You are on page 1of 2

NASTAVNIK: Šejla Manjgafić Razred ČAS

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA


VIII 23
LIKOVNE KULTURE
OBRAZOVNI ZADACI: NAČINI RADA:
a) Stjecanje znanja: znanja i oblasti slikarstva kao likovne umjetnosti
1. prema promatranju
2. nakon promatranja
b) Stjecanje sposobnosti: razvoj perceptivnih i manuelnih sposobnosti 3. prema sjećanju
4. prema zamišljanju
5. prema izmišljanju
ODGOJNI ZADACI: estetski, moralni radni

OBLICI RADA:

1. Frontalni
NASTAVNA JEDINICA 2. Individualni
3. Rad u parovima
1. Cjelina: POVRŠINA 4. Grupni

2. Tema: PRAKTIČAN RAD


SLIKARSKA TEHNIKA PO SLOBODNOM IZBORU 2/2 NASTAVNE
METODE:
3. Likovno područje: SLIKANJE
1. Analitičko
4. Likovni problemi (ključni pojmovi): SLIKARSKI MATERIJALI I TEHNIKE promatranje
2. Demonstracija
5. Motiv: a) vizualni: 3. Razgovor
b) nevizualni: 4. Usmeno izlaganje
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj: 5. Metoda scenarija
6. Rad s tekstom
6. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: slikarski materijali 7. Kombiniranje
8. Variranje
9. Građenje
Cilj časa: upoznati učenike sa primjenom slikarskih tehnika 10. Razlaganje

PLAN TABLE: NASTAVNA


SREDSTVA I
POMAGALA:

STEĆAK 1. Reprodukcija
2. Izravno umjetničko
djelo
3. Prirodni oblici
4. Načinjeni oblici
5. Dijapozitivi
6. Fotografije
7. Grafoskop
8. Televizor
9. Video
10. Ploča, kreda
11. Ostalo:

KORELACIJA:
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. PRIPREMA

 Razgovarajući sa učenicima ponoviti šta smo radili tokom prethodnog časa.


 Ukazati na obrađeno gradivo iz oblasti slikarstva (slikarske tehnike i materijale)
 Pohvaliti učenike koji se ističu u ponavljanju gradiva.
 Upoznati učenike sa nastavkom započetog likovnog rada na temu : Stećak

2. MOTIVACIJA

 Preliminarnim pregledom učeničkih radova utvrditi stepen realizacije likovnog zadatka.


 Spomenuti ulogu stećka u našoj našoj kulturno historijskoj baštini.
 Simboli i slike prizora na stećcima ujedno nas informišu o načinu življenja od druge polovice
12. stoljeća, pa sve do sredine 16. stoljeća - srednji vijek).
 Spomenuti korištene simbole koji su uklesani kao plitki, ili rjeđe ucrtani reljef. Motivi su vjerski
(križ, ljiljan, polumjesec, prsten i sl.) ili svjetovni (ples, lov, viteški turniri i sl.), koji se miješaju i
nadupunjuju.

3. NAJAVA ZADATKA
 Nakon što smo razgovarali na temu stećka,prelazimo na dovršetak likovnog zadatka.
 Likovni zadatak glasi:
 Radeći u slikarskom materijalu po vlastitom izboru uraditi likovni rad na temu: stećak

4. REALIZACIJA (RAD)

 Učenici imaju dovoljno vremena za realizaciju likovnog zadatka.


 Razgovorom sa učenicima, pomoći u otklanjanju eventualnih nejasnoća u toku realizacije
likovnog rada..

5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA

 Izvršiti pregled urađenih radova


 Pohvaliti učenike koji se ističu u realizaciji likovnog rada.
 Naredni čas donijeti crtaći ili slikarski materijal. .

You might also like