guru bertanya soalan kepada
murid-murid serta memberi
Sesi perbincangan maklum balas terhadap video
tersebut.
Soalan:
o Siapakah pengasas
Kerajaan Melayu Melaka?

7. Selepas tayangan video setiap


Melengkapkan Peristiwa kumpulan diberikan sampul surat
Pembukaan Melaka mengikut yang mengandungi maklumat
kronologi dengan memilih berkaitan peristiwa pembukaan
peta i-Think yang sesuai Melaka.
8. Murid-murid dikehendaki
menggunakan peta i-Think yang
sesuai untuk melekatkan
maklumat tersebut pada kertas
mahjong.
9. Murid-murid diberi masa untuk
melekatkan maklumat tersebut
mengikut kronologi.
10. Guru akan membimbing
murid-murid sekiranya mereka
tidak dapat menyempurnakannya.

Langkah 2 Sifat-sifat kepimpinan tokoh Aktiviti: BBM:


( 15 minit) yang boleh dicontohi 1. Guru akan memberi satu kotak
 Slaid
kepada murid-murid.
“Powerpoint”
2. Kotak itu perlu dihantar kepada
 Komputer
kawan-kawan yang duduk di tepi
 LCD
sehingga muzik dimainkan.
3. Setelah muzik diberhentikan  Kertas A4

ataupun “pause”, kotak tersebut  Kotak muzik

Aktiviti kotak muzik tidak boleh dihantar dan tidak


boleh bergerak.
Nilai:
4. Murid yang pegang kotak
 Bekerjasama
tersebut harus mengambil sebiji
 Rasional
bola yang berwarna.
5. Selepas itu, mereka perlu
KB:
menekan warna yang diperolehi
 Menghubungkait
pada slaid untuk menjawab
soalan.
6. Guru akan menayangkan slaid
powerpoint yang mempunyai
pernyataan yang mewakili sifat
sifat kepimpinan.
Contoh sifat : 7. Murid-murid perlu meneka
sifat-sifat kepimpinan tokoh yang
Gigih boleh dicontohi berdasarkan
pernyataan yang ditayangkan dan
menulis jawapan pada kertas A4.
8. Setiap slaid akan diberi masa
selama 2 minit untuk meneka
dan menulis jawapan.
9. Guru akan membincangkan
jawapan murid-murid di dalam
kelas serta bertanya soalan
kepada mereka.
Soalan:
o Pada pendapat anda,
bagaimanakah anda
menunjukkan sifat
kepimpinan sebagai
pengawas di sekolah?

Langkah 3 Permainan Kahoot secara BBM:


1. Guru akan menayangkan
( 15 minit) online
permainan ini di projektor.  Komputer
2. Guru akan memilih 5 wakil  LCD
kumpulan dan membuka 5
Nilai:
komputer untuk mengakses
 Bekerjasama
permainan ini.
 Rasional
3. Setiap kumpulan harus
Tayangan permainan Kahoot membincang dan menjawab
KB:
online kepada soalan dengan
menggunakan komputer.  Menghubungkait

4. Kumpulan yang dapat


menjawab kepada soalan dengan TMK

betul dan cepat akan dikira  Kahoot

pemenang pada akhir permainan.

Soalan:
o Apakah nama pokok
tempat Parameswara
bersandar?

Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru akan membincangkan


BBM:
( 5 minit) topik pelajarannya.
2. Guru akan merumuskan isi-isi KPS:
penting dalam pelajaran hari ini.
Membuat
rasionalisasi

Kemahiran berfikir:

Menjana idea

Strategi

Berpusatkan murid

You might also like