You are on page 1of 5

УРОК 37

Підтема: Повторення граматики.


Мета: Повторити ЛО теми.
Повторити граматичний матеріал: активний і пасивний стан дієслів; конструкція
«it as a new subject + passive».
Виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи (НО), аудіозапис пісні Майлі Сайрус «Can’t
Be Tamed».

$ ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.
T: Hello, children! I’m very glad to see you!
Ps: We are glad to see you too!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.


T: This lesson will be devoted to the revision of passive voice sentences; what is more,
you’ll learn how to use the construction «it as a new subject + passive».

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.


Вивчення пісні.
Учні слухають пісню та самостійно виконують завдання на картках (НО). По закін­
ченні роботи вони по черзі читають доповнені речення, а потім хором співають піс­
ню. Учитель стежить за правильністю вимови слів.
T: Today you’ll learn a song by Miley Cyrus «Can’t Be Tamed».
Miley Ray Cyrus (born Destiny Hope Cyrus; November 23, 1992) is an American actress
and pop singer and songwriter. She achieved wide fame for her role as Miley Stewart/
Hannah Montana on the Disney Channel sitcom «Hannah Montana». «Can’t Be Tamed»
is the first single of Miley’s 2010 album.
CAN’T BE TAMED
For those who don’t know me, I can get a bit crazy
Have to get my way, 24 hours a day
’Cause I’m hot like that
Every guy everywhere just gives me mad attention
Like I’m under inspection,
I always get the 10s
’Cause I’m built like that
I go through guys like money flyin’ out their hands
They try to change me but they realize they can’t
And every tomorrow is a day I never planned
If you’re gonna be my man, understand
[Chorus:]
I can’t be tamed, I can’t be saved
I can’t be blamed, I can’t, can’t

163
I can’t be tamed, I can’t be changed
I can’t be saved, I can’t be (can’t be)
I can’t be tamed
If there’s a question about my intentions
I’ll tell ya I’m not here to sell ya
Or tell ya to get to hell
I’m like a puzzle but all of my pieces are jagged
If you can understand this, we can make some magic
I’m on like that
I wanna fly I wanna drive I wanna go
I wanna be a part of something I don’t know
And if you try to hold me back I might explode
Baby by now you should know
[Chorus]
I’m not a trick you play, I ride a different way
I’m not a mistake, I’m not a fake, it’s set in my DNA
Don’t change me [×4]
(I can’t be tamed)
I wanna fly I wanna drive I wanna go
I wanna be a part of something I don’t know
And if you try to hold me back I might explode
Baby by now you should know
[Chorus]

HO:
Listen to the song and complete it with the verbs in passive voice.
CAN’T BE TAMED
For those who don’t know me, I can get a bit crazy
Have to get my way, 24 hours a day
’Cause I’m hot like that
Every guy everywhere just gives me mad attention
Like I’m under inspection,
I always get the 10s
’Cause I like that
I go through guys like money flyin’ out their hands
They try to change me but they realize they can’t
And every tomorrow is a day I never planned
If you’re gonna be my man, understand
[Chorus:]
I can’t , I can’t
I can’t , I can’t, can’t
I can’t , I can’t
I can’t , I can’t be (can’t be)
I can’t
If there’s a question about my intentions
I’ll tell ya I’m not here to sell ya
Or tell ya to get to hell

164
I’m like a puzzle but all of my pieces
If you can understand this, we can make some magic
I’m on like that
I wanna fly I wanna drive I wanna go
I wanna be a part of something I don’t know
And if you try to hold me back I might explode
Baby by now you should know
[Chorus]
I’m not a trick you play, I ride a different way
I’m not a mistake, I’m not a fake, it’s set in my DNA
Don’t change me [×4]
(I can’t be tamed)
I wanna fly I wanna drive I wanna go
I wanna be a part of something I don’t know
And if you try to hold me back I might explode
Baby by now you should know
[Chorus]

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ


Check on 1. Перевірка домашнього завдання.
Homework РЗ, Unit 5, впр. 2.
Для перевірки домашнього завдання вчитель збирає робочі зошити наприкінці уроку­.
Grammar 2. Повторення граматичного матеріалу.
Revision
1) Бесіда з учнями.
T: Let’s remember why we should use Passive Voice forms.
Учні разом з учителем пригадують випадки використання дієслівних форм пасив­
ного стану; учитель ілюструє кожний випадок прикладом, а потім учні наводять
свої власні приклади.
T: So, we use Passive Voice forms in the following situations:
— When the agent of the action is unknown:
e.g. My wallet was stolen last night. (we don’t know who stole the wallet)
— When the agent is unimportant:
e.g.The new students’ centre was completed last week. (the people who built the centre
are unnecessary information for the meaning of the sentence)
— When the agent of the action is obvious from the context:
e.g. I was born in March 1995. (Everyone knows that it was my mother who bore me
then)
— To emphasize the recipient of the action:
e.g. Only Jane was injured in the accident; the remainder of the passengers were
unhurt. (we want Jane to be the subject of the sentence and at the beginning to
emphasize her importance)
— To connect ideas in different clauses more clearly:
e.g.The music was being played too loud by the students, who were finally asked to
turn it down.
— To make generic statements, announcements, and explanations:
e.g. Something should be done about the traffic jams in this town.
Sometimes a statement in the passive is more polite than in the active voice, as the
following example shows:
e.g. A mistake was made.

165
In this case, I focus on the fact that a mistake was made, but I do not blame anyone
(e.g. You have made a mistake.).
How do we form the Passive Voice?
(Пише на дошці) to be (finite form) + Past Participle
e.g. A letter was written.
Now think about your own examples.
2) Впр. 1 (с. 142).
Учні ланцюжком заповнюють пропуски відповідними часовими формами дієслів
активного або пасивного стану, пояснюючи їхнє вживання в кожній конкретній
ситуації.
3) Впр. 2 (с. 142).
Учні ланцюжком читають речення і визначають, у якій часовій формі стоїть діє­
слово пасивного стану.
4) Впр. 3 (с. 142).
Учні обирають одну з двох поданих дієслівних форм і пояснюють свій вибір.
Учитель стежить за правильністю виконання завдань.
5) Гра «What Has Happened?».
Учні у групах по троє-четверо відповідають на запитання вчителя.
T: Answer each question beginning with He/She/It has been…
— Last week, that house was on this spot looking new and beautiful. Today, it’s on
the same spot without a roof and with eight broken windows. What has happened?
— The piece of cake was on a plate in the kitchen when I went to the bathroom. Now
that I’m back, there is no piece of cake on the plate. What has happened?
— The police officer was smiling at 8 o’clock. Now, at eight-fifteen, he’s on the
ground with blood coming out of a hole in his leg. What has happened?
Presenting 3. Подання й відпрацювання нового граматичного матеріалу: конструкція «it as a new
and Practising subject + passive».
Grammar 1) Бесіда за підручником.
T: Look at the «Grammar Point» sections on page 143 and say what verbs are used
in the construction «it as a new subject + passive». Give your own examples.
Can you suppose when we use this construction?
What infinitive forms are used in the construction «it as a new subject + passive»?
2) Впр. 4 (с. 143).
Учні самостійно письмово трансформують речення у конструкції з підметом it,
а потім ланцюжком їх читають.
3) Впр. 5 (с. 143).
Учні самостійно письмово трансформують речення у конструкції з підметом, по­
даним у завданні, а потім читають їх ланцюжком.
4) РЗ, Unit 5, впр. 11.
У кожній парі речень учні самостійно обирають граматично правильне, а потім
по черзі пояснюють свій вибір.
Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.


РЗ, Unit 5, впр. 10, 12.

166
Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі T→P1→P2→P3.
T: What grammar material have we revised at the lesson today?
What sentences did we practise to use?

167

You might also like