You are on page 1of 5

Наставна тема: ГЕОМЕТРИЈА Дан и датум: ______________ Облици рада: фронтални, индивидуални

Подтема: ПОЛОЖАЈ, ВЕЛИЧИНА И ОБЛИК ПРЕДМЕТА Место реализације: учионица Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-
Редни број: 10. Тип часа: обрада -демонстративна
Наставна јединица: КВАДАР И ВАЉАК Наставна средства: цртеж, уџбеник, свеска, прибор за
рад, материјал за рад
Циљ часа Оспособити ученике да именују геометријска тела квадар и ваљак и да праве моделе геометријских тела од дидактичког
материјала.

Образовни стандарди

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: квадар, ваљак


Ученик ће да: Ученик ће да: Међупредметна повезаност
Српски језик: говорење, вођени и слободни разговор
– именује – именује и разликује Ликовна култура: обликовање, материјал и прибор
геометријска тела и геометријска тела квадар и Свет око нас: човек ствара, материјали за израду предмета и њихова својства
фигуре; ваљак; Физичко васпитање: здравствено васпитање, хигијена простора у коме живим
– именује предмете из Литература за наставника Литература за ученика
– уочи и именује непосредне околине који
геометријске облике имају облик квадра или 1. Мирко Дејић, Методика наставе 1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за
предмета из ваљка; математике, Београд, Учитељски факултет, математику за први разред основне школе,
непосредне околине. – прави геометријско тело по 2007. Београд, Едука.
задатом моделу.
2. Ковчежић знања, збирка задатака за 2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица,
математику за први разред основне школе, збирка задатака за математику за први
Београд, Едука. разред основне школе, Београд, Едука.

3. Приручник за математику за први разред 3. Ковчежић знања, збирка задатака за


основне школе, Београд, Едука, 2018. математику за први разред основне школе,
Београд, Едука.

ТОК ЧАСА
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА

Уводни део Домаћи задатак: Наставник проверава и заједно са Упоређују, анализирају и проверавају тачност домаћих задатака.
ученицима анализира домаће задатке. Евидентира
реализацију домаћих задатака у свесци праћења.
Мотивациона активност: Наставник је за час донео разне Стају у положај за посматрање скупа предмета на поду учионице.
предмете и играчке из животног окружења (ваљак: тегле, Разврставају по захтеву наставника.
флашице, свеће, фломастере, оловке, бојице...; квадар: Посматрају, слушају питања, размишљају и одговарају.
кутије од ципела, од шибица, тетрапак амбалажу).
Наставник узима два хула-хоп обруча, ставља их на под
учионице и задаје задатак деци да донесене предмете који
се налазе пред њима (у гомили) разврстају по облику у  Скуп од предмета и играчака.
обруче. Наставник:  Два нова скупа.
 Пред вама је...?  По облику елемената.
 Колико нових скупова сте формирали?  Чланови су предмети и играчке који имају облик ваљка.
 По чему се скупови разликују (број предмета треба  Чланови су предмети и играчке који имају облик квадра.
да буде исти)?  Узимају играчке и предмете, манипулишу њима, посматрају их,
 Шта су чланови овог скупа (показује на скуп увиђају и закључују својства по којима се разликују и именују
предмета који имају облик ваљка)? разлике:
– ваљак: има облу површину и две равне, може да се котрља, али
 Шта су чланови другог скупа (показује на скуп
може и да стоји усправно...
предмета који имају облик коцке)? – квадар: равне површине, клизи...
 По чему се разликују елементи у скуповима?
Истицање циља часа: Данас ћете учити о ваљку и квадру.
Пише наслов на табли.
Главни део Наставник истиче Прате наставника.
циљ учења – Усвајају и памте кључне појмове:
обрада новог Ваљак и квадар су геометријска тела и њима можемо да манипулишемо,
градива: Наставник рукујемо (носимо, котрљамо, слажемо...).
на 1. задатку из
уџбеника 1а, 17.
страна, уводи и објашњава кључне појмове.

Квадар и ваљак су геометријска тела.


Ваљак је геометријско тело и
можемо га котрљати јер има једну Прате демонстрацију наставника.
криву површ (демонстрација), али Наводе примере употребе предмета који имају облик ваљка, примере из
га можемо поставити и да стоји непосредног окружења.
(демонстрација) јер има две равне Цртају наведене примере у свескама.
површи.
Шта ви радите са предметима који
имају облик ваљка?
Квадар је геометријско тело и има Квадар има оштре ивице и равне стране и зато на подлози стоји или клизи.
само равне површине. Квадар: слажемо, градимо...
Прате демонстрацију наставника.
Квадрове можемо слагати и тако Наводе примере употребе предмета који имају облик квадра, примере из
правити разне конструкције: непосредног окружења.
куле, дворце.... Цртају наведене примере у свескама.
Шта ви радите са предметима
који имају облик квадра?

Демонстрира поступак израде модела квадра од пластелина,


глинамола за темена, док за ивице користи палидрвца
шибице за краће ивице тела и чачкалице за дуже ивице тела Праве модел квадра од пластелина и палидрваца шибице за краће ивице
тела и чачкалица за дуже ивице тела.
Слушају наставника и фронталним радом понављају кључне садржаје.
.

Кључни појмови, поновимо најважније садржаје које треба


запамтити:
Дели ученицима
листиће са кључним
појмовима које
треба да залепе у
свеске, ПРИЛОГ. Деле међусобно листиће, ПРИЛОГ.
ВАЉАК КВАДАР Лепе их у свeску.
Свуда око нас налазе се предмети
облика ваљка и квадра.

Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених Раде задатке.


кључних појмова: Отворите уџбеник 1а и радите задатке на Анализирају илустрације и садржај задатака.
страни 17. Док ученици раде, наставник их обилази. Приликом израде задатака примењују оно што су научили.
Траже помоћ од наставника.
Индивидуални рад са колективном провером: Наставник Јављају се, саопштавају решење и објашњавају поступак рада.
позива ученике да анализирају задатак по задатак, редом. Објашњавају решење користећи се кључним речима.
Наставник прозива ученике (ко се јави или по избору Прате друга који објашњава и упоређују решења.
наставника). Изабрани ученик устаје и саопштава како је Ко је погрешио при изради задатака, исправља грешке.
решио задатак, уз објашњење. Наставник позива остале Коментаришу задатке (најлакши, најтежи, највише се допао).
ученике да упореде радове и да утврде да ли је понуђено
решење тачно/нетачно, уз образложење.
Завршни део Систематизовање наученог: Ради провере остварености Деле међусобно листиће, ПРИЛОГ.
исхода, наставник дели наставне листиће, ПРИЛОГ, и даје Слушају наставника док им даје упутства за рад. Раде задатке. Предају
упутства за рад. По завршетку рада наставник прикупља наставнику радове и слушају док их упознаје са проценом успешности рада.
радове и проверава тачност решења.
Задавање домаћег задатка: Наставник задаје домаћи Слушају упутства за израду домаћег задатка.
задатак, ПРИЛОГ. Наглашава да шаблон треба да исеку, а ПРИЛОГ
затим да склопе квадар и ваљак. Стране квадра треба
обојити или нашарати. При раду им могу помоћи старији
укућани.
Провера остварености Препознаје геометријска тела облика ваљка и квадра. Препознаје геометријска тела облика ваљка или квадра. Именује геометријска тела
исхода облика ваљка и квадра. Именује геометријска тела облика ваљка или квадра.

Праћење напредовања и Формативно Сумативно


активности Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање,
ученика повезивање садржаја учења са примерима из непосредног
окружења)
Рад на часу (рад пред таблом, самосталан рад на задацима)
Тачност рада (број тачно урађених задатака, примена
кључних садржаја учења у изради задатака)
Евалуација Наставник Ученик
Успешност часа процењује користећи се чек-листом о Попуњавају евалуациону листу, ПРИЛОГ 4, по захтевима: Ако вам се допао
остварености индикатора и стандарда за реализацију часа. час, обојте црвеном бојом ваљак који је у положају за котрљање, ако вам се
није допао, обојте црвеном бојом ваљак који стоји стабилно на равној
површини. Лепе прилог у свеске.
Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like