You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Француски језик

Разред VI

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 12


Наставна тема Je me suis bien amusé
Наставна јединица Le passé composé + pendant
Тип часа Вежбање
Циљ часа Ученици знају да дефинишу трајање радње у прошлости
Образовни задаци  Граматички: изражавање трајања радње перфектом и
прилогом pendant
 Лексички: бројеви, време, предлози
Функционални задаци Развијати вербалну способност изражавања трајања радње неког
догађаја у прошлости
Васпитни задаци Развијати вештину комуникације
Кључни појмови Le passé composé ; pendant
Образовни исходи  Ученик пише сложеније реченице према моделу.
 Ученик разуме упутства за израду вежбања.
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Практичне активности, дијалошка
Наставна средства Уџбеник, Радна свеска, вежбе из прилога
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Српски језик (временски прилози), математика (бројеви)
Литература и додатни  Мари Жозе Лопез, Жан Тјери ле Буњек, Et toi ? – француски
материјал за за 6. разред основне школе, уџбеник за другу годину учења,
наставнике Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
 Мари Жозе Лопез, Жан Тјери ле Буњек, Гај Луис, Et toi ? –
француски за 6. разред основне школе, радна свеска за другу
годину учења, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
 Мари Жозе Лопез, Жан Тјери ле Буњек, Корин Бријан, Et toi ?
– француски за 6. разред основне школе, приручник за
наставнике, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
Литература и додатни  Мари Жозе Лопез, Жан Тјери ле Буњек, Et toi ? – француски
материјал за ученике за 6. разред основне школе, уџбеник за другу годину учења,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
 Мари Жозе Лопез, Жан Тјери ле Буњек, Гај Луис, Et toi ? –
француски за 6. разред основне школе, радна свеска за другу
годину учења, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
Напомене

ТОК ЧАСА

Уводни део часа  Ученици по улогама читају текст La récré, c’est pas les
(5 минута) vacances ! на страни 16. Наставник поставља питање: када се у
дијалогу користи имперфекат, а када перфекат? Ученици треба
да одговоре да се за описивање осећања или околине користи
имперфекат, а када се препричавају догађаји перфекат.
 Проверити како су то практично разумели и применили на
домаћем задатку у Радној свесци, на страни 18, задатак бр. 3.
Требало је да подвуку правилан глаголски облик.
Главни део часа  Радна свеска, страна 18, задатак бр. 4 – Ученици треба да
(30 минута) пребаце текст из презента у прошла времена. Поновили су када
се користи перфекат, а када имперфекат. У групи анализирати
реченице, да ли је навика, опис или догађај. Решења се прво
раде у групи, а онда их ученици пишу на табли. Код последњег
примера питати по чему је глагол être специфичан. Ученици би
требало да уоче да се једино основа тог глагола не добија од
“nous sommes” (j’étais).
 Усмерити пажњу ученика на текст у Уџбенику, страна 16.
Est-ce que Pauline donne des précisions sur la durée de ses
activités ? – Oui.
Qu’est-ce qu’elle dit ? – Elle dit qu’elle est partie en colo pendant
trois semaines et qu’elle s’est baignée pendant des heures.
 Помоћу које речи Полина исказује трајање? – Помоћу речи
pendant. Ученици треба да прочитају објашњење из прозора
Grammaire. На табли урадити задатак бр. 5:
Pendant = информација о трајању радње
Pauline a lu pendant 3 heures.
Elle a nagé pendant une heure.
Elle a téléphoné pendant 2 heures.
 Ученици треба и да уоче да иза pendant стоји реч која означава
период.
Pendant une heure, pendant une semaine, pendant deux jours
 Радна свеска, страна 18, задатак бр. 6 – Од датих елемената
ученици треба да саставе реченице. Глагол треба да ставе у
перфекат водећи рачуна о избору помоћног глагола и
партиципу. Додавањем pendant означиће трајање радње.
Исправку урадити усмено.
Завршни део часа  Поделити ученицима копије из прилога бр. 1. Ученици треба
(10 минута) да систематизују научено градиво, употребу перфекта и
имперфекта и формирање партиципа. Ученици пишу решења
на табли.
 Домаћи задатак: Радна свеска, страна 19, задатак бр. 7.
Ученицима су понуђене илустрације активности о којима
говоре Бенжамен и Полина у тексту: La récré, c’est pas les
vacances ! Треба да формирају изразе и да их повежу с
одговарајућом илустрацијом.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Le passé composé + pendant

Les vacances de Charlotte, p. 18/ 4


Charlotte a passé ses vacances…
Ils habitaient à la plage.
Il faisait très beau.
Charlotte nageait tous les jours.
Un jour, elle est allée.
Elle était très contente.

Pendant = информација о трајању радње


Pauline a lu pendant 3 heures.
Elle a nagé pendant une heure.
Elle a téléphoné pendant 2 heures.

La jeune femme était seule au café. Son portable était sur la table. Le téléphone a sonné. Elle a
répondu et elle est partie sans payer. Elle a oublié son portable. Elle est revenue cinq minutes plus
tard. Elle était triste.
ПРИЛОЗИ

a) Lis ce texte et souligne les verbes de description :

La jeune femme est seule au café. Son portable est sur la table. Le téléphone sonne. Elle répond
et part sans payer. Elle oublie son portable. Elle revient cinq minutes plus tard. Elle est triste.

b) Mets ce texte au passé – l’imparfait pour la description et le passé compose pour


l’événement

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Решење

а) Lis ce texte et souligne les verbes de description :

La jeune femme est seule au café. Son portable est sur la table. Le téléphone sonne. Elle répond
et part sans payer. Elle oublie son portable. Elle revient cinq minutes plus tard. Elle est triste.

b) Mets ce texte au passé – l’imparfait pour la description et le passé compose pour


l’événement :

La jeune femme était seule au café. Son portable était sur la table. Le téléphone a sonné. Elle a
répondu et elle est partie sans payer. Elle a oublié son portable. Elle est revenue cinq minutes plus
tard. Elle était triste.

You might also like