You are on page 1of 3

NASTAVNIK: Šejla Manjgafić Razred ČAS

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA


VI 26
LIKOVNE KULTURE
OBRAZOVNI ZADACI: NAČINI RADA:
a) Stjecanje znanja: iz oblasti teksture
1. prema promatranju
2. nakon promatranja
b) Stjecanje sposobnosti: razvoj perceptivnih i manuelnih sposobnosti 3. prema sjećanju
4. prema zamišljanju
5. prema izmišljanju
ODGOJNI ZADACI: estetske, moralne i radne vrijednosti

OBLICI RADA:

NASTAVNA JEDINICA 1. Frontalni


1. Cjelina: POVRŠINA 2. Individualni
3. Rad u parovima
4. Grupni

1. 2. Tema: SLIKARSKE I PLASTIČKE TEKSTURE


NASTAVNE
3. Likovno područje: SLIKANJE , MODELIRANJE I GRAĐENJE METODE:

1. Analitičko
promatranje
4. Likovni problemi (ključni pojmovi): TEKSTURA 2. Demonstracija
3. Razgovor
4. Usmeno izlaganje
5. Motiv: a) vizualni: 5. Metoda scenarija
b) nevizualni: 6. Rad s tekstom
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj:
7. Kombiniranje
6. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: slikarski materijali 8. Variranje
9. Građenje
10. Razlaganje
Cilj časa: primjenom određenih likovno tehničkih materijala oponašati različite teksture

PLAN TABLE: NASTAVNA


SLIKARSKE I PLASTIČKE TEKSTURE SREDSTVA I
POMAGALA:

1. Reprodukcija
2. Izravno umjetničko
djelo
3. Prirodni oblici
4. Načinjeni oblici
5. Dijapozitivi
6. Fotografije
7. Grafoskop
8. Televizor
9. Video
10. Ploča, kreda
11. Ostalo:
KORELACIJA:

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. PRIPREMA
- Razgovorom sa učenicima ponoviti likovni zadatak koji su imali tokom prethodnog časa.
- Likovni zadatak je glasio:
Radeći u crtaćem ili slikarskom materijalu uraditi likovni rad koji će prikazati različite teksture
koje su podređene određenom motivu. Likovni rad na temu: Stećak
- Učenici su trebali oponašati određene površine sa stećka. Osim oponašanja tekstura,
proširivali su znanje iz historije i analizirali motive koji se i danas susreću na nadgrobnim
spomenicima ( cvijet,mjesec,mač i sl.)
- Upoznati učenike sa novom nastavnom jedinicom SLIKARSKE I PLASTIČKE TEKSTURE.

2. MOTIVACIJA
- Objašnjavam učenicima pojam površine i plastičke teksture.
- Površina je dakle, vanjski izgled plohe, a možemo reći i da je površina vanjski izgled neke
mase za koju je površina uvijek vezana.
- Objašnjavam da vanjski svijet doživljavamo putem svih svojih osjetila, a površinu, osim okom
možemo doživjeti i dodirom.
- Nakon toga objašnjavam pojam plastičke teksture. Karakter površine, odnosno
osobine površine nazivamo teksturom, a teksturu koju možemo opipati zovemo
plastičkom teksturom.
- Slikarske teksture realizujemo upotrebom slikarskih materijala, različitim tehnikama rada
nanosimo određene slojeve boje i imitiramo izgled određene teksture.

3. NAJAVA ZADATKA
- Realizacija ovog likovnog zadatka planirana je za ovaj i naredni čas.
- Likovni zadatak glasi: Radeći u materijalu po slobodnom izboru uraditi likovni rad koji će
prikazati određenu teksturu (slikarsku ili plastičku).
- Tema po slobodnom izboru.
4. REALIZACIJA (RAD)
- Učenici prelaze na praktičan rad, razgovorom sa učenicima pomoći u savladavanju eventualnih
problema u primjeni različitih likovno tehničkih sredstava.
- Obaviti pregled urađenih radova od prethodnog časa.

5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA


- Nastavak rada na likovnom zadatku obaviti tokom narednog časa.
- Pohvaliti učenike koji se ističu u realizaciji likovnog zadatka, ukratko ponoviti obrađeno gradivo.

You might also like