You are on page 1of 4

Наставна тема: ГЕОМЕТРИЈА Месец: септембар 2018.

године Облици рада: фронтални, индивидуални


Подтема: ПОЛОЖАЈ, ВЕЛИЧИНА И ОБЛИК ПРЕДМЕТА Дан и датум: ______________ Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-
Редни број: 5. Место реализације: учионица -демонстративна
Наставна јединица: ПРОСТОРНЕ РЕЛАЦИЈЕ Тип часа: утврђивање Наставна средства: цртеж, уџбеник, свеска, прибор за
рад, наставни листићи
Циљ часа Примењивање знања о просторним релацијама: између, лево, десно; са исте стране, са супротних страна.

Образовни стандарди

Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: лево, десно, између; са исте стране; са супротних страна
Ученик ће да: Међупредметна повезаност
Ученик ће да: Српски језик: тема Говорење, садржај: вођени и слободни разговор
Ликовна култура: тема Односи у видном пољу, садржај: положај облика у простору и у равни
– одреди међусобни – упоређује предмете по Свет око нас: тема Оријентација у простору и времену, садржај: кретање и сналажење у простору у односу на
положај предмета и положају: између, лево, просторне одреднице: напред – назад, лево – десно, горе – доле и карактеристичне објекте
бића и њихов положај десно; са исте стране, са Физичко васпитање: развој фине моторике
супротних страна; Литература за наставника Литература за ученика
у односу на тло.
– усваја просторне релације у 1. Мирко Дејић, Методика наставе 1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за
односу на себе, на друга бића математике, Београд, Учитељски факултет, математику за први разред основне школе,
и предмете;
2007. Београд, Едука.
– практикује и примењује
усвојена знања и кључне 2. Ковчежић знања, збирка задатака за 2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица,
појмове при решавању математику за први разред основне школе, збирка задатака за математику за први
задатака; Београд, Едука. разред основне школе, Београд, Едука.
– вежба практичну 3. Ковчежић знања, збирка задатака за
оријентацију у простору. 3. Приручник за математику за први разред, математику за први разред основне школе,
Београд, Едука, 2018.
Београд, Едука.

ТОК ЧАСА
АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА УЧЕНИКА

Уводни део Домаћи задатак: Наставник проверава домаће задатке. Упоређују и анализирају задатке са листића: најлакши, најтежи задатак.
Евидентира реализацију домаћих задатака у свесци Лепе листиће у свеске.
праћења.
Мотивациона активност: На игроликим активностима следи Прате упутства о игри.
обнављање и проверавање кључних појмова са претходног Један ученик (који зна правила игре) објашњава правила игре покретом.
часа: између, лево, десно; са исте стране, са супротних Усвајају правила игре.
страна. Прате снимак и изводе покрете.
Игра: „Хоки-поки” налази се на линку
https://www.youtube.com/watch?v=Zvpw8rA-_9g
Наставник пита ученике: Да ли сте раније играли ову игру?
Хоће ли неко објаснити правила плесне игре?
Ако нема ученика који познају правила игре, наставник даје
упутства: Пажљиво гледајте снимак, слушајте шта Сандра
(водитељка игре) захтева и радите по њеним упутствима.
Пазите, Сандри сте окренути лицем, а то значи…?
Наставник истиче циљ часа: Данас ћете увежбавати оно што
сте научили: између, лево, десно; са исте стране, са
супротних страна.
Наставник пише наслов на табли.
Главни део Наставник истиче циљ учења – понављање кључних Отварају свеске и помоћу првог листића са претходног часа понављају
садржаја: кључне садржаје.
– Како су окренути Маја и меда? Одговарају на питања:
– Покажите Мајину десну руку. – Лице у лице.
– Покажите Мајину леву руку. – Показују Мајину десну руку.
– Покажите медину десну руку. – Показују Мајину леву руку.
– Покажите медину леву руку. – Показују медину десну руку.
– Шта је између Маје и меде? – Показују медину леву руку.
– С које стране је Маји лопта? – Између је лопта.
– С које стране је меди лопта? – Лопта је Маји с леве стране.
– Лопта је меди с десне стране.
Понављају и памте кључне појмове: ЛЕВО, ДЕСНО, ПОЛОЖАЈ СЕ МЕЊА
ЗАВИСНО ОД ТОГА ДА ЛИ ГЛЕДАМО НЕКОМЕ ЛИЦЕ ИЛИ ЛЕЂА.
Индивидуални рад:
Самостални рад на задацима из уџбеника 1а, страна 11. Отварају уџбеник 1а на задатој страни 11.
Решавају задатке самостално.
Док ученици раде, наставник их обилази. Ученицима који не
знају да читају чита захтеве задатака (захтеве могу да читају
наглас ученици који су дошли у разред са усвојеном и
изграђеном вештином читања).
Повратна информација са колективном провером: Јављају се, саопштавају решење и објашњавају поступак рада.
Наставник позива ученике да анализирају задатак по Прате рад другова.
задатак, редом. Наставник прозива ученике (ко се јави или Упоређују лична решења са решењем друга/другарице.
по избору наставника). Изабрани ученик устаје и саопштава Утврђују које је тачно/нетачно.
како је решио задатак, уз објашњење. Наставник позива Коригују грешке.
остале ученике да упореде радове и да утврде да ли је Коментаришу задатке (најлакши, најтежи, највише се допао).
понуђено решење тачно/нетачно, уз образложење.
Завршни део Систематизовање наученог: У завршном делу часа следи Деле наставни листић, ПРИЛОГ 1.
систематизација садржаја кроз коју ће наставник проверити Слушају упутства наставника за израду задатака на листићу.
оствареност исхода. Самостално раде задатке на листићу.
Наставник дели наставне листиће, ПРИЛОГ 1, и даје упутства Предају наставнику радове.
за рад: Гледајте пажљиво листић. Положај предмета Слушају наставника док их упознаје са проценом успешности.
одређујете према себи.
Наставник прикупља листиће. Проверава тачност решења и
упознаје ученике са проценом успешности.
Задавање домаћег задатка: Наставник задаје домаћи Слушају упутства за израду домаћег задатка.
задатак:
Мудрица, збирка задатака за први разред, стране 6 и 7.

Провера остварености Ученици успешно решавају задатке којима се утврђује знање о просторним релацијама: између, лево, десно; са исте стране, са супротних
исхода страна.
Праћење напредовања Формативно Сумативно
и активности Активност на часу (усмени одговори, самостално
ученика јављање,повезивање садржаја учења са примерима из
непосредног окружења)
Рад на часу (рад пред таблом, самосталан рад на задацима)
Тачност рада (број тачно урађених задатака, примена
кључних садржаја учења у изради задатака)
Евалуација Наставник Ученик
Успешност часа процењује користећи се чек-листом о Ученици на папирићу цртају један од три „смајлија”.
остварености индикатора и стандарда за реализацију часа.
 – све сам разумео/разумела и час ми је био занимљив

:-│ – нешто нисам разумео/разумела и потребно ми је додатно објашњење

 – нисам разумео/разумела и час ми је био незанимљив


Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like