You are on page 1of 3

PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT PRIRODE I DRUŠTVA

Redni br.
Učitelj/ica: Nadnevak: 30.
sata:

Nastavna tema: 15. Vremenska crta Razred: 3.

Nastavna
Desetljeće i vremenska crta
jedinica:

Cilj: Spoznati obilježja desetljeća i snalaziti se vremenskoj crti.

Ključni pojmovi: lenta ili crta vremena

Obrazovna
razumjeti pojam desetljeća, snalaziti se na vremenskoj crti
postignuća:
odrediti desetljeće, upoznati učenike s vremenskom crtom ili vremenskom
Zadatci:
lentom, obilježavanje događaja na vremenskoj crti, objasniti značenje desetljeća
kognitivni
života učenika
osposobljavati učenike snalaziti se u vremenu, osposobljavati učenike snalaziti
funkcionalni se na vremenskim crtama, razvijati sposobnost logičkog mišljenja i zaključivanja,
razvijati sposobnost koncentracije pažnje i pozornosti
razvijati osjećaj odgovornosti za svoju budućnost, razvijati interes za promjene u
odgojni
vremenu
Tip nastavnog a. obrada novih
b. ponavljanje i vježbanje c. provjeravanje i ocjenjivanje
sata: nastavnih sadržaja
Nastavne usmeno razgovo rad na pisanj crtanj praktični
demonstracija
metode: izlaganje r tekstu e e rad
Materijalna vremenska crta desetljeća, dijapozitivi, nastavne slike, videozapisi, udžbenik,
priprema: radna bilježnica, T. Jelić, Godišnje doba - vremenski sat
Hrvatski jezik: objašnjenje riječi desetljeće i dekada
Međupredmetna Matematika: brojenje, računanje i određivanje početka i završetka pojedinog
povezanost: desetljeća
Likovna kultura: crtanje i izrađivanje lente vremena

Mjesto izvođenja: učionica

PLAN PLOČE

DESETLJEĆE

Desetljeće:razdobljeoddesetgodina
Vremenskacrtailivremenskalenta:prikaz vremenskog slijeda događaja čita se slijeva nadesno
Didaktička artikulacija nastavnoga sata

Etapa DOMINANTNA AKTIVNOST


nastavnoga
sata Aktivnosti Socijalni
Aktivnosti učitelja/učiteljice
učenika oblici rada
Nakon razgovora s učenicima o njihovom životu u
prvih devet (deset) godina i odgovora na prethodna
pitanja iz udžbenika najavit ćemo nastavnu temu
Iznošenje
UVODNI DIO Desetljeće i vremenska crta. frontalni
iskustava.
Sadržaj nastavne teme obradit ćemo u dva dijela:
1. Desetljeće,
2. Vremenska crta.
Uz pomoć vremenske crte i sličica iz života učenika
te pomoću udžbenika s pojmovnikom s kazalom
slijedi obrada vremenskog razdoblja od deset
godina - desetljeća.
Proučavaju
donesene
Obrađuje se po pojedinim godinama života.
fotografije i
Svaka godina ima nešto važno i značajno za
slažu svoje
svakog učenika pojedinačno, no neki su događaji
OBRADA desetljeće. frontalni
podjednako važni i karakteristični za svakog
Zaključuju
učenika i za svaku godinu u prvom desetljeću.
važne događaje
prvog
Valja istaknuti da u prvom desetljeću postoji mnogo
desetljeća.
važnih zajedničkih događaja (prohodao, počeo se
sam igrati, igrati s drugima, krenuo u školu, završio
pojedini razred itd.) u svakoj godini, kojih je u
kasnijim desetljećima manje.
Odgovaranje na pitanja iz udžbenika na stranici 67.
Odgovaraju na
i dodatnim pitanjima učiteljice/učitelja.
pitanja.
PONAVLJANJE I Rješavanje zadataka u radnoj bilježnici na stranici
Uopćavaju individualni
VJEŽBANJE 29. Pokazivanje na vremenskoj crti godine rođenja,
nastavne
polaska u prvi razred škole te drugih važnih
sadržaje.
događaja u životu pojedinih učenika
Provjera učinkovitosti sata s DA NE pitalicama. Odgovaraju na
PROVJERAVANJE individualni
Zadatci u prilogu. pitanja.

Domaća zadaća

• Detaljna prilagodba nastavnih sadržaja, kao i postupci prilagođavanja opisani su u


mjesečnom prilagođenom planu i programu izrađenom za svakoga učenika
Prilagodba za
ponaosob.
učenike s
posebnim
• Strategije i postupci podrške (metode i postupci prilagodbe/individualizacije te
potrebama
aktivnosti učenika opisani su u godišnjem individualiziranom planu i programu
izrađenog za svakoga učenika ponaosob).

Bilješke učitelja

1. Razdoblje od deset godina nazivamo desetljeće.DA NE


2. Vremenska crta ili lenta vremena čita se slijeva nadesno.DA NE
3. Prikaz vremenskog slijeda događaja je vremenska crta. DANE
4. Ima li tvoj učitelj/učiteljica manje od jednog desetljeća? DA NE
5. Učenik prvoga razreda je mlađi od jednoga desetljeća. DA NE
Odredi točnost tvrdnji. Ako je tvrdnja točna, zaokruži DA, a ako nije točna zaokruži NE.

1. Razdoblje od deset godina nazivamo desetljeće. DA NE

2. Vremenska crta ili lenta vremena čita se slijeva nadesno. DA NE

3. Prikaz vremenskog slijeda događaja je vremenska crta. DA NE

4. Ima li tvoj učitelj/učiteljica manje od jednog desetljeća? DA NE

5. Učenik prvoga razreda je mlađi od jednoga desetljeća. DA NE

Odredi točnost tvrdnji. Ako je tvrdnja točna, zaokruži DA, a ako nije točna zaokruži NE.

1. Razdoblje od deset godina nazivamo desetljeće. DA NE

2. Vremenska crta ili lenta vremena čita se slijeva nadesno. DA NE

3. Prikaz vremenskog slijeda događaja je vremenska crta. DA NE

4. Ima li tvoj učitelj/učiteljica manje od jednog desetljeća? DA NE

5. Učenik prvoga razreda je mlađi od jednoga desetljeća. DA NE

Odredi točnost tvrdnji. Ako je tvrdnja točna, zaokruži DA, a ako nije točna zaokruži NE.

1. Razdoblje od deset godina nazivamo desetljeće. DA NE

2. Vremenska crta ili lenta vremena čita se slijeva nadesno. DA NE

3. Prikaz vremenskog slijeda događaja je vremenska crta. DA NE

4. Ima li tvoj učitelj/učiteljica manje od jednog desetljeća? DA NE

5. Učenik prvoga razreda je mlađi od jednoga desetljeća. DA NE

Odredi točnost tvrdnji. Ako je tvrdnja točna, zaokruži DA, a ako nije točna zaokruži NE.

1. Razdoblje od deset godina nazivamo desetljeće. DA NE

2. Vremenska crta ili lenta vremena čita se slijeva nadesno. DA NE

3. Prikaz vremenskog slijeda događaja je vremenska crta. DA NE

4. Ima li tvoj učitelj/učiteljica manje od jednog desetljeća? DA NE

5. Učenik prvoga razreda je mlađi od jednoga desetljeća. DA NE

You might also like