You are on page 1of 2

NASTAVNIK: Šejla Manjgafić Razred ČAS

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA


IX 26
LIKOVNE KULTURE

NAČINI RADA:
OBRAZOVNI ZADACI:
a) Stjecanje znanja: iz oblasti linije i teksture kao likovnog likovnog elementa 1. prema promatranju
2. nakon promatranja
3. prema sjećanju
b) Stjecanje sposobnosti: razvoj perceptivnih i manuelnih sposobnosti 4. prema zamišljanju
5. prema izmišljanju

ODGOJNI ZADACI: estetske, moralne i radne vrijednosti


OBLICI RADA:

1. Frontalni
2. Individualni
NASTAVNA JEDINICA 3. Rad u parovima
1. Cjelina: POVRŠINA 4. Grupni

2. Tema: LINEARNE TEKSTURE 3/3


NASTAVNE
METODE:
3. Likovno područje: CRTANJE
1. Analitičko
promatranje
4. Likovni problemi (ključni pojmovi): LINEARNO I TEKSTURALNO 2. Demonstracija
3. Razgovor
4. Usmeno izlaganje
5. Motiv: a) vizualni: 5. Metoda scenarija
b) nevizualni: 6. Rad s tekstom
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj:
7. Kombiniranje
8. Variranje
6. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: crtaći materijali 9. Građenje
10. Razlaganje
Cilj časa: upoznavanje učenika sa ulogom i načinom realizacije linearnih tekstura

PLAN TABLE: NASTAVNA


SREDSTVA I
POMAGALA:
LINEARNE TEKSTURE 1. Reprodukcija
2. Izravno umjetničko
djelo
3. Prirodni oblici
4. Načinjeni oblici
5. Dijapozitivi
6. Fotografije
7. Grafoskop
8. Televizor
9. Video
10. Ploča, kreda
11. Ostalo:

KORELACIJA:
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. PRIPREMA

- Tokom prethodnog časa započeli smo likovni zadatak na temu : Mrtva priroda
- Razgovarajući sa učenicima ponoviti cilj likovnog zdatka, odnosno ukazati na važnost korištenja
različitih linija u prikazu određenih tekstura.
- Nastavk rada na primjeni linearnih tekstura.

2. MOTIVACIJA

- Pohvaliti učenike koji se ističu u realizaciji likovnog zadatka.


- Upoređujući raster crteže sa mogućim načinom realizacije likovnog zadatka, pokušati dodatno
stimulisati učenićku kreativnost.

3. NAJAVA ZADATKA

- Nakon razgovora sa učenicima, prelazimo na praktičan rad.


- Radeći u crtaćem materijalu uraditi crtež koji će prikazati mnoštvo različitih tekstura. Tema :
Mrtva priroda

4. REALIZACIJA (RAD)

- Učenici dovršavaju likovni rad.

5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA

- Pregled gotovih učeničkih radova.


- Pohvaliti učenike koji su se istakli u realizaciji likovnog zadatka.
- Pospremanje učionice.

You might also like