You are on page 1of 5

Конспект уроку з літературного читання

Тема: Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»


Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання
прозових творів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати,
осмислювати набуті знання; виховувати любов до прекрасного, до
природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок -
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти - просто молоді
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Зшив торбинку кенгуру
На маленьку дітвору.
У торбинці тій щодня
Носить він кенгуреня.
— Прочитайте скоромовку повільно, в нормальному темпі,
пришвидшено, швидко.
2. Гра «Віднови слово»
— Читайте слова у стовпчиках, уявляючи на місці риски вказані
букви. Вдруге читайте слова рядочками.
ю я є ї
ка-та р-сно при-мно по-зд
т-льпан с-йво за-ць по-хали
кр-чок ма-к літа- кра-на
мал-нок по-с співа- Укра-на
л-бити ба-н раді- Ки-в
кл-ч Над- воль-р -дальня
Л-да т-гне -вген -жак
-рта -блуко гра- по-здка
весно- пісн- ранн- Микола-в

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети


уроку
— Відгадайте загадку.
Білосніжні, гарні птиці
Дім будують на водиці,
Дуже схожі на гусей,
Обережні до людей! (Лебеді)
Цікаво знати!
Назва цього птаха означає «білий», що відповідає його символіці, як
білого денного світла (сонячний птах). У багатьох народів лебідь —
Божественний птах, символ богів; незаплямованої білизни; повноти
задоволення бажань; відродження; краси, вірного кохання; вродливої
дівчини; щасливого дитинства.
Лебідь у давніх русів — символ вірності, любові до рідної землі.
Стародавній слов’янський фольклор знає прекрасні образи дів-
лебедів. Поширеними мотивами було перетворення лебідки-
королівни у дівчину-красуню і навпаки.
Давньоруський переказ знає могутню Білу лебідь, що володіла живою
водою, молодильними яблуками. Проукраїнська легенда про
заснування Києва, окрім Кия, Щека та Хорива, називає ще й сестру
їхню, Либідь.
— Сьогодні ми прочитаємо оповідання Михайла Стельмаха «Гуси-
лебеді летять».

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу


1. Біографічна довідка
— Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 р. у селі
Дяківці Літинського району на Вінниччині в родині незаможного
хлібороба. Перша збірка поезій «Добрий ранок» вийшла під
редакцією А. Малишка 1941 р.
Для дітей він написав такі віршовані казки: «Що посієш, те й
пожнеш»; «Чому кріт не з’являється на світ?»; «В їжачковім вітряку»;
«Бурячок і їжачок».
Перебуваючи у лавах Радянської Армії, М. Стельмах зустрів Велику
Вітчизняну війну. У 1941 р. отримав важке поранення в голову і
спину. Після тривалого лікування — знову на фронті. Списаний
медкомісією зі служби в артилерійській частині, працює спеціальним
кореспондентом газети «За честь Батьківщини» (Перший
Український фронт). Залікувавши друге важке поранення (липень
1944 р.), він повертається до лав захисників Вітчизни і закінчує війну
на німецькій землі.
2. Читання учнями біографічної довідки (с. 163)
— У якій сім’ї народився Михайло Стельмах?
— Що він перейняв від батьків?
— Як учився майбутній письменник?
— Що створив Михайло Панасович для дітей?
Фізкультхвилинка
Раз, два – руки в боки,
Три, чотири – два підскоки,
П’ять, шість – нахились,
Сім, вісім – розпрямись,
Дев’ять, десять – всі присіли,
І за парти тихо сіли.
3. Опрацювання оповідання Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді
летять» (с. 163–164)
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок.
— Як ви вважаєте, про що цей твір?
— Щоб перевірити, хто найбільш точно передбачив зміст, самостійно
прочитайте весь текст.
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
— Назвіть дійових осіб оповідання.
— Чи сподобалися вам дід з онуком? Чому?
3) Словникова робота.
Довідкове бюро
Брама — великі ворота.
Одгетькує — відсторонює.
Читання слів «буксиром» за вчителем
Розмерзнеться, відімкне, одгетькує, розчиняється, страхаюсь,
майструвати, наближається.
— Що спільне в усіх цих словах? (Це дієслова.)
— Серед поданих слів найдіть синонім до слова лякаюсь.
(Страхаюсь)
4) Робота в парах.
Учні в парах ще раз перечитують текст, відшукують слова діда
Дем’яна, онука, автора. Переконуються, що внук — це автор, який
пише про своє дитинство, відшукують у тексті слова, які визначають
стан героїв (онук дивується, уважно слухає, страхається,
заспокоюється; дід говорить до неба і землі, починає сміятись,
урочисто каже). Учаться голосом передавати подив, страх хлопчика,
розсудливість, мудрість дідуся.
5) Читання оповідання за особами.
— Чому дід сказав, що лебеді принесли весну і життя?
— Як ви зрозуміли вислови: сонце своїми ключами відімкне землю;
місяця кивне головою, а сонце посміхнеться?
— Які образні вислови використовує письменник у тексті? (Хмари
розпатлані, обвислі; прокинеться грім у хмарах, а сонце своїми
ключами відімкне землю; лебеді принесли нам весну.)
V. Підсумок уроку
— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Чого вчить нас автор? До чого закликає?
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до читання оповідання за особами (с. 163–164).

You might also like