You are on page 1of 3

Усний журнал

" Стався до людей так як хочеш, щоб ставились до


тебе "
Мета: ознайомити учнів із поняттями і законами доброти, честі,
справедливості; формувати у школярів найвищі людські цінності:
ввічливість, милосердя, людську гідність, чуйність, любов і повагу до
ближнього; виховувати почуття людської гідності, бажання духовно
вдосконалюватися; розвивати творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес.
Хід заняття:
Поверніться, будь-ласка, один до одного, покладіть свої долоні на долоні
свого товариша. Ви відчуваєте тепло його руки. Це тепло його серця і тепло
душі. Воно зігріває Вас, так як і багатство Ваших душ може зігріти
ближнього.
Я думаю, ви вже зрозуміли якій темі присвячена наша година спілкування,
але остаточно дізнаєтесь, коли прослухаєте старовинну легенду про мудреця
і подумаєте над його словами:
         Ця історія трапилась дуже давно у старовинному місті, де мешкав
один мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко за межі міста. Та
жив у тому місті один чоловік, який заздрив славі мудреця. І от вирішив він
придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. Пішов
чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав його в долонях і подумав: «Спи-
таю я в мудреця: скажи, який метелик у мене в руках – живий чи
мертвий?». Якщо він скаже «живий», я стисну долоні, і метелик помре; а
якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. Ось тоді всі
зрозуміють, хто з нас розумніший. Так усе і сталося. Зловивши метелика,
лихий чоловік попрямував до мудреця і запитав у нього: «Який метелик у
мене: живий чи мертвий?». І мудрець, який і справді був дуже розумною
людиною, відповів: «Усе в твоїх руках, чоловіче».
         - Як ви гадаєте, що мав на увазі мудрець, коли так відповів
чоловікові? (Від самої людини залежить, житиме метелик чи помре)
         Класний керівник. Правильно. Але в цих мудрих словах є ще один
зміст: від людини залежить, чого у світі стане більше – добра чи зла. Отже,
сьогодні ми поведемо розмову про чесноту, без якої світ став би жорстоким,
підступним і злим,–про доброту, поговоримо про добро, добрі вчинки і
добрих людей.
                            Людина починається з добра.
Визначення очікуваних результатів.
- Як ви розумієте вислів «Людина починається з добра»?
- Що ви очікуєте від сьогоднішньої виховної години?
Визначення понять «добро» і «доброта».
Класний керівник. А тепер давайте поміркуємо вголос. Що означають слова
«добро» і «доброта»?
(Діти висловлюють свої думки. Учитель підводить підсумок:
-  А що означає бути добрим? (Висловлення думок дітей).
-  -Як ви думаєте, чи можна прожити без доброти? Чому?
(Без доброти люди були б злі, жорстокі, байдужі, було б важко так жити).
Творче завдання «Дерево мудрості»
Від лагідних променів сонечка, від його світла та тепла на нашій землі
з’явилося дерево (Учитель вивішує на дошку дерево)
    -  Чого не вистачає на ньому? (Листочків)
- Дійсно, листочків. Щоб наше дерево ожило, я пропоную вам написати на
листочках що для кожного з вас означає  поняття доброта і прикріпити їх до
дерева.
(Учні пишуть, а потім чіпляють листочки на дерево.
Деякі учні на прохання вчителя зачитують)
    - Ось і ожило наше дерево. Але всі ми знаємо, що доброту супроводжують
її супутники. Щоб ознайомитися з ними нам потрібно виконати наступне
завдання.
У вас на столах лежать картки з буквами. З них потрібно скласти слова і
пояснити їх значення.
Матеріал для гри:
♦   н, Ч, й, і, у, с, ь, т. (Чуйність)
♦   м, у, а, н, і, м, Г, з. (Гуманізм)
♦   и, т, ь, Щ, р, с, і.   (Щирість)
► Рефлексія
♦  Який зміст ви вкладаєте в поняття «чуйність»? (Уважне і сердечне
ставлення до людей.)
♦ Який зміст ви вкладаєте в поняття «гуманізм»? (Ставлення до людини,
пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.)
♦Який зміст ви вкладаєте в поняття «щирість»? (Добре, безкорисливе
ставлення до інших.)
         Класний керівник. Я пропоную вам записати ці супутники також на
листочках, тільки іншого кольору, і прикріпити їх до нашого дерева.
 (Учні пишуть і чіпляють листочки на дерево )
         Скажіть, будь ласка, а чого ще не вистачає на дереві? (діти
відповідають) 
Правильно, плодів. Тож з’ясуймо, які ще супутники супроводжують доброту.
Чи можемо ми називати доброю ту людиною, яка не поважає своїх близьких,
найдорожчих людей? Батько й мати, бабуся й дідусь – це люди, чиєю
любов'ю і вічною турботою ми завжди зігріті. А чи завжди ми пам'ятаємо про
них, платимо їм за це увагою? Можливо, інколи ми забуваємо про них у
щасливі й радісні хвилини. Але коли у нас горе, біда, то чомусь ми завжди
повертаємося до батьківського дому. Ми не уявляємо свого життя без рідних
людей, які завжди готові зігріти нас теплом і ласкою, любов’ю, бажанням
допомогти й розрадити. Материна ніжна турбота, батькова вимогливість і
сила, братова підтримка, бабусина доброта. Хіба може бути щасливою
людина без усього цього? Яких би життєвих перипетій не зазнавала людина,
які б перешкоди не долала, як би не страждала – завжди вона знаходить
прихисток і розраду в сім’ї, де її підтримують, розуміють, жаліють.
Отже, першою буде «Вдячність»(прикріплюють плід (яблуко) до дерева).
Прийдіть сьогодні додому і обов’язково посміхніться своїм рідним, обійміть
їх і скажіть, що ВОНИ для Вас найкращі у світі.
Класний керівник. Ставитися до інших відкрито, по-товариськи, дружньо, з
прихильністю може лише добра людина. Дізнаймося, на скільки
товариськими є кожен з вас.
Учитель роздає картки з тестом.
Тест (за відповідь «так»нараховують 1 бал).
1   Чи звертаєш увагу, який настрій у однокласників, коли заходиш до класу?
2   Чи приємно тобі називати однокласників по імені?
3.   Під час сварки ти намагаєшся образити однокласників?
4. Якщо кого-небудь із дітей звинуватив без причини вчитель, чи будеш ти
його захищати?
5. Якщо однокласник попросив допомоги йому, чи будеш ти йому
допомагати?
Класний керівник роздає ключ до тесту
►► Ключ до тесту
•   4-5 балів – ти хороший товариш.
•   3 бали – ще трішки придивись до себе, в тебе все вийде.
•   1-2 бали –  усе залежить тільки від тебе, хочеш бути кращим – зміни себе
сам.
Нагадайте мені, будь ласка, золоте правило етики (Стався до людей так, як
би ти хотів, щоб ставилися до тебе). Я впевнена, що у нашому класі всі
дотримуються цього правила. Мені дуже приємно спостерігати, коли ви
підтримуєте один одного, зичите добра, а також говорите компліменти. Тому
зараз ми проведемо з вами вправу «Комплімент».
(Діти по черзі витягують з мішечка ім’я однокласника і говорять йому
компліменти)
Отже, третьою супутницею добра  ми назвемо
«Доброзичливість»(прикріплюють плід (яблуко) до дерева).
Класний керівник. Усі ми – діти матінки-природи. І всі ми – різні. Скільки
людей  – стільки характерів.
1-й учень. У кожного з нас є своє бачення світу, його сприйняття, інтереси,
уподобання, чесноти, плюси і мінуси у характері. Отже, норми і правила
поведінки встановлюють самі люди, а їхнє дотримання робить життя й
спілкування людей комфортнішим.

You might also like