You are on page 1of 2

DATA:

Fusha: Ekonom
Shkalla: VI Klasa: XII
Shoqëria dhe mjedisi i
Tema mësimore: Veprimtari praktike: Kërkesa dhe oferta në jetën e përditshme.
Situata e të nxënit:
Nxënësit analizojnë situata praktike tregu për të dalë në përfundimin mbi ndryshimet në
këtë treg.

Rezultatet e të nxënit të temës mësimore: Lidhja me fushat e tjera ose me temat


Nxënësi/ja: ndërkurrikulare:
 shpjegon se si ndikojnë në Shoqëri; Bashkëveprim; Matematikë; Art;
çmimin e tregut ndryshimet në Letërsi.
kërkesë dhe ofertë;
 analizon ndërveprimin e ligjit të
kërkesës dhe ofertës në çmimin
ekuilibër dhe sasinë ekuilibër.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
1. Hyrje: Ndahet klasa në grupe në nga 2 nxënës dhe secilit grup i shpërndahet një
nga situatat/ngjarjet që janë shkruar në këtë veprimtari në tekstin mësimor; U
shpjegohet detyra dhe demonstrohet një shembull konkret siç paraqitet në tekstin
shkollor.
2. Pune në grupe/diskutim: Diskutohet në grup duke u dhënë përgjigje pyetjeve
të mëposhtme dhe respektuar hapat si më poshtë:
a) Çfarë ka ndryshuar në treg? (Njëri nga faktorët që ndikon në kërkesë ose ofertë)
b) Ku ndikon kjo ngjarje në kërkesë apo ofertë?
c) Si zhvendoset grafiku i kërkesës ose i ofertës?
d) Cila është paraqitja grafike e tregut pas ndryshimit të kërkesës ose ofertës?
e) Çfarë ndodh me çmimin dhe sasinë ekuilibër për produktin e dhënë?
Gjatë diskutimit, nxënësit plotësojnë tabelën e mëposhtme bazuar sipas shembullit të
treguar nga mësuesi apo atë që është në tekstin shkollor, në këtë mësim.

Tregu Faktori Kërkesa Oferta Zhvendosja Paraqitj Çmimi dhe sasia


që e lakores a ekuilibër
ndrysho grafike
n e tregut

3. Prezantim: Grupet bëjnë prezantimin/argumentimin e punës së tyre përpara të


gjithë klasës.
Vlerësimi i nxënësve:
Nxënësi vlerësohet për :
 punën në grup;
 aftësitë prezantuese;
 saktësinë e përgjigjeve të dhëna dhe argumentimin e tyre.
 aftësitë të integrojnë/zbatojnë në praktikë njohuritë/ informacionin e
mëparshëm.
Detyrat dhe puna e pavarur:

You might also like