You are on page 1of 4

УРОК 4

Підтема: Особливості й різновиди англійської мови.


Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.
Ознайомити учнів з поняттям «хибні друзі перекладача».
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Тренувати у переглядовому читанні.
Виховувати усвідомлення важливості вивчення іноземної мови.
Обладнання: Підручник, картки для роботи у групах (НО1), для самостійної роботи (НО2), аудіозапис пісні Стінга
«Englishman in New York».

$ ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.
T: Good morning, children! How are you getting on?
Ps: We are very well, thank you!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.


T: Today we’ll talk about peculiarities of the English language. We’ll discuss the
different variants and accents of English. We’ll also compare the English phonetics,
vocabulary and grammar with the systems of the Ukrainian language.

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.


Лінгвістична гра.
Учні ланцюжком визначають, правдиві чи ні факти, які зачитує вчитель.
T: Listen to the interesting facts concerning the English language and guess if they
are true or false.
1) The most common letter in English is «s».
2) The most common vowel in English is «e», followed by «a».
3) Only two English words in current use end in «-gry».
4) More English words begin with the letter «c» than with any other letter.
5) The word «uncopyrightable» is the longest English word in normal use.
6) The following sentence contains all 23 letters of the alphabet: «The quick brown fox
jumps over the lazy dog». This sentence is often used to test typewriters or
keyboards.
7) The only word in English that ends with the letters «-mt» is «dreamt» (which is
a variant spelling of «dreamed») — as well of course as «undreamt».
8) In English, the «#» symbol is usually called «the dog sign» or «the dog symbol».
9) One word exists only in plural form, that’s «glasses».
10) The shortest complete sentence in English is the following: «I am.».
The Answers:
1) No, the most common letter in English is «e».
2) Yes.
3) Yes.
4) No, more English words begin with the letter «s» than with any other letter.

35
5) Yes.
6) No. The following sentence contains all 26 letters of the alphabet: «The quick brown
fox jumps over the lazy dog». This sentence is often used to test typewriters or
keyboards.
7) Yes.
8) No. In English, the «#» symbol is usually called «the at sign» or «the at symbol».
9) No. There many words which exist only in plural form, for example: binoculars,
scissors, shears, tongs, gallows, trousers, jeans, pants, pyjamas (but note that clothing
words often become singular when we use them as modifiers, as in «trouser pocket»).
10) Yes.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ


Vocabulary 1. Повторення й активізація лексичного матеріалу.
Revision and
Practice 1) Впр. 1 (с. 16).
Учні у групах по троє-четверо складають список слів, що звучать схоже в англій-
ській та українській мовах. Виграє група, в якої список довший.
2) Гра «False Friends of a Translator».
а) Бесіда з учнями.
T: False friends of a translator are pairs of words in two languages which are similar
in spelling or pronunciation, however having different meanings, for example:
genial — добрий, а не геніальний, magazine — журнал, а не магазин; mosquito —
комар, а не москіт, accurate — точний, а не акуратний.
Can you give any examples of false friends of a translator? You may work in pairs.
б) Робота з картками.
Учні у групах по троє-четверо шукають на картках (НО1) слова, що є хибними
друзями перекладача, потім по черзі читають їх, перекладають і пояснюють свій
вибір. Учитель стежить за правильністю відповідей.
T: Now work in groups: look at the words on your cards. Which of them are the
«False Friends of a Translator»? Explain your choice.

HO1:
Look at the words on your cards. Which of them are the «False Friends of
a Translator»? Explain your choice.
airport chips nationality
alley complexion/complection novel
argument data pathetic
aspirant fiction penalty
audience genial poem
bar gymnasium silicon
cabin intelligent speculation
cartoon lunatic velvet
character magazine virtual
chef marmalade wagon

36
3) Переглядове читання тексту. Впр. 2 (с. 16).
Учні протягом хвилини продивляються текст впр. 2, а потім виконують завдання
на с. 16. Після цього вони швидко мовчки читають текст ще раз і повідомляють, чи
правильно виконали завдання та яких помилок припустилися. Учитель стежить за
правильністю виконання вправи.

Check on 2. Перевірка домашнього завдання.


Homework
Впр. 3 (с. 17).
1) Гра «Correct Me!».
Учні по черзі складають неправильні твердження за текстом вправи та виправля-
ють один одного.
2) Усні повідомлення.
Учні по черзі розповідають про варіанти англійської мови. Учитель стежить за
правильністю виконання завдання.

Reading and 3. Подання тексту для читання й обговорення. Впр. 4 (с. 18).
Discussing
Учні самостійно читають текст, потім по черзі відповідають на запитання вчителя.
T: What did Oscar Wilde say about differences between British and American English?
How do you understand his idea?
Do you think the difference is really so great?
Can you give any examples of differences between British and American English from
the point of view of…
— pronunciation?
— spelling?
— vocabulary?
— grammar?

Song 4. Вивчення пісні.


T: Can you remember any songs describing the feelings of a person in the culture of
a different language?
Today we’ll learn a song like that which is called «Englishman in New York»; this is
a famous, melodical, extremely popular song by a famous singer Sting.
Учні слухають пісню, слідкуючи за текстом на картках (НО2). Потім по черзі від-
повідають на запитання вчителя.
T: Where is the man from?
Where is he at the moment?
How does he feel like? Does the song explain why?
Після цього хором співають.

37
НО2:
Sing the song.
ENGLISHMAN IN NEW YORK

I don’t drink coffee I take tea my dear I’m an alien I’m a legal alien
I like my toast done on one side I’m an Englishman in New York
And you can hear it in my accent when I talk Modesty, propriety can lead to notoriety
I’m an Englishman in New York You could end up as the only one
See me walking down Fifth Avenue Gentleness, sobriety are rare in this society
A walking cane here at my side At night a candle’s brighter than the sun
I take it everywhere I walk Takes more than combat gear to make a man
I’m an Englishman in New York Takes more than a license for a gun
I’m an alien I’m a legal alien Confront your enemies, avoid them when you can
I’m an Englishman in New York A gentleman will walk but never run
I’m an alien I’m a legal alien If «Manners maketh man» as someone said
I’m an Englishman in New York Then he’s the hero of the day
If «Manners maketh man» as someone said It takes a man to suffer ignorance and smile
Then he’s the hero of the day Be yourself no matter what they say
It takes a man to suffer ignorance and smile I’m an alien I’m a legal alien
Be yourself no matter what they say I’m an Englishman in New York
I’m an alien I’m a legal alien I’m an alien I’m a legal alien
I’m an Englishman in New York I’m an Englishman in New York

Speaking 5. Розвиток умінь мовлення.


1) Впр. 5 (с. 18).
Учні працюють у групах по троє-четверо: пригадують і записують слова, запози-
чені з англійської мови, потім складають речення з цими словами (англійською
й українською). По закінченні роботи кожна група зачитує свої речення. Учитель
стежить за їх правильністю.
2) Рольова гра. Впр. 6 (с. 18).
Учні, спираючись на текст вправи, у парах складають діалоги за ролями: один
з учнів уявляє себе англійцем, що цікавиться особливостями української мови,
а другий — фахівцем-україністом, який відповідає на запитання англійця стосов-
но розбіжностей української й англійської фонетики, граматики та синтаксису.
По закінченні роботи три-чотири пари інсценують свої діалоги. Учитель стежить
за правильністю граматичної будови речень.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.


Підготувати для однокласників п’ять запитань, що стосуються лексичних, грама-
тичних, фонетичних особливостей англійської мови.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.


Бесіда в режимі T→P1→P2→P3.
T: What did you learn to speak about today?
What song have we learned?
Tell one fact about the English language you’ve found out today.

38

You might also like