You are on page 1of 6

УРОК 39

Підтема: Обговорення проблем довкілля.


Мета: Ознайомити з новими ЛО.
Повторити й активізувати ЛО теми.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Розвивати ерудицію учнів.
Виховувати дбайливе ставлення до природи та усвідомлення важливості охорони довкілля.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи учнів у групах (НО1), (НО2).

$ ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.
T: Good morning, children!
Ps: Good morning, teacher!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.


T: Today we’ll again discuss the ecological problems of nowadays, practise the vocabulary
on the topic «Environment» and do the «Environment Quiz».

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.


1) Повторення пісні «Can’t Be Tamed».
Клас хором співає пісню.
2) Гра «What Can I Do?».
На кожне запитання вчителя ланцюжком відповідають усі учні.
T: What do you think you can do to help the environment?
What can you do…
— at work?
— at home?
— in supermarkets?
— about plastic bags/transport/batteries, etc.?
— every day?
— right now?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Speaking 1. Розвиток навичок мовлення.


1) Впр. 1 (с. 146).
Учні в парах обговорюють запитання вправи.
2) Впр. 2 (с. 146).
Учні самостійно читають діалоги й визначають головну мету мовців у кожному
з них. Потім у парах читають один з них за ролями. По закінченні роботи дві-три

172
пари інсценують діалоги перед класом. Учитель стежить за правильністю вимови
слів.
3) Робота у групах.
Учні виконують завдання в групах по четверо-п’ятеро, потім їх представники по-
відомляють точку зору своєї групи щодо кожного з пунктів. Учитель стежить за
правильністю граматичної будови речень.
T: How will the environment be different in 100 years? Discuss in groups and complete
this table. (Учитель малює таблицю на дошці, а учні переносять її у зошити.)

Better/Worse? How? What can we do?

Amazon rainforests

Kyiv

The Mediterranean Sea

The River Dnieper

My town

The Arctic

4) Гра «Environment Interview».


Учні поділяються на дві команди та журі (2—3 учні і вчитель). Один з членів жу-
рі кидає кубик і в такий спосіб визначає категорію (1—6), з якої буде обрано за-
питання, а потім так само — номер запитання (1—5). Члени команд протягом
20 секунд обговорюють запитання і по черзі дають на нього відповідь, а судді ви-
рішують, наскільки повною була відповідь, і оцінюють її у діапазоні від 0 до
3 балів. Перемагає команда, що набере найбільшу кількість балів.

НО1:
Card 1
1) What is «the greenhouse effect»? How can it influence the climate on our planet?
2) Why are forests on our planet disappearing fast?
3) I think that nuclear tests can help technical progress. Do you think that nuclear
tests should be banned? Why?
4) I think one of the environmental problems affecting the world is a shortage of
food. People in some countries suffer from hunger. How do you think this
problem could be solved?
5) Why are some species of animals becoming extinct nowadays?

173
Card 2
1) Is there depletion of the ozone layer in the atmosphere above the territory of
our country? Where?
2) Do you agree that our weather is going crazy? Can you explain why?
3) What is the reason for the depletion of the ozone layer?
4) Do tornadoes, floods and earthquakes happen more often nowadays than they
used to in the past?
5) Is it safe and useful to spend holidays at the seaside near you nowadays?

Card 3
1) Do you think that ecology and people’s health are connected? How?
2) Why is it not safe nowadays to be in the direct sunlight in certain places?
3) Where, in your opinion, is it safer to live in terms of health — in the town or
in the country?
4) Do you agree that man needs protection and care as much as animals do? What,
in you opinion, must Modern Man do to survive?
5) I would like to live a long and healthy life. What would you advise me to do?

Card 4
1) Why are rainforests so important for life on the Earth?
2) Do you think that our planet needs protection? Why?
3) What makes seawaters dangerous nowadays? Why is it dangerous to dump
industrial waste in the sea?
4) What role do industrial enterprises play in the pollution of the environment?
5) Do you think that a water shortage is a serious problem today? Why does this
problem exist? How could it be solved?

Card 5
1) I’d like to touch upon the problem of cars. I think they ruin the countryside
and the wildlife. It’s better to go on foot and to give up using them.
2) How can we personally take part in clearing up our planet? What would you
advise?
3) What is done in the world to save our planet from ecological disaster?
4) Why are the nuclear stations dangerous?
5) There are about 6 billion people on our planet and the population is still
growing. Newly-born people need more and more food, goods, land and modern
conveniences. How can this problem be solved?

174
Card 6
1) What in your opinion are the most serious environmental problems nowadays?
2) What is important to know about water pollution?
3) Can you give any examples of the result of people’s disastrous activity?
4) Where does air pollution in the cities mostly come from?
5) I think most of the pollution in big cities comes from cars. They also make a lot
of noise. How would you solve this problem?

Vocabulary 2. Повторення ЛО теми.


Revision and
Practice 1) Впр. 3 (с. 148).
Учні самостійно співвідносять слова з їх визначеннями. Потім вони закривають
підручники, вчитель читає визначення, а учні повинні здогадатися, про які сло-
ва йдеться.
2) Робота у групах.
Учні у групах по четверо-п’ятеро відповідають на запитання на картках (НО2). По
закінченні роботи вчитель читає правильні відповіді, а учні перевіряють свої.

HO2: Do the Environmental Quiz, then check your answers.


ENVIRONMENTAL QUIZ
1) What do you call the rain that contains chemical waste and causes damage to
plants and animals?
A. Smog. C. Monsoon rain.
B. Acid rain. D. Seasonal rain.
2) What is the term used to describe a substance that can be broken down and
eaten up by microorganisms like bacteria?
A. Compound. C. Biodegradable.
B. Environment friendly. D. Recycled.
3) We all know that the Kaziranga sanctuary is a place where rhinos can live
safely away from hunters. What is the term used for such careful use and
protection of nature?
A. Biofriendly. B. Ecofriendly. C. Degradation. D. Conservation.

175
4) What is the natural environment of a living organism called?
A. Habitat. B. Surroundings. C. Environment. D. Biosphere.
5) Most of the oil that we use is imported into our country from other nations.
The oil is carried in huge sea going tankers. Sometimes these tankers get
damaged and the oil leaks into the oceans and seas. What is such an accidental
discharge of oil into water bodies called?
A. Water pollution. B. Oil spill. C. Oil leak. D. Tanker leak.
6) What is the process of collecting, processing and reusing waste materials
called?
A. Recycling. B. Reworking. C. Reusing. D. Reprocessing.
7) Name the phenomenon because of which the earth’s atmospheric temperature is
increasing causing widespread environmental changes.
A. Atmospheric effect. C. Geothermal effect.
B. Greenhouse effect. D. Biothermal effect.

The Answers:
1B, 2C, 3D, 4D, 5C, 6A, 7B.

Reading 3. Подання тексту для читання. Впр. 4 (с. 149).


1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Презентація ЛО тексту. Бесіда за підручником.
T: Look at the words in bold on page 149 and say…
— what the difference is between the terms wind power, wave power and solar
power;
— what person or thing can be defined as enviromentally friendly;
— what word combination means «an arrangement where a group of people take turns
driving each other to work, or driving each other’s children to school»;
— what cycle lanes are.
2) Reading. Етап читання.
Учні самостійно читають текст вправи й добирають заголовки (A—C) до абзаців
(1—3).
3) Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.
а) Бесіда з учнями.
T: What sources of energy are mentioned in the text?
Which of them are renewable?
What can produce greenhouse gases?
How can we avoid this problem?
Why is public transport considered to be enviromentally friendly compared with
private cars?
Why can a system of car pools be advantageous…
— for the environment?
— and for people?
Do you like cycling? Where do you usually cycle? Does your city/town have cycle
lanes?
Why is organic food better? Is it usually cheaper or more expensive?

176
б) Складання повідомлень за змістом прочитаного.
Учні, спираючись на текст вправи, а також на виділені слова, складають короткі
усні повідомлення за темою «What we can do to protect the environment», а потім
по черзі з ними виступають.
в) Впр. 5 (с. 150).
Учні читають подані речення й у групах по троє-четверо продовжують списки,
пропонуючи власні шляхи розв’язання проблем довкілля. По закінченні роботи
представники груп зачитують їх.
Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.

Check on 4. Перевірка домашнього завдання.


Homework
1) РЗ, Unit 5, впр. 3.
Учні ланцюжком повідомляють, як вони розподілили чинники небезпеки для ди-
ких тварин, і мотивують свою точку зору.
2) РЗ, Unit 5, впр. 4.
Учні ланцюжком читають речення тексту.
3) РЗ, Unit 5, впр. 5.
На кожне запитання свої відповіді читають троє-четверо учнів.
Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.


РЗ, Unit 5, впр. 6, 7.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.


Бесіда в режимі T→P1→P2→P3.
T: What new topic did we discuss at the lesson today?
What did we read about?
What new words have you learned?

177

You might also like