You are on page 1of 3

План

Відкритого уроку з фаху «Домра» викладача Юхи Н.О.


з учнем 2-го класу Власенко Дмитром.

Тема уроку: «Розвиток дрібної техніки на початковому етапі навчання в класі домри».
Актуальність теми: початковий етап навчання – це формування виконавського апарату
домриста. Від закладених в цей період знань та сформованих навичок буде залежати
подальший розвиток виконавської техніки учня.
Мета уроку:
навчальна: засвоїти та придбати ігрові навички, технічні формули та допоміжний
навчальний матеріал. Застосувати технічні формули в поєднанні з роботою над художнім
виконанням;
розвиваюча: розвивати технічні можливості, творчі здібності, слухове сприйняття
музики. Розвивати мислення, вміння аналізувати, самостійність в роботі;
виховна: виховувати творче ставлення до роботи над технічним матеріалом, формувати
систематичність придбання технічних навичок та прищеплення інтересу та любові до
музичного мистецтва.
Тип уроку: урок засвоєння та закріплення на практиці отриманих знань.
Обладнання: нотний матеріал, домра, підставка, пюпітр.
Хід уроку
1. Організаційна частина – (5хв.) організація робочого місця; зтисла характеристика
учня для присутніх.
2. Основна частина.
Специфікою виконавства на багатьох струнних інструментах є те, що руки
виконавця виконують різні функції: ліва рука притискає струни пальцями; права –
виконує зовсім інші завдання. Для учня-початківця складно слідкувати за всим
одразу, тому спершу даються вправи для правої та лівої рук окремо.
Зараз ми продемонструємо деякі з них.
Вправа для правої руки:
 учень виконує на будь-якій відкритій струні ритмічні формули:
виконувати всі не обов᾽язково, вони були відпрацьовані на минулих уроках, тому
1-2 на розсуд викладача. Вісімки виконуються ударами вниз, шістнадцяті –
перемінними ударами. Виконання цих вправ допомогає засвоїти найбільш уживані
ритмоформули.
 виконання вправ із посібника Г.Михайлова «Самоучитель гри на мандоліні
та чотирьохструнній домрі». Декілька вправ із цього посібника вже
виконувались, на цьому уроці учень виконає нову для нього, щоб
продемонструвати процес роботи над такими вправами.
Вправа №3. По-перше, аналізуємо ритмічний малюнок (вправи побудовані
на основі однієї з ритмоформул приведених вище), якій з ритмоформул він
відповідає. По-друге, лівою рукою легко прикриваємо струни, а правою
виконуємо ритмічний малюнок вправи з початку до кінця, вірними ударами.
По-трете, називаємо нотами всю вправу: перший раз без інструменту,
другий – разом звиконанням ритму, як у пункті другому. Тепер намагаємось
прочитати вправу з листа.
Взагалі, такий алгоритм ми використовуємо при вивченні складних місць у творах,
у яких ми вже маємо справу з виконанням шістнадцятих.
Розподіл уваги допомогає правій руці закріпити за окремими ритмами вірні удари,
і більше уваги вивільнюється на те, щоб прочитати текст.
До вказаних вище вправ, ми додаємо творчі завдання. Наприклад: беремо чотири
такти (розмір 2/4), учень записує зверху кожного такту одну з ритмоформул, яка йому
подобається; потім обираємо ноту на якій буде виконуватись той, чи інший такт і,
записуємо наш «твір». Саме цікаве – потім його виконати.
 до засвоєння вірних ударів при виконанні шістнадцятих ми долучаємо,
також, виконання вивчених гам (гама мі-мінор) різними ритмоформулами.
Щоб активізувати увагу учня (не грати на автоматизмі) на кожному уроці
виконується якась одна формула («ефект несподіванки»);
 В.Мельніков. Етюд (A-dur). Етюд виконується дубль-штрихом.
Перевірка домашнього завдання: грати по нотах вірними ударами,
слідкуючи за стабільністю ритму. Аналіз виконання.
 С.Фьодоров. «Юний барабанщик». Відпрацювання окремих частин твору,
застосовуючи методи, що вживалися при грі вправ. Аналіз отриманих
результатів.
3. Заключна частина. Підведення підсумків. Аналіз проведеної на уроці роботи, та
проговорення домашнього завдання.

You might also like