You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 76

Предмет: Математика Школа и разред:


Учитељица/учитељ: Датум одржавања:
Наставна Геометрија
тема/област:
Узајамни положај правих; Паралелне праве; Цртање
Наставна јединица:
паралелних правих
Обрада
Тип часа:
 Уочавање односа у којима се могу наћи две праве.
Циљ часа:  Усвајање термина праве које се секу и паралелне праве.
 Усвајање поступка цртања паралелних правих.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 уочи однос две праве;
Очекивани исходи
 користи термине паралелне праве и праве које се секу;
на крају часа:
 нацрта паралелне праве помоћу лењира и троугаоника.

Вербална метода, текстуална метода, метода самосталног рада,


Наставне методе:
метода демонстрације, хеуристичка метода
Уџбеник Математика 3 (2. део), дигитални уџбеник, рачунар,
Наставна средства:
пројектор, звучници, платно, креде у боји, лењир, троугаоник
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
Ликовна култура – линије, природа и друштво – план насеља
повезивање:
Кључни појмови: Праве, паралелне праве, праве које се секу

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Обнављају појмове права, полуправа, дуж и њихово ‒ одговара на
обележавање. питања;
‒ износи своје
мишљење;
‒ слуша одговоре
других ученика;

Најава наставне јединице ‒ записује наслов


лекције у свеску;
Истиче циљ часа и најављује наставну јединицу:
Узајамни положај правих; Паралелне праве; Цртање паралелних
правих
Главни део часа (30 минута)
‒ проучава
Упутити ученике на галерију Шта је паралелно на страни илустрације и
76. фотографије из
У циљу извођења закључака, учитељ води хеуристички разговор галерије;
са ученицима и заједнички анализирају изглед. ‒ прати упутства
учитеља;
‒ ради
Упутити ученике на интерактивни задатак Означи интерактивни
паралелне улице на страни 76. задатак;
2
Ученици треба да закључе да су раскрснице места где се секу
две улице, а улице које се не додирују и немају заједничких ‒ одговара на
тачака су паралелне улице. питања;

Приказ на табли: учитељ црта лењиром две праве које се секу и


тражи од ученика да објасне зашто се две праве могу сећи само у
једној тачки.

‒ слуша одговоре
других ученика;

‒ износи своје
запажање;

‒ анализира и
закључује;
Шта би се десило када би праве имале две заједничке тачке или
‒ самостално црта
више заједничких тачака? (Ако праве имају две заједничке тачке, праве;
и остале тачке су им заједничке, тј. оне се поклапају.)
Закључују: праве а и р имају једну заједничку тачку. За такве ‒ записује у
праве кажемо да се СЕКУ. свеску
најважније
Затим паралелне праве приказује преко пројектора и тражи од делове
ученика да закључе колика је раздаљина између те две праве на обрађеног
различитим местима. садржаја;

‒ анализира и
закључује;

Да ли те две праве имају заједничких тачака?


Закључују: Праве које немају ниједну заједничку тачку
називамо ПАРАЛЕЛНЕ ПРАВЕ.
Учитељ уводи знак ∥ – који читамо – Паралелне су.
Тако да однос ове две праве може да се запише: а ∥ т и т ∥ а.
Чита: права а је паралелна с правом т и права т је паралелна с
правом а .

Упутити ученике на задатке у дигиталном уџбенику на


‒ решава
страни 76.
дигиталне
Учитељ објашњава цртање паралелних правих. Има више задатке;
начина, али учитељ објашњава само један (да не би збунио
ученике).

3
Објашњење
‒ пажљиво прати
Паралелне праве се цртају помоћу троугаоника и лењира. објашњења;
Нацрташ праву, обележиш је са (а) и ван ње ставиш тачку М.
Најдужу ивицу троугаоника ставиш уз праву а.
Потом уз другу ивицу троугаоника прислониш лењир, а
троугаоник повлачиш уз ивицу лењира до тачке М.
Кроз тачку М повучеш праву р која ће бити паралелна с правом
а.

Упутити ученике на видео Цртање паралелних правих на


страни 77. ‒ посматра и
коментарише
анимацију;
Ученици цртају у својим свескама.
‒ црта задато у
Упутити ученике на задатке у дигиталном уџбенику на свесци
страни 77.
‒ решава дигиталне
задатке;
Рад на задацима из уџбеника на страни 76.
‒ решава задатке из
уџбеника;
Завршни део часа (10 минута)
Задаје ученицима да на белом папиру нацртају следеће. ‒ самостално
1. Нацртај праве е и о које се секу у тачки Т. решава задатке;
‒ исказује утиске
2. Нацртај праве т и а које ће бити паралелне. након
Домаћи задатак: уџбеник Математика (2. део), стр. 77. самосталног
начина рада;
‒ прати
инструкције за
домаћи задатак.

4
Запис на табли

Узајамни положај правих; Паралелне праве

Праве а и р имају једну заједничку тачку М. За такве праве кажемо да се СЕКУ.

Праве које немају ниједну заједничку тачку називамо ПАРАЛЕЛНЕ ПРАВЕ.


знак ∥ – читамо: паралелне су.
а ∥ т читамо: права а је паралелна с правом т .
т ∥ а читамо: права т је паралелна са правом а .

 Учитељ посматра ученике док самостално раде


задатке, уз вођење бележака.
Начини провере
 Учитељ ће на часу користити наставни листић са
остварености исхода:
циљем да провери постигнути ниво очекиваних
исхода.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
5
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Задаци за завршни део часа


1. Нацртај праве е и о које се секу у тачки Т.

2. Нацртај праве т и а које ће бити паралелне.

You might also like