You are on page 1of 33

Управління освіти виконавчого комітету

Кременчуцької міської ради


Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів №16

С. М. Бондаренко

Використання ІКТ на уроках англійської мови

Кременчук – 2013
Бондаренко Світлана Миколаївна
вчитель англійської мови
Кременчуцької загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів №16
Стаж за фахом: 24 роки

До посібника увійшли поурочні плани (уроки-презентації) з програмних тем


з використанням ІКТ у навчально-виховному процесі.
В розділі «Додатки» розміщені лексичний матеріал до уроків та граматичні
правила в таблицях які допоможуть закріпити отримані знання учнів та
раціонально використовувати час уроку.

Рецензент:
Ванжула Лілія Станіславівна - заступник директора Кременчуцької ЗОШ
І-ІІІ ступенів №16
ЗМІСТ

Вступ 4
1. Уроки-прeзентації:
 Daily Routines.( 5 клас) 5
 Some Interesting Facts About London. (6 клас) 7
 The United Kingdom Of Grear Britain and Northern Ireland.
(6 клас) 11
 The Earth Day. Ecological Problems. (9 клас) 14
 My Impressions Of A Picture . (11 клас) 18
 Family Relations. (11 клас) 21
2. Додатки
 Лексичний матеріал 25
 Граматичний довідник 27
3. Література 33

3
ВСТУП
У світовій освітній практиці інформаційно-комунікаційні технології розглядаються як
якісно нові засоби поширення та акумулювання знань.
Використання інформаційних технологій у навчальному процесі значно підвищує
ефективність засвоєння матеріалу учнями. Великих результатів можна досягти,
застосовуючи дані технології у викладанні англійської мови в молодшій, середній і
старшій школі. У старших класах використання інформаційних технологій дозволяють
розкривати можливості учнів у створенні серйозних дослідних, проектних робіт з
мультимедійними презентаціями і т.д. В поєднанні з аудіозасобами дозволяє
реалізовувати принципи наочності, доступності та системності викладу матеріалу.
Використання засобів інформаційних та комунікаційних технологій (ІКТ) на уроках
іноземної мови досить актуальна для розвитку особистості учня та формування в учнів
наступних компетенцій: умінь порівнювати переваги та недоліки різних джерел
інформації, вибирати відповідні технології її пошуку, створювати і використовувати
адекватні моделі і процедури вивчення і обробки інформації і т.д.

ФОМИ, ТЕХНОЛОГІЇ
Вибирається форма уроку іноземної мови (урок-презентація, урок-дослідження,
віртуальна екскурсія, практикум, тематичний проект і т.д.).
Навчальні технології:
- комп’ютерне навчання мови, програми;
- офісні додатки (Word, Power Point, ect.);
- Інтернет;
- CD-ROM;
- інтерактивна дошка;
- DVD - програвач;
- мобільні телефони;
- усе електронне, що допомагає при вивченні.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
- впровадження комп’ютерних технологій в практичну діяльність учнів на уроках
англійської мови;
- розвиток усіх чотирьох мовних навичок – читання, писання, мовлення і аудіювання;
- володіння усним спонтанним мовленням;
- адаптація учнів до проведення незалежного зовнішнього тестування;
- розвиток критичного мислення;

4
Урок-прeзентація.
Daily Routines
(до підручника О. Карп’юк «Англійська мова», 5 клас)
Мета: вдосконалювати мовні і мовленнєві навички; повторити активну
лексику та граматику з теми (вживання структури Ittakesme…, прийменників
місця); удосконалювати техніку читання, формувати вміння розповідати про
власний розпорядок дня, давати поради; розвивати пам'ять, творчу фантазію,
мовну здогадку, логічне мислення, взаємоповагу.
Тип уроку: комплексне застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: презентація, мультимедійний проектор (для показу
презентації), комп’ютер.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Greeting.
T. Good morning, children! I’m glad to see you. The topic of the lesson “Daily
Routines”. (презентація, слайд1)
2. Aim.
Today we are going to discuss about pupils’ school life. Listen to a proverb:
“There is time for work and time for play”. We are also revising our grammar: It
takes me…,using the prepositions at, in, on in the sentences. By the end of the
lesson you’ll be able to speak about your school day.
3. Check on Homework.

ІІ. Основна частина уроку


1. Warming up.
Guess the Riddle. What is it?
It lives in a house . You can see it in a living room, a kitchen or a bedroom.
Families wake up with it in the morning.
a) a clock b) a computer c) a TV-set d) a phone
(презентація, слайди 2, 3)

It’s twenty past six. It’s six o’clock.It’s twenty to eight. It’s half past seven. It’s (a) quarter to eight.

2. Vocabulary Practice.
T. Listen to the sentences. Try to understand and translate them.
5
1. It takes me 5 minutes to get to work. 2. It takes me 10 minutes to wash and to
work.
T. Answer my questions, using the model.
How long does it take you to wash / to have breakfast / to get to school / to do
homework ?
P1. It takes me 5 minutes to get to work.
P2 , P3, …
3. Reading. (презентація, слайди 4,5)
1) Pre – Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Match.
On one o’clock, noon, night
In the morning, afternoon, evening
At Sunday, Monday, Tuesday
Бесіда про життя школяра. Учитель ставить запитання, учні відповідають на
них у режимі T. – P1- P2 ...

2) Reading. Етап читання.


a) Читання тексту з метою розуміння основного змісту (презентація, слайд 6).
Read the story.
Complete it with the prepositions at, in, on
T. What is the text about?
б) читання тексту для отримання детальної інформації.
Now, read the text again more carefully.
3) Post – Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.
а) Короткий переказ тексту. Учні переказують текст ланцюжком.
б) Speak about your school day (презентація, слайд 6).
ІІІ. Заключна частина уроку
1. Homework.
2. Summarizing.
T. We have done lots of work today discussing pupils’ school life. Now read the
song and sing all together. Let’s sing “This Is The Time I Go To School!”
(презентація, слайд 7, див.додат)
6
Урок- презентація.
Some Interesting Facts About London
(до підручника Л. Биркун «Наша Англійська», 6 клас)
Мета: активізувати лексичні одиниці в мовленні, практикувати
вміння слухати та навички усного спілкування, письма, читання;
розвивати мовну здогадку, логічне мислення учнів;
виховувати в учнів повагу до країни, мову якої вивчають.
Тип уроку: комбінований урок формування лексичних навичок вивчаючого
читання, вмінь читання та розвитку монологічного мовлення.
Обладнання: підручник, карточки із завданнями, карта ”The UK”, постер
”Sights of London”, презентація ”Sights of London”, мультимедійний проектор
(для показу презентації), комп’ютер.

Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Greeting. Good afternoon, pupils! Sit down, please. How are you? Are you
OK? What day/date is it today? Who is absent today?
2. Aim.
T. The theme of the lesson is “Some Interesting Facts About London”. At the
lesson we’ll speak about the British culture and history, we’ll practice our
listening, reading and writing skills. Today we’ll widen our knowledge about
London and its sights. At the end of the lesson you’ll get to know some new
information and you’ll be able to tell a lot of interesting things about London.
3. Phonetic drill.
T. At first let’s train our pronunciation. Look at the screen (презентація ”Sights
of London”, слайди 1-5). Listen to me and repeat after me.
Great Britain, London, the Thames, Big Ben, Buckingham Palace, Tower, the
Tower of London, the Tower Bridge, Trafalgar Square, Cathedral, St. Paul’s
Cathedral, Westminster, Westminster Abbey, Piccadilly circus, London Eye.
4.Warming up.
T. What can you tell about these words? (What are they connected with?) these
words are names of the London’s sights. Оpen your books Ex.11, p.104-105, and
read it please. Now look at the posters and name all the sights you know. …….
OK! Now make up sentences with the words and try to explain what it is, e.g.
Great Britain is the European country (карта ”The UK”, презентація ”Sights of
London” слайд 6) .
1. London is … (the capital of GB).
2. London stands on the river … (Thames).
7
3. Big Ben is … (the clock tower) with a big bell.
4. Buckingham Palace is … (the official residence) of the queen.
5. Tower of London is … (museum) now.
6. The Tower Bridge is the most famous … ( London’s Bridge)
7. Trafalgar Square is the best-known … (square) in the city.
8. St. Paul’s Cathedral is the most wonderful … (classical church).
9. Westminster Abbey is the oldest … (royal church).
10.Piccadilly circus is … (round). Six street meet there.
11.London Eye is … ( an observation wheel).
II. Основна частина уроку.
1. Listening
T. I propose you to listen to the text about the London Eye. Be attentive, please!
Tell me, what is: a wheel – колесо,an observation wheel – колесо огляду, a bird,
a bird’s eye view – з висоти пташиного польоту, a capsule – капсула
(презентація ”Sights of London”).
London Eye
The London Eye is the world’s biggest observation wheel situated on the banks of
the river Thames, in London, England. It gives visitors a wonderful bird’s eye view
of the whole of the city and the surrounding area.
The London Eye is 135 meters high. It has a diameter of 120 meters. It is made up
of 32 fully enclosed capsules. Each capsule can hold 25 people. It operates on
continuous rotations lasting 30 minutes.
The London Eye was formally opened by the Prime Minister, Tony Blair, on the
31st of December 1999. But it was opened to the public in the year 2000. British
Airways, the world’s favorite airline, has sponsored the London Eye as a gift to
the London skyline.

So, what is the London Eye? (An observation wheel). Listen to me and say if it is
True or False.
2. True or False task
1. The London Eye is the world’s smallest observation wheel. F
2. It gives visitors a wonderful bird’s eye view. T
3. The London Eye is 135 meters high. T
4. It is made up of 35 capsules. F, 32
5. Each capsule can hold 25 people. T
6. The London Eye was formally opened by Queen in 2000. F
7. But it was opened to the public in the year 1999. F, 2000
8
8. The world’s favorite airline, British Airlines, has sponsored the London
9. Eye as a gift to the London skyline. T
3. Writing. Listening.
T. Let’s write a little. Open your exercise-books. Your task is to complete the
sentences (презентація ”Sights of London” слайд 7).
Complete the sentences.(Презентація ”Sights of London”)
1. ____ is the world’s biggest observation wheel.
2. It gives a wonderful _____ .
3. The London Eye is ________ high.
4. It is made up of _________.
5. Each capsule can hold _________.
6. The London Eye was opened to the public in ________ .
Key: the London Eye, bird’s eye view of London, 135 meters, 32 capsules,
25 people, the year 2000.
4. T. Now let’s try to tell about the London Eye. Look through the sentences. Do
you remember what “Snowball” is? (The first pupil says the first sentence, the
second pupil repeats the first sentence and says the next sentence and so on).
5. Relaxation.
6. Reading.
T. There are many places of interest in London and a lot of legends, customs and
traditional ceremonies are connected with them.
Have you ever heard about the Ceremony of Keys? Can you describe this
ceremony? Do you know what the Mall is?
Let’s read the text “It’s interesting to know” on pp.118-119 and find the answers.
1. So, what is the Mall?
2. When and where does the Ceremony of Keys happen?
3. Describe the beginning of the ceremony.
4. What is the conversation between the sentry and the Heardwarder?
5. What legend is connected with the Tower?
6. What river is called the noblest river in Europe?

ІІІ. Заключна частина уроку


1. Homework.
Your h/w will be to make up the questions to the quiz or to make the multiple
choice test on the topic “Great Britain. London”. Let is consist of 10 questions but
write them on a separate sheet of paper.
The additional task is to find any interesting information about the sights of
London and GB (a short report).
9
2. Summarizing.
1. A quiz. Today you’ve got some new and interesting information. Let’s have a
quiz and check up your memory. Your answers must be quick.
1. What is the capital of GB?
2. Where does it stand on?
3. What is Buckingham Palace?
4. How many rooms are there in Buckingham Palace?
5. What street connects Trafalgar Square and Buckingham Palace?
6. What birds live in the Tower?
7. Where does the Ceremony of Keys happen?
8. What river is called “the noblest river in Europe”?
9. What is Big Ben?
10.What is the London Eye?
11. How high is the London Eye?
12. When was the London Eye opened?

3. Conclusion. Marks
You were good today. I’m satisfied with your work. Your marks are … .
The lesson is over. Goodbye.
10
Урок-презентація.
The United Kingdom Of Great Britain and Northern Ireland.
(до підручника Л. Биркун «Наша Англійська», 6 клас)

Мета: розвивати пізнавальний інтерес учнів, уміння вилучати інформацію з


тексту, розвивати мислення та уяву; вдосконалювати навички аудіювання,
говоріння та читання; розширити знання учнів про країну, мову якої вони
вивчають; виховувати шанобливе ставлення до іншої культури, гордість за
свою країну, формувати здатність взаємодопомоги під час роботи в групах.
Тип уроку: комплексне застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, карточки із завданнями, презентація, аудіозапис
тексту, мультимедійний проектор (для показу презентації), комп’ютер.

Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting. T. Good morning? Pupils! I’m glad to see you. The topic of the lesson
is “The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. (презентація,
слайди1,2)
2. Aim. Today at the lesson we are going to speak about the geographical position
of the UK, about its capital and sights. The motto of our lesson is “It’s better to see
something once than to hear about it a hundred times”. (презентація, слайди3,4)
give the Ukrainian proverb to these words, please. Thank you. That’s why today at
the lesson we’ll try to do so.
3. Phonetic drill.
Let’s revise the words and expressions. (презентація, слайди 5,6)
- the United Kingdom - Europe
- the British Isles - the English Channel
- an island - the North Sea
- a sea rout - to be situated on
- climate - to consist of
- mild - to be surrounded by
- the Gulf Stream - to be separated from

II. Основна частина уроку.


1. Warming up:
What can you tell about these word ? (презентація, слайди 7-9)
Great Britain, London, the Thames, Big Ben, Buckingham Palace, Tower, the
Tower of London, the Tower Bridge, Trafalgar Square, Cathedral, St. Paul’s
11
Cathedral, Westminster, Westminster Abbey, Piccadilly circus, London Eye.
2. Listening .
T. I propose you to listen to the text about the symbols of the UK. Be attentive,
please! (презентація, слайд 10, аудіозапис тексту).
What is the UK? Make up the sentences. (презентація, слайд 11)
PPs. The UK …
- is situated on the British Isles.
- is surrounded by the seas on all sides.
- is separated from the continent by the North Sea and the English Channel.
- has a very good position as it lies on the crossways of the sea routes from Europe
to the other parts of the world.
- is a highly developed industrial country.
- consists of 4 countries: England, Scotland, Wales, Northern Ireland.
T. The UK consists of 4 parts. Each part has its own symbol.
(презентація, слайди 12-15)
- The symbol of England is the rose.
- The symbol of Scotland is the thistle.
- The symbol of Wales is the daffodil.
- The symbol of Northern Ireland is the shamrock.

3. Answer the questions (презентація, слайд16)


1. Is the UK a large or a small country?
2. Is the UK situated on an island or on the continent?
3. What is the UK surrounded by?
4. Does the UK have a good or a bad position?
5. Why do we say that the UK has a very good geographical position?
6. How many parts does the UK consist of?
7. What are their names?
8. What is the symbol of England? of Scotland? of Wales? of Northern
Ireland?
9. What is London?

4. Speaking.
T.. Dr. Johnson said, “When a man is tired of London he is tired of life”. This
saying is well known now but it is still true. There are hundreds of historic
buildings, galleries and museums in London. Most museum are free. There are
parks, over 80 theatres and even more cinemas. London is a beautiful city. What do
you know about the sights of London? Read the descriptions and name the sights,
12
Ex.12, p. 107
PPs…
Just imagine: you are in London. What is London? Speak about the UK
(презентація, слайди 7-9). Name the places you would like to visit in
London.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Homework.
T. Your home task for the next lesson is to write a short composition about the
sights of the UK.
2. Summarizing.
Today we have done a lot at the lesson. You have learned a new text and have
done a lot of exercises. The most active at the lesson were … . They deserve good
marks.
13
Урок-прeзентація.
The Earth Day. Ecological Problems.
(до підручника О. Карп’юк «Англійська мова», 9 клас)

Мета : практична: формувати лексичні навички; розвивати вміння читання;


усного спілкування; освітня: поглибити знання учнів із теми «День Землі –
глобальні проблеми»; розвивальна: розвивати мовну здогадку та логічне
мислення учнів; виховні: виховувати культуру спілкування та розуміння
важливості володіння іноземною мовою як засобом спілкування; формувати
відповідальне ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований урок формування лексичних навичок вивчаючого
читання, вмінь читання та розвитку монологічного мовлення.
Обладнання: підручник, екологічні знаки, презентація «Екологічні
проблеми мого міста», екологічні постери, мультимедійний проектор (для
показу презентації), комп’ютер.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Greeting. Good morning! It’s nice to see you. Hope you are well. I see
Aim. Everybody is ready, so let’s start the lesson. The topic for our lesson is
really interesting to everyone. So, today we’ll speak about the environment.
Warming up.
T. OK, boys and girls, who can tell me what the environment is?
P. Environment – it is the air, water and land where people, animals and plants live
and the way all these things depend on each other…
T. You know that there are some ecological signs. And now I’ll show you some of
the man you have to translate them and tell us what they mean.
(Учитель демонструє екологічні знаки, презентація, слайд1)
Ps.
1. Keep off the grass!
( По газону не ходити!)
If people keep off the grass, they don’t damage nature.
2. Put your litter in the bin! or Pitch in!
(Кидайте сміття у спеціальне обладнане відро!)
3. Keep the earth clean!
(Підтримуйте чистоту на планеті!)
4. Save gas! Ride the bike!
(Зберігайте пальне, їздите на велосипеді!)
14
5. Plant a tree!
(Посадіть дерево!)
6. Save the fish! Save the planet!
(Бережіть рибу! Бережіть планету!)
7. Don’t let anyone trash our planet!
(Не дозволяйте нікому забруднювати нашу планету!)
II. Основна частина уроку.
1. Vocabulary Practice
T. OK, children before we start reading the text let’s read some new words
which you know. Please, write down them into your vocabularies.
(презентація, слайд2)
Resources – ресурси
To destruct - руйнувати
Cut down the trees – зрубувати дерева
Fill air with oxygen – заповнювати повітря киснем
Rubbish – сміття
To get rid – позбавитися
To pollute – забруднювати
Whales – кити
To rescue – рятувати
2. Reading.
OK, and now let’s read the text. Read it attentively.
(читання тексту вголос ланцюжком, презентація, слайд3)
Environmental Protection
We all love our native land, beautiful nature with its blue lakes and rivers, thick
forest, with its animals and plant kingdom. We are children of nature and we must
be very careful in usage of natural resources.
People have lived on our planet for many years. They lived and live on different
continents, in different countries. People depend on their planet, on the sun, on
animals and plants around them. People must take care of Earth. Our ecology
becomes worse and worse with every new day. People destruct wildlife, cut down
trees to make furniture. They forget that people can’t leave without trees and
plants, because they fill air with oxygen. And, of course, great problems are
population and animals destruction. The main reason of pollution is rubbish. One
way to get rid of rubbish is to burn it. But the fires make poisons, which go into the
air and pollute it. And the seas are in danger too. They are filled with industrial
poison. If nothing is done about it one day nothing will be able to live in seas.
15
Every ten minutes one kind of animal or plant dies out forever. Of course, people
can’t stay indifferent to these problems. There are a lot of special organizations,
which try to save our nature. One of them is Greenpeace.
Greenpeace began its work 20 years ago from saving whales. And now Greenpeace
is a world-famous organization, which saves plants, animals and people. This
organization wants to rescue animals, to help them to survive and to save jungle
rain forests, which are in danger of destruction. And they also help animals
because many of them have already gone as they have nowhere to live. Their
homes, the trees have disappeared. We must save wild animals. And we must find
the right way to save land, people and animals. We must take care of nature,
because we are part of it.

3.Post-Reading Activity.
(Перевірка розуміння тексту)
T. Now, answer my questions.
1. We are children of nature, so in what must we be very carefully?
2. What do people depend on?
3. Why does our ecology becomes worse and worse every day?
4. What is the main reason of pollution?
5. What is the way to get rid of it?
6. Why are the seas in danger too?
7. How does the organization which tries to save our nature is called?
8. What is this organization do with animals?

T. Let’s check your comprehension. Here’s the test. You should fill in the missing
words.
1. We are children of … and we must be very careful in usage natural … .
2. People depend on their …, on the …, on and around them.
3. People …wildlife, … trees to make furniture.
4. They forget that people can’t leave without … and …, because they air with
….
5. The main reason of pollution is … .
6. One way to get rid of … is to burn it.
7. And the … are in danger too.
8. There are a lot of special … , which try to save our nature. One of them is
….
9. Now Greenpeace is a world-famous organization, which saves … , animals
and … .
10. We must … of nature, because we are … of it.
16
1 – nature, resources, 2 - planet, sun, 3 – destruct, cut down, 4 - trees and
plants, 5 – rubbish, 6 – rubbish, 7 – seas, 8 – organizations, 9 – plants, people, 10 -
take care, part

4.Speaking.
(Розвивати вміння монологічного мовлення, використовувати у
монологічному мовленні екологічний постер, хором читати «Клятву Землі»,
“The letter from the Earth” (див. додатки), презентація «Екологічні проблеми
мого міста», слайд 4-9)

T. OK, and now make a summary of the text in several sentences.


P1. We are children of nature and we must be very careful in usage of natural
resources. People depend on their planet, on the sun, on animals and plants
around them. Our ecology becomes worse and worse with every new day because
people destruct wildlife, cut down trees to make furniture. The main reason of
pollution is rubbish. One way to get rid of rubbish is to burn it. The seas are in
danger too. They are filled with industrial poison. There are a lot of special
organizations, which try to save our nature. One of them is Greenpeace. This
organization wants to rescue animals, to help them to survive and to save jungle
rain forests, which are in danger of destruction.

ІІІ. Заключна частина уроку.

1. Homework.
T. Your home task for the next lesson is to write a short composition about
the environmental problems which we have now and about the solutions you
propose to get rid of it.

2. Summarizing.
Today we have done a lot at the lesson. You have learned a new text and
have done a lot of exercises. The most active at the lesson were … . They
deserve good marks.

17
Урок - прeзентація.
My Impressions Of A Picture
(до підручника Л.В.Калініна, І.В.Самойлюкевич «Англійська мова», 11 клас)

Мета: повторити й узагальнити граматичний матеріал із теми;


вдосконалювати навички читання, усного мовлення, поглиблювати знання
учнів про мистецтво, видатних художників України і світу; виховувати
повагу до національного багатства України, видатних митців України;
розвивати уяву, увагу, пам'ять, мовленнєву реакцію.
Тип уроку: комплексне застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, презентація (граматичний довідник, картини
художників), мультимедійний проектор (для показу презентації),
комп’ютер.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Greeting.
T. Good afternoon, children! I’m glad to see you. We continue to learn the material
“The Arts”.
2. Aim.
Today we are going to discuss about “My impressions of a picture ”.
(презентація, слайд1)
3. Check on Homework.
T. Your task was to illustrate the saying like most. Let’s check them.

II. Основна частина уроку


1. Warming up.
T. Now, read these sayings about art and give your opinion, explain them. Read
them with proper intonation:
- When one loves one’s art, no service seems too herd. Oscar Wild
- Art for art’s sake. Howard Dietz
- Art has an enemy called ignorance. Ben Jonson
- We all know that art is not truth. Art is a lie that makes us realize truth, at least
the truth that is given us to understand. Pablo Picasso (презентація, слайд2)
T. I propose you to read the joke ”At the Art Studio”, and practice the intonation of
statements. Say if you express your feelings the same way (презентація, слайд 3).
At the Art Studio
Visitor. What a lovely picture you’ve painted! I only wish I could take some of
these gorgeous colours with, me.
18
Artist. Don’t, worry, you, will. You’ve been sitting on my paint box all this time.

T. (робота з підручником) Let’s read the poem “Mona Liza” by Brenda


M.Weber, p.210, and practice the intonation of YES/NO questions. Say why the
author finds the portrait so mysterious. Do you share the opinion?
(p. 210, презентація, слайд 4, портрет Мони Лізи. Учитель звертає увагу на
інтонацію речень).
T.I proposeyou another task to enrich your vocabulary! Study Genres of Painting
(презентація, слайд5), make up the sentences.
Genres of Painting
Vincent van Gogh Pablo Picasso John Constable
1853-1890 – 1881 – 1973 – 1776 – 1837 –
a Dutch painter known for a Spanish painter, an English Romantic
the development of post- draughtsman and sculptor painter known for his
impressionism known for developing paintings and drawings of
cubism and other styles of the Suffolk countryside
abstract art

2. Reading, speaking
T. Now we shall read the text “Unforgettable Impressions”. (Ex.4, p. 215-216). It
is a description of the well-known Vincent van Gogh “Sunflowers”( презентація,
слайд 5, картина Ван Гога “Соняшники”).
T. Read what impressions Oksana, an Ukrainian teenage art admirer, has about
two famous paintings and say what she loved about them and why?
( презентація, слайд 6, граматичний довідник, спеціальні питання).

T. Read the statements. Decide which artists they belong to? Develop the ideas.
1. The artist is interested in the symbolic significance of colours.
2. The whole mood of the painting is determined by the use of colour, light and
shade.
3. It’s such an evocative picture, poetic in tone and atmosphere.
4. The background of the picture is very simple and rigid.
5. The shapes of people in the ground of the picture echo with each other.
6.The artist demonstrates a great talent as a colourist.
T-P1-P2-P3
Oksana was influenced by “Sunflowers” painted by Van Gogh. Look at the flower
pieces of the great Ukrainian painter Kateryna Bilokur and say if you can
experience the same feelings? How can you interpret the flower pieces?
19
T. Look at these two masterpieces painted by Van Gogh and Kateryna Bilokur.
Say what you can learn about:
- the genres they are painted in;
- the colour schemes used;
- the general impressions of them;
- your impressions.
( презентація, слайд 7)
The Impressions of a Picture
Positive Negative
The pictures evokes … feelings in me. The painting is dull (false).
It’s a masterpiece that stands the test of time. It’s a colourless daub of
The painting is romantic (lyrical, appealing, painting.
original, breath taking). It’s no longer a picture in
It’s an unsurprised masterpiece. anything but name.
It’s real breath of fresh air. It’s pretence of art.
It made me gasp.

III. Заключна частина уроку.


1. Homework.
Ex.4,p.221 Imagine you had a chance to interview Kateryna Bilokur, as your
favourite artist. In your copybooks write a list of questions you would like to ask
her about her impressions while painting and working on her flower pieces?
2. Summarizing.
T. To summarize our lesson up I propose you the last task. Each of you has a piece
of paper with a word or a word-combination. Give the definitions of them and
make up sentences.
( презентація, слайд 8)
a colourist - A colourist is an artist who knows much about colours.
- John Constable is a well-known colourist.
A masterpiece - The Mona Liza of Leonardo da Vinci is an unsurpassed
masterpiece.
Vincent van Gogh- Vincent van Gogh is a Dutch painter known for the
development of post-impressionism.
T. What have we done today?

20
Урок-прeзентація.
Family Relations
(до підручника О. Карп’юк «Англійська мова», 11 клас)

Мета : практична: активізувати лексичні навички; удосконалювати вміння


групового спілкування, навички діалогічного та монологічного мовлення,
аудіювання; освітня:навчати учнів висловлювати власні судження, робити
висновки; розвивальна: розвивати мовну здогадку та логічне мислення учнів;
виховні: виховувати культуру спілкування та розуміння важливості володіння
іноземною мовою як засобом спілкування; формувати відповідальне
ставлення до батьків, один одного.
Тип уроку: комплексне застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: презентація, підручник, запис пісні “Imagine” by John Lennon,
роздавальний матеріал пісні, мультимедійний проектор (для показу
презентації), комп’ютер.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Greeting.
Hello, my dear students! I’m glad to see you! How are you getting on?

2. Aim.
Today we are going to speak about your family relations. Besides , you’ll listen to
a woman telling about problems with her teenage daughter.
Aims of our lesson is to repeat words and word-combinations, to improve speaking
skills throw interactive methods, broaden your knowledge of the topic, to practice
reading and listening skills.

3.Check on Homework.
N.V. get on, trust, talk back, to be grounded, obey, keep the promises, violent,
slam, rely on, behave, to be chewing gum, argue about , join, have a quarrel,
pressure of trying cooperation, occasionally, particularly, obvious reasons
tense, quite irrelevant, untidiness, concerned, physical safety, important, choices,
decisions

II. Основна частина уроку


1. Warming up.
а) You have the cards with the song “Imagine” by John Lennon at the slide
( презентація, слайд1, див.додатки) . You should complete the song with the

21
lines (A-F). Then we’ll sing and check. You’ll tell your ideas about what John
Lennon wanted to say with his song.
(Учні вставляють пропущені рядки в пісню, A-K на слайді, потім співають).

It's easy if you try, Imagine all the people, Nothing to kill or die for, And no
religion too, Living life in peace , And the world will be as one,
And the world will be as one, A brotherhood of man, Imagine all the people ,
Sharing all the world , But I'm not the only one, And the world will live as one

T. Do you like to sing English songs? Why? How do you understand this song?
Use To my opinion…, As for me…, I agree or disagree with…, I think… in your
speaking.

B) Whatassociation do you have when you hear “Family Relations”. Divide your
answers in two groups: Positive and Negative (презентація, слайд2)

Positive Negative
-to build trust -to be grounded
-to be honest - to argue about
-to try to understand -to slam the door
-to communicate -to have a quarrel
-to support - to talk back
- physical safety - to get angry with
-keep the promises -to assault
- to obey, to rely on
- the conflicts between children and their parents

T. What do and your parents usually argue about? (TB p.74 )


1 Listening Comprehension. Етап слухання тексту.
1. Teenagers and Parents
Helen Fethrow, a single parent of a teenage girl, is telling about her feelings when
she and her daughter have a quarrel:
“My daughter, Nancy, makes me cry sometimes. She is 15, I am a working single
parent and I feel the pressure of trying to meet her needs. I usually take her to
school in the morning on my way to work and we do not meet until late in the
afternoon. When I come home, I find her there doing her homework. I am busy
with the housework and sometimes get angry with her because she is untidy. We

22
usually talk a lot at supper, but when I am tired I find it difficult to listen to her
problems because I too feel the need of support and cooperation. We occasionally
have quarrels and last week we had a particularly bad one, but there were obvious
reasons for it. I had to work late most evenings and I was particularly tense so she
did not have the chance to talk to me about school, friends and others problems in
her life. I know that our quarrel was about quite irrelevant things, such as clothes
or make-up and untidiness. I was so sorry about that unpleasant evening that now I
am much more concerned with things that matter a lot, like her physical safety, her
views on life and her important choices and decisions. My daughter, too, is now
sharing the cooking and is kinder to me. I hope my story may be useful to others
mothers and teenagers”.
3. Етап перевірки розуміння змісту тексту.
Бесіда з учнями.( презентація, слайди 3-5)
T. Answer the questions.
How old is Helen Fethrow’s daughter? What is her name? How much time do
Helen and Nancy spend together? What are the reasons for Helen to get angry with
Nancy? Why does Helen sometimes find it difficult to listen to her daughter’s
problems? Why was there a particularly bad quarrel last week? What things are
really important for Helen?
3.Speaking.
Розвиток умінь мовлення.
T. You are divided in 2 groups: Children and Parents. Your recommendation for
improving your relations.(Children must write down 3 rules to their parents and
Parents - to their children which can help them to have a good relation).
Parents must --- give their children more love.
---- talk to their children.
---- try to understand their children.
----- give their children more freedom.
---- help their children with problems they have at school.
Children must ---- support their children
---- have a good relation with their parents
----- be tolerant to their parents, besides we need to learn how to
disagree politely.
---- use a friendly and respect tone
---- don’t lie, because trust is our key to freedom.
(презентація, слайди 6-7)

23
ІІІ. Заключна частина уроку.

1. Homework. Our lesson is coming up to the end.


Write an essay (6-8sentences) “Is It Easy to Be Teenager?”

Translate English proverbs into Ukrainian by finding Ukrainian equivalents.


(презентація, слайди 8-9)
Parents must set a good example to their children.
Like a mother, like a daughter.
Every family has a black sheep.
The old cow thinks she was never a calf.
Don’t teach fishes to swim.
Every dog is a lion at home.
As alike as two peases.
When the cat is away the mice will play.

2. Summarizing.
What problems have we discussed? Was this lesson useful for you? Why?
Tell one new word you’ve learned today? What sing did you song?
You got …

Thank you for your work. Have a nice day!


24
ДОДАТКИ
Let’s sing

This Is The Time I Go To School!


This is the time I go to school This is the time I watch TV,
Go to school, go to school, Watch TV, watch TV,
This is the time I go to school, This is the time I watch TV,
It’s eight o’clock in the morning! It’s six o’clock in the evening!

This is the time I eat my lunch, This is the time I go to bed,


Eat my lunch, eat my lunch, Go to bed, go to bed,
This is the time I eat my lunch, This is the time I go to bed,
It’s twelve o’clock , noon! It’s nine o’clock at night!

“Imagine” by John Lennon


Imagine there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky

Imagine all the people


Living for today...
Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say I'm a dreamer


But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

25
Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say I'm a dreamer


But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

THE LETTER FROM THE EARTH


Dear Sisters and Brothers,
Take care of me. Don’t cut the wild flowers. They may all disappear. Plant a tree a
year. Remember, from one oak a forest grows. It is very simple. Never throw or
break glass bottles. You are my parts. So, your challenge is to restore an ecological
balance and to maintain me clean and healthy for future generations”.

PLEDGE OF ALLGIANCE TO THE EARTH


I pledge allegiance to the Earth and to the flora and fauna and human life it
supports.
One planet, indivisible, with safe air, water and soil.
Economic justice, equal rights and peace for all.
26

Граматичний довідник

До граматичного довідника включені граматичні правила в зручній формі –


таблицях, із повним поясненням та зразками.

Умовні позначення:
S – subject (підмет)
P – predicate (присудок)
O –object (додаток)
N – noun (іменник)
V – verb (дієслово)
Adj -adjective (прикметник)
Adv – adverb (прислівник)
Cj – conjunction (сполучник)
Inf – infinitive (неозначена форма дієслова)
Pron – pronoun (займенник)
Sing – singular (однина)
Pl – plural (множина)
Артикль

Артикль Вживання Приклади


Неозначений Вперше йдеться про предмет. This is a book.
a, an У значенні числівника оnе I take a pencil.

Означений 1. Йдеться вже про відомий предмет. I bought the book yesterday.
the Є пояснення до предмета. The book is interesting.
Коли зрозуміло з контексту, який Take the book which is on the
предмет мають на увазі. table.
Open the window, please.

2. Перед назвами океанів, морів, рік, The Pacific Ocean, the Red Sea,
заток, багато чисельних озер. the Nile, the Persian Gulf, the
Great Lakes

3. Перед назвами гірських масивів. The Carpathian Mountains


4.Перед назвами Землі та Місяця The Earth, the Moon

5.Якщо назва навчального закладу The college of art


починається словами school, college,
university

6. Якщо перед іменником стоїть The first chapter.


порядковий числівник.
27
7. Перед назвами війн The Great Patriotic War
(окрім світових війн)

8. Перед назвами країн, які The USA, the UK


складаються більш ніж з одного слова

Відсутній 1. Перед власними іменами, назвами Stepanov, Moscow, England


континентів, країн, штатів та міст
2. Перед іменниками, що позначають Water, snow, milk
речовини.
3.Перед назвами днів, місяців, пори In March, in winter, on Friday
року.

4. Якщо перед іменниками стоїть This student, some books, five


числівник чи займенник pens, three lessons
5. Перед назвами поодиноких озер, Lake Geneva, mount Everest,
гірських вершин, планет, сузір’їв. Venus, Orion
6. Перед назвами видів спорту. Football, baseball
7. Перед назвами абстрактних Freedom, peace
іменників.
8. Перед назвами шкільних предметів. Mathematics, Art
9. Перед назвами свят. Christmas

Займенники
Особові, присвійні, зворотні та посилювальні займенники

Особові Присвійні Зворотні та


посилювальні
(- ся, себе, сам)
Називний Об’єктний І форма ІІ форма
відмінок відмінок (чий?чия?) (абсолютна)
(хто?) (кого? чому?)

I (я) мe (мене, мені) мy (мій) мine (мій) myself


you (ти) you (тебе, тобі) your (твій) yours (твій) yourself
he (він) him his (його) his (його) himself
(його, йому)
she (вона) her (її, їй) her (її) hers (її) herself
it (воно) it (його, йому) its (його) its (його) itself
we (ми) us (нас, нам) our (наш) ours (наш) ourselves
you (ви) you (вас, вам) your (ваш) yours (ваш) yourselves
they (вони) them (їх, їм) their (їх) theirs (їх) themselves

28
Наприклад:
- I work in an office. My office is in the centre of the city.
- This office is mine. Call me to my office.

Вказівні займенники
Однина Переклад Множина Переклад
This Це, цей These ці
This man Цей чоловік These men Ці чоловіки
This is a desk Це - парта These are desks Це - парти
That То, той Those Ті
That man Той чолові Those men Ті чоловіки
That is a desk То - парта Those are desks Ті - парти

Кількісні займенники

much little a little


Багато many Мало Небагато

a lot of few a few


plenty of

Займенники many – багато хто, few - мало хто вживаються перед


злічуваними іменниками у множині, а також замінюють їх.
- There are many students in the room. They have few books.
Займенники much – багато хто, little– мало хто вживаються перед
незлічуваними іменниками у множині, а також замінюють їх. .
- There is much snow on the ground. I have very little time.

Неозначені й заперечні займенники та їхні похідні


Some – декілька, деякий
something – щось
Стверджувальні речення some somebody (-one) – хтось
somewhere – десь

anything – щось
Питальні речення any anybody (-one) – хтось
anywhere – десь

29
not anything – щось
Заперечні і речення not any not anybody (-one) – хтось
not anywhere – десь
nothing
no
nobody
nowhere

Вираження відмінкових закінчень за допомогою прийменників

Відмінок в українській мові Прийменники в англійській мові


Називний Хто? Що? У реченні завжди підмет, що стоїть перед присудком.
Друг - My friend reads much

Родовий Кого? Чого? of; from


Друга - The sister of my friend is in the room.
- I have received a letter from my friend.
Давальний Кому? Чому? to
Другу - I always give my books to my friend.

Знахідний Кого? Що? У реченні завжди додаток, стоїть після присудка.


Друга - I see my friend in the room.
Орудний Ким? Чим? by, with
Другом, ручкою - This work is done by my friend.
- I write with a pen.
Місцевий Про кого? about, of
Про що? - I often think about (of) my friend.
Про друга

Таблиця модальних дієслів


Модальні дієслова виражають не саму дію, а вказують на відношення до неї
того, хто говорить, тобто на можливість, припущення, здатність та
вірогідність дії, позначеної наступним інфінітивом дієслова.
Після модальних дієслів інфінітив основного дієслова вживають без частки
to, за винятком to be to, to have to

Модальне Функція Приклади


дієслово
Can 1. Фізична чи розумова He can do it. – Він може це зробити.
(тепер. час) здатність, уміння I can dance. – Я вмію танцювати.

Could 2. Дозвіл / заборона Can I come in? –Можна мені увійти?


(мин.час)

3. Передбачення He can have done it. - Можливо він


(у стверджувальному це зробив.
реченні)

4. Сумнів, недовіра Can she have done it? – невже вона це


(у заперечному та зробила.
питальному реченнях)

To be able (to) Замінює сan у майбутньому часі He will be able to do it. –Він зможе це
зробити.
May, might 1. Дозвіл / заборона May I speak to you? – Можна з вами
поговорити?

2. Передбачення з часткою She may do (have done) it. – Можливо,


невпевненості вона це зробить, зробила

3. Дорікання (might) You might be more attentive. – Ти


могла б бути більш уважною
To be allowed He was allowed to go there. – Йому
(to) дозволили туди піти.
Must 1. Обов’язок, необхідність, She must do it. – Вона повинна це
наказ, порада зробити.
You must consult the doctor. – Ви
повинні порадитися з лікарем.

2.Передбачення з великою He must be an engineer. – Певно, він -


мірою впевненості інженер

to have (to) 1. Замінює must в минулому She had to do it. – Вона повинна була
часі це зробити.

2. Необхідність під дією You will have to go home. –


обставин Вамдоведеться піти додому.

Модальне Функція Приклади


дієслово
to be obliged I will be obliged to call the police. – Я
(to) буду змушений викликати поліцію.

Need Необхідність (у заперечних та You needn’t hurry. - Не треба


питальних реченнях) поспішати.
Should, 1. Моральний обов’язок, You should visit him. – Вам слід
ought (to) порада, рекомендація навідатися до нього.

2. Передбачення з часткою They should be a happy family. – вони,


впевненості певно, щаслива родина.
To be (to) 1. Зобов’язаність за планом, The lessons are to begin at 9 a.m. –
( Pres.S., розкладом, графіком Заняття мають початися о 9-й ранку.
Past S.) We are to meet at the corner. – Ми
повинні зустрітися на розі.

2. Наказ, інструкція You are to go too bed. – Лягайте


спати.

Shall 1. Наказ , попередження, You will not run away from me! – Ти
погроза, застереження від мене не втечеш!

2. Питання для отримання Will I turn on the lights? – Увімкнути


розпорядження, наказу світло?

Will, would 1. Воля, бажання, намір We will help you. –Ми допоможемо
вам.

2. Ввічливе прохання, Would you like some coffee? –Чи не


запрошення бажаєте кави?

3. Вказівка на те, що предмет The knife won’t cut. –ніж не ріже.


не виконує своїх функцій
(у заперечному реченні)

32

ЛІТЕРАТУРА
1. Інтернет-ресурси: - osvita.ua/school/lessons.../
- journal.osnova.com.ua/archive/7
2. Журнал: Англійська мова та література №28, жовтень 2012р., №№34-
36, грудень 2012р.
3. Бібліотека журналу «Англійська мова та література», І.В. Гандзя,
В.В. Синельникова Готуємось до ЗНО, Харків Видавничого група
«Основа», 2012, ст..56-67, 88-90, 94.

33

You might also like