You are on page 1of 5

УРОК 45

Підтема: Види мистецтва. Живопис.


Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Розвивати ерудицію учнів.
Прищеплювати інтерес до витворів мистецтва.
Виховувати усвідомлення важливості впливу мистецтва на естетичний розвиток людини.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи (НО1), (НО2), (HO3), аудіозапис пісні Дона
Макліна «Vincent».

$ ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.
T: Good morning, children!
Ps: Good morning, teacher!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.


T: Today we’ll contininue speaking about art in general and the art of painting
in particular, and practise in describing a picture. Besides, we’ll learn the song by
Don McLean «Vincent» about Van Gogh.
Check on 3. Перевірка домашнього завдання.
Homework
1) Впр. 7с (с. 169).
Учні по черзі виступають з короткими монологічними повідомленнями про ху-
дожників або картини, що описані в тексті впр. 4 (с. 165).
2) Учні в парах читають діалоги, які вони склали, за ролями.
Учитель стежить за правильністю логічної й граматичної будови речень.

Warming up 4. Уведення в іншомовну атмосферу.


Робота з картками.
Учні самостійно виконують завдання на картках (НО1). По закінченні роботи один
з них читає жарт, який він склав, та відповідає на запитання. Учитель стежить за
правильністю виконання завдання.

HO1:
Match the parts of the sentences in a joke about a famous Spanish artist Pablo
Picasso. Why is this joke supposed to be funny?

1) Artist Pablo Picasso surprised A. …a rough sketch of what he looked


a burglar… like.
2) The intruder got away, but Picasso B. …a priest, the minister of finance,
told the police he could do… a washing machine, and the Eiffel
3) On the basis of his drawing, the tower.
police arrested… C. …at work in his new studio.

204
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Reading 1. Подання тексту для читання. Впр. 8 (с. 169).


1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Бесіда з учнями.
T: Look at the picture on page 169. What can you see?
Whose portrait can it be?
2) Reading. Етап читання.
Учні самостійно читають текст вправи і заповнюють таблицю (HO2).

HO2:
Fill in the table.

Painter

Name of the picture

Woman’s face

Woman’s hair

Background

Colours

3) Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.


Учні, спираючись на текст, а також заповнену таблицю (НО2), по черзі описують
картину Гейнзборо. Учитель стежить за правильністю граматичної й логічної бу-
дови речень.

Speaking 2. Розвиток умінь мовлення.


1) Впр. 9 (с. 170).
Учні, спираючись на подані у вправі мовленнєві зразки, в парах обговорюють свої
художні уподобання.
2) Впр. 10 (с. 170).
Учні обговорюють запитання вправи у групах по троє-четверо.
Учитель стежить за правильністю виконання завдань.
Vocabulary 3. Повторення й активізація ЛО теми.
Revision and
Practice 1) Бесіда з учнями.
Look at the «Vocabulary Point» box on page 171 and say what the difference is
between the words art and a work of art. Make up sentences to illustrate the meaning
of these words.
2) Впр. 1 (с. 171).
Учні самостійно співвідносять споріднені слова із їхніми визначеннями.

205
3) Впр. 2 (с. 171).
Учитель читає описи різних видів мистецтва, а учні здогадуються, про що саме
йдеться.
4) Впр. 3 (с. 172).
Учні самостійно розподіляють слова за двома групами: ті, що характеризують по-
зитивні якості витвору мистецтва, і ті, що описують незадовільне враження від
нього. Потім пригадують якийсь витвір мистецтва та застосовують лексику впра-
ви, щоб коротко охарактеризувати його. Два-три учні по черзі виступають зі сво-
їми характеристиками.
5) Впр. 4 (с. 172).
Учні самостійно співвідносять слова з їхніми визначеннями.
6) Гра «Guess».
Учні в парах описують один одному слова впр. 3, 4 (с. 172) та відгадують, про які
саме слова йдеться.
7) Впр. 5 (с. 172).
Учні самостійно поєднують речення відповідно до порядку викладу подій і на­
магаються самостійно продовжити логічний ланцюжок, усно складаючи 1—3 ре-
чення.
Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

Song 4. Вивчення пісні.


T: Today we’ll learn a song by Don McLean called «Vincent».
Do you know any artist with this name?
What do you know about Vincent Van Gogh?
Have you ever seen any of his pictures (reproductions of his pictures)?
Учитель надає коротку інформацію про Вінсента Ван Гога, якому присвячена
пісня­.
Т: Vincent Van Gogh was born in the Netherlands, in 1853. Van Gogh created self-
portraits and paintings of flowers and scenery. His colours became even more brilliant
after he moved to southern France in 1888. He portrayed his own room in Bedroom at
Arles in bright yellow, blue, and red. However, no one liked his paintings.
No other artist had painted quite like Van Gogh. He used vivid colours and thick strokes
of paint to express his feelings about what he was painting. He didn’t try to copy his
subjects accurately. Often his work seems brooding and threatening. His landscapes are
full of twisted shapes. Some of his most beautiful work was done while he was hospitalized
for depression. Examples are «Starry Night» and «Crows in a Wheatfield».
Van Gogh died in 1890, after shooting himself. He left behind 750 paintings and 1,600
drawings. Gradually people began to appreciate these works. They became extremely
valuable. In 1990, a Van Gogh painting sold for $82.5 million. This was the highest
price anyone had ever paid for a painting at an art auction. But in 2004, a painting by
Pablo Picasso set a new record of $104 million.
Потім учні слухають пісню, а учитель показує учням репродукції картин Ван Гога
або проводить презентацію картин і пісні в Powerpoint.
Учні слухають пісню ще раз, слідкуючи за текстом на картках (НО3), і по черзі від-
повідають на запитання вчителя.
T: What words and phrases does the singer use to describe Van Gogh’s pictures?
Does he consider these pictures to be beautiful?
Do you like Van Gogh’s pictures?
Which one is your favourite?

206
НО3:
VINCENT
By Don McLean
Starry, starry night.
Paint your palette blue and grey,
Look out on a summer’s day,
With eyes that know the darkness in my soul.
Shadows on the hills,
Sketch the trees and the daffodils,
Catch the breeze and the winter chills,
In colors on the snowy linen land.
Now I understand what you tried to say to me,
How you suffered for your sanity,
How you tried to set them free.
They would not listen, they did not know how.
Perhaps they’ll listen now.
Starry, starry night.
Flaming flowers that brightly blaze,
Swirling clouds in violet haze,
Reflect in Vincent’s eyes of china blue.
Colors changing hue, morning field of amber grain,
Weathered faces lined in pain,
Are soothed beneath the artist’s loving hand.
Now I understand what you tried to say to me,
How you suffered for your sanity,
How you tried to set them free.
They would not listen, they did not know how.
Perhaps they’ll listen now.
For they could not love you,
But still your love was true.
And when no hope was left in sight
On that starry, starry night,
You took your life, as lovers often do.
But I could have told you, Vincent,
This world was never meant for one
As beautiful as you.
Starry, starry night.
Portraits hung in empty halls,
Frameless head on nameless walls,
With eyes that watch the world and can’t forget.
Like the strangers that you’ve met,
The ragged men in the ragged clothes,
The silver thorn of bloody rose,
Lie crushed and broken on the virgin snow.
Now I think I know what you tried to say to me,
How you suffered for your sanity,
How you tried to set them free.
They would not listen, they’re not listening still.
Perhaps they never will…

207
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.


РЗ, Unit 6, впр. 2.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.


Бесіда в режимі T→P1→P2→P3.
T: What topic did we discuss at the lesson today?
What did you practise to describe?
What song have you learned?

208

You might also like