Мета: продовжувати ознайомлювати дітей із життям і творчістю великого українського поета Т. Г. Шевченка; прищеплювати інтерес до національного колориту; — виховувати любов до української мови. Матеріали та обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, прикрашений рушником, іграшкова українська хата, (ілюстрації або макет); сюжетні картинки за темою «Частини доби», фланелограф та предметні картинки до вірша «Тече вода з-під явора», мнемотаблиця до вірша «Зацвіла в долині червона калина» Хід заняття ( Вихователь звертає увагу на портрет Т. Шевченка) - Хто це? Де ви бачили цей портрет? Цей портрет ми часто бачимо у приміщеннях. На ньому зображений український поет Тарас Шевченко, сьогодні ми познайомимся з його творчістю. А щоб ми гарно працювали розімнемо свої пальчики. Пальчикова гімнастика. На зеленому горбочку, У вишневому садочку, Притулилася хатинка, Мов маленькая дитинка Стиха вийшла виглядати, Чи е вийде її мати. І до білої хатинки, Немов мати до дитинки, Вийшло сонце, засвітило І хатинку звеселило Розповідь вихователя. Дуже давно в українській бідній родині в такій маленькій, старенькій селянській хаті (показати ілюстрацію), жив маленький хлопчик, якого звали Тарасиком. Жили вони дуже бідно, щоб прогодувати родину, багато працювали, а сім’я була чималенька — п’ять сестричок Тарасових, і два братики. Тарасик був дуже допитливим, вразливим, усім цікавився. Дуже любив природу, раненько прокидався і біг до річки зустрічати схід сонечка. А коли став поетом то написав вірш «Дивлюсь, аж світає…» Читання вірша .Бесіда за змістом твору: Як ви гадаєте, яку частину доби поет описав у своєму вірші? Як ви розумієте вислів «Край неба палає»? Дидактична гра «Знайди малюнок». Вихователь читає уривки з віршів, у яких говориться про частини доби, а діти добирають відповідні малюнки. А ще Тарас дуже любив малювати. Дасть сестричка Катерина йому маленький олівець і клаптик паперу, і малює Тарасик річку, дерева, квіти, а як немає олівця та паперу — то й паличкою на піску малює. А ви любите малювати? Сьгодні ми будемо малювати на фланелографі, ілюстрацію до вірша Тараса Шевченка. (Вихователь читає вірш «Тече вода з під явора, а діти викладують на фланелографі відповідні елементи) Маленьким Тарас любив гратися і ми відпочинемо і пограємось в українську народну гру «КАЧЕЧКА» Діти стоять у колі, тримаючись за руки. «Качечка з каченятами» — за колом. Ду-ду-ду-ду, дудочка, Ой заграла дудочка Ду-ду-ду-ду-ду! У нашому саду. Діти йдуть в один бік, а «качечка з каченятами» — у протилежний. Вихователь Хто це так гарнесенько Аж пливе білесенька Грає на дуді? Качка по воді. Діти зупиняються. Двоє з них утворюють «ворота». «Качечка з каченятами» входять у коло, «пливуть» одне за одним, удаючи наче загрібають лапками воду. Діти грають у дудочку (у кулачки). Стала з каченятами Крильцями і лапками Качка танцювати, Воду колихати. Потім діти знову грають у дудочку: Ду-ду-ду-ду, дудочка, Ой, хороша дудочка Ду-ду-ду-ду-ду! У нашому саду. Діти зупиняються, «ворота відчиняються» (діти піднімають руки), «качка з каченятами» виходить із кола на «бережок». А ще Тарасик дуже любив слухати казки й пісні. Прийде, щорозповідав старий дід Іван Шевченко. Слухати його збиралися не тільки сім’я, а й багато сусідів. Ріс Тарас і все від матері та діда в голову клав. А потім сам почав складати вірші, які народ співав, як свої пісні. Із маленького хлопчика Тараса виріс український народний поет, і почали його звати Тарасом Григоровичем Шевченко. (Демонстрація портрета Т. Г. Шевченка.) Ми вивчемо його вірш «Зацвіла в долині червона калина». (розглянути зображення квітучої калини і самі ягоди калини) Що це? Погляньте, як гарно квітне калина на весні. А коли калина відцвітає, з’являються ягідки, які згодом червоніють. - А зараз, послухайте уважно вірш, а потім, дасте відповідь, із ким порівнює поет квітучу калину. Читання вірша «Зацвіла в долині червона калина» Зацвіла в долині І защебетала. Червона калина, Почула дівчина Ніби засміялась І в білій свитині Дівчина – дитина. Вийшла погуляти Любо – любо стало, У гай на долині Пташечка зраділа -Діти, а зараз, ми з вами спробуємо вивчити цей вірш, а допоможуть нам ось ці малюнки (Розглядання мнемотаблиці). Читання вірша з опорою на схему з настановою на вивчення. Діти розповідають вірш. Підсумок. Вихователь знову підводить дітей до портрета поета, прикрашеного рушником. Діти, як ви думаєте, чому портрет прикрашено рушником? Додаток Зацвіла в долині