You are on page 1of 41

З-під пальців продавця сипали різнобарвні іскри, шворку він дістав зі свого рота, а

палець, якого продавець потримав над вогнем, обернувся на паличку червоного


сугучу.Тема програми: Випікання хліба та хлібобулочних виробів у
навчально-виробничій лабораторії.
Тема уроку: Випікання ватрушок з різними начинками.
Мета:
Навчальна: Сформувати уміння з приготування дріжджового тіста З-під
пальців продавця сипали різнобарвні іскри, шворку він дістав зі свого рота, а
палець, якого продавець потримав над вогнем, обернувся на паличку червоного
сугучу.безопарним способом та виробів з нього.
Розвиваюча: Розвивати в учнів активність, самостійність у роботі, сприяти
розвитку зацікавленості вибраною професією, контролювати свою працю.
Виховна: Виховувати естетичний смак, культуру подачі, потребу до
використання екологічно чистих продуктів.

Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок при виконанні


навчально-виробничих робіт.

Матеріально-технічне забезпечення: виробничі столи, ваги, духова шафа


для випікання; посуд та інвентар: сито для просіювання борошна, миски,
качалки, ножі, обробні дошки, листи для випікання.
Дидактичне забезпечення: інструкційно-технологічні картки, тестові
завдання, карки-завдання.

Міжпредметні зв’язки:
"Технологія хлібопекарського виробництва" – тема: "Приготування
дріжджового тіста та виробів з нього".
"Сировина та матеріали" – тема: "Підготовка сировини до виробництва".
"Устаткування" – тема: "Механічне та теплове обладнання".
"Санітарія і гігієна" – тема: "Особиста гігієна пекаря", "Санітарні вимоги до
інвентарю та інструментів".
"Охорона праці" – тема: "Охорона праці при випіканні виробів".

Форма організації: бригадно-групова.


Хід уроку
1. Організаційна частина: 5-10 хв.
 перевірка наявності учнів на уроці (звіт старости);
 перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спец.
одягу).

Вступний інструктаж: 45 хв.


1. Ознайомлення учнів з темою і метою уроку.
2. Опитування учнів з даної теми.

Доброго дня! Я рада бачити вас здоровими та енергійними. Сподіваюся, що


сьогодні ви виконаєте всі завдання та досягнете успіхів.

А завдання ваші такі:


Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

Отже, розпочнемо урок. На уроці ми будемо вчитися співпраці, допомагати


один одному, застосовувати свої знання на практиці.
Перевірка теоретичних знань, пов’язаних з темою, проводиться у вигляді
конкурсу "Кращий пекар".
Конкурс складається з чотирьох завдань:
1. Розминка.
2. Алгоритм.
3. Вставити пропущені слова в реченні.
4. Тестові завдання.

Для цього група поділяється на чотири команди. В кожній команді є свій


командир, який підготував запитання для кожної команди. Правильна
відповідь оцінюється в 2 бали. Команда, яка отримає більшу кількість балів
стане переможцем та отримає звання "Кращий пекар".
Для того, щоб створити в команді атмосферу довіри та взаємоповаги вам
необхідно прийняти такі правила:
не викрикувати,
не перебивати один одного,
відповідати по черзі піднімаючи руку.
Запитання
1. Що є основною сировиною для випікання виробів з дріжджового тіста?
2. Що є додатковою сировиною для випікання виробів з дріжджового тіста?
3. Що таке борошно?
4. Що роблять з борошном перед приготуванням тіста?
5. Що таке дріжджі?
6. Для чого проводять обминання тіста?
7. Для чого проціджують розчин солі і цукру?
8. У скільки разів опара збільшується в об’ємі під час бродіння?
9. Як визначити готовність опари?
10. Коли потрібно змащувати вироби яйцем або меланжем?
11. Назвіть два способи приготування дріжджового тіста?
12. При якій температурі випікають хлібобулочні вироби?
13. Назвіть технологічні властивості борошна?
14. Борошно яких ґатунків найчастіше використовують для приготування
дріжджового тіста?
15. Які ви знаєте дрібноштучні та великоштучні хлібобулочні вироби?
16. Що таке упікання виробів?
17. Що таке усихання виробів?
18. На які групи поділяють розпушувачі?
19. Що відноситься до жирових продуктів і як підготувати їх до виробництва?
20. Вимоги до якості хлібобулочних виробів.
21. Скільки відсотків борошна, дріжджів, рідини та цукру потрібно для приго-
тування опари?
22. При якій температурі під час випікання виробів утворюється рум'яна
кірочка?
23. Як перевірити чи виріб добре пропечений?
24. Який інвентар, посуд та обладнання ми будемо сьогодні використовувати
на уроці?

Для того,щоб детальніше пригадати підготовку сировини та технологію


приготування дріжджового тіста безопарним і опарним способом
переходимо до другого завдання "Алгоритм". За вірну відповідь команда
отримує 2 бали.
Картка-завдання № 1
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування
безопарного тіста.
1. Розвести дріжджі у теплій воді.
2. Сіль, цукор розчинити у теплій воді.
3. Додати яйця.
4. Підігріти молоко до температури 35-40°С.
5. Процідити суміш.
6. Додати просіяне борошно.
7. Перемішати суміш.
8. Додати розчин дріжджів, солі та цукру до молока.
9. Додати розтоплений маргарин до суміші.
10. Провести обминання тіста.
11. Залишити тісто бродити на 1 годину.
12. Формувати вироби.

2.Назвіть причину та способи виправлення:


Тісто не підходить або бродіння проходить погано.

Картка-завдання № 2
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування опарного
тіста.
1. В тепле молоко(60% від усієї кількості) додають розчин дріжджів, 40%
борошна.
2. Додати розтоплений маргарин.
3. Залишити бродити опару при температурі 35°С.
4. Додати в опару решту молока, розчин солі і цукру, яйця, решту борошна.
5. Залишити бродити тісто на 1-2 години.
6. Замісити тісто.
7. Формувати вироби.
8. Провести обминання тіста.

2.Назвіть причину та способи виправлення:


Тісто не дуже солодке або солоне.
Картка-завдання № 3
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування яєчних
продуктів до використання.
1. Помити яйця проточною водою протягом 5 хв.
2. Перевірити на свіжість.
3. Дезінфікувати 0,5% розчином хлорного вапна протягом 5 хв.
4. Витримувати яйця у теплій воді 10 хв.
5. Помити яйця 0,5% розчином кальцинованої соди.
6. Звільнити від упаковки.
7. Використовувати.

2.Назвіть причину та способи виправлення:


Тісто кисле.

Картка-завдання № 4
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування жирових
продуктів до використання
1.Порізати на шматки.
2.Розтопити.
3. Звільнити від упаковки.
4. Охолодити.
5. Зачистити.
6. Використовувати.

2.Назвіть причину та способи виправлення.


1.Вироби з тіста швидко рум’яніють.
Картка-завдання № 1
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування
безопарного тіста.
1. Розвести дріжджі у теплій воді.
2. Сіль, цукор розчинити у теплій воді.
3. Додати яйця.
4. Підігріти молоко до температури 35-40°С.
5. Процідити суміш.
6. Додати просіяне борошно.
7. Перемішати суміш.
8. Додати розчин дріжджів, солі та цукру до молока.
9. Додати розтоплений маргарин до суміші.
10. Провести обминання тіста.
11. Залишити тісто бродити на 1 годину.
12. Формувати вироби.

2.Назвіть причину та способи виправлення:


Тісто не підходить або бродіння проходить погано.

Картка-завдання № 2
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування опарного
тіста.
1. В тепле молоко(60% від усієї кількості) додають розчин дріжджів, 40%
борошна.
2. Додати розтоплений маргарин.
3. Залишити бродити опару при температурі 35°С.
4. Додати в опару решту молока, розчин солі і цукру, яйця, решту борошна.
5. Залишити бродити тісто на 1-2 години.
6. Замісити тісто.
7. Формувати вироби.
8. Провести обминання тіста.

2.Назвіть причину та способи виправлення:


Тісто не дуже солодке або солоне.
Картка-завдання № 3
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування яєчних
продуктів до використання.
1. Помити яйця проточною водою протягом 5 хв.
2. Перевірити на свіжість.
3. Дезінфікувати 0,5% розчином хлорного вапна протягом 5 хв.
4. Витримувати яйця у теплій воді 10 хв.
5. Помити яйця 0,5% розчином кальцинованої соди.
6. Звільнити від упаковки.
7. Використовувати.

2.Назвіть причину та способи виправлення:


Тісто кисле.

Картка-завдання № 4
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування жирових
продуктів до використання
1.Порізати на шматки.
2.Розтопити.
3. Звільнити від упаковки.
4. Охолодити.
5. Зачистити.
6. Використовувати.

2.Назвіть причину та способи виправлення.


1.Вироби з тіста швидко рум’яніють.

Приступаємо до 3-го завдання "Вставити пропущене слово в реченні".


Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

1. Клейковина – це пружна еластична маса, яка утворюється при (набуханні)


нерозчинних білків борошна.
2. Сила борошна – це його здатність (утворювати) тісто з певними фізичними
властивостями.
3. Газоутримуюча здатність борошна полягає в (утриманні) в тісті
вуглекислого газу, який утворюється при бродінні.
4. Водопоглинаюча здатність борошна полягає в (поглинанні) води при
замісі тіста.
5. Цукор – це продукт, який складається з (сахарози).
6. Харчова цінність виробів з тіста залежить від вмісту в них (цукру, жирів,
яєць) ,які додають у тісто.
7. Яєчний меланж – це суміш яєчних білків і (жовтків) без шкаралупи.
8. Вироби з тіста готують у (борошняних) цехах.
9. Газоутворююча здатність борошна—це його здатність утворювати при
(бродінні) дріжджового тіста вуглекислий газ.
10. Дріжджі перед використанням розчиняють у теплій воді при температурі
(30-35С°).

Перейдемо до 4-го завдання – це тести. Потрібно вибрати правильну


відповідь, яка оцінюється в 1 бал.

1. До біологічних розпушувачів належать:


а) дріжджі;
б) вуглекислий амоній;
в) сода.

2. Пружна еластична маса, що утворюється при набуханні нерозчинних


білків борошна називається:
а) крупчатка;
б) клейковина;
в) фермент.

3. Газоутворююча здатність борошна – це:


а) утримання в тісті вуглекислого газу, що утворюється при бродінні;
б) утворення тіста з певними фізичними властивостями;
в) утворення вуглекислого газу при бродінні дріжджового тіста.

4. Опарний спосіб дріжджового тіста для виробів:


а) з малою кількістю здоби;
б) з великою кількістю здоби;
в) для вареників.
5. Технологічний процес приготування виробів із дріжджового тіста
складається з таких операцій:
а) підготовка сировини, замішування тіста, бродіння, обминання, поділу
на шматки, вистоювання, порціонування, формування, вистоювання,
змащування, випікання;
б) підготовка сировини, замішування тіста, бродіння, обминання,
формування, змащування, випікання;
в) підготовка компонентів, замішування тіста, бродіння та обминання.

6. Для бродіння тісто ставлять у приміщення з температурою:


а) 20-25°С;
б) 35-40°С;
в) 56-60°С.

7. Жирові продукти додають до дріжджового тіста:


а) на початку замішування;
б) в середині замішування;
в) в кінці замішування.

8. Дрібні вироби з дріжджового тіста мають вагу:


а) 60-90г;
б) 50-100г;
в) 65-95г.

9. До якої температури нагрівають рідину для замішування дріжджового


тіста?:
а) 35-40°С;
б) 40-45°С;
в) 30-45°С.

10.Колір кірочки у виробів з дріжджового тіста має бути:


а) світло-золотистий;
б) світло-золотистий або світло-коричневий;
в) світлий.

Сьогодні у нас відповідальна робота. Від кожного пекаря залежить


здоров'я людей, які вживають вашу продукцію. Ви – пекарі і вам необхідно
дотримуватись правил техніки безпеки, санітарії та гігієни. Давайте у вигляді
гри "Мікрофон" пригадаємо техніку безпеки на робочому місці.

1. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись перед початком


роботи в борошняному цеху?
2. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись під час роботи?
3. Що потрібно зробити після закінчення роботи?
4. Які ваші дії в аварійних ситуаціях?

А зараз ми підрахуємо, кількість балів, які ви одержали під час виконання


завдань і визначимо переможця.

Сьогодні ми будемо випікати ватрушки з різними начинками.


Демонстрація майстром формування ватрушок.
1. Організація робочого місця
для роботи нам потрібно: виробничий стіл, духова шафа, вага,
дерев'яна дошка, качалка, сито, ніж, кондитерський лист або деко.
2. Підготовка сировини:
нагрівання рідини до температури 35 – 40°С;
розчинення дріжджів;
розчинення цукру, солі, ванільного цукру;
збивання яєць;
просіювання борошна;
розтоплення маргарину;
замішування тіста;
бродіння тіста;
обминання;
поділ на шматки;
вистоювання;
порціонування;
формування виробів;
вистоювання виробів 20 – 30хв;
змащування яйцем;
випікання.
Давайте з вами пригадаємо яку сировину потрібно підготувати для випікання
ватрушок?
1. Яким способом потрібно замісити тісто?
2. Якою масою порціонують тісто для ватрушок?
3. Як ви гадаєте, якщо при викладанні ватрушки на кондитерські листи не
дотримуватись відстані між виробами до яких наслідків це може привести?
4. При якій температурі випікають ватрушки?
5. Які начинки використовують для ватрушок?

Під час випікання виробів з дріжджового тіста можна з користатися такими


порадами.

Корисні поради
 Якщо в дріжджовому тісті мало цукру, то на виробах не утвориться
рум’яної шкірочки. Надлишок цукру сповільнює процес бродіння, вироби
з такого тіста погано пропікаються, розпливчасті з щільним м’якушем.
 Якщо в тісті багато солі або цукру, слід замісити нову порцію тіста без солі
або цукру, а потім з’єднати з пересоленим чи перецукрованим тістом і
ретельно вимісити його.
 Вироби з тіста, що перекисло (перестоялося) мають кислуватий присмак і
запах, потріскану поверхню, бліду cкоринку, твердий м’якуш і
розпливчасту форму.
 Дріжджове тісто не буде прилипати до рук, якщо їх заздалегідь змастити
жиром (олією).
 Вироби з рідкого тіста погано пропікаються.
 Вироби, які недостатньо вистоялися, будуть дрібними, погано
пропікатимуться, cкоринка потріскається, оскільки на початку випікання
при високій температурі процес бродіння відбувається дуже інтенсивно.
Вироби починають збільшуватися в об’ємі, а cкоринка – тріскається.
 Дрібні вироби з дріжджового тіста випікайте при великій температурі
(260-280°С) протягом 8-10 хв., оскільки вони швидко прогріваються і не
встигають висохнути поки утвориться cкоринка. Великі здобні вироби слід
випікати при пониженій температурі (200-230°С) довше, щоб вони
рівномірно пропеклися. При високій температурі швидко утворюється
шкоринка, а вироби будуть сирими.
 Щоб вироби з тіста при випіканні не підгоріли під лист із тістом
покладіть лист із сіллю.
 Якщо при випіканні вироби з тіста дуже рум’яніють, накрийте їх
вологим папером і продовжуйте випікати при нижній температурі до
повної готовності.
 Готовність виробу можна перевірити встромивши в них дерев’яну тонку
паличку. Якщо тісто не прилипне до неї – воно випечене.
 Щоб випечені вироби були м’якими, їх слід ще гарячими накрити
тканиною.
Поточний інструктаж
Обхід робочих місць з метою перевірки:
дотримання учнями правил техніки безпеки;
організації робочого місця;
дотримання технологічного процесу;
надання індивідуальної допомоги окремим учням;
додатковий інструктаж на робочих місцях.
Самостійна робота учнів
(цільові обходи робочих місць)
Чи всі учні можуть самостійно приступити до роботи;
додержання учнями правил безпеки праці;
організація учнями своїх робочих місць, послідовність виконання робіт.
1. Отримати інвентар, посуд для приготування та випікання виробів з тіста.
2. Організувати робоче місце:
- вимити стіл та інвентар гарячою водою;
- перед початком роботи руки вимити з милом;
- деревяну дошку розмістити перед собою від краю стола 5-6 см;
інвентар, посуд розмістити перед собою від краю стола 5 -6 см;
- сировину викласти у підготовлений посуд.
Заключний інструктаж – 45хв
1. Підсумки роботи групи.
2. Проведення бракеражу виробів.
3. Аналіз роботи учнів.
4. Розгляд помилок допущених в процесі роботи.
5. Оголошення і мотивація оцінок учнів.
6. Домашнє завдання.
7. Прибирання робочих місць і лабораторії.
Всього: 6 годин.
Використана література

1. В.С. Доцяк "Українська кухня".


2. О.В. Новікова, В.С. Ростовський "Технологія виробництва борошняних
кондитерських виробів".
3. Т.М. Стахмич "Кулінарне мистецтво".
Тема програми: Приготування бездріжджових видів тіста.
Тема уроку: Випікання простих тортів масового попиту.
Мета:
Навчальна: Сформувати уміння з приготування простих тортів.
Розвиваюча: Розвивати в учнів активність, самостійність у роботі, сприяти
розвитку зацікавленості вибраною професією, контролювати свою працю.
Виховна: Виховувати естетичний смак, культуру подачі, потребу до
використання екологічно чистих продуктів.

Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок при виконанні


навчально-виробничих робіт.

Матеріально-технічне забезпечення: виробничі столи, ваги, духова шафа


для випікання; посуд та інвентар: сито для просіювання борошна, миски,
качалки, ножі, обробні дошки, листи для випікання.
Дидактичне забезпечення: інструкційно-технологічні картки, карки-
завдання.

Міжпредметні зв’язки:
"Технологія кондитерського виробництва" – тема: "Приготування простих
тортів та тістечок".
"Сировина та матеріали" – тема: "Підготовка сировини до виробництва".
"Устаткування" – тема: "Механічне та теплове обладнання".
"Санітарія і гігієна" – тема: "Особиста гігієна кондитера", "Санітарні вимоги
до інвентарю та інструментів".
"Охорона праці" – тема: "Охорона праці при випіканні виробів".

Форма організації: бригадно-групова.


Хід уроку
1. Організаційна частина: 5-10 хв.
 перевірка наявності учнів на уроці (звіт старости);
 перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спец.
одягу).

Вступний інструктаж: 45 хв.


1. Ознайомлення учнів з темою і метою уроку.
2. Опитування учнів з даної теми.

Доброго дня! Я рада бачити вас здоровими та енергійними. Сподіваюся, що


сьогодні ви виконаєте всі завдання та досягнете успіхів.

А завдання ваші такі:


Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

Отже, розпочнемо урок. На уроці ми будемо вчитися співпраці, допомагати


один одному, застосовувати свої знання на практиці.
Перевірка теоретичних знань, пов’язаних з темою, проводиться у вигляді
конкурсу "Кращий кондитер".
Конкурс складається з чотирьох завдань:
1. Кмітливість.
2. Алгоритм.
3. Розшифруй слово.
4. Мікрофон.

Для цього група поділяється на чотири команди. В кожній команді є свій


командир, який підготував запитання для кожної команди. Правильна
відповідь оцінюється в 2 бали. Команда, яка отримає більшу кількість балів
стане переможцем та отримає звання "Кращий кондитер".
Для того, щоб створити в команді атмосферу довіри та взаємоповаги вам
необхідно прийняти такі правила:
не викрикувати,
не перебивати один одного,
відповідати по черзі піднімаючи руку.

Запитання
1. Які особливості приготування тортів і тістечок?
2. Назвіть сировину для приготування тортів?
3. З яких операцій складається приготування тортів?
4. Яку найбільш поширену форму та масу мають торти?
5. Класифікація тортів?
6. Що таке торт?
7. Вимоги до якості тортів?
8. Які креми використовують для перемащування тортів?
9. Для чого торти просочують сиропом?
10. Що таке макет торта?
11. Який термін зберігання тортів і тістечок?
12. При якій температурі випікають торти?
13. Як визначити готовність виробу?
14. Який термін зберігання тортів і тістечок?
15. Що таке композиція?
16. Технологія приготування масляного крему на цукровій пудрі?
17. Технологія приготування масляного крему на згущеному молоці?
18. Технологія приготування сиропу для просочування тортів?
19. Чим оздоблюють бокові сторони тортів?
20. Який інвентар, посуд та обладнання ми будемо використовувати на
уроці?

Переходимо до другого завдання "Алгоритм". За вірну відповідь команда


отримує 2 бали.

Картка-завдання № 1
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування пісочного
тіста.
1. Додають яйця.
2. Масло з цукром розтирають.
3. Замішують тісто до однорідної консистенції.
4. Додають просіяне борошно з розпушувачем.
5. Додають есенції.
6. Ставлять тісто на холод на 20-30 хв.
7. Розкачують тісто в пласт до необхідної товщини.
Картка-завдання № 2
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування прісного
здобного тіста.
1. Поступово додають суміш сметани з яйцями та цукром.
2. Розім´яте вершкове масло збивають до пластичного стану.
3. Замішують тісто до однорідної консистенції.
4. Борошно перемішують із содою і просіюють.
5. Сметану, яйця, цукор та кислоту перемішують до розчинення цукру.
6. До суміші додають борошно із содою.
7. Розкачують тісто у пласт до необхідної товщини.
8. Замішують тісто до однорідної консистенції
9. Ставлять тісто на холод на 20-30 хв.

Картка-завдання № 3
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування
пряничного тіста
1. У тісто додають прянощі,соду, розм’якшене вершкове масло.
2. Яйця збивають з цукром.
3. У суміш додають борошно.
4. Додають воду та мед.
5. Тісто розкачують у пласт необхідної товщини.
6. Замішують тісто незатягнутої консистенції.

Картка-завдання № 4
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування
вафельного тіста
1.Жовтки збивають з цукром.
2.Додають просіяне борошно.
3. Додають вершкове масло нагріте до температури 35-37°С.
4. Додають соду.
5. Додають ванільну пудру.
6. Випікають вафельні листи
7. Замішують тісто рідкої консистенції.
1. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись перед початком
роботи в борошняному цеху?
2. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись під час роботи?
3. Що потрібно зробити після закінчення роботи?
4. Які ваші дії в аварійних ситуаціях?
Приступаємо до 3-го завдання "Розшифруй слово". За вірну відповідь
команда отримує 2 бали.

Назва сировини Назва крему


н л в
е м л
р
а
е н
к а н
я

Назва прянощів Назва бездріжджового виду тіста


р д в
я с
в а ь
т д
к о р

Сьогодні у нас відповідальна робота. Від кожного кондитера залежить


здоров°я людей, які вживають вашу продукцію. Ви кондитері і вам необхідно
дотримуватись правил техніки безпеки, санітарії та гігієни. Давайте у вигляді
гри "Мікрофон" пригадаємо техніку безпеки на робочому місці.

1. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись перед початком


роботи в борошняному цеху?
2. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись під час роботи?
3. Що потрібно зробити після закінчення роботи?
4. Які ваші дії в аварійних ситуаціях?

А зараз ми підрахуємо, кількість балів, як ви одержали під час виконання


завдань і визначимо переможця.
Сьогодні ми будемо випікати торт "Віні-пух"
Демонстрація майстром замішування тіста.
1. Організація робочого місця
для роботи нам потрібно: виробничий стіл, духова шафа, вага, дерев'яна
дошка, качалка, сито, ніж, кондитерський лист, посуд, форма для випікання
торта.
2. Підготовка сировини: підготуємо яйця, цукор, мед, масло, соду та
борошно.
Яйця збиваємо з цукром, додаємо мед, масло та гашену соду. Все це
змішуємо і ставимо на водяну баню на 7-10 хв. Масу постійно помішуємо.
Коли маса охолоне додаємо борошно і добре вимішуємо тісто. Тісто має
бути не крутим, однорідної консистенції. Потім розкачуємо тонкі коржі,
присипавши дошку борошном. Коржі за допомогою качалки кладемо на
змащений лист і ставимо випікати в попередньо розігріту духову шафу.
Випікаємо коржі 10-15 хв. при температурі 200-220°С. Після випікання коржі
охолоджуємо та змащуємо сметанним кремом. Верх торта оздоблюємо
горіхами та чорносливом. Боки змащуємо кремом та посипаємо крихтами.

1. Давайте пригадаємо яку сировину потрібно для приготування торту?


2. Як потрібно правильно замішувати тісто?
3. При якій температурі випікають торт?
4.Технологія приготування сметанного крему?
5. Як можна оздобити торт?
6. Назвіть вимоги до якості торта?

Поточний інструктаж
Обхід робочих місць з метою перевірки:
дотримання учнями правил техніки безпеки;
організації робочого місця;
дотримання технологічного процесу;
надання індивідуальної допомоги окремим учням;
додатковий інструктаж на робочих місцях.
Самостійна робота учнів
(цільові обходи робочих місць)
Чи всі учні можуть самостійно приступити до роботи;
додержання учнями правил безпеки праці;
організація учнями своїх робочих місць, послідовність виконання робіт.
1. Отримати інвентар, посуд для приготування та випікання торту.
2. Організувати робоче місце:
- вимити стіл та інвентар гарячою водою;
- перед початком роботи руки вимити з милом;
- дерев'яну дошку розмістити перед собою від краю стола 5-6 см;
інвентар, посуд розмістити перед собою від краю стола 5 -6 см;
- сировину викласти у підготовлений посуд.
Заключний інструктаж – 45хв
1. Підсумки роботи групи.
2. Проведення бракеражу виробів.
3. Аналіз роботи учнів.
4. Розгляд помилок допущених в процесі роботи.
5. Оголошення і мотивація оцінок учнів.
6. Домашнє завдання.
7. Прибирання робочих місць і лабораторії.
Всього: 6 годин.
Використана література

1. В.С. Доцяк "Українська кухня".


2. О.В. Новікова, В.С. Ростовський "Технологія виробництва борошняних
кондитерських виробів".
3. Т.М. Стахмич "Кулінарне мистецтво".
Картка-завдання № 1
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування пісочного
тіста.
1. Додають яйця.
2. Масло з цукром розтирають.
3. Замішують тісто до однорідної консистенції.
4. Додають просіяне борошно з розпушувачем.
5. Додають есенції.
6. Ставлять тісто на холод на 20-30 хв.
7. Розкачують тісто в пласт до необхідної товщини.

Картка-завдання № 2
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування прісного
здобного тіста.
1. Поступово додають суміш сметани з яйцями та цукром.
2. Розім´яте вершкове масло збивають до пластичного стану.
3. Замішують тісто до однорідної консистенції.
4. Борошно перемішують із содою і просіюють.
5. Сметану, яйця, цукор та кислоту перемішують до розчинення цукру.
6. До суміші додають борошно із содою.
7. Розкачують тісто у пласт до необхідної товщини.
8. Замішують тісто до однорідної консистенції
9. Ставлять тісто на холод на 20-30 хв.
Картка-завдання № 3
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування
пряничного тіста
1. У тісто додають прянощі,соду, розм’якшене вершкове масло.
2. Яйця збивають з цукром.
3. У суміш додають борошно.
4. Додають воду та мед.
5. Тісто розкачують у пласт необхідної товщини.
6. Замішують тісто незатягнутої консистенції.

Картка-завдання № 4
1.Розмістити у правильній послідовності алгоритм приготування
вафельного тіста
1.Жовтки збивають з цукром.
2.Додають просіяне борошно.
3. Додають вершкове масло нагріте до температури 35-37°С.
4. Додають соду.
5. Додають ванільну пудру.
6. Випікають вафельні листи
7. Замішують тісто рідкої консистенції.
1. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись перед початком
роботи в борошняному цеху?
2. Яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись під час роботи?
3. Що потрібно зробити після закінчення роботи?
4. Які ваші дії в аварійних ситуаціях?
Тема програми: Приготування прісного тіста та виробів з нього.
Тема уроку: Приготування пельменів.
Мета:
Навчальна: Сформувати уміння з приготування прісного тіста та виробів з нього.
Розвиваюча: Розвивати в учнів активність, самостійність у роботі, сприяти розвитку
зацікавленості вибраною професією, контролювати свою працю.
Виховна: Виховувати естетичний смак, культуру подачі, потребу до використання
екологічно чистих продуктів.

Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок при виконанні навчально-
виробничих робіт.

Матеріально-технічне забезпечення: виробничі столи, ваги,електрична плита; посуд


та інвентар: сито для просіювання борошна, миски, качалки, ножі, дерев'яні дошки,
м'ясорубка.
Дидактичне забезпечення: інструкційно-технологічні картки, карки-завдання, тестові
завдання, технологічні схеми.

Міжпредметні зв’язки:
"Технологія приготування їжі" – тема: "Приготування прісного тіста та виробів з нього".
"Сировина та матеріали" – тема: "Підготовка сировини до виробництва".
"Устаткування" – тема: "Механічне та теплове обладнання".
"Санітарія і гігієна" – тема: "Особиста гігієна кухаря", "Санітарні вимоги до інвентарю
та інструментів".
"Охорона праці" – тема: "Охорона праці при приготуванні страв".

Форма організації: бригадно-групова.


Хід уроку
1. Організаційна частина: 5-10 хв.
 перевірка наявності учнів на уроці (звіт старости);
 перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спец. одягу).

Вступний інструктаж: 45 хв.


1. Ознайомлення учнів з темою і метою уроку.
2. Опитування учнів з даної теми.

Доброго дня! Я рада бачити вас здоровими та енергійними. Маю надію, що свої успіхи
ви покажете у своїй роботі. Щоб добре налаштуватися на урок хочу запропонувати вам
виконати вправу, яка допоможе отримати гарний настрій.
Поверніться один до одного
Посміхніться один одному
Подаруйте тепло своїх сердець.
Бажаю, щоб тепло ваших сердець та любов до обраної професії були з вами продовж
усього уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Пропоную послухати про історію виникнення пельменів. Всі ви знаєте, що пельмені –
це най улюблена страва народів світу.
Звідки прийшли до нашого столу пельмені, які не приїдаються за довгі століття.
Вважається, що назву страви можна перекласти як "хлібне вухо " через схожість з
вухами (від удмуртського пель – "вухо" і нянь – "хліб") Згодом "пельнянь"
перетворилося в "пельмень". Страви схожі на пельмені, присутні у багатьох народів. У
Китаї це цзяодзи, у народів Середньої Азії і Кавказу – манти, хінкалі, пози. Всі вони
мають свій рецепт приготування. Існує традиція приготування так званого "щасливого
пельмені", коли в останній пельмень клали щось особливе. Людині, яка з'їла такий
пельмень, віщує успіх. Якщо вона знаходила монету – до грошей, зелень – до
веселощів, перець – до любові, цукор – до солодкого життя, тісто – на щастя.
Традиційний рецепт пельменів включає в себе тісто і начинку з м'яса або риби.
Пельмені готували ще стародавні уральці, начинку для них готували з трьох видів м'яса
– яловичини, баранини, свинини. Для приготування пельменів добре підходять умови
Східного Сибіру. При сибірських морозах пельмені здатні зберігатися цілу зиму, не
втрачаючи смакові і харчові якості. Від уральців пізніше пельмені навчились готувати
татари, росіяни і українці.
Також існують цікаві факти про пельмені.
У 2011 році в одному з китайських ресторанів був виготовлений пельмень вагою 79 кг,
він мав довжину 1,2 м і ширину 0,86 м.

В Красноярську з 350 штук різнокольорових пельменів виготовили торт.


В Іжевську існує пам’ятник пельмені, він являє собою вилку довжиною 3 м на яку
наколотий пельмень.
Найдорожчі пельмені готують в Нью-Йорку, в ресторані для російських емігрантів. У
цю страву, крім м'яса додають залозу глибоководної риби-факел, тому пельмені мають
синьо-зелений колір. Одна порція таких пельменів коштує 4500 доларів.

Отже, і ми з вами будемо готувати пельмені, але перед цим повторимо теоретичні
знання пов’язані з темою у вигляді конкурсу "Кмітливий кухар".

Конкурс складається з чотирьох завдань:


1.Кулінарна розминка.
2.Продовж речення.
3.Знайди помилку.
4.Тестові завдання.

Для цього група поділяється на чотири команди. В кожній команді є свій командир,
який підготував запитання для кожної команди.
Правильна відповідь оцінюється в 2 бали. Команда, яка отримає більшу кількість балів
стане переможцем та отримає звання " Кмітливий кухар".
Для того, щоб створити в команді взаємоповагу вам необхідно: не викрикувати та
відповідати по черзі піднімаючи руку.
Запитання
1.Назвіть яка сировина потрібна для приготування пельменів?
2.Як підготувати борошно до використання?
3. Як підготувати яйця до використання?
4.Яке борошно слід використовувати для приготування пельменів?
5.Для чого залишають прісне тісто після замішування на певний час?
6.Якої консистенції замішують тісто для пельменів?
7.Тривалість варіння пельменів?
8.Назвіть страви з прісного тіста.
9.У якій воді варять пельмені?
10.Вимоги до якості виробів з прісного тіста.
11.Якщо тісто погано вимішали і не вистояли для набухання клейковини. Як це вплине
на якість готових виробів?
12.Якої помилки припустилися, якщо сформовані пельмені прилипли до дощечки?
13.Що буде зі звареними пельменями, якщо їх не обсушити?
14.Якої товщини розкачують тісто для пельменів?
15.З якою метою сформовані пельмені укладають в один ряд на обсипані борошном
дерев'яні лотки і до варіння зберігають при температурі до 0°С?
16.Які начинки можна використовувати для пельменів?
17.У якому цеху готують страви з борошна?
18.Правила подачі пельменів?
19.Розкажіть технологію приготування м'ясної начинки?
20.Що таке борошно?

Перейдемо до другого завдання. Кожна команда отримує картки. Правильна відповідь


оцінюється в один бал.

Картка – завдання 1
1.Виписати набір продуктів для приготування пельменів відварних:
картопля, молоко, рис, борошно,вода, сухарі, яйця, крохмаль, цибуля. сметана,
вершкове масло, м'ясо, перець чорний мелений, цукор.
Набір продуктів для приготування пельменів відварних -----------------------

2.Назвати причину та способи виправлення:


Тісто погано розкачується.

Картка – завдання 2
1.Вставити пропущені слова.
Пшеничне борошно-------- насипають гіркою, посередині роблять ----------------,
в яке всипають ------------ додають ------------ і замішують тісто. Тісто місять доти, доки
воно не набуде однорідної -----------. Тісто залишають ---------, накривши серветкою для
набухання ------------ і надання йому еластичності.
Тісто розробити на ------------ діаметром -----------, нарізати його на ----------,
кожен обкачати у ------------- і розкачати варениці до товщини ------------ посередині
покласти -----------. Краї з'єднати ---------- надати форму -------------.
Пельмені покласти у ----------- воду і варити ----------- при слабкому -------------.
Перед подаванням на підігріту ------------ кладуть ------------ на порцію, поливають --------

2.Назвати причину та способи виправлення:


Пельмені позлипалися.

Картка – завдання 3
1.Із перерахованої сировини потрібно назвати начинку та її технологію
приготування:
риба тріска, ріпчаста цибуля, сіль, перець чорний мелений, масло вершкове.

2.Назвати причину та способи виправлення:


При формуванні пельменів, краї погано зліплюються.

Картка – завдання 4
1.Вставити пропущені слова.
М'ясо -------- на ---------- разом з ----------- і пропустити ----------. Додати ---------,
-------- і все ----------.

2.Назвати причину та способи виправлення:


Пельмені не правильної форми, на поверхні тріщини та розриви.

Для того, щоб краще згадати технологію приготування прісного тіста та виробів з
нього перейдемо до третього завдання. В цьому завданні потрібно знайти помилку в
реченні. Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал.

1.Для того, щоб приготувати тісто треба взяти яйця і додати до них борошно.
Правильна відповідь.
Для того, щоб приготувати тісто потрібно пшеничне борошно просіяти, насипати
гіркою, посередині зробити заглиблення, в яке влити воду, проціджений розчин солі,
додати сирі збиті яйця і замісити круте тісто.

2.Замісивши тісто, воно не відстає від рук, але з нього готують вироби.
Правильна відповідь.
Готове тісто відстає від рук і стінок посуду, і після натискання пальцем на його
поверхню ямочка вирівнюється.

3.Після того, як тісто замісили воно повинно постояти 5-10хв.


Правильна відповідь.
Тісто залишають на 30 -40 хв.
4.Замісивши тісто не накривають.
Правильна відповідь.
Щоб тісто не обвітрилося його накривають серветкою.

5.На порцію подають 5 -6 штук пельменів.


Правильна відповідь.
На порцію подають 10 -15 штук пельменів.

6.Пельмені повинні важити 20-25 грам.


Правильна відповідь.
5 -6 г. тіста, 7 -8 г. начинки на 1 штуку.

7.Пельмені повинні бути правильної форми, начинка не соковита.


Правильна відповідь.
Пельмені повинні бути правильної форми, краї добре защіпані, поверхня гладенька, без
тріщин і розривів, начинка соковита, м'яка.

8.Замішане тісто залишають для того, щоб приготувати начинку.


Правильна відповідь.
Тісто залишають для набухання клейковини і надання йому еластичності.

9.Зварені пельмені не обсушують.


Правильна відповідь.
Зварені пельмені обсушити і полити вершковим маслом.

Перейдемо до четвертого завдання – це тести. Потрібно вибрати правильну відповідь,


яка оцінюється в один бал.

1.М'ясну начинку готують:


а)двома способами
б)одним способом
в)трьома способами

2.Для в’язкості в м'ясну начинку додають:


а)яйця
б)бульйон м'ясний
в)соус білий

3.Тісто для пельменів розкочують товщиною:


а)0.5 – 1мм.
б)1 – 1,5мм.
в)1,5 – 2мм.
4.Пельменів на порцію подають:
а)10 – 15 шт.
б)16 – 18 шт.
в)5 – 8 шт.

5.Маса однієї штуки пельменів повинна бути:


а)15 – 18 г.
б)10 -15 г.
в)12 – 13 г.

6.Тісто для пельменів вважається готовим, якщо при натискуванні:


а)не утворюється заглиблення
б)утворюється заглиблення
в)утворюється заглиблення, яке відновлюється.

7.Тривалість варіння пельменів:


а)5-6 хв.
б)5-7 хв.
в)5- 10 хв.

8.В тісто для приготування пельменів додають:


а)яйця
б)яйця або меланж
в)не додають яйця.

9. Варять пельмені:
а)у киплячій воді
б)у киплячій підсоленій воді
в)у воді кімнатної температури.

Сьогодні у вас відповідальна робота. Ви майбутні кухарі. Від вас залежить здоров'я
людей, які вживають вашу продукцію, тому вам необхідно дотримуватись правил
техніки безпеки, санітарії та гігієни. Давайте у вигляді
гри "Мікрофон" пригадаємо техніку безпеки на робочому місці.

1.Як організувати робоче місце при приготуванні прісного тіста та виробів з нього?
2.Яких правил безпеки праці потрібно дотримуватись при роботі в борошняному цеху?
3.Яких правил потрібно дотримуватись після закінчення роботи?
4.Які ваші дії в аварійних ситуаціях?

А зараз ми підрахуємо кількість балів, які ви одержали під час виконання завдань і
визначимо переможця.
Сьогодні ми з вами будемо готувати пельмені з різними начинками. Але перед
приготуванням хочу звернути вашу увагу на питання екологічного використання
сировини. Зараз використовують велику кількість рослинних, пальмових олій,
ароматизаторів, поліпшувачів смаку, які шкідливі для здоров'я людини. То ж будьте
обережні при виборі сировини, щоб не зашкодити своєму здоров'ю. Ще раз наголошую
на дотриманні санітарно – гігієнічних вимог та правил охорони праці. Звертаю увагу на
організацію робочого місця та підбір інструменту, інвентарю, посуду. Пояснюю яку
сировину використовують для приготування пельменів, поетапно показую

Демонстрація майстром виробничого навчання прийомів приготування пельменів.


1.Організація робочого місця
для роботи вам необхідно: виробничий стіл, вага, плита, м’ясорубка, дерев'яна дошка,
качалка, сито, друшляк, ніж та посуд.

2.Підготовка сировини:
- нагрівання рідини;
- просіювання борошна;
- миття та збивання яєць;
- розчинення солі;
- первинна обробка м'яса та цибулі.
3.Приготування пельменів складається з таких операцій:
- підготовка сировини;
- приготування прісного тіста;
- підготовка начинки;
- формування пельменів;
- варіння;
- оформлення та подача.

Приготування прісного тіста


Борошно просіюють за допомогою сита над посудом для видалення сторонніх домішок
та збагачення киснем. Яйця промивають у чотирьох ваннах. Підготовлені яйця
розбивають, випускають у посуд і збивають.
Сіль розчиняють у не великій кількості води і проціджують. Просіяне пшеничне
борошно насипають гіркою (1 – 1,5% залишається для підсипання стола під час
формування пельменів), посередині роблять заглиблення у вигляді воронки, в яке
вливають нагріте до 30 – 35°С воду, проціджують розчин солі, додають сирі збиті яйця
і замішують тісто середньої густини.
Тісто місять доти, доки воно не буде однорідної консистенції ( після натискання
пальцем на його поверхню ямочка повинна вирівнюватись).
Тісто залишають на 30 -40 хвилин, накриваючи серветкою, для набухання клейковини і
надання йому еластичності (тісто буде краще розкачуватись).

Послідовність приготування пельменів


Розкачати пласт тіста, товщиною 1,5 – 2 мм. Вирізаємо виїмками кружальця, на
середину кладемо начинку. Один край тіста накриваємо іншим, тісно защіплюємо і
з’єднуємо протилежні краї у вигляді вушка. Сформовані пельмені перекладаємо на
лоток, посипаний борошном.
В киплячу підсолену воду закладаємо пельмені (на 1кг. пельменів -4л. води і 20г. солі).
Закладати потрібно обережно, по декілька штук – так, аби вода не розбризкувалась на
поверхню плити та не потрапляла на руки. Пельмені слід час від часу помішувати, щоб
вони не зліпилися. Звертаю увагу на те, що після закипання води каструлю не слід
щільно закривати кришкою, а знімати кришку слід на себе, щоб не обпектися парою.
Після закипання пельмені повинні варити 5 -7 хвилин при слабкому кипінні. Відварені
пельмені виймаємо обережно шумівкою, даємо стекти воді і перекладаємо в посуд.
Заправляємо розтопленим вершковим маслом. Подаємо в мілкій столовій тарілці. Їх
можна також подати із сметаною або оцтом, посипати дрібно січеною зеленню
петрушки чи укропу.

Приготування начинки м'ясної з цибулею


Котлетне м'ясо нарізати на не великі шматочки (40 – 50г.), обсмажити на жирі,
перекласти у глибокий посуд, додати бульйон або воду і тушкувати на слабкому вогні
до готовності. Тушковане м'ясо і пасеровану цибулю пропустити через м’ясорубку.
Пасероване борошно розводять бульйоном, що залишився після тушкування м'яса і
проварюють. Подрібнене м'ясо заправляють білим соусом, сіллю, перцем, дрібно
нарізаною зеленню і перемішують.

1.Давайте з вами пригадаємо яку сировину потрібно підготувати для приготування


пельменів?
2.Які способи формування пельменів ви запам’ятали?
3.Тривалість варіння пельменів?
4.Згадайте яким вимогам до якості повинні відповідати пельмені?
5.Які корисні поради ви можете надати під час приготування пельменів?

Корисні поради під час приготування пельменів


1.Щоб пельмені вийшли більш смачніші, тісто потрібно розкачати товщиною 1,5 -2 мм.
2.Щоб пельмені не злипалися, їх відварюють у широкій не високій посудині у великій
кількості води.
3.Щоб отримати різнокольорові пельмені, тісто можна підфарбовувати натуральними
барвниками.
4.Пельмені не тільки відварюють, їх можна також підсмажити використовуючи жир або
рослинну олію.
5.Тісто для пельменів має бути еластичним.
6.Підготовлені пельмені закладати у підсолений окріп і варити при відкритій кришці,
щоб не розварилися. Коли пельмені спливуть, нагрівання зменшити і довести їх до
готовності при помірному кипінні через 5-7 хв.
7.Обсушувати зварені пельмені у друшляку. Обсушена поверхня пельменів не тільки
буде утримувати масло і сметану, а й просочиться ними.
8.Пельмені приготовлені на пару зберігають значно більше корисних властивостей і
легше засвоюються в порівнянні з вареними.
9.Тісто для пельменів містить амінокислоти і легко перетравлюються на відміну від
дріжджового тіста.
10.При приготуванні тіста замість води краще використовувати молочну сироватку,
оскільки вона багата вітамінами А і С, вітамінами групи В - все це
додає пельменям корисних властивостей.
11.Тісто для пельменів слід розкачувати тонше – це зменшить калорійність страви і
поліпшить засвоюваність.

Поточний інструктаж
Обхід робочих місць з метою перевірки:
- дотримання учнями правил техніки безпеки;
- організації робочого місця;
- дотримання технологічного процесу;
- надання індивідуальної роботи окремим учням;
- додатковий інструктаж на робочих місцях.

Самостійна робота учнів


(цільові обходи робочих місць)
Чи всі учні можуть самостійно приступити до роботи;
додержання учнями правил безпеки праці;
організація учнями своїх робочих місць, послідовність виконання робіт.
1. Отримати інвентар, посуд для приготування прісного тіста та виробів з нього.
2. Організувати робоче місце:
- вимити стіл та інвентар гарячою водою;
- перед початком роботи руки вимити з милом;
- дерев'яну дошку розмістити перед собою від краю стола 5-6 см;
інвентар, посуд розмістити перед собою від краю стола 5 -6 см;
- сировину викласти у підготовлений посуд.

Заключний інструктаж – 45хв


1. Підсумки роботи групи.
2. Проведення бракеражу виробів.
3. Аналіз роботи учнів.
4. Розгляд помилок допущених в процесі роботи.
5. Оголошення і мотивація оцінок учнів.
6. Домашнє завдання.
7. Прибирання робочих місць і лабораторії.
Всього: 6 годин.
Використана література

1. В.С. Доцяк "Українська кухня".


2. О.В. Новікова, В.С. Ростовський "Технологія виробництва борошняних
кондитерських виробів".
3. Т.М. Стахмич "Кулінарне мистецтво".
Тестові завдання по темі: "Приготування прісного тіста та виробів з нього."

1.М'ясну начинку готують:


а)двома способами
б)одним способом
в)трьома способами

2.Для в’язкості в м'ясну начинку додають:


а)яйця
б)бульйон м'ясний
в)соус білий

3.Тісто для пельменів розкочують товщиною:


а)0.5 – 1мм.
б)1 – 1,5мм.
в)1,5 – 2мм.

4.Пельменів на порцію подають:


а)10 – 15 шт.
б)16 – 18 шт.
в)5 – 8 шт.

5.Маса однієї штуки пельменів повинна бути:


а)15 – 18 г.
б)10 -15 г.
в)12 – 13 г.

6.Тісто для пельменів вважається готовим, якщо при натискуванні:


а)не утворюється заглиблення
б)утворюється заглиблення
в)утворюється заглиблення, яке відновлюється

7.Тривалість варіння пельменів:


а)5-6 хв.
б)5-7 хв.
в)5- 10 хв.

8.В тісто для приготування пельменів додають:


а)яйця
б)яйця або меланж
в)не додають яйця

9. Варять пельмені:
а)у киплячій воді
б)у киплячій підсоленій воді
в)у воді кімнатної температури.
Картка – завдання 1
1.Виписати набір продуктів для приготування пельменів відварних:
картопля, молоко, рис, борошно,вода, сухарі, яйця, крохмаль, цибуля. сметана,
вершкове масло, м'ясо, перець чорний мелений, цукор.
Набір продуктів для приготування пельменів відварних -----------------------

2.Назвати причину та способи виправлення:


Тісто погано розкачується.

Картка – завдання 2
1.Вставити пропущені слова.
Пшеничне борошно-------- насипають гіркою, посередині роблять ----------------,
в яке всипають ------------ додають ------------ і замішують тісто. Тісто місять доти, доки
воно не набуде однорідної -----------. Тісто залишають ---------, накривши серветкою для
набухання ------------ і надання йому еластичності.
Тісто розробити на ------------ діаметром -----------, нарізати його на ----------,
кожен обкачати у ------------- і розкачати варениці до товщини ------------ посередині
покласти -----------. Краї з'єднати ---------- надати форму -------------.
Пельмені покласти у ----------- воду і варити ----------- при слабкому -------------.
Перед подаванням на підігріту ------------ кладуть ------------ на порцію, поливають
----------.

2.Назвати причину та способи виправлення:


Пельмені позлипалися.

Картка – завдання 3
1.Із перерахованої сировини потрібно назвати начинку та її технологію
приготування:
риба тріска, ріпчаста цибуля, сіль, перець чорний мелений, масло вершкове.

2.Назвати причину та способи виправлення:


При формуванні пельменів, краї погано зліплюються.

Картка – завдання 4
1.Вставити пропущені слова.
М'ясо -------- на ---------- разом з ----------- і пропустити ----------. Додати ---------,
-------- і все ----------.
2.Назвати причину та способи виправлення:
Пельмені не правильної форми, на поверхні тріщини та розриви.

Знайти помилку в реченні.


1.Для того, щоб приготувати тісто треба взяти яйця і додати до них борошно.
Правильна відповідь.
Для того, щоб приготувати тісто потрібно пшеничне борошно просіяти, насипати
гіркою, посередині зробити заглиблення, в яке влити воду, проціджений розчин солі,
додати сирі збиті яйця і замісити круте тісто.

2.Замісивши тісто, воно не відстає від рук, але з нього готують вироби.
Правильна відповідь.
Готове тісто відстає від рук і стінок посуду, і після натискання пальцем на його
поверхню ямочка вирівнюється.

3.Після того, як тісто замісили воно повинно постояти 5-10хв.


Правильна відповідь.
Тісто залишають на 30 -40 хв.

4.Замісивши тісто не накривають.


Правильна відповідь.
Щоб тісто не обвітрилося його накривають серветкою.

5.На порцію подають 5 -6 штук пельменів.


Правильна відповідь.
На порцію подають 10 -15 штук пельменів.

6.Пельмені повинні важити 20-25 грам.


Правильна відповідь.
5 -6 г. тіста, 7 -8 г. начинки на 1 штуку.

7.Пельмені повинні бути правильної форми, начинка не соковита.


Правильна відповідь.
Пельмені повинні бути правильної форми, краї добре защіпані, поверхня гладенька, без
тріщин і розривів, начинка соковита, м'яка.

8.Замішане тісто залишають для того, щоб приготувати начинку.


Правильна відповідь.
Тісто залишають для набухання клейковини і надання йому еластичності.

9.Зварені пельмені не обсушують.


Правильна відповідь.
Зварені пельмені обсушити і полити вершковим маслом.
Міністерство освіти і науки України
Департамент освіти і науки
Вінницької Обласної Державної Адміністрації

Державний навчальний заклад


«Гущинецьке вище професійне училище»

План уроку виробничого навчання


Тема Випікання ватрушок з різними начинками

Розробив

майстер вн
Волосенко М.М.

You might also like