You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 5

Предмет: Француски језик Школа и разред:


Наставник /
Датум одржавања:
наставница:
Наставна
Unité 1 – Le club de l’amitié
тема/област:
Наставна јединица: Leçon 1 – Les adjectifs pour décrire le caractère, le superlatif
Тип часа: Обрада
Oписивање особа и поређење њихових особина,
Циљ часа:
описивање и упоређивање карактера особе
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 разуме једноставније текстове који се односе на опис
Очекивани исходи
особа;
на крају часа:
 опише и упореди жива бића користећи једноставнија
језичка средства.
Дијалошка метода, метода рада са књигом, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода
Уџбеник Club @do 3, мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар,
Наставна средства:
пројектор, звучници, платно
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару, групни рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, вештина сарадње,
компетенције: вештина комуникације, дигитална компетенција
Међупредметно
Српски језик, енглески језик
повезивање:
Les amis, le caractère, les adjectifs, le superlatif, le plus timide, le
Кључни појмови:
moins timide, le meilleur, le pire

1
ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника/наставнице: Планиране


активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)

Емоционална припрема
Наставник позива ученике да се играју римовања. Задатак је да – Истражује;
римују придеве на страни 22 у уџбенику са следећим речима: – одговара на
питања;
Juliette est discrète. – износи своје
Claire est autoritaire. мишљење;
Chloé est … – слуша одговоре
Ma sœur est… других ученика;
Les parents sont … – проналази
La musique est… придеве који се
Le renard est… римују са
понуђеним
речима;

Најава наставне јединице


Наставник истиче циљ часа, најављује наставну јединицу и – записује наслов
лекције у
записује наслов на табли (Leçon 1 – Les adjectifs pour décrire le
свесци.
caractère), а ученици га преписују у свеске.

2
Главни део часа (25 минута)

Наставник позива ученике да у паровима решавају вежбање 3 на – Прати упутства


страни 22. Један ученик чита именице, а други наводи придев. наставника;
Своја решења ће записати у свескама. – посматра;
– сарађује у
La jalousie – jaloux/ jalouse решавању
задатка;
Le mensonge – menteur/ menteuse
– повезује
La paresse – paresseux/ paresseuse именицу и
La générosité – généreux/ généreuse придев;
La gourmandise – gourmand/ gourmande
La politesse – poli/ polie
La gentillesse – gentil/ gentille

Дигитални садржај
– посматра
Наставник приказује ученицима задатак на страни 22. Упућује
задатак;
ученике да од понуђених придева треба да издвоје позитивне и
– предлаже
негативне.
решење задатка;

Алтернатива у случају да не постоји приступ дигиталним


садржајима – Упућује ученике на вежбање 2б на страни 22 у
уџбенику.

Ученици затим, у оквиру групног рада, решавају вежбање 2б. – сарађује са


Наставник објашњава ученицима да је потребно да проуче члановима
портрет Клое а затим спроведу анкету о свом лику. Наставник групе;
након одређеног времена позива ученике да прочитају резултате – предлаже
своје анкете. примере
примера;
Наставник позива ученике да, у групама, прочитају текстове на – учествује у
страни 21. Први задатак је да представе Маријан, Беноа и Клер. обнављању
описних
Свака група ће представити једну особу.
придева;
– анкетира
Qui est Marianne ? Qu’est-ce qu’elle adore ? чланова групе;
Qui est Benoît ? Quelle est sa qualité principale ? – припрема
Qui est Claire ? Qu’est-ce qu’elle préfère ? резултате анкете;
– коментарише и
исправља друге
Наставник позива ученике да послушају примере поређења
ученике;
придева на страни 23. Задатак ученика је да изводе закључке о
– решава вежбања;
грађењу суперлатива уз координацију и помоћ наставника.
– описује особе;
Потребно је да наставник, уз корелацију са енглеским језиком, – чита своје
упути ученике у облике неправилног поређења придева. одговоре;
– анализира и
Le superlatif des adjectifs упоређује са
одговорима
Le, la, les + plus / moins + adjectif ( + de + ensemble) других ученика;
Le meilleur – la meilleure – les meilleur(e)s / the best
Le pire – la pire – les pires / the worst

3
Дигитални садржај
Наставник приказује први интерактивни задатак на страни 23, – предлаже
затим позива ученике да употребе тачан облик суперлатива у решења
датим примерима. интерактивног
задатка;
Алтернатива у случају да не постоји приступ дигиталним – објашњава;
садржајима – Упућује ученике на вежбање 4 на страни 23 у – прати рад и
уџбенику. исправља
одговоре других
Позива ученике да реше вежбање 4 и допуне реченице ученика;
одговарајућим обликом суперлатива. – допуњује
реченице
Запис у свескама облицима
Наставник упућује ученике да запишу у својим свескама оно што суперлатива;
је он у току рада записивао на табли. – записује решења
у свесци.
Завршни део часа (10 минута)

Позива ученике да опишу своју другарицу уз истицање једне – Говори о


особине. особинама
другарице;
Marie est la plus gentille de toutes les filles.

Домаћи задатак
 Радна свеска, вежбања на страни 8. – прати
инструкције за
домаћи задатак.

Изглед табле

Leçon 1 – Les adjectifs pour décrire le caractère, le superlatif

Juliette est discrète. Le superlatif des adjectifs


Claire est autoritaire.
Chloé est … Le, la, les + plus / moins + adjectif
Ma sœur est…
( + de + ensemble)
Les parents sont …
La musique est… Le meilleur – la meilleure – les
Le renard est… meilleur(e)s / the best
Le pire – la pire – les pires / the worst

4
- Тачни усмени одговори у вези са темом описивања и
компарације придева;
- тачно решени задаци из вежбања;
Начини провере
- посматрање учениковог учешћа на часу, у групном и
остварености исхода:
индивидуалном раду;
- посматрање закључивања и одговарања на постављена
питања.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/ла?

You might also like