Professional Documents
Culture Documents
ВСТУП ………………………………………………………………………….. 3
РОЗДІЛ I. ОСОБИСТІСНО-ОРІЄНТОВАНЕ НАВЧАННЯ ЯК ОСНОВНА
ПАРАДИГМА В СУЧАСНІЙ ПЕДАГОГІЦІ…………………………………. 5
1.1. Особистісно-орієнтований підхід до навчання в сучасних умовах…….. 5
1.2. Особистісно-орієнтоване навчання на уроках англійської мови……….. 8
2
РОЗДІЛ II. ОСОБИСТІСНО-ОРІЄНТОВАНИЙ ПІДХІД У ВИВЧЕННІ
АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ………………………………………………………… 18
2.1. Конспекти уроків та позакласні заходи з англійської
мови………………………………………. ……………………………………..18
ВИСНОВКИ …………………………………………………………………… 54
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ………………………………… 56
ВСТУП
Сучасні інтеграційні процеси, входження України в Європейський
освітній простір, міжнародний обмін інформацією у різних галузях знань
значною мірою впливають на підвищення статусу іноземної мови як
важливого засобу комунікації та навчального предмета, що вимагає
реформування мовної освіти на різних її ланках. Цей аспект теоретично
3
обґрунтований Ш.О. Амонашвілі, Н.Д. Гальсковою, А.Ф. Гергель, О.Й.
Негневицькою, В.М. Плахотником, Т.К. Полонською, Є.Ю. Протасовою,
C.В. Роман, А.М. Шахнаровичем, Т.М. Шкваріною та іншими.
Актуальність. Суспільні перетворення в системі освіти, діяльність
наукової громадськості впродовж останнього десятиліття в Україні
спонукають до активізації проблеми змісту, форм і методів особистісно-
орієнтованого навчання в умовах суспільного виховання.
Проблемі особистісно-орієнтованого підходу в навчанні присвячено
ряд психолого-педагогічних праць, у яких висвітлено окремі її аспекти:
забезпечення сприятливих умов формування людини як унікальної
особистості (Б.Г. Ананьєв, Г.О. Балл, І.Д. Бех, О.В. Киричук, О.Л. Кононко,
М.В. Левківський, В.О. Сухомлинський та ін.); визначення психолого-
педагогічних вимог до реалізації особистісного підходу в навчанні (К.О.
Абульханова-Славська, В.В. Давидов, О.М. Пєхота, Л.М. Проколієнко та ін.);
розробка форм особистісно-орієнтованого підходу до навчання (В.І. Андреєв,
О.В. Барабанщиков, Л.М. Деркач, І.О. Зимня, О.Я. Савченко, М.Ф. Феденко
та ін.); забезпечення умов особистісно орієнтованого навчання та виховання
(В.В. Рибалка, В.В. Суриков, І.С. Якиманська та ін.).
Проте у педагогіці й психології залишаються недостатньо
дослідженими проблеми комплексного підходу до розробки змісту
особистісно-орієнтованого навчання іноземної мови в шкільних закладах;
визначення умов для реалізації творчого потенціалу особистості, формування
і розвитку пізнавальних інтересів дітей та форм активності у процесі
навчання.
Мета: розкрити зміст особистісно-орієнтованого навчання іноземної
мови.
Завдання роботи:
- показати особистісно-орієнтований підхід до навчання в сучасних
умовах;
- особистісно-орієнтоване навчання на уроках англійської мови;
4
- особистісно орієнтований підхід у вивченні англійської мови (плани-
конспекти уроків та позакласні заходи з англійської мови.
РОЗДІЛ I
ОСОБИСТІСНО-ОРІЄНТОВАНЕ НАВЧАННЯ ЯК ОСНОВНА
ПАРАДИГМА В СУЧАСНІЙ ПЕДАГОГІЦІ
1.1. Особистісно-орієнтований підхід до навчання в сучасних умовах
Інновації в педагогіці, які реалізуються в педагогічних технологіях,
пов’язані із загальними процесами у суспільстві, глобальними проблемами,
інтеграцією знань і форм соціального буття, що є невід’ємною частиною
постійного прогресу суспільства. А тому сучасна педагогіка, що основою
5
сучасної системи освіти, характеризується інноваційністю – тобто здатністю
до оновлення, що є відповіддю на виклик часу, – потребу до легкої адаптації
та імпровізації, та інтеграційністю – розглядом об’єктів явища не ізольовано,
а в єдності.
У такий спосіб здійснюють оновлення змісту освіти на державному та
міжнародному рівнях, розробляють нові вимоги до рівня знань учнів, ведуть
пошук нових підходів до вивчення шкільних предметів. Потреби життя,
шкільна практика дають нове розуміння навчання іноземної мови, адже
інтеграція та глобалізація соціальних, економічних і культурних процесів, які
відбуваються у світі, входження України Європейський освітній простір,
міжнародний обмін інформацією у різних галузях знань значною мірою
впливають на підвищення статусу іноземної мови як важливого засобу
комунікації.
Згідно із загальними Рекомендаціями з мовної освіти, сучасні мовної
освіти, сучасні мови незалежно від їх статусу (міжнародного, державного чи
регіонального) повинні виконувати такі суспільні функції: готувати
особистість до потреб міжнародної мобільності; полегшити спілкування та
взаємодію між народами, що розмовляють різними мовами; сприяти
взаємному пізнанню; збагаченню та розумінню; забезпечити доступ до
світового відкритого інформаційного простору.
Розуміння іноземної мови як чинника міжнародного спілкування
стимулює пошук нових підходів в організації процесу навчання іноземних
мов, який забезпечуватиме пізнання учнями нової культури. Зростання
освітнього, виховного й розвивального значень іноземних мов у житті
суспільства й кожної людини, а також наявність багатомовного й полі
культурного середовища в усіх європейських країнах продукували ідею
розширення індивідуального мовного досвіду особистості.
Останнім часом широкого застосування набули такі підходи у
навчанні іноземних мов, як комунікативний, когнітивно-комунікативний,
соціокультурний, лінгвокраїнознавчий, особистісний.
6
Сучасні зміни в суспільстві спонукають педагогів шукати інновації та
впроваджувати їх у навчальний процес. Перед освітою постало завдання
формувати нове покоління не лише як носія знань, а як творчу особистість,
здатну ефективно використовувати набутий досвід у життєвих ситуаціях.
Саме тому сучасна педагогічна думка висуває на перший план особистісно-
орієнтоване навчання, що прийнято тепер за основну парадигму. Ця
технологія передбачає переведення учня в суб’єкт навчання та забезпечує
його розвиток, уважаючи особистість основною цінністю суспільства.
Останнє десятиліття українська школа жила під знаком
утвердження особистісно-орієнтованого навчання та виховання як
новітньої парадигми освіта. Увібравши в себе елементи різних методик
(розвивального, модульно-рейтингового навчання, педагогіки
співробітництва тощо), особистісно-орієнтоване навчання від інших
педагогічних систем відрізняється тим, що жодна з них не ставила за мету
зробити учня суб'єктом навчальної діяльності, забезпечити можливість
навчання за індивідуальною програмою, створити умови для його
самовизначення й самореалізації, не спиралися на інтереси, цінності,
схильності, психолого-фізіологічні особливості (пам'ять, увага, уява,
мислення) особистості.
Ознаками цієї технології є, такі:
- засвоєння знань відбувається переважно під час активної діяльності учнів;
- учень – особистість з власним досвідом, тому результативність навчання у
значній мірі залежить від уміння використовувати індивідуальний досвід
дитини, задовільнити потреби кожного учня;
- сучасний урок – це продуктивний урок, на якому учень відтворює набуті
знання при опануванні нового змісту;
- ефективне навчання не може бути нудним;
- на уроках школярі вчаться вчитися, бо не можливо всього навчити, але
можна навчитися вчитися. Ось чому прогресивним методом є диференціація
з індивідуальними програмами діяльності учнів;
7
- важливою ознакою є надання школярам свободи вибору варіантів завдань,
способів їх виконання, форм звіту за результати роботи;
- на уроках оцінюють механізм творчості учнів, завдяки якому досягається
результат;
- найважливішим джерелом мотивації є потреби та інтереси самих учнів [9, с.
55].
РОЗДІЛ II
ОСОБИСТІСНО-ОРІЄНТОВАНИЙ ПІДХІД У ВИВЧЕННІ АНГЛІЙСЬКОЇ
МОВИ
2.1. Конспекти уроків та позакласні заходи з англійської мови
Конспект уроку з англійської мови у 7 класі з теми
«Здорова їжа»
Мета:
практична:
18
формувати рецептивні уміння на основі читання тексту з метою отримання
загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння
всієї інформації, що міститься в ньому (scaning);
освітня:
поглибити знання учнів про здорову їжу;
розвиваюча:
сприяти розвиткові самостійного мислення учнів;
виховна:
формувати моральний, позитивний режим спілкування при обміні думками,
підвищення мотивації до вивчення англійської мови.
виховувати любов до здорової їжі;
Обладнання: текст для читання, картки, презентація Power Point, аудіо
запис, картинки з різними видами їжі
ХІД УРОКУ
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Повідомлення теми уроку. Announcing the topic
Teacher. Hello, everyone. Glad to see you here and I’ like to start our
lesson with your prediction about the subject of our discussion. I want you to
watch the presentation and say what we are going to discuss at the lesson.
Presentation Power Point (food)
Teacher: What is the subject of our lesson?
Pupils: food (слайд)
Teacher: What food do you like? What are your favourites? How do you think
your food is healthy or unhealthy?
2.Очікування .Робота з стікерами
Teacher: Now I give you a peace of paper and all of you write what you expect to
do during the lesson. What would you like to do? (Слайд)
By the end of the lesson you should be able:
- to talk about healthy or unhealthy food;
- to work in pairs and groups;
19
- to watch the presentation to find specific information;
- to improve your skills for reading, listening and comprehension;
- to develop your imagination;
- to develop communicative skills using the active vocabulary on the topic.
3. Оцінювання. Evaluation
You would be given awards for every right answer. Stick them in your special
evaluation bill. By the end of the lesson you will show me your awards. The mark
will depend on your awards.
4. Мовна розминка. Warm- up
Teacher: Let’s read the poem
WHO LIKES WHAT?
Some of us like bread,
Some of us like white,
Some of us eat a lot of meat,
Some don’t think it’s right.
Some of us like apples,
Some drink juice at night.
Some of us eat many sweets,
Some don’t think it’s right.
Teacher: Tell me what do you like? Do you know English proverbs about food?
You can find some on your desks, let’s read and choose motto of our lesson. So
motto of our lesson is “ Tell me what you eat, and I will tell you what you are.”
Good! In my opinion, this proverb suits our lesson quite well. There are many
ways to be healthy. One of them is eating healthy food.
II. Основна частина уроку
1. Аудіювання. Listening
1). Pre- listening
Teacher: Do you have breakfast? Say what your favourite dish for breakfast?
2). Listening
Breakfasts around the world
20
Teacher: Listen to five people talking about their breakfast. Write down what they
have and exchange your cards and check yourself . Greet your partner.
Recording
K EMAL Well, I usually have breakfast at home
before I go to work. I always have tea, black tea,
maybe two or three glasses. And I have cheese and
eggs and tomatoes, and in Turkey we have
fantastic bread so I usually have bread with butter
and jam, and sometimes I have yoghurt, too. M I -
K YUNG I always have breakfast with my family.
We usually have white rice, and we have Kim-chi.
We cannot live without Kim-chi! Kim-chi is a
traditional dish of mixed Korean vegetables. It's
very hot and spicy.
D IMITRY Well, for breakfast, when I have time, I have tea, usually, black tea
with lemon and lots of sugar. Never with milk. Then I have bread and cold meat
and some cucumber as well. And then I sometimes have a small cake or some
biscuits to finish.
S ONIA In Brazil, we have very good tropical fruit, guava, mango and things like
that, and we always have fruit for our breakfast - also we have coffee, of course,
everybody knows in Brazil we have very good coffee, and maybe bread and jam.
J OSÉ I don't usually have breakfast. I don't have time because I go to work very
early about seven o'clock in the morning, so I just have a cup of coffee for
breakfast, in a café with my wife Anita. But I usually stop work for a snack at
about eleven, half past eleven and go to a café near my office. I have another cup
of coffee and a nice big piece of tortilla - Spanish omelette made with potatoes and
eggs - it's really delicious.
3). P OST - LISTENING ( СЛАЙД )
Discuss these questions.
21
a What do you usually have for breakfast?
b Are the breakfasts in the recording' the same or different from yours?
c Which ones would you like to try?
Choose the right answer to the questions.
1. Kemal usually has breakfast at …
a) home b) café c) canteen
2. Kemal always has two or three glasses of…
a) black tea b) coffee c) milk
3. Mi- Kyung always has breakfast…
a) at home b) with his family c) an café
4. Mi -Kyung usually has …
a) meat b) kim-chi c) pizza
5. Dimitry likes to drink …
a) coffee b) juice c) black tea
6. Dimitry has … for breakfast
a) eggs b) cold meat c) rice
7. Sonia likes to drink …
a) tea b) juice c) coffee
8. Sonia always have … for breakfast.
a) fruit b) meat c) omelette
9. Jose has a cup of …
a) tea b) milk c) coffee
10. Jose go to a …
a) canteen b) café c) bar
Let’s check answers.
Write about your normal breakfast, lunch and dinner. What snacks do you have?
2. Читання. Reading
22
I think this is
true. І'm not sure
about this.
b ) Read the text quickly and match the ideas to the paragraphs.
Food: Facts and myths
1. Fruit juice is good for you
23
True and false. Natural fruit juice is good for you, but it can be bad for your teeth.
So yes, have some orange juice with your breakfast or lunch, but don't drink any
juice between meals. Try water instead. Up to eight glasses of water a day is good
for you, and water hasn't got any calories!
2. ______________________________
False. When you sleep you don't eat for a long time and in the morning it's
important to start the day with a good breakfast. Without breakfast you often feel
hungry later in the morning and start eating biscuits or chocolate. These sugary
snacks are not a good idea. (If you want a healthy snack, try some nuts or melon.)
3. ______________________________
True and false. People drink coffee when they are tired, but it isn't very healthy so
don't have more than two cups a day and don't drink any coffee before you go to
bed. Tea is generally good for you, but drink it with lemon and don't put any milk
or sugar in it! Green tea is especially healthy.
4. ______________________________
False. Vegetarian dishes often contain a lot of cheese and oil and these can be very
fattening. It's important to eat some vegetables every day. (Doctors say five
portions of vegetables and/or fruit). We need the vitamins and minerals, especially
from green vegetables.
5. ______________________________
False. Carrots have a lot of vitamin A and vitamin A is good for your eyes, but
nobody can really see in the dark!
6. ______________________________
False. There are good and bad diets. For example, real chocolate contains vitamins
and minerals and can help you when you are tired. But it also has a lot of sugar, so
don't eat it often. Eat a balanced diet with some rice, pasta, bread or noodles and
lots of vegetables and fruit. You also need protein, from meat, grilled fish, cheese
or nuts. And you need oil: olive oil and fish oil are particularly good.
4). Read the text again. Were you right in exercise 3a? Which information is
surprising?
24
5). What are your favourite foods? Which
foods don't you like?
3. Говоріння. Speaking
1). a) Katie wants to eat healthily. Look at
her shopping list on page 147 for two
minutes, then close your book.
b) Work in pairs. Can you remember what
Katie wants to buy? There are twelve things.
2. a) When Katie goes shopping she forgets about her list! Look at the things she
brings home and answer the questions.
- Which things from her list has she got?
- Which things from her list hasn't she got?
\ | / \ | /
School life English lesson
/ | \ / | \
Teacher: Make up sentences with these words.
Teacher: Revise the words according to the topic. (Слайд)
2. Аудіювання. Listening
1). Pre- listening
Teacher: Answer my questions.
What new subjects do you study in the school?
Have you got new teachers? Who are they?
What subjects are your favourite?
What days do you have English lessons?
Teacher: Repeat after me the new words. (Слайд)
2). Listening
30
Teacher: Now I should like you to listen to the voice about one of the favourite
school subjects twice.
3). Post - listening
Teacher : Put the right or false answers to the sentences. Exchange your
cards and check yourself. Greet your partner.
1. Math is one of school subjects I like the best
2. Our English teacher trains us a good pronunciation
3. She does not teach us to take interviews and sport conversations
4. I don’t like project work very much
5. Spelling is the most difficult point in learning foreign languages
6. I am lucky to have an American game
7. I am interested in visit some English- speaking countries
8. I hope to use English in my future job
9. I am fond of English literature and American culture
10. I am fond of Ukrainian literature
11. She is fond of reading
12. I like to read by English writers
Teacher: So, What is her favourite lesson? What new words have you
listened?
3. Перевірка домашнього завдання. Hometask check
Your hometask was to match the school subjects with the phrases you may hear at
the lessons. Let’ s check.
4. Гра. Play the game. Clap your hands if the sentences correct.
We count in the music class
We sing in the music class
We read in the drawing lesson
We speak English at the English lesson
We write in the drawing lesson
We read at Ukrainian literature lesson
5. Читання. Reading
31
Teacher: Now I’ll give you a task to read the text 2 min. and after that you answer
the questions.
At our English lesson
We have four English lessons a week: on Monday, on Tuesday, on Wednesday.
Our English teacher’s name is Vira Petrivna. We like her lessons very much. She
speaks only English to us. She reads interesting stories.
We read English books, do exercises. We describe pictures. We do our exercises.
We sing English songs, learn rhymes. Our English lessons are very interesting.
Answer the questions. ( Слайд)
1) When do we have English lessons a week?
2 ) What is our English teacher’s name?
3) What does the teacher do at the lesson?
4) What do we read?
5) What do we describe?
6) Do we do our exercises?
7) Do we sing English songs, learn rhymes?
8) Are our English lessons very interesting?
Teacher: Now please compare your English
lesson with that one. What is our English
lesson? What do we do at our English lesson?
So, what do we learn at our lesson? (Слайд)
6. Говоріння. Speaking
1) Teacher: Look at the computer and
describe photo. ( Слайд)
What can you see? What is this lesson? What do children do at the lesson?
2) Work in pairs
Teacher: One of you will be a reporter of school newspaper, another will be a
pupil. You may choose who will be. A reporter asks questions and a pupil answers
the questions. I’ll give you 5 min. Do it.
Учні розігрують діалог в парах, а інші ставлять запитання до них.
32
III. Заключна частина уроку:
1. Домашнє завдання. Homework
Make a project “At the English lesson” в. р. та д. р.
Complete the crossword с. р.
2. Підсумки уроку. Summing up
What new information have you got?
Now let’s analyze your expectations.
Answer: Why do we learn English?
3. Оцінювання. Evaluation
Give me your evaluation bills, how many stickers do you have, such is your
mark, count please.
Позакласний захід
Назва заходу: «The mitten»
Клас: 3 клас
Форма: театральна вистава
Мета: виховувати та підтримувати у школярів мотивацію до оволодіння
іноземною мовою, розвинути в учнів навички слухання та говоріння,
розвинути в учнів інтерес до творчості .
Наочність: костюми, декорації, музичний супровід.
Контингент учасників: учні 2-4 класів
Тривалість: 30 хв.
Місце проведення: актовий зал
Хід заходу
1. Етап підготовки
підбір казки та дійових осіб;
42
підготовка сценарію та роздача слів;
розробка декорацій та костюмів;
вибір глядачів - були відібрані учні 2-4 класів, рівень знань яких
відповідає рівню складності казки та інтересам учнів.
2. Сценарій проведення заходу:
Teacher: Good morning, dear teachers, pupils and guests! You are welcome to see
the fairy tale presented by the pupils of the third form. Let’s see what happened
with them…
The ant: Hello, everybody! I am
a very nice ant. I live in this
forest. Now I’ll tell you a fine
fairy-tale. Listen, please.
The grandfather went to the
forest and lost his mitten. The
mouse saw it and said.
The mouse: Here I’ll live!
The ant: And soon the frog jumps and asks.
The frog: Who lives in this mitten?
The mouse: I do. I am a Mouse, and who are you?
The frog: I am a Frog. May I live with you?
The mouse: Yes, you may! Come in, please!
The ant: And soon the hare runs and asks.
The hare: Who lives in this mitten?
The mouse: We live here! I am a Mouse.
The frog: I am a Frog. And who are you?
The hare: I am a Hare. May I live with you?
The mouse: Yes, you may. Let’s live together.
The ant: And soon the fox runs to the mitten and asks.
The fox: Who, who lives in this mitten?
The mouse: I am a Mouse.
43
The frog: I am a Frog.
The hare: I am a Hare. And who are you?
The fox: I am a Fox. May I live with you?
The hare: Yes, you may. Come in, please.
The ant: They started to live together. And soon the wolf goes and says.
The wolf: Who, who lives in this mitten?
The mouse: I am a Mouse.
The frog: I am a Frog.
The hare: I am a Hare.
The fox: I am a Fox. And who are you?
The wolf: I am a Wolf. May I live with you?
The fox: Yes, you may. Climb into our mitten!
The ant: Then the wild pig runs and asks.
The wild pig: Who, who lives in this mitten?
The mouse: I am a Mouse.
The frog: I am a Frog.
The hare: I am a Hare.
The fox: I am a Fox.
The wolf: I am a Wolf. And who are you?
The wild pig: I am a Wild Pig. May I live with you?
All together: Okey. Let’s go!
The ant: And soon a bear goes very slowly, sees the mitten and says.
The bear: Who, who lives in this mitten?
The mouse: I am a Mouse.
The frog: I am a Frog.
The hare: I am a Hare.
The fox: I am a Fox.
The wolf: I am a Wolf.
The wild pig: I am a Wild Pig. And who are you?
The bear: And I am a Bear. May I live with you?
44
The fox: We don’t have any place in the mitten! But okey, let’s live together.
The ant: Suddenly, the grandfather began to look for his mitten and the dog ran,
saw it and said “Bark-Bark!” and all the animals were afraid of him and ran away.
The grandfather took the mitten and went home, and all the animals stayed to live
in the forest.
Teacher: Thank you, the ant, for such a nice tale. Thanks to all our guests and
actors, for a nice mood that you give it to us today! Good bye!
Мета виховного заходу і ступінь її досягнення: головною метою
проведення такого позакласного заходу є підвищення мотивації серед учнів
до вивчення іноземної мови в школі, розвинути в учнів навички слухання та
говоріння іноземною мовою, розвинути в учнів інтерес до творчості,
розвинути в учнів логічне мислення та пам'ять.
Мета заходу була досягнута, адже учні отримали естетичне задоволення,
поглибили знання іноземної мови та спробували свої сили на сцені. Декілька
учнів виявили бажання взяти участь у наступній виставі іноземною мовою.
Структура виховного заходу: Театральна вистава є заходом, спрямованим
на розвиток інтересу серед школярів до вивчення іноземної мови.
Методична організація заходу: Захід відбувався без елементів змагання, з
художнім виконанням та з перевтіленням дійових осіб у персонажів казки,
що відбулася за допомогою яскравих декорацій та костюмів головних героїв.
Проведення заходу: Приміщення, де проводиться захід, оформлено таким
чином, що сцена відтворює події казки за допомогою яскравих декорацій.
Привнесення емоційного елементу у проведення заходу відбувається завдяки
музичному супроводу та костюмів героїв. Учні-дійові особи відмінно
підготувалися до виступу (вивчили свої репліки, підготували костюми).
Спостерігалася позитивна реакція на діяльність учнів-дійових осіб зі сторони
учнів, що не є дійовими особами заходу. Глядачі були зацікавленими у
виступі, фотографувалися з героями казки. Зал був заповнений глядачами:
відвідати виступ прийшли учні 2-4 класів, вчителі, діти, працівники школи.
45
Підсумковий період: Учитель відзначає учнів-учасників вистави подяками та
дипломами за активну участь у житті школи у рамках тижня англійської
мови у школі.
Література:
Калініна Л.В. English After Classes. – Харків: Веста. 2003.
Полянкова С.Є., Рижих Н.І. English All Year Around. – Д:ТОВ
ВКФ „БАО”, 2006.
Хрістоєва Л. П. Англійська для початківців : ігри, п'єси, дидакт.
матеріали / Л. П. Хрістоєва. - Х. : Основа : Тріада , 2007. - 176 с. - (Б-
ка журн. "Англ. мова та л-ра" : сер. засн. в 2003 р. ; вип. 12(60)).
Позакласний захід
Назва заходу: «English Traditions»
Форма: Брейн-ринг
Клас: 8-9 клас
Мета: виховувати та підтримувати у школярів мотивацію до оволодіння
іноземною мовою; розширити знання учнів про культуру країни, мова якої
вивчається; формувати лінгвокраїнознавчу компетенцію школярів, розвинути
в учнів навички слухання та говоріння; розвинути в учнів логічне мислення
та пам'ять.
Наочність: фотографії,
мультимедійний проектор,
матеріали для презентації та
картинки, атрибути свят.
46
Контингент учасників: учні 8-9 класи
Тривалість: 1 год 30 хв.
Місце проведення: медіацентр.
Хід заходу
1. Етап підготовки
підбір запитань до гри, які відповідають вивченій темі;
підготовка сценарію брейн-ринга;
розробка наочних матеріалів;
вибір учасників - для участі відібрані учні 8-9-го класів, рівень
знань яких відповідає рівню складності гри.
2. Сценарій проведення заходу:
Teacher: Good morning, dear pupils, jury, our teams and guests! You are welcome
to the intellectual English contest. The aim of our meeting is to show the students’
knowledge not only of English, but about the Literature and Geography as well, to
widen the outlook and encourage students to speak. Our topic is English
Traditions. Now I’d like to introduce our jury to you…
Teacher: Today two teams take part in our competition: the first team is
represented by pupils of the eighth form. Let’s greet them (team names itself and
tells their slogan).
Teacher: The second team is the pupils of ninth form. They are … (team names
itself and tells their slogan).
Round 1
Teacher: The first contest is “How much do you know about the English
Traditions”. You have to answer the questions. For every right answer you will get
1 point to your score.
Questions:
When do we celebrate New Year? (31 of December)
Does Christmas in Ukraine and England coincide? (no)
What are the most popular holidays in Great Britain? Name them.
(Halloween, Thanksgiving, Easter, Christmas, New year)
47
What traditions are connected with Christmas in Ukraine? (singing
carols)
When do we celebrate Christmas? (7 of January)
Could you please translate the word “carols” into Ukrainian?
(колядки)
How do English families prepare for Christmas holiday? (buy
presents, decorate New Year Tree, bake turkey, prepare pudding)
What is the symbol of England? (the red Rose)
What is the symbol of Scotland? (the tristle)
What is the symbol of Wales? (the daffodil)
What is the symbol of Northern Ireland? (the shamrock)
What is the national costume of Scotland? (the kilt)
What is the emblem of Easter? (the rabbit)
What is the British national drink? (tea)
What is the national dish of the Britain? (pudding)
Round 2
Teacher: The second contest is to make up a puzzle. You will be given the puzzles
of flags of English-speaking countries. Please, make up the pieces of puzzles. You
have 3 minutes for it. Every flag is a point for your team.
Round 3
Teacher: Now, let us relax a little bit and listen to the song. Teams, your task is to
write down the missing words on your papers. We will hear it for 2 times, be
attentive, please.
JINGLE BELLS
Dashing (1) … the snow Making spirits bright
(2) … a one horse open sleigh What fun it is (5) … laugh and sing
(3) … the fields we go A sleighing song tonight
Laughing all the way Oh, jingle bells, jingle bells
Bells (4) … bob tails ring Jingle all the way
48
Oh, what fun it is (6) … ride And then we got upset
(7) … a one horse open sleigh Oh, jingle bells, jingle bells
Jingle bells, jingle bells Jingle all the way
Jingle all the way Oh, what fun it is to ride
Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh
In a one horse open sleigh Jingle bells, jingle bells
A day or two ago Jingle all the way
I thought I'd take a ride Oh, what fun it is to ride
And soon Miss Fanny Bright In a one horse open sleigh yeah
Was seated (8) … my side Jingle bells, jingle bells
Jingle all the way
The horse was lean and lank Oh, what fun it is to ride
Misfortune seemed his lot In a one horse open sleigh [13].
We got (9) … a drifted bank
Answers
1. Through 4. On 7. In
2. In 5. To 8. By
3. Over 6. To 9. Into
Teachers: Now our guests have a chance to get extra points for their team. Your
task is to listen to the riddle and answer it.
The riddles:
Clean, but not water,
White, but not snow,
Sweet, but not ice-cream,
What is it? (sugar)
The moon is my father,
Sea is my sister,
I have a billion brothers,
49
I die when I reach land. ( A wave on the ocean)
At night they come without being fetched,
And by day they are lost without being stolen. (Stars)
What gets wetter as it dries? (A towel)
What is white when it is dirty and black when it is clean? (A
blackboard)
I am not inside a house,
But no house is complete without me.
What am I? (A window)
Which room has no doors, no windows? (A mushroom)
What is always coming, but never arrives? (Tomorrow)
What walks around all day and lies under the bed at night with its
tongue hanging out? (Our shoes)
Round 4
Teacher: the forth contest is to guess the holiday. You will be shown some photos
and your task is to tell me what is the name of the holiday. Every right answer will
give you one point.
50
Round 5
Teacher: The next contest for you is a test. You have only 3 minutes to do it.
Questions:
What is the most important festival of Welsh poetry and music?
The Edinburgh Festival
The Rock festival in Liverpool
Eisteddfod
Eurovision
What is the Scottish national costume for men?
the tuxedo
the black uniform
the kilt
the bearskin
What is the most popular drink in Britain?
apple juice
tea
milk
51
coffee
What is the name for New Year’s Eve in Scotland?
Cocney
Hogmanay
Christmas
the evening before New Year
What do the children usually do at Halloween?
“trick or treat”
“sing or dance”
“give or take”
“cry or laugh”
Which holiday is usually celebrated on the 5th of November in the
UK?
Easter
Guy Fawkes Day
Halloween
New Year
What is a “bank holiday”?
the holiday on the bank of the river
week-end
public holiday
summer holiday
What is the traditional Christmas song called in Britain?
“Anthem”
“Auld Lang Syne”
“Imagine”
“Jingle Bells”
9. When is Halloween celebrated in the UK?
52
a) on 31st October
b) on 31st November
c) on 31st September
d) on 31st January
10. Scottish surnames begin with…..
a) O`
b) Mac or Mc
c) de
d) La
Results:
Teacher: Our competition has come to the end and we are thankful to our teams,
participants and jury. Please, tell me who is the winner? Thank you for the game,
we wish you a Merry Christmas and a Happy New Year!
Мета виховного заходу і ступінь її досягнення: головною метою
проведення такого позакласного заходу є підвищення мотивації серед учнів
до вивчення іноземної мови в школі, розширити знання учнів про культуру
країни, мова якої вивчається, формувати лінгвокраїнознавчу компетенцію
школярів, розвинути в учнів навички слухання та говоріння; розвинути в
учнів логічне мислення та пам'ять.
Крім того, учні навчаться співпрацювати в командах для досягнення
спільної мети, а також конкурентоспроможності та впевненості у своїх силах
та знаннях. Мета заходу була максимально досягнутою.
Структура виховного заходу: Брейн-ринг є заходом, спрямованим на
розвиток інтересу серед школярів до вивчення іноземної мови. Захід можна
охарактеризувати як одиничний, груповий.
Методична організація заходу: основною характеристикою проведеного
позакласного заходу є елемент змагання, в ході якого учні активізують свої
здібності іншомовного спілкування для здобуття перемоги. Елементи
художнього виконання та перевтілення дійових осіб відсутні у структурі
заходу.
53
Зміст позакласної роботи. Підготовчий період: умови завдань для
конкурсів готуються вчителем вивченого учнями матеріалу. Під час
підготовчого періоду відбувається відбір учасників гри. Дійовими
учасниками заходу є ведучий та учні, з яких по 5 учнів з класу беруть
активну участь у заході, решта є спостерігачами та вболівальниками.
Загальна кількість залучених дійових учасників-школярів складає приблизно
25% від загальної кількості учнів у класах. Під час проведення заходу в учнів
активізується мислення та англомовна мовленнєва діяльність, що сприяє
концентрації та поглибленню їхніх знань. Учні показали хороші знання
англійської мови під час вікторини.
Проведення заходу: приміщення, де проводиться захід, оформлено таким
чином, що посередині класу знаходяться два стола для команд учасників,
навколо - місця для вболівальників. Ліворуч знаходиться стіл для журі. Перед
глядачами знаходиться оформлена дошка та дошка для проектора.
Конкурентний характер гри, прагнення до перемоги вносить емоційний
елемент, що посилює зацікавленість учнів в участі та спонукає до сумлінної
підготовки. Внесенню емоційного елементу у проведення заходу сприяють
яскраві декорації та фонова музика, що створюють атмосферу святковості.
Варто також відзначити і підготовку учнів-учасників команд: учні ґрунтовно
підготувалися до вікторини, повторили вивчений матеріал та відчувається
додаткова підготовка з інших джерел літератури. Залучення глядачів до
діяльності відбувалося за допомогою конкурсу, підготовленого для глядачів,
що могли покращити результати гри їх команд. Глядачі позитивно реагували
на те, що відбувалося у залі та підтримували своїх фаворитів речівками та
плакатами. Усі місця для глядачів були заповненими. На вікторині також
були присутні і вчителі англійської мови, що виконували роль журі.
Підсумковий період: підсумки змагання підбиваються відповідно до
кількості здобутих командою балів за правильні відповіді. Журі проголошує
команду-переможця. Після підбиття підсумків вікторини, відбувається
нагородження переможців дипломами за знання англійської мови та
54
культури святкування англійських свят, а також відзначаються учні, що
допомагали командам у підготовці до вікторини. Команда переможених
нагороджується дипломами-заохоченнями до кращого вивчення англійських
традицій. Подяка усім гостям та присутнім.
Література:Калініна Л.В. English After Classes. – Харків: Веста.
2003.Полянкова С.Є., Рижих Н.І. English All Year Around. – Д:ТОВ ВКФ
БАО”, 2006.
ВИСНОВКИ
Перехід школи до 12-річної освіти об’єктивно потребує переведення
освітнього процесу на технологічний рівень, вибір індивідуальних маршрутів
навчання. Особливо продуктивні серед них особистісно зорієнтовані
педагогічні технології. Їхня ефективність залежить від того, якою мірою
реалізує свій життєвий потенціал учень, як враховано його вікові та
індивідуальні психологічні особливості. Звідси – пріоритет суб’єктивно
осмисленого навчання порівняно з інформаційним навчанням, спрямованість
на розвиток в учнів множинності суб’єктивних картин світу, на „противагу
однозначним” програмним уявленням, діагностика особистісного розвитку,
ситуаційне проектування, введення навчальних завдань у контекст життєвих
проблем.
55
Сьогодні у педагогічній науці яскраво заявляє про себе особистісно-
орієнтований підхід, який забезпечує створення нових механізмів навчання і
виховання та ґрунтується на принципах глибокої поваги до особистості,
самостійності особи, врахування індивідуальності.
Особистісно-орієнтоване навчання має суттєво гуманізувати навчально-
виховний процес, наповнити його високими морально-духовними
переживаннями, утвердити принципи справедливості і поваги, максимально
розкрити потенційні можливості дитини, стимулювати її до особистісно
розвивальної творчості.
В умовах навчання відбувається становлення та розвиток таких
важливих якостей особистості, як рефлективність, спонтанність, критичність
мислення, вміння працювати з інформацією, спілкуватися та нести
відповідальність за наслідки власних дій.
Орієнтація навчання на особистість передбачає створення оптимальних
умов використання різних джерел наукової інформації для кожного учня при
опануванні знань.
Таким чином, призначення особистісно-орієнтованих технологій полягає
в тому, щоб підтримувати та розвивати природні якості дитини її здоров’я та
індивідуальні здібності, допомагати в становленні її суб’єктивності,
соціальності, творчої самореалізації особистості.
Із досвіду роботи можу стверджувати, що реалізація особистісно-
орієнтованого підходу є доцільним інструментом формування та розвитку
соціально активної творчої особистості сучасної людини. Підбір форм і
методів роботи, а також засобів навчання має здійснюватися вчителем
ретельно з урахуванням психологічних та інтелектуальних особливостей
учнів. Здійснюючи такий підхід у навчанні вчитель має подбати передусім
про свою психологічну готовність виступати не диктатором, а партнером
учня у навчанні. Загалом обраний мною підхід до організації навчально-
виховного процесу сприяє саморозвитку і учня і вчителя, тобто сприяє
56
загальній модернізації та демократизації освітньої системи, сприяє
оздоровленню психологічного клімату навчально-виховного процесу.