You are on page 1of 4

План-конспект уроку англійської мови

Урок № Клас 10 Дата


Тип уроку:
Тема уроку: «Я та моя родина. Життя суспільства. Покупки.»
Підтема: «Покупки»
Практична мета:
 вдосконалювати вміння ставити питання загального типу
 розвивати здатність сприймати інформацію на слух, ігноруючи
незнайомі слова
 практикувати учнів в умінні аудіювання тексту та в усному
монологічному мовленні на основі прослуханої інформації
Освітня мета:
 вчити користуватись безперекладними тлумачними словниками
Розвиваюча мета
 розвивати вміння вести бесіду про покупки
 розвивати сміливість в учнях відповідати підготовлений матеріал
 розвивати здатність мовного самоконтролю
 розвивати фонематичний слух
Виховна мета
 формувати критичне ставлення до вчинків людей
 прищеплювати любов до праці
 виховувати інтерес до іноземної мови
Мовний матеріал:
 питальні структури
 узгодження часів у непрямій мові
Обладнання:
 підручник
 картки «Put the words in order»
 текст для аудіювання і читання «A Melting story», завдання до тексту
Схематичний план уроку:
1. Початок уроку: організація класу, повідомлення цілей уроку
(3 хв.)
2. Фонетична зарядка: складання речень з запропонованими словами

3. Розвиток граматичних навичок: складання речень з союзом


«neither…nor…»
4.Розвиток мовлення: складання розповіді, гра « Перекладач»
5.Аудіюваня:
6.Завершення уроку,: пояснення домашнього завдання, підведення
підсумків уроку
Хід уроку:

Етап1.
Початок уроку: T: Good morning, pupils, who is absent? How
організація класу, are you today?
повідомлення практичних цілей (answers)
уроку. T: Okay, I’d like you to smile. The topic for
discussion today is “Shopping”. You’ll hear
a story about a man who got into a difficult
situation.
Етап2.
Прийом1:хорове промовляння T: But at first let’s spell words which you can
слів(вправляння у вимові) see on the blackboard: a baker, a
greengrocer’s, an overcoat, fitting, a
supermarket, to prefer, a suit.
Прийом2:складання речень з T: You can see cards with mixed questions (2
вищезазначеними словами variants). Your task is to put the words in
(повторення вірного порядку these questions in the correct order. Pete,
слів у реченні) you have a card with second variant come to
the left side of the blackboard, Kate, you
are-the 1 variant, write your sentences on
the other side.
(after writing)
T: Time is over, let’s check up the results.
( Pete and Kate show to us their sentences)
T: Children, are they right? Is everything in the
order?(If no, other pupil goes to the
blackboard and correct them)
Етап3.
Прийом: складання речень з T: You were to compose your own sentences
союзом «neither…nor…» with the conjunction «neither…
(вправляння у використанні nor…».Who are ready to read their
союзу) sentences? (teacher asks some pupils
(check on homework)
Етап4
Прийом1:складання власної T: Now imagine that you are talking about
розповіді(розвиток shopping for your family while traveling by
монологічного мовлення) train with your fellow-traveller. Use the
material of Ex.50 on p.67 for your
conversation.
(pupils` answers)
Прийом2: гра T: Make sure that you know all the expressions
« Перекладач» given in Ex.52. on p. 68-69. Read them with
(розвиток діалогічного мовлення proper intonation.
та повторення вивчених фраз) (after reading)
T: Now play “ Interpreters”. Work with your
neighbor. Someone gives Ukrainian variant,
and the other- English equivalent.

Етап5.
Прийом1: T: At the previous lesson we spoke about how
cемантизація лексики(робота зі to get out of difficulties when buying
словниками) something. Now I’m going to read about a
man who got into a very difficult but funny
situation. But before reading I ask you about
problem words. I gave them to you and
asked to find their meaning without
translation. Have you done it?
P1: a storekeeper-is a synonym of shopkeeper,
uncertain- it means “not sure”
P2: to melt – it means to get warmer so that it
becomes liquid.
T: What can melt?
Pupils` answers: ice snow, butter
T: This story is about melting butter. Continue,
please, your words meanings.
P3: to hide- it means to put something where
people can not find it; to steal- it means
secretly take something, that isn’t yours.
P4: a stove- is a cooker or a heater; a stick- is
long thin piece of wood
P5: to treat to- means to try to make a person
well and happy; to be worth- means to be
good or useful enough to do or to have.
Прийом2: вилучення інформації T: Thank you for your explaining, it was very
з прослуханого тексту для clear. And now listen to the text attentively
виконання тесту ( вчити because after that you’ll have a test about it.
сприймати на слух)

Прийом3: вибір вірного варіанту T: You can see shits with sentences with many
закінчення для речення стосовно ends. You should chose right variants
змісту прослуханого answers. Write down in your copybooks.
тексту(контроль розуміння)
Прийом4:перевірка учнів одне T: If you’re ready , exchange copybooks with
одним neighbors. I’ll read right variants and you
check and correct each other:
1C 3B 5D 7B 9B
2C 4C 6C 8A 10B
If everything is right in your test you’ll get
a good mark.
Прийом5:відповіді на запитання T: Did you like the story you’ve heard? (pupils`
до прослуханого тексту answers)
(розвиток вміння відповідати на Is it sad or funny? (pupils` answers)
запитання стосовно Do you happen to know who the author of
прослуханого тексту) this story is? (pupils` answers)
What do you know about Mark Twain?
(pupils` answers)
Етап6:
Прийом1:організація діяльності T: At home you’ll read “A Melting story” in
учнів в опрацюванні нового another adapted version. It’s task 8 on page
матеріалу (пояснення 120. Then, do Ex. 2-4 after the text. Also
домашнього завдання) get ready for a test on the topic “ Shops and
Shopping”
Прийом2:підбиття підсумків T: You’ve learnt how to do shopping, how to
уроку behave in different situations when buying
things. Thus at the next lesson you’ll be
able to do revision test on the lexical and
grammar material studied at the lessons.

Marks and their bases

You might also like