You are on page 1of 12

РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ”

Факултет Природни науки и образование


Катедра Педагогика, психология и история

по Методика на обучението по изобразителното изкуство в


началното училище
РАЗРАБОТКА НА МЕТОДИЧНА ЕДИНИЦА НА ТЕМА:

Гравюра
за четвърти клас

Изготвил: Силвия Петрова Проверил:...........................

Специалност: ПНУП – магистър, ( гл. ас д-р В. Радева)

задочно, III курс,

Фак. № 156928

гр. Русе, 2017 г.

ПЛАН-КОНСПЕКТ

На урок по изобразително изкуство за IV клас

1
Издателство „ Просвета”

Тема: Гравюра
Вид на урока: за нови знания
Цели: Формиране на представа за връзката между материали и техники;
Задачи:

 Да запознае учениците със свойствата, специфичните качества и


изобразителните особености на различни материали и техники;

 Учениците да прилагат самостоятелно и по усет графичната техника


гравюра върху кредов картон;

 Проявява повишена емоционалност при използване на


изобразителни материали и техники за охарактеризиране на
състояния, образи и пространства;

 Учениците да открият експресивните възможности на дадена


графична техника в ученически работи и други произведения, като
изразяват собствено мнение за тях;

Очаквани резултати от обучението в методичната единица: Ученикът


трябва да познава и посочва особеностите на творческия процес на
художника график и да има основна представа за особеностите на
творческия процес и творческия метод.

Области на компетентност: Зрител и творба; Материали и техники

Знания, умения и отношения:


 Разграничава произведения на изобразителното изкуство по вид;

 Познава изобразителни техники за гравиране;


 Определя традиционни и нетрадиционни материали и техники;
 Разбира връзката между изобразителни материали и технологии;
 Експериментира с различни изобразителни материали и технологии;
Глобални теми:
 Традиционни и нетрадиционни материали и техники;
 Експресивност на изобразителните материали и техники;
 Видове и жанрове в изкуството;
 Изобразителни техники;
Компетентности като очаквани резултати от обучението:

2
 Познава традиционни и нетрадиционни материали и техники;
 Разбира естетическото въздействие на изобразителните материали и
техники;

 Обяснява изразните възможности на различните материали и


техники;

 Разграничава различни произведения на изобразителното изкуство


по вид – графика;

 Познава изобразителни техники за издраскване.; Прилага в


изобразителната дейност техники за издраскване;

Нови понятия: гравюра, традиционни и нетрадиционни материали и


техники

Ключови понятия: графични техники, гравюра, кредов картон, щрих

Ключови компетентности:
 Компетентности в областта на българския език;
 Математическа компетентност и основни компетентности в
природните науки и технологиите;
 Културна компетентност и умения за изразяване чрез творчество;
Дейности и междупредметни връзки:

 Компетентности в областта на българския език: Създаване на


описания за произведения на изобразителното изкуство от различни
видове.; Разширяване на речника на учениците с нови понятия за
изкуството.

 Математическа компетентност и основни компетентности в


природните науки и технологиите: използване на композиция от
геометрични фигури с различен вид щрих за рисуване издраскване
или гравиране върху кредов картон;
 Културна компетентност и умения за изразяване чрез
творчество: Разглеждане произведения на изобразителното изкуство
от наши и чуждестранни художници за разширяване на познанията
за художествени творби и творчески дейности.

Форма на работа: работи самостоятелно и в група, като използва


определени материали и техники, по памет, по въображение;

Задължителни изисквания към учениците:

3
1. Да носят необходимите за работа материали и инструменти.

2. Да подходят отговорно към поставената задача като спазват


алгоритъма на работа ( последователността (стъпките) на изпълнение
на техниката).

Избираеми изисквания към учениците:


Творческо отношение и индивидуални решения към конкретната задача.
Използвани методи и похвати: беседа, дискусия, демонстрация
Предварителна подготовка на учителя:

Образци на графичното изкуство, които учениците ще наблюдават и


коментират.

Предварителна подготовка на учениците: лист картон (бял), черна и


бяла темперна боя, четка за нанасяне на темперната боя, дървена клечка
или метална пръчица с остър връх за гравиране или рисуване чрез
издраскване.

Ход на урока:
1. Организация на класа.

Учениците са по местата си, подготвени да започнат часа по


Изобразително изкуство.

2. Емоционална нагласа и мотивация за работа.


Встъпителна беседа за видовете изкуства, за понятието графика като вид
изкуство, видовете графика, за използваните изразни средства на
графиката – линия, щрих, петно; за видовете линии в графичното изкуство
– черна и бяла, тънка и дебела, права и крива, спираловидна, начупена и
вълнообразна; характерните особености на графичните изображения и за
използваните графични техники и материали.

Въвеждане на понятието графика като вид изобразително изкуство,


запознаване с цветовете и изразните средства, характерни за нея, графични
техники.

Разказ на учителя:
Графиката се е зародила преди около 600 години и служи за
размножаване ( тиражиране) на образи. Тя е вид изобразително

4
изкуство, което се основава на рисунката, със специфични начини на
създаване и изразни средства. Нейни основни изразни ср-ва са линията,
щрихът, петното. Произведениятата на този вид изуство се наричат
също графика. Към него спадат гравюрите, графичната рисунка,
кредовия картон и др. Според предназначението графиката се дели на два
основни дяла: изящна графика; приложна графика. Класификацията се
извършва и според: начини на изобразяване (повърхностна, висока и
дълбокопечатна гравюра, апликирана графика, графична рисунка, черно-
бяла или цветна и пр.); сюжетно-тематичното си съдържание
(портрет, пейзаж, натюрморт и пр.); според това дали е тиражирана
или е в един отпечатък („уникална”) – напр. монотипията и др.
Монотипията е най-простата техника при която образът се отпечатва
еднократно след нанасяне на боите. Към изящната графика спадат
произведенията със самостоятелно художествено значение ( графични
листа ), които нямат строго определено практическо приложение и не са
обвързани с литературен текст. Жанровото разнообразие в изящната
графика е съпоставимо с това на живописта. Най-често използваните
жанрове са фигуралната композиция, портрет, пейзаж и натюрморт.
Към приложната графика се включват онези графични произведения,
които обхващат определено практико-приложно художествено
направление. Към жанровото разнообразие на приложната графика
спадат: илюстрация, плакат, запазена марка, филателна марка, етикет,
шрифт, хералдика и др. Графичните изразни средства са: графичната
линия, щрихът, светлосянъчните степенувания и графичните петна
(черно-бели или цветни). Графичната линия може да бъде очертаваща
(контурна линия), прекъсната, крива, пластична, моделираща, начупена и
пр.
Щрихът е определена поредица от близко разположени една до друга
успоредни линии в рисунка или гравюра. Чрез щриха се изграждат
цялостно или частично графични изображения. Освен „успореден”
щрихът може да бъде „кръстосан”. Светлосянъчните степенувания в
графичните произведения се основават на принципите на
светлосянъчното изграждане. Графичното петно се достига чрез плътно
щриховане или масирано нанасяне на изобразителния материал, като
неговото приложение може да е декоративно-плоскостно обобщено или
чрез степенувания в обхвата на черно-белите, цветовите и светлосянъчни
стойности. Използваните материали в графичните изкуства са
изключително разнообразни. При графичната рисунка, която се изпълнява
предимно върху лист или картон се използват следните материали:

5
молив, креда, въглен, туш, бои (акварелни, темперни, гвашови ), мастила
(предимно течни), пастел, сангин и др Графичните отпечатъци се
тиражират чрез матрица. Матрицата е с негативно изображение,
може да бъде изработено от различни материали (дърво, линолеум,
метал, камък и др.).

При употреба на матрица от дърво, камък или метална плоча може да се


получат десетки и стотици отпечатъци, всеки от които е оригинал. Днес
графичните техники се заместват или допълват с нови, съвременни, при
които изображенията са постигнати с помощта на фотографията и
компютъра.

Едни от най-известните графики са на художниците Албрехт Дюрер –


„Апокалипсис”, „Рицарят, дяволът и смъртта”, „Меланхолия”, „Адам и
Ева” ; Рембранд; Васил Захариев – „Земенският манастир”, „Троянският
манастир”, „Боянската църква”, „Малинарки” и др.

Отворете учебника на стр. 28. Разгледайте графиките на различните


автори.

- Какво ви прави впечатление?

Впечатление прави това, че те се основават на контраста на черното и


бялото.

- Кои са основните изразни средства от които са направени


различните творби?

Основните изразни средста при всички творби са линиите – тънки и


дебели, светли и тъмни, къси и дълги, прави и вълнообразни, щрихът и
петната.

- Какви видове щрих са използвали художниците в показаните


графични картини?

Използваните видове щрих са: хоризонтални, вертикални, наклонени,


пресечени, гъсти или редки.

- Какви изобразителни материали са използвали авторите за


създаването на своите творби?

Използвани са типични за графиката материали – молив, черна и бяла


темперна боя и остър предмет за рисуване чрез издраскване или
гравиране.

6
3. Поставяне на темата.

Днес ще се запознаем с друг вид графична техника – гравюра. Гравюрата


е вид графична техника , която позволява да се използват разнообразни
възможности на линията и щриха. Различните видове щрих
разграничават отделните форми. Изображението е вдълбано върху
дървена, метална или друга плоча. От нея се правят отпечатъци,
наричани също гравюри.

/Учителя показва образец на рисунки, изпълнени с тази техника./

7
За рисуването на картините се използват различни инструменти. С тях
художникът прави различни линии, щрихи и петна. Използването на
щрихите позволява да се получат светлосенки и да се постигне
релефност на образите.

Материалите необходими за работа са: кредов картон или бял картон


(основа за направата на графики), черна и бяла темперна боя, четка за
нанасяне на боята и инструмент за издраскване - дървена клечка или
метална пръчица с остър връх.

Етапите на подготовка и работа върху кредов картон са:

1. Картонът се боядисва с равен слой бяла темперна боя.

8
2. След като боята е изсъхнала напълно се нанася вторият слой с

черна темперна боя.

3. Когато и вторият слой изсъхне се пристъпва към рисуване чрез


издраскване или гравиране върху него с дървена клечка или метална
пръчица с остър връх.

4. Самостоятелна изобразителна дейност.


Поставяне на изобразителната задача
Ученици, сега Вие ще проявите творчество и въображение като
нарисувате композиция от геометрични фигури върху кредов картон,
като се опитате да разграничите отделните геометрични фигури с
различен вид щрих.
Преди да започнете работа нека отново да си припомним
последователността на изпълнение на техниката:
Първо: Боядисваме картона с равен слой бяла темперна боя.
Второ: Изчакваме да изсъхне.

9
Трето:След като е изсъхнала боята напълно, нанасяме вторият слой с
черна темперна боя.
Четвърто: Изчакваме да изсъхне.
Пето: След като и вторият слой напълно е изсъхнал, пристъпваме към
рисуване или гравиране върху кредов картон с дървена клечка или метална
пръчица с остър връх (в случая с дървено шишче).
Но преди да преминем към рисуването с дървено клечка върху кредов
картон е необходимо предварително на отделен лист да направим проект
на композиция от геометрични фигури, след това внимателно да го
пренесем с мек молив върху кредовият картон и чак тогава да пристъпим
към рисуване.
Ученици, старайте се да правите колкото е възможно по-ясни линии,
защото по този начин после при кръстосването на линиите ще се получи
и по-чист и изразителен щрих.
Пожелавам Ви приятна работа!
Учителят следи работата на учениците, дава указания, оказва помощ, ако е
необходимо, поощрява.
5. Анализ и преценка на постигнатите резултати.
Обобщение по задачите.

След като всички деца приключат с поставената задача, готовите творби


се подреждат от учителя на дъската. Учениците разглеждат картините на
своите съученици и изказват мнението си за всяка от тях. Най-добре
изработената гравюра се поставя на изложбеното табло.
Обща оценка за цялостната работа на учениците.
6. Приложения: страници от книгата за учителя и от учебника по темата,
образци на графичната техника – гравюра.

10
11
12

You might also like