You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 17

Предмет: Француски језик Школа и разред:


Наставник /
Датум одржавања:
наставница:
Наставна
Unité 2 – Le club de la solidarité
тема/област:
Наставна јединица: Leçon 2 – Exprimer la fréquence
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Разговор о заједничким активностима
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 разуме једноставније предлоге, савете и позиве на заједничке
Очекивани исходи
активности и одговори на њих уз одговарајуће образложење;
на крају часа:
 упути предлоге, савете и позиве на заједничке активности
користећи ситуационо прикладне комуникационе моделе.
Дијалошка метода, метода рада са књигом, метода
Наставне методе:
демонстрације
Уџбеник Club @do 3, мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар,
Наставна средства:
пројектор, звучници, платно
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару, групни рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, вештина сарадње,
компетенције: вештина комуникације, дигитална компетенција
Међупредметно
Српски језик, енглески језик
повезивање:
Кључни појмови: Les actions solidaires, les adverbes de fréquence...

1
ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника/наставнице: Планиране


активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)

Емоционална припрема
Наставник позива ученике да говоре о глобалним проблемима и – Износи своје
солидарности. Поставља питања и подстиче ученике на мишљење;
комуникацију. Упућује их да отворе уџбенике на страни 42 и – слуша одговоре
обрате пажњу на лексику која се тиче солидарности. других ученика;
– чита лексику о
Quels problèmes te touches le plus ? теми
Tu participes à des actions solidaires ? солидарности;
Tu aides les malades ? – употребљава у
реченици лексику
о теми
солидарности;
Најава наставне јединице
Наставник истиче циљ часа, најављује наставну јединицу и – записује наслов
записује наслов на табли (Leçon 2 – Exprimer la fréquence), а лекције у свесци.
ученици га преписују у свеске.

2
Главни део часа (25 минута)

Наставник позива ученике да у групама решавају вежбање 1 на – Прати упутства


страни 42. Свакој групи ученика ће наставник дати речник наставника;
француског језика. Објашњава лексику у вези са темом – проналази
солидарности која је непозната. Даје им упутства да је потребно значење речи у
повезати и објаснити сваку од слика. На пример: речнику;
– дискутује и
Photo 4 = Collecter des vêtements. анализира
Photo 1 = Porter secours à une victime предлоге;
Photo 2 =La maladie – решава
Photo 3 = Lutter contre un problème – la pollution интерактивни
Photo 5 = Faire du bénévolat задатак;
– препознаје
лексику у вези са
солидарношћу;

Дигитални садржај
Наставник приказује ученицима други интерактивни задатак на – решава вежбање;
страни 42. Даје им упутства да је потребно да повежу почетак са – предлаже
остатком реченице. Решења су следећа: решење;
A–4 – објашњава и
B–5 образлаже
C–2 решења вежбања;
– даје мишљење о
D–3
предлозима
E–1 других ученика;

Алтернатива у случају да не постоји приступ дигиталним – прати упутства


садржајима – Упућује ученике да је у следећем вежбању наставника;
потребно да доврше изразе. Упућује их да употребе речи из – решава вежбање;
лексике у вези са темом солидарности. – анализира,
- Participer à објашњава
- Faire предлог решења;
- Aider – говори тачно
- Collecter решење;
- Lutter contre – образлаже;
– употребљава
Наставник позива ученике да прочитају у пару мини-дијалог на прилоге;
страни 43 у вези са прилозима за учесталост.
Потребно је да им објасни и преведе на српски језик сваки од
наведених прилога. Објашњава им место прилога у реченици.
Даје им упутства за решавање вежбања. Тачна решења наставник
записује на табли:

а) souvent - jamais
b) jamais - souvent
c) quelquefois - régulièrement
d) fréquemment - rarement
e) rarement - fréquemment
f) régulièrement - presque jamais

Запис у свескама
Наставник упућује ученике да запишу у својим свескама оно што – записује примере
3
је он у току рада записивао на табли. са табле у свесци.

Завршни део часа (10 минута)

Наставник позива ученике да говоре о својим активностима. Даје – Учествује у


им упутства да употребе примере из вежбања 4 на страни 43. комуникацији;
Упућује их да је потребно да употребе прилог за учесталост. На – говори о
пример: активностима;
– употребљава
Je range ma chambre quatre fois par semaine. прилоге за
учесталост;
Домаћи задатак – прати
 Радна свеска, вежбања на страни 24. инструкције за
домаћи задатак.

Изглед табле

Leçon 2 – Exprimer la fréquence

Photo 4 = Collecter des vêtements.


Photo 1 = Porter secours à une victime
Photo 2 =La maladie
Photo 3 = Lutter contre un problème – la pollution
Photo 5 = Faire du bénévolat

- Participer à
- Faire
- Aider
- Collecter
- Lutter contre

а) souvent - jamais
b) jamais - souvent
c) quelquefois - régulièrement
d) fréquemment - rarement
e) rarement - fréquemment
f) régulièrement - presque jamais

4
- Правилна комуникација у вези са солидарношћу;
- усмени одговори;
- тачно решени задаци из вежбања;
Начини провере - активност;
остварености исхода: - посматрање учениковог учешћа на часу, у
индивидуалном раду, раду у пару и групном раду;
- посматрање закључивања и одговарања на постављена
питања.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/ла?

You might also like