You are on page 1of 2

NASTAVNIK: Šejla Manjgafić Razred ČAS

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA


VIII 25
LIKOVNE KULTURE
OBRAZOVNI ZADACI: NAČINI RADA:
a) Stjecanje znanja: znanja i oblasti jedinstva u likovnoj umjetnosti
1. prema promatranju
2. nakon promatranja
b) Stjecanje sposobnosti: razvoj perceptivnih i manuelnih sposobnosti 3. prema sjećanju
4. prema zamišljanju
5. prema izmišljanju
ODGOJNI ZADACI: estetski, moralni radni

OBLICI RADA:

1. Frontalni
NASTAVNA JEDINICA 2. Individualni
3. Rad u parovima
1. Cjelina: POVRŠINA 4. Grupni

2. Tema: DINAMIČNO JEDINSTVO


NASTAVNE
3. Likovno područje: CRTANJE I SLIKANJE METODE:

4. Likovni problemi (ključni pojmovi): DINAMIČNOST 1. Analitičko


promatranje
5. Motiv: a) vizualni: 2. Demonstracija
b) nevizualni: 3. Razgovor
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj: 4. Usmeno izlaganje
5. Metoda scenarija
6. Rad s tekstom
6. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: crtaći i slikarski materijali
7. Kombiniranje
8. Variranje
9. Građenje
Cilj časa: upoznati učenike sa pojmom dinamičnog jedinstva i njegovom ulogom u 10. Razlaganje
likovnoj kompoziciji

PLAN TABLE: NASTAVNA


SREDSTVA I
POMAGALA:
DINAMIČNO JEDINSTVO
1. Reprodukcija
2. Izravno umjetničko
djelo
3. Prirodni oblici
4. Načinjeni oblici
5. Dijapozitivi
6. Fotografije
7. Grafoskop
8. Televizor
9. Video
10. Ploča, kreda
11. Ostalo:

KORELACIJA:

fizika
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. PRIPREMA
 Razgovarajući sa učenicima napraviti osvrt na prethodni čas, ponoviti obrađeno gradivo tj.
ukazati na odliku statično jedinstvenih likovnih kompozicija.
 Pohvaliti učenike koji se ističu u ponavljanju gradiva. Naglasiti da trenutna nastavna jedinica ima
suprotno izražajno dejstvo na posmatrača.
 Upoznati učenike sa novom nastavnom jedinicom. ( Dinamično jedinstvo)

2. MOTIVACIJA

 Razgovarajući sa učenicima o statično jedinstvenim likovnim kompozicijama , uočili smo njihovu


osnovnu karakteristiku. Ona se prepoznaje kroz stabilnost ili mirovanje.
 Dinamičnost ili pokretljivost u likovnoj kompoziciji najčešće se manifestuje u prikazu pojava ili
određenih događaja kao što su oluje,igre ili bitke.
 Kroz dinamično jedinstvene likovne kompozicije umjetnik objedinjava likovne elemente u svrhu
očuvanja zainteresovanosti kod posmatrača (neizvjesnost).

3. NAJAVA ZADATKA

 Nakon što smo se upoznali sa dinamičnim jedinstvom, prelazimo na likovni zadatak.


 Likovni zadatak glasi:
 Radeći u crtaćem ili slikarskom materijalu uraditi likovni rad na temu: Igra

4. REALIZACIJA (RAD)
 Razgovarajući sa učenicima ukazati na neke moguće primjere (sport,folklor i sl.)
 Učenici prelaze na praktičan rad.
 Dok učenici rade na aktuelnom zadatku, izvršiti pregled radova od prethodnog časa
(Ibrik).

5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA

 Pohvaliti učenike koji se ističu u realizaciji likovnog zadatka i obradi novog gradiva.
 Likovni zadatak dovršiti kod kuće.

You might also like