You are on page 1of 8

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 15

Предмет: Немачки језик Разред: пети


Наставник: Датум одржавања:
Наставна тема/област: Meine Stadt
Наставна јединица: München, Frankfurt, Berlin

Тип часа: Обрада


Циљ часа: Усвајање имена градова и држава
 Ученик зна да именује градове и државе у којима се ти градови налазе;
Очекивани исходи
Ученик зна да користи презент глагола liegen и предлог in.
на крају часа:

Наставне методе: Монолошка, дијалошка, рад на тексту, метода писаних радова, илустративно-демонстративна, аудитивна
Наставна средства: Уџбеник, Радна свеска, дигитални уџбеник, табла, креда (фломастери), географска карта
Облици рада: Фронтални, индивидуални, пленум
Међупредметне компетенције: Компетенција за учење, дигитална компетенција, комуникација
Међупредметно повезивање: српски језик, географија, природа и друштво за 4.разред
Кључни појмови: Städtenamen, liegen, in, Deutschland, Österreich, die Schweiz, Hauptstadt
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


Уводни део часа ‒ Наставник је за овај час припремио географске  Ученици одговарају на питања.
(15 минута) карте Немачке, Аустрије и Швајцарске.
Разговара с ученицима о градовима и
државама немачког говорног подручја и
поставља им следећа питања:
– Да ли је неко можда некад био у
Немачкој, Аустрији или Швајцарској?
– Шта знате о земљама у којима се
говори немачки језик као матерњи?
– Ко има нешто из Немачке, Аустрије или
Швајцарске?
– Које градове познајете с немачког
говорног подручја?
‒ Наставник је припремио додатни материјал за
овај час, као што су географска карта и
фотографије. Географску карту лепи на таблу
(уколико већ не постоји у учионици).
Ученицима дели фотографије, амблеме (исти
они који су коришћене на 1. часу) које ученици
треба да разврстају по томе шта припада којој
држави: Немачкој, Аустрији или Швајцарској, и
да залепе на таблу.
Главни део часа  Ученици слушају називе градова понуђене у
(25 минута)  Наставник може исте те градове да обележи и уџбенику. Неколико ученика их прочита.
на географским картама на табли. Ученици слушају поново и обележавају на
 Наставник поставља питањa: географским картама у уџбенику градове које
– Wo liegt Berlin? – In Deutschland.
су чули.
– Wo liegt Wien? – In Österreich.
– Wo liegt Bern? – In der Schweiz.  Ученици постављају једни другима питања за
 Наставник истиче да ученици треба да запамте преостале градове. Један ученик поставља
да се само испред назива за Швајцарску питање, а други показује на географској карти
користи одређени члан der (без икаквих на табли.
додатних објашњења).
 Ученици повезују градове и државе – вежба 4,
 Наставник задаје вежбу 4. потом слушају следећу вежбу и тако
контролишу тачност свог рада.

 Пре израде следеће вежбе наставник  Ученици су већ упознати с главним


објашњава значење речи Hauptstadt: Belgrad обележјима појединих градова на основу чега
ist die Hauptstadt Serbiens. могу да ураде вежбу 6.

 Наставник задаје вежбу 8.  Ученици раде вежбу 8 у пару, потом слушају


текст и тако контролишу свој рад.
Наставник упућује

ученике и на интерактивне задатке за


вежбање у дигиталном уџбенику.

 Наставник разговара с ученицима о томе шта


су научили на овом часу.
 Ученици разговарају са наставником.
Завршни део часа  Наставник задаје ученицима домаћи: вежбе 1
(5 минута) и 2 на страни 24, вежбе 3,4 и 5 на страни 25 у
радној свесци.  Ученици бележе шта имају са домаћи.
За следећи час ученици треба да направе
заставе Србије, Аустрије, Немачке и
Швајцарске.

Начини провере Посматрање и праћење, усмена провера играњем улога у паровима, симулацијама у паровима и групама.
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

München, Frankfurt, Berlin

– Wo liegt Berlin? – In Deutschland.


– Wo liegt Wien? – In Österreich.
– Wo liegt Bern? – In der Schweiz.
– Hauptstadt: Belgrad ist die Hauptstadt Serbiens.

ПРИЛОЗИ

Прилог бр. 1
Фотографије и апликације коришћене на 1. часу

1. Берлинска катедрала
2. Берлин

3. Застава Немачке

4. Застава Швајцарске
5. Берн
6. Беч

7. Застава Аустрије

You might also like