третини ХІХ – початку ХХ ст. Основні естетичні принципи та поетичні новаторства символістів. П. Верлен. Своєрідність творчого розвитку поета. Мета уроку: познайомити учнів із символізмом, його особливостями та ознаками; розвивати аналітичне мислення; познайомити учнів з особливостями поезії П. Верлена; розвивати навички аналізу поетичних творів; прищеплювати учням інтерес до поезії Хід уроку План уроку 1. Поезія французького символізму; основні естетичні принципи символістів 2. «Об’єктивістська поезія « парнасців 3. Поетична творчість П. Верлена І. Активізація навчальної діяльності. При вивченні творчості Ш. Бодлера ми говорили про песимістичні настрої в його поезії. Як ви гадаєте, за яких умов такі настрої можуть поширитися на ціле покоління митців? ІІ. Основний зміст уроку Лекція учителя зі складанням опорного конспекту 1. У другій половині ХІХ ст. Франція стає визнаним культурним центром Європи. Цей період пов’язаний з появою декадентства – складного ідеологічного і культурного явища межі ХІХ – ХХ ст. Слово «декаданс» уперше застосував до літератури Т. Готьє. Серед естетичних принципів декадентства виділяються такі: прагнення для створення «мистецтва заради мистецтва», культ краси як найвищої цінності, відмова від моралі тогочасного суспільства, проголошення індивідуалізму й естетства як протест проти не людяності суспільства, поетизація слабості, руйнування, згасання. Одним із провідних напрямів у мистецтві межі ХІХ-ХХ ст. стає символізм. Символізм виник спочатку у Франції. Символісти вважали, що сутність світу не може бути пізнана за допомогою розуму і раціональних засобів, а доступна лише інтуїції і розкривається через певний натяк (знак, символ) у творчому осяянні митця. Символ дає змогу відчути існування «світової волі», ідеального начала, він є проявом цього ідеального в реальному житті. Поет відіграє провідну роль у філософсько-естетичній концепції символістів, оскільки він інтуїтивно відчуває шлях до істини. 2. Представниками «об’єктивістської поезії» парнаської групи були: Т.Готьє, Шарль Леконт, де Ліль, Теодор де Банвіль, Жозе Марія де Ередіа, Стафан Малларме, Анатоль Франс, П. Верлен. Філософською основою їхнього світогляду були «запозичені» в романтиків глибокий песимізм, аполітичність і нехтування сучасністю. Спільним із романтиками було в тому, що теж проголошували себе жерцями Краси як найвищої цінності і тільки їй служити. Найвищим критерієм прекрасного вважали бездоганність Форми. Велике значення надавали жанру сонета (один із видів складної строфи, яка складається з 14 рядків – два чотиривірші (катрени) і два трьохвірша (терцети). Італія - Данте, Петрарка ХІІ-ХІV; Англія – Шекспір ХVІ), що потребував досконалого володіння мовою і технікою віршування. Такий чистий естетизм – це реакція членів групи на французьку дійсність. Сучасний світ, стверджували вони, належить обмеженим носіям грубої свідомості – буржуа. Себе вважали представниками справжньої культурної еліти, які були зосереджені тільки на Красі. Лідером цього угрупування був Шарль Леконт де Ліль. 3. П. Верлен здійснив революцію в поезії. Вроджений бунтівник, він відмовляється від усіх форм цивілізації – релігії, моралі, держави, які оголошує втіленням буржуазії. Першою збіркою була книга «Сатурні поезії», де панувала песимістична атмосфера. Звідси й назва: Сатурн вважається сумною планетою, а людина, яка народилась під цим знаком, має неспокійну вдачу і приречена на випробування. Заслуга Верлена полягає в тому, що він зумів створити якісно нову поетичну мову. Віршам поета властиві небачені гра півтонів, відтінків барв і почуттів, нюансів вражень і емоцій. Його вірш «Поетичне мистецтво» вважають маніфестом символізму. Верлен вважав, що неможливо переказати про що йдеться у симфонії чи сонеті. Проте слухачі музичного твору переживають емоційне потрясіння, що змінює їх інтелектуально і морально. Саме так діє верленівська поезія. Нема сенсу переказувати про що його вірші. Головна теза з його вірша «Поетичне мистецтво» - це «найперше музика у слові» Із серця рветься плач, Поетичне мистецтво Як дощ іллється з неба. Найперше – музика у слові! Від зради чи невдач, Бери ж із розмірів такий, Відкіль цей тужний плач? Що плине, млистий і легкий, О, хлюпотіння зливи А не тяжить, немов закови По крівлях, по землі! Не клопочись добором слів, На серце нещасливе Які б в рядку без вад бриніли Спливають співи зливи... Бо наймиліший спів – сп’янілий: Лягає без причин Він невиразне й точне сплів, Тугá на серці туга. В нім - любий погляд з-під вуалю, З відчаю хоч кричи! В нім – золоте тремтіння дня Печалюсь без причин. Й зірок осіння метушня Від муки дітись ніде, На небі, скутому печаллю. Рве серце марний жаль. Люби відтінок і півтон, Любові й зненавиди Не барву – барви нам ворожі: Нема, а дітись ніде! Відтінок лиш єднати може Сурму і флейту, мрію й сон. ІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати конспект та статтю в підручнику (старий п-к Ковбасенко с. 261-265 (вибірковий конспект); 266-272 (хронологічна таблиця); новий п-к с. 205-215); Зверніть увагу на с. 215 – як імпресіонізм пов’язаний з декадансом.
Павло Тичина. Найкращі твори. Ілюстроване видання: О панно Інно…, Ви знаєте, як липа шелестить…, Арфами, арфами…, Пам'яті тридцяти, Гаї шумлять… та інші