You are on page 1of 5

Grade 1 School Igpit Elementary Grade/Quarter 1-Tiwala/3rd quarter

School (Week 7)
Date Subjects Araling Panlipunan
Pre-Service Malone Fritz O. Cooperating Mrs. Marilou O.
Teacher Buray Teacher Quitos

I. LAYUNIN
a. Natutukoy ang mga alituntunin ng paaralan
b. Nakapagbibigay katwiran ng pagtupad ng mga alituntunin ng paaralan
c. Nakapagpapakita ng mga alituntunin ng pag-aaral

II. NILALAMAN
a. Paksang Aralin: Mga Alituntunin sa Silid-Aralan o Paaralan
b. Sanggunian: MELCS pahina 26, Araling Panlipunan 1 Modyul (Ikatlong Markahan) pahina 29-34
c. Kagamitan: Mga larawan, visual aids, PowerPoint presentation
d. Istratihiya: Interactive, Inquiry based, Think-pair-share, Experiential learning
e. Integrasyon: ESP, Arts, P.E

III. PAMAMARAAN
Gawain pang Guro Gawain pang Mag-aaral
A. Paghahanda
1. Panalangin
Manindog ta og mag-ampo. Sa ngalan ng Ama,
anak ug espirito santo. Amen Amen

2. Pagbati
Maayong buntag sa inyo mga bata! Maayong bungag po titser!

3. Pagtala ng Liban
Mag tsek ko sa inyong attendance. Ingon og Present
kung matawag ang pangalan. Present titser!

4. Pampasigla
Bago tayo magsimula sa ating leksyon, Dinhi malipayon, didto malipayon. Bisan asa
kantahon nato ang Malipayon song malipayon…

Magaling! Oo titser.
Malipayon ba kamo sa atong eskwelahan?
Maayo!

1. 5. Balik-aral sa nakaraang aralin at Pasimula sa


bagong aralin

Pagbabalik tanaw:
(Lean or Dab)
Itakilid (lean) ang ulo kung ang pahayag kay
gapakita kung sakto ug isagang ang kamot (dab)
kung sayop.
(Dab) magamit nako pagdako ang akong
1. Dili magamit sa bata iyang mga nakat-unan sa mga nakat-unan sa eskwelahan. Ilabina sa
iyang pagdako. pagtrabo.

2. Sa eskwelahan ta makakita og mga higala. (Lean) daghan ko makita nga higala sa


eskwelahan.

3. Sa eskwelahan makat-on og maayong pamatasan. (Lean) example mag bless sa teacher, mag
greet sa mga tao, mag tabang.
4. Ang eskwelahan ang akong ikaduhang (Lean) diri nako matun-an ang klase-klaseng
panimalay. leskyon ug pamatasan.

(Lean) angay respituhon ang mba membro sa


5. Dili respituhon ang mga membro sa eskwelahan. eskwelahan.

Mahusay! Sakto inyong mga tubag.


B. Paghahabi sa layunin ng aralin

Sa karon, naa tay aktibidad pinaagi sa pares.


Gamit ang inyong show-me-board, i-drawing ang
balay kung gapakita kini sa mga lagda sa
panimalay. I-drawing ang flag kung gapakita kini sa
mga lagda sa eskwelahan.
Klaro ba mga bata? Oo, titer.

Naminaw sa teacher.

Nanghipos sa higdaan

Nag greet sa teacher

Nag suot sa uniporme

Natulog og sayo

Magaling mga bata! Tagaan natong matag-usa


og tulo ka pakpak. Pak! Pak! Pak!

C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa


bagong aralin

Mag-parade ta diri sa sulod. Magpili kog bata


nga muhawid sa mga placard nga nay mga pulong
ug atong mahibal-an unsa ni sila. Paghuman og
parade atong ipikit sa blackboard ang mga placard.
D. Pagtatalakay ng bagong konsepto at
paglalahad ng bagong kasanayan #1

Atong leksyon karon kay ang Mga Alituntunin sa


Silid-Aralan o Paaralan.

Mao kini ang mga lagda na kinahanglan nato


sundon, kay ngano man?
Kinsay makahatag sa saktong rason sa mga lagda sa
eskwelahan? Ako titser!
Sa numero 1? Sayo mu abot sa eskwelahan aron dili ma late.

ikaduha? Ako titser!


Dapat mag suot sa uniporme aron mailhan nga
estudyante.

Ikatulo? Ako titser!


Gapakita kini og pagrespito.

Gapakita na gusto makakat-on.


Ikaupat?
Aron nay grado titser.
Ikalima?

Sakto! Kamo nga estudyante, inyo ba kini Oo, titser.


ginabuhat?
Maayo!
E. Pagtatalakay ng bagong konsepto at
paglalahad ng bagong kasanayan #2

Isulti ang SAKTO kung kini nagpakita sa


pagsunod sa mga lagda sa eskwelahan. SAYOP
kung wala kini nisunod sa mga lagda sa
eskwelahan.
SAKTO
1. Moapil ko sa mga kalihokan sa grupo. SAYOP
2. Dili ko magsul-ob sa akong uniporme. SAKTO
3. Maminaw ko sa gitudlo sa among maestra. SAKTO
4. Akong kuhaon ang sagbot nga akong nakita
sa dalan. SAKTO
5. Mutahod ko sa akong maestra kada magkita
nako siya sa gawas sa classroom.

Maayo mga bata!

F. Paglilinang sa Kabihasan (Tungo sa


Formative Assessment)
Isulat ang pulong “oo” kung ang gapakita kini sa
pagsunod sa mga lagda ug “dili” kung wala kini ni
sunod sa mga lagda.
1. Nagkaon si Jeff sa saktong oras sa recess.
2. Nakig-istorya si Nena kamulo nagtudlo ang 1. Oo
ilang maestra. 2. Dili
3. Nigawas si Pat sa classroom nga walay 3. Dili
permiso sa maestra. 4. Dili
4. Wala buhata ni Andy ang iyahang 5. Oo
assignment.
5. Niapil si Mara matag panahon sa diskusyon
sa leksyon.
G. Paglalapat ng aralin sa pang araw-araw
na buhay
(Role play)
Maghatag kog mga higayon. Ipakita ang angay
buhaton nga uyon sa pagsunod sa mga lagda sa
eskwelahan kung kini nahitabo sa inyo.

Klaro ba mga bata? Oo titser.


Sige, ato ng sugdan.

Higayon #1.
Kamo nag baklay padulong sa inyong classroom, Puniton ang sagbot ug ilabay sa basurahan.
nakakita mo sa salog og sagbot. Unsay angay ninyo
buhaton?

Higayon #2.
Nilakaw kadali inyong magtutudlo. Kamo ra ang Maghilom ug maghulat mubalik ang teacher
nabilin sa classroom. Unsay angay buhaton?

Higayon #3.
Kamulo sa leskyon inyong magtutudlo, naa siyay Akong ipataas akong kamot ug mutubang sa
ge pangutana sa inyoha. Unsay angay buhaton? iyang pangutana

Higayon #4.
Sa Flag Ceremony, kamo nikanta og Lupang Ako mutindog og tarong, ibutang ang kamot sa
Hinirang. Unsay angay buhaton? dughan og mukanta sa Lupang Hinirang

Higayon #5.
Nakita nimo imong maestra sa dalan. Unsay angay Mu amin ug mag greet sa iyaha og maayong
nimong buhaton? adlaw

Magaling! Pakpaki inyong kaugalingon!


H. Paglalahat ng aralin

Hinumdumi:
Adunay lain-laing mga lagda nga gipatuman sa
eskwelahan. Importante ang pagsunod sa mga lagda
para mamentinar ang kahapsay ug kalinaw sa
eskwelahan.

Unsa-unsa ang mga lagda na ge hisgutan?  Pagsunod sa gitakda nga mga oras sama
sa oras sa pagsulod ug recess.
 Pag-apil sa mga diskusyon sa klase.
 Pagtuman sa gitahasan nga buluhaton.
 Pagpakita sa maayong pamatasan.
 Pagsuot sa saktong uniporme.
 Pagpabilin sa kalimpyo.

Magaling!
Nasabtan ba mga bata atong leskyon karon? Oo, titser.
Maayo.
IV. Pagtataya ng aralin
Panuto: Basaha ug lingini ang letra na kinahanglan nimo buhaton sa pagsunod sa mga lagda sa
eskwelahan.
Adunay papel sa salog:
A. Sipa-on ang papel sa layo
B. Puniton ang papel ug ilabay sa basurahan

Nakita nimo ang imong maestro:


A. Muingon og maayong adlaw sa maestro
B. Mulakaw ra diretso

Oras na pagpamuhi sa klase:


A. Mouli diretso sa balay
B. Mutabang sa paghinlo sa classroom

Napuwas imong butones:


A. Ibutones balik ang uniporme
B. Pasagdaan lang

Nilakaw kadali inyong maestro:


A. Mugawas sa classroom og magdula
B. Maghulat sa teacher na mubalik

V. Karagdagang gawain para sa takdang aralin


Panuto: I-drawing ang usa ka panghitabo sa inyong eskwelahan na nagpakita og pagsunod sa mga lagda
sa inyong eskwelahan.
Rubrics:
5 puntos Naiguhit ng tama at kinulayan

4 puntos Naiguhit ng tama ngunit hindi natapos sa pagkulay

3 puntos Hindi masyadong naiguhit ng tama at hindi natapos sa pagkulay

2 puntos Hindi tinapos ang pag-guhit at hindi kinulayan

Inihanda ni: Checked by:

Malone Fritz O. Buray Mrs. Marilou O. Quitos


Student Teacher Cooperating Teacher

You might also like